Ako zlegalizovať šopu na záhrade?

9. feb 2023

Ahojte, kúpili sme rodinný dom a na záhrade je šopa na odkladanie náradia. Má približne 45m2, nie je v nej ani voda a ani elektrina. Chceli by sme si túto stavbu dať zapísať. Ako postupovať prosím? Vôbec sa v tom nevyznáme. Za kým ísť? Za starostom a normálne požiadať o dodatočné stavebné povolenie? Ohláška na drobnú stavbu nestačí, je to príliš veľké. Poradíte prosím? Ďakujem.

viestta
9. feb 2023

Spytat sa na prislusnom stavebnom urade

autor
9. feb 2023

@viestta tam sme boli sme malá dedinka a pani mavla rukov že však keď ste tak už kúpili nechajte tak.

martul
9. feb 2023

Moja teta ti teraz rieši, musela ohlásiť geodeta ktorý jej to zakreslil, potom na obecný úrad lebo ten je pobocks stavebneho úradu a nakonie davala návrh na vklad do katastra.

deti95060810
9. feb 2023

autorka - tiež by som to nechala tak...

autor
9. feb 2023

@martul dobre takže skúsim nájsť geodeta a potom s jeho zakresom má úrad do dediny? Oni vlastne dajú nejaký papier? Alebo ako? Pardon za otázky ale strácam sa v tom no chceme mať všetko pekne zapísané

katulienocka999
9. feb 2023

Na dedinach ma toľko ľudí nejaké tie stodoly alebo mastalne a nikto to roky neriesi ani nebude..osobne by som to neriešila ak to nie je vyslovene nutné 🤷‍♀️

ninka30
9. feb 2023

Ak bola hospodárska budova postavená pred rokom 1976, dá zlegalizovať relatívne jednoducho. Zavoláš geodeta, urobí ti nákres, z obecného úradu vyžiadaš potvrdenie o veku stavby. Na kastrálnom úrade požiadaš o zápis stavby. Pozor, máš na to už len tento rok. Od budúceho roka bude v platnosti nový stavebný zákon a už nič nezlegalizuješ, dokonca ti budú môcť nariadiť zbúranie.

autor
9. feb 2023

@ninka30 bola postavená minulý rok dozadu práveže ani na Google mapách ešte nie je ju vidieť takže to neokašleme

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lumed
9. feb 2023

Osloviť geodeta, on vypracuje geometrický plán, projektant vypracuje dokumentáciu na dodatočné povolenie sta vby, všetko odniesť na obecný úrad, zaplatiť trojnásobný poplatok, stavebný úrad povolí stavbu, zároveň skolauduje, až potom na kataster, na zápis.

autor
9. feb 2023

@lumed ďakujem a cca koľko to bude stáť? Do 2tisic sa zmestime?

lumed
9. feb 2023

Neviem odkiaľ ste, ale okolie Trebišov sú ceny za geometrický plán cca 200 eur, projekt cca do 300 eur, poplatok neviem presne, ale asi 3x30, takže 90eur.

lumed
9. feb 2023

A ešte som zabudla, že stavba by mala byť postavená min. 3 roky, aby sa dala legalizovať, ale to nikto skúmať nebude.

monikaaaaa
3. jan 2024

Zdravim.Davali ste nakoniec legalizovat?

autor
4. jan 2024

@monikaaaaa nie, starosta bol pozrieť a že načo to riešiť.... Dal nám na to odhlášku ako drobná stavba že to nikto už nebude riešiť či zapísať alebo nie

autor
4. jan 2024

@monikaaaaa zapísal nám do drobnej stavby len 25 m hoci to ma viac