Elektromer - obis kód

monikatrideti
26. nov 2021

Dobrý deň. Chcem poprosiť vysvetliť na elektromery Obis kód 2.8.4. čo zobrazuje?
Dočítala som sa že to je dodaná energia. Ale mne denne ukazuje nárast jeden kwh. Alebo žiaden Ňárast. Momentálne je to 3532 kwh
Kod 1.8.4 ukazuje 23858 kwh. To viem že je spotreba.ta mi denne narastie o 7 kwh. Tejto položke rozumiem.
Neviem čo je tá 2.8.4
Ďakujem za vysvetlenie.

ice8
26. nov 2021

Nebude to nahodou dvojtarif? Tj
prvy udaj (zvacsa ten vyssi) je "lacny prud" (zvacsa 20hodin denne)
druhy udaj je "drahy prud" (zvacsa 4hodin denne)

monikatrideti
autor
27. nov 2021

@ice8 ďakujem za názor. Nie je to vysoká a nízka tarifa
Lebo niektorý deň sa spotreba kwh pri 2.8.4 vôbec nemení.

ice8
27. nov 2021

@monikatrideti A mate to od koho, ten elektromer, kto je dodavatel, resp, od akej spolocnosti chodi faktura? Ak je po ruke nejaka faktura, ake su tam cisla, v tych kwh? Ci uz na papier, alebo do PDF eletkronicky by mali chodit. Alebo majitel je niekto iny a nemate k tomu fakturu?

monikatrideti
autor
27. nov 2021

@ice8 ďakujem za odpoveď.
Faktúru mám. Z nej sa to nedá vyčítať. Volala som aj na Elektrárne. Dva krát. Ani jedna informátorka nevedela vysvetliť.
Ak by ste mali čas ešte raz napíšem
Keď je na display 1.8.4 tak je tam 23860 kwh. To číslo rastie a keď ho kontrolujem tak je denný nárast cca 8 kwh. Takže si myslím že to je denný spotreba.
Potom po piatich sekundách sa na display objaví 2. 8. 4 a tam je cca 3534 kwh. Toto číslo denne narastie o jedno alebo sa ani nepohne. A to neviem čo znamená.
Vopred ďakujem za váš názor

ice8
27. nov 2021

@monikatrideti A nie je na tom napojeny aj fotovoltaicky panel?
- odber činnej energie (OBIS kód 1.8.X) [kWh]
− dodávka činnej energie (OBIS kód 2.8.X) [kWh
https://online.sse.sk/pls/kpfc/f_io.download?pf...
napr tu
https://www.sse.sk/najcastejsie-otazky/technick...

monikatrideti
autor
28. nov 2021

@ice8 ďakujem pekne že máte trpezlivosť a čas mi pomôcť.
Áno. Máme fotovoltaické panely.
Takže to 2.8.4. je dodávka činnej energie. Teda koľko výrobu fotovoltaika?
Denne je to jeden kwh a niektorý deň sa neoripocita nič.
Myslela som že to bude viac
Vopred ďakujem za vaše vysvetlenie

monikatrideti
autor
28. nov 2021

@ice8
Prosím vás a o tsko niečom ste počuli?
Power Factor Saver
Vyskakuje mi to ako reklama.

ice8
28. nov 2021

@monikatrideti nie je zac, o tom je forum MK 🙂
o Power Factor Saver som nepocul ale tu nie je na tom dobre svetlo
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/podvodne-z...
Fotovoltaika teraz vyrobi naozaj len 0-1-2kwh denne, pretoze v tychto mesiacoch je dost zatiahnuta obloha, a mozno (ale nie som si isty), to funguje aj tak, ze to 2.8.4 su take prebytky, ktore ste v dome nestihli spotrebovat, cize napr ona ta fotovoltaika mohla vyrobit aj 5kwh, ale spotrebovalo sa 4kwh a ten 1kwh sa tam pripocital. Skuste sa pozriet cez slnecne dni na elektromer, podla toho, ci je na vychode ta FVE alebo na zapade, ako tam nabiehaju kwh na tom 2.8.4 (pricom este tak "okom" sledovat ci sa ta vyrobena energia nestihne rovno aj spotrebovat).
napr, ide vam energia z FVE aj do teplej vody, do bojleru? potom ak nahodou ano, tak sa bude pripocitavat asi coraz menej, lebo v zime sa malo vyrobi, a bojler to vsetko "zhltne" (co by bolo vlastne dobre, lebo sa zuzitkuje)

monikatrideti
autor
28. nov 2021

@ice8 ani neviem ako vám poďakovať za také zrozumiteľné vysvetlenie.
Som rada že existujú dobrí a ochotní ľudia ako ste vy.
Prajem vám všetko dobré...

ice8
28. nov 2021

@monikatrideti nie je zac, prajem vsetko dobre tiez, pre celu rodinku. Nech elektromer spravodlivo pocita :D