Ako financujete domácnosť a deti s partnerom?

simona1981
27. sep 2017

Mamičky, poviete mi ako to funguje u vás doma, čo sa týka financií? Myslím najmä počas materskej/rodičovskej dovolenky.
Kto platí u vás náklady na bývanie, kto nákupy, oblečenie, hračky, z čoho si platíte prípadné výdavky na seba alebo občas na kávu a podobne? A koľko prípadne aj miniete na domácnosť a deti mesačne (potraviny, drogéria, nejaké oblečenie, hračky atď.)?

S manželom máme oddelené účty, on platí náklady na bývanie, no ostatné výdavky máme podelené.
Máme dve malé deti, som na rodičovskej, no mám živnosť a snažím sa každý mesiac zarobiť nejaké peniaze.
Napriek tomu však stále vo mne drieme pocit, že niečo nie je celkom správne, nakoľko väčšina výdavkov na domácnosť je už dlhšiu dobu na mne. Oblečenie a hračky platím takmer iba výlučne ja, potraviny a drogériu platíme na striedačku, no veľakrát ja zoberiem veľké nákupy a manžel len malé, keď chodí sám po pečivo a základné potraviny.
Keď mám väčší výdavok, tak sa spýta, či mi má poslať peniaze, no často je mi to také čudné, aby mi preplácal nákup do rodiny.
Ja kúpim kľudne aj jemu, často mu kupujem oblečenie, keď viem, že niečo potrebuje. On mi oblečenie nekupuje, ani keď sme nemali deti.
Občas zaplatí kávu alebo obed vonku, pôsobí to, že nám vlastne aj platí, ale keď si to spočítam, tak u neho sú to väčšinou malé výdavky a ja miniem mesačne oveľa viac. Ak teda nepočítam náklady na byt, ktoré aktuálne platí on (keď som pracovala naplno, platili sme ich na polovicu a to sa očakáva odo mňa aj keď nastúpim znova do práce).
Na dovolenky nás neberie, keď som už potrebovala niekam aspoň na Slovensku vypadnúť na pár dní s deťmi, nechal to zaplatiť mňa.
Neviem, či by som chcela mať spoločn účet, ale takto sa mi to zdá také zvláštne. Ja mám dlhy (mimoriadne výdavky totiž nie vždy utiahnem v rámci môjho príjmu popri rodičáku), on má našetrené.
Je to v dnešnej dobe normálne takto fungovať alebo to máte inak?

sense
29. sep 2017

@kacenka255 na tu sumu sa rychlo dostanes ak kupujes jednoeazove plienky a umele mlieko....nam vyrazne naklady klesli.potom co.sme prestali kupivat plienky a mlieko, kedze som.nekojila

myskahryzka
29. sep 2017

@simona1981 A ty s nim chces zostat, alebo uvazujes nad rozchodom?

bonnie1
29. sep 2017

Mame spolocny ucet. Vsetko kupujem ja oblecenie pre nas , potraviny, veci do bytu.. on si kupi co chce .. vsetko je nase. Mozem kupit na co mame . Ked ide do obchodu on kupi co chce .. Ale kamosky co maju same ucet maju vreckove cca 300 e od muzov na vydavky ( okrem povinnych poplatkov )

mexico_16
29. sep 2017

Nemyslitelne aby sme mali rozdelene na tvoje-moje. Vsetky financie mame spolu a manzel sa o ne nezaujima. Vsetky ucty a chod domacnosti uhradzam ja zo spolocneho 😉

simona1981
autor
30. sep 2017

@myskahryzka Máme viac problémov, takže rozchod hrozí. Preto by som nerada skončila v totálnych dlhoch a odišla prípadne úplne na mizine, zatiaľ čo on bude šetriť na svojom účte.

sashabb
1. okt 2017

@simona1981 jednoduche riešenie. Prestaň mu kupovať oblečenie atď., a žiadne chodenie do minusu. Pokiaľ nebudeš mať peniaze, treba mu to oznámiť.
Začni šetriť kde sa dá a vytvárať si rezervu.

sense
1. okt 2017

@simona1981 treba sa snazit neist do minusu, ak planujes odchod ziadne nakupy pre neho, ziadne playenie dovoleniek a podobne ak nwbudes mat na topanky pre deti tak si pytat...nie je mozne aby si sla do minusu a ostali ti dlhy a on pekne setril do ponozky

bolavyzub
9. mar 2019

Túto situáciu si si čiastočne privodila sama tým, že si takéto niečo dlhé roky akceptovala. A stále ešte akceptuješ a podporuješ. Ako je možné, že mu kupuješ oblečenie? Pokiaľ nie si masochistka, začni aspoň inak hospodáriť, t.j. začni míňať len na seba a deti. On má dosť peňazí, ktoré môže minúť sám na seba. Stravu, kozmetiku,oblečenie... - kupuj len pre vás. Ak by boli námietky, tak mužovi vysvetlím, že nemám viac peňazí a do mínusu v žiadnom prípade nepôjdem. Pokiaľ sa mu niečo nepáči, nech začne prispievať, ako ostatní muži. Však on nemá žiadny diskomfort, prečo by mal na tom niečo po rokoch rokúcich meniť? Vie, že ty zabezpečíš.. a on si môže odložiť.
Chápem, že žena chce byť sčasti nezávislá, že chce byť hrdá a nedoprosovať sa, že čaká, že patrner sa sám spamätá a postará sa niektoré veci.. Ale vidím, že takýto prístup ide proti nej samotnej. A niektoré choré vychcané nápady treba udusiť v samotnom zárodku ako neakceptovateľné.

monikakralik
14. okt 2019

.