Ako vyžiť z málo peňazí?

haruhi
15. máj 2015

Zdravím vás. Už som tu prispela niekoľkokrát, ale pod iným nickom, pretože sa trochu hanbím za to, čo tu napíšem. Mám depku. Máme malého drobca, nedávno sme sa presťahovali, všetko vyzeralo fajn, splátka hypotéky príjemne prekvapila. Po pár mesiacoch sme však zistili, že nám nevychádzajú financie. Som z toho zúfalá. 🤐 Bola som teraz na nákupe a snažila sa kúpiť základné veci tak, aby to aj vydržalo dlhšie- olej, múka, cukor, ocot, cestoviny, ryža, zemiaky, nejaké ovocie a zeleninu, syr a pri pokladni ma skoro šľak trafil- 80€! (pravda, bolo toho viac kg, lebo bola akcia a aj tak by som to v priebehu mesiaca znovu išla kupovať inde, no robím to takto každý mesiac). Mám papierik s najnutnejšími vecami a nakupujem len s ním. Nerozumiem, ako dokážu ľudia vyžiť z 200 € na stravu, ja som viac mesiacov po sebe rátala, a vychádzali mi to tak cez 400 (horšie je, že keď som zrátala, koľko nás stoja sladkosti alebo pochutiny, ako je mesiac dlhý, bolo to menej ako 20€, takže hlúposti nekupujeme). Párkrát do týždňa máme jogurty, ryby si tiež takto dovolíme len max 2x do mesiaca- niekedy len 1x, varíme si doma, občasne (2-3x do mesiaca ideme na menu za 3,50€, čo tiež nie je astronomický výdaj) a mäsom sa tiež netlačíme, máme ho tak 1x do týždňa. Bonus je domáca pekáreň na chlieb, ktorý takto vyjde len na okolo 0,50€. Zrátala som aj účtenky za niekoľko mesiacov, no na nič som neprišla. Snažím sa šetriť, kde sa dá, ale teraz do jedla investujeme ešte viac, než po minulé mesiace. Máte nejaké tipy ako ušetriť? Ja už akosi neverím, že sa to samé zlepší. Chceli sme dokončiť v prvom rade bývanie, lebo je to tu ako v bojových podmienkach, no keď už to nevychádzalo, radšej, než brať ďalšie pôžičky, sme si povedali, že počkáme. Ďakujem za každú radu.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
haruhi
autor
15. máj 2015

Tesco mi príde dosť drahé. Urobili sme pokus- jeden týždeň sme nakúpili potraviny v Tescu a druhý to isté v Jednote, tretí v Lidli. Lidl vyšiel vtedy najlepšie, Jednota druhá a oproti Lidlu vyšlo Tesco až o tretinu drahšie. Záleží aj na kvalite. Zas kukuričný škrob namiesto jogurtu nekúpim, lebo je lacnejší o 10 centov. Tesco výrobky sú podľa mňa dosť nekvalitné (nie som naivná, ale radšej nechcem vidieť postup výroby potravín všeobecne), no oproti tomu je Lidl naozaj kvalitnejší aj chuťovo, aj zložením.

bubinko1506
15. máj 2015

jednota sa mi zda byt velmi draha. lacnejsie su tesco alebo lidl. co sa tyka velkych mesacnych nakupov, prestala som ich praktizovat, lebo vzdy sme nakupili veci do zasoby, zbytocne to zavadzalo a dost casto sme to vyhodili, lebo sme to nestihli minut.
nakupujem priebezne, vzdy si napisem, co chcem uvarit - to mame tak na 2 dni, a podla toho dokupim, co potrebujem. sme dvaja a mesacne sa zmestime so stravou do 200e. sladkosti a podobne hluposti kupujeme len obcas. niekedy, ked nam to financne nevychadza, tak sa prestravujeme na privarkoch, hustych polievkach alebo cestovinach

haruhi
autor
15. máj 2015

@fidka79 jasné, v tej Jednote to treba vystihnúť, ale u nás sa mi stalo, že múka bola za 30 centov, potom mali aj čaj v akcii alebo cestoviny, tak som kúpila. V Tescu mávajú akcie na zemiaky a banány, to zas som sa zobrala a išla na zemiaky :D ono v tých obchodoch je vždy niečo lacnejšie, tým nalákajú ľudí a potom čakajú, že si kúpia aj predražené veci, keď už sú tam. ;) Ale mňa vždy vyjde lacnejšie, keď nakúpim len pár vecí, čo majú akciu.

girlie_konik
15. máj 2015

@haruhi Tak potom ja fakt neviem,kde miniete o tu stovku viac ako my 😕

haruhi
autor
15. máj 2015

@girlie_konik čierna diera O.O

vreckovka2
15. máj 2015

@haruhi tak ver či nie, my s priateľom sme síce len dvaja, ale vyjdeme v pohodicke v priemere okolo 160 eur mesačne. Minulý rok sme mali okolo 120 eur za mesiac - ale nejedla som takmer vôbec mäso. Teraz som ho začala jesť a nekupujem ho v supermarketoch, takže nám to navýšilo rozpočet..Ale je prvada, že nechodíme do reštík a bufetov, alkohol a kávu nepijeme. Nakupujem základné suroviny a varím. Nevarím každý deň, lebo na to nemám čas. Varím tak cca na 2 dni. Polievka nám vyjde na 3 až 4 dni. Stravujeme sa však skôr zdravo - čiže žiadne presladené koláče, žiadne múčne ťažké jedlá, nič vzprážané, žiadne sladkosti, ani slanosti,(teda priateľ si kupuje raz do mesiaca také ako diskokekse, sem tam si da musli a cipsy, ja mám horkú čokoládu jednu na 4 mesiace..), chlieb ak kúpime veľký, musí ísť do mraziaka, žiadne ochutené vody, ani ochutené presladené jogurty. Jeme clekom dosť mäsa, ryby pomenej, ale občas sa podarí raz do týždňa. Nakupujem ich však z fariem vo väčšom raz za čas. Oplatí sa to, je to cena porovnateľná s obchodom a je to oveľa kvalitnejšie. Zjeme veľa zeleniny, ovocie pomenej, celkom dosť mliečnych výrobkov - kupujeme si aj ovčie a kozie výrobky, jogurt jem denne. Priateľovi upečiem raz do týždňa koláč. Stačí mu to na 3 dni 😀 . Fakt nekupujeme voloviny, ani predražené veci. Ale nekupujeme si ani to najlacnejšie. Mám už presne vyhliadnuté potraviny, kde kvalita zodpovedá cene. Či už pri mäse alebo pri tých mliečnych výrobkoch. Skúšala som viac druhov, ale ustálili sme sa na konkrténzch značkách a toho sa držím....

natalym
15. máj 2015

@vreckovka2 No tak toto neverím, to vychádza 4 € na deň, t.j. 2 € na každého. To je blbosť.
Rátala si celodennú stravu? Aj víkendové varenie?

vreckovka2
15. máj 2015

@natalym áno, rátala. priateľ má všetko v tabuľke. každý jeden výdavok. Nerátaj to na hlavu na každého denne, ale celkovo. Jasné, že jeden deň si dáš drahšie mäso a druhý deň máš lacnejšiu rybu napríklad....Nemusíš mi to veriť. ale nepíš prosím ťa, že je to blbosť len preto, že ty minieš viac.

natalym
15. máj 2015

@vreckovka2 Prepáč ak som Ťa urazila, ale neverím tomu. Niečo si zabudla zarátať. A to by ma potom zaujímalo, že keď miniete 120 € na stravu čo robíte s ostatnými prachmi?
Nevyrývam len sa pýtam. 😀
Ani ryba ani hocijaké mäso sa do tejto sumy nevôjde.

jolinka
15. máj 2015

@haruhi my sme 6 ti, 2 dospeli a 4 deti, ktore su sice pomerne male, ale zato lubia jest...hotove kobylky, uz sa desim puberty 😕 😕

Tiez sa pripajam k tym ze 400 e na mesiac, 3 osoby z toho jedno male dieta je dost vela. My tolko minieme siesti, a to je v tom aj drobna drogeria a granule pre psy lebo sa mi to nechce odpocitavat z blockov. Mame zahradu kde sa snazime dopestovat co najviac, zavaram aj mrazim, ale uspora zo zahrady sa prejavi hlavne v lete, vtedy nekupujem skoro ziadne sladkosti, ked su jahody, ceresne a marhule atd... Varim vela so zeleniny, od aprila jeme salaty a cibulku s redkvickou vo velkom mnozstve a usetrime tak na sunkach a salamach.

V case najvacsej sezony ked nam pomaha zahrada mame ucty za stravu cca 350 eur.

girlie_konik
15. máj 2015

@vreckovka2 k tym 120e treba este asi priratat gastrace pre oboch,co jete v praci,nie?

bubinko1506
15. máj 2015

@vreckovka2 mozes mi prosim napisat, kde nakupujes mäso a ryby? tych 160e mesacne sa mi zda byt v pohode zvladnutelne

natalym
15. máj 2015

My sme štyria, dve decká sú už väčšie, obaja sa stravujeme doma, lebo pracujeme doma a minieme tak 350 - 400 €. Vždy som si myslela, že je to veľa, ale nie je.

dohna
15. máj 2015

babule ahojte,
tiež sme riešili situáciu ako ušporiť čo najviac, začala som si viesť také domáce účtovníctvo v Exceli všetky prijmy, všetky výdaje, a čuduj sa svete ono sa to našporiť dá, keď to má človek pod kontrolou 🙂 ja na tejto tabulke frčím už 2 rok a nedám na to dopustiť, len človek nesmie byť lenivý a vážne všetko zapisovať, každučký jediný výdaj, ak by ste chceli hodím foto takej orientačnej mojej tabulky, dám sumy vymyslené, keďže my sa pohybujeme trošku v iných číslach, keďže máme 2 byty, 2 nájmy, 2 hypotéky, 2x platíme ZSE,... ale tak pre orientáciu to možno niekomu pomôže, inak najlepšie je si porobiť v tom Exceli odkazy, kde sa to všetko samo odrátava a potom to človeku ani nezaberie tolko času 🙂 inak ešte k tej strave my máme mesačne 100€ na velký jednorazový nákup základných potravín s drogériou a + 6€ denne (6€x30dní v meisaci= 180€) na bežné nákupy, čiže celkové naše náklady na stavu a drogériu sú 280€, a to sme 3 členná rodina s 1 väčším chalanom,

m.i.r.i
15. máj 2015

my sme traja a minieme tiez okolo 400 mesacne...ale s tym, ze kupuje kvalitnejsie potraviny, nepozeram na cenovky, nakupujeme aj balene vody a velmi vela ovocia a zeleniny...K tomu ale sa stravuje manzel este v praci a syn v skolke...chodim nakupovat hlavne do Lidla a potom skor v zdravych obchodoch, kde je to potom ale podstatne drahsie...ja ked idem v pondelok na nakup do Lidla a nalozim jablka, banany, kiwi, avokada atd , k tomu zeleninu, salaty a nejake syry tak pod 30-40 nikdy..v stvrtok-piatok idem zas a to iste..az sa mi zahmlieva pred ocami niekedy co mam na ucte..
Kazdopadne, tiez som si povedala, ze skusim nieco usetrit na strave..aj ked ja z ovocia a zeleniny uberat nechcem, ani zo zdravsieho masa raz za tyzden...kazdopadne co pomaha-- urobit si jedalny listok na cely tyzden predom...kazdy den co budes varit, co das na veceru, co na obed...ja som si tak zacala robit a k tomu som si napisala, ake potraviny a suroviny mi na tieto jedla treba..snazim sa pospajat tak, aby neostavali prebytky, ale aby sa vsetko vyuzilo...Niekedy mame to iste 2 dni...u nas to nikomu nevadi..ale ak vadi, mozes navarit na 2 dni, ale jedno jedlo si zmrazit - vyberies inokedy, kedty uz ani nebudes musiet varit , padne vhod...ver mi, ze ked budes nakupovat len to, co je naozaj treba, tak usetris...vezmes listocek a ides kupit to co tam mas napisane a nic viac..ziadne akciove tovary a kuk sem, toto sa zide, toto tam...s vlastnej skusenosti viem, ze takto nakupim, cast nestihnem ani minut, vyhodime to po zaruke alebo sa zacne kazit...casom mam doma sklad cestovin, ryze, omacok a podobne, ktore nestiham minut a potom vymyslam co s nimi, ze treba spotrebovat po nejakom case aj to predsa...raz/dva krat do roka potom robim reviziu skriniek a polovicu surovin mozem vyhodit, lebo su po zaruke...a to ozaj nehovoriac o cerstvych potravinach...niekedy proste nie je ani sanca presne premysliet kolko sa toho zje..ved vezmem salat, vezmem natierku, vezmem sunku, syr, vajicka...a aj ked robim ranajky kazdy den ine, tak proste to neminies...je to plytvanie..tak ja si uz tiez vsetko zapisujem a predom planujem co idem kupit..muza posielam tiez len s listkom do obchodu
Samozrejme mozes zacat aj sledovat ceny -- zalezi ale potom aj od toho ci chces usetrit za cenu toho, ze kvalita moze byt aj nizsia...chce to mozno cas a sledovat...ale nespoliehat sa na letaky co pridu do schranky kde je kedy aka akcia...

jasminet
15. máj 2015

@vreckovka2 mna by napr. zaujimal jedalnicek napr. na 2 tyzdne - 160€ za mesiac sme ani ako bezdetni nemali sancu a to este boli slov. koruny....

david93
15. máj 2015

so všetkým súhlasím (šetriť treba, aj zoznamy si robiť) ale jedna polievka na 4 dni to by som nemohla... veď už po 2 dňoch aj keď je v chladničke to kvasí a nie je dobré na trávenie... zemiaky by sa vôbec nemali zohrievať
my zvykneme robiť naraz veľa mäsa, naporcovať ho, zmraziť - ale prílohy k tomu robím vždy čerstvé, polievky max. na druhý deň dojedáme, zase uvariť čerstvú polievku nie je tak zdĺhavé

jolinka
15. máj 2015

@haruhi a vlastne ked ku tym 400 euram co som spomenula pridam aj seky zo skoly a skolky a stravenky manzela /1 eur za listok/ tak je to o tych 70-80 eur viac... 480 eur za stravu, to dame fakt dost, ked si to tak uvedomim. Velka cast z prijmov. a to chodime do restauracie 2-3 x za rok, aj na kupaliska a vylety nosime svoju stravu z domu.

/mmch na fotke je zelenina co my tak zjeme na veceru 😉 keby ze nie zahrady, vydavky mame este vyssie. 😒

snapi
15. máj 2015

@natalym nečítaš pozorne. Je tam 160 eur od tohto roka, lebo som začala aj ja jesť viac mäsa a rýb. Jem mäso takmer denne. Určite som na nič nezabudla, lebo môj priateľ je maniak do čísel a všetko zapisuje. ešte aj poondiaty jogurt keď si kúpim :D. Takže je tam všetko. Ostatné prachy idú na všetko potrebné 😉 a na šetrenie na materskú, aby sme nemuseli žiť od výplaty do výplaty, keď vypadne môj príjem. Ryba aj mäso sa vojde, len treba troška hľadať kde nakúpiť.
@girlie_konik nie, do práce si jedlo nosíme. Ja jem špeciálne a priateľovi by menu v reštike nestačilo..takže si nosíme jedlo z domu. Nakupujem za gastráče potraviny. A je to 160 eur. tiež si nečítala pozorne. Lebo s mäsom by som sa do 120 eur mesačne nevošla...
A je to baby priemer. Jasné, že keď nakupujem zásobu mäsa za 80 eur v daný mesiac, tak sa do 160eur nevojdem. ale tie ďalšie mesiace mám znížený výdavok, mäso nekupujem a je to menej ako tých 160 eur.

natalym
15. máj 2015

@jolinka Záhrada je super!!!

jolinka
15. máj 2015

@dohna aj ja ficim na Exceli , robim si kvazi penazny dennik, v zjednodusenej forme 😉

bambibam
15. máj 2015

neviem či to pomôže ,ale mne pred 18 rokmi ,veľmi pomohlo ked som si spravila "svoju kuchárku " mám tam kade čo od receptov ,cez mierky ,rady a pamätám sa ,ked som ostala sama a peniažky som nikdy nemala ,tak som si písala čo by som mohla uvariť cca 14 dní , jasné ,že sa toho nedržím ,ale ked už neviem čo ,vytiahnem tento zázrak a pozerám si "jedálny lístok" cca na pár dní dopredu a pozerám ,čo ešte máme ,nemáme a ako sa vymotať. Jediné čo sme úplne obmedzili na minimum sú sladkosti, nerobím nákup na celý mesiac ,ale na pár dní 2-3 a veľa zavárame (popri umývania riadov v úmývačke ),mrazíme . Prestali sme kupovať minerálky vo veľkom ,ale chodíme v rámci prechádzky pre vodu do bandasiek s prameňa .(kým nie je zavretý na podnikateľské účely) a tak všelijako to dáme každý mesiac a niekedy sa stane ,že mi niekto niečo dá ( napr: suseda mi dala jablčka na zaváranie,pre deti na presnidávku )

jasminet
15. máj 2015

@snapi si sa nejak sekla, nie??? 😀 😀 😀 bolo by fajn kuknut z ktoreho nicku pises....

natalym
15. máj 2015

@snapi Dva nicky?
Daj nejaký príklad jedálnička Vás oboch, napr. dnes.

zltalienka
15. máj 2015

Mne sa zatial najviac oplatilo nenakupit vsetko v jednom obchode ale ist skor so zoznamom v ruke do konkretneho obchodu. Ako rodina uz mame vyprofilovane, co nam odkial chuti a nakupujeme vo viacerych obchodoch. Napriklad na jogurty (u nas idu dost) chodi manzel 1x do tyzdna do podnikovej predajne v den ked uz vieme, ze daju akciu. Nakupi ich tolko, kolko spapame za tyzden. Nema to daleko z prace. Ja chodievam v ramci prechadzky s drobcami do jednej masiarne na masko (chlap musi mat). Je to sice trosku dalej, ale pozriem si kedy maju na co akciu a podla toho si aj naplanujem najblizsie jedla na varenie. Ved maso je z tych drahsich poloziek.
Pravda je, ze keby sme byvali na dedine, asi by sme taketo moznosti nemali. Svokrovci maju na dedine iba Jednotu a tam je podla mna dost draho nakupovat. A ked uz idete autom na velky nakup, asi je jednoduchsie nakupit vsetko naraz. Mne sa velmi pacili ceny v Kauflande, ale nechodime don, lebo to mame od ruky a tym padom nemam overenu kvalitu produktov. Do Lidlu chodime len na vybrane produkty, vacsina veci nam od nich nechuti.

m.i.r.i
15. máj 2015

@dohna suhlas...ja tiez mam uz viac ako 2 roky taketo tabulky..na vsetko co miname..a tiez si to takto sledujem...je to inak velmi dobre, lebo len pozeram niekedy kolko penazi ide na benzin, na stravu, na vylety...na opravy..atd atd..na konci roka si to zhrnieme s muzom a riesime, kde sa da ubrat, kde zbytocne plytvame, na co ine mozeme dat viac..

libka1
15. máj 2015

@natalym presne to som chcela napisat, daj priklad jedalnicka @snapi, inac to je naozaj neuveritelne a nepresvedcis ma...

natalym
15. máj 2015

@libka1 Teraz som si uvedomila. Ja som písala, že minime štyria 350-400 €, tak je to cca ako snapi, resp. vreckovka. Ani som nevedela, že som taká dobrá!!!!!!!!!!!

dohna
15. máj 2015

a ešte niečo, variť na 2 dni 🙂 u nás doma nechodí na obedy nikto, ja si beriem z domu navarené, syn obeduje tiež doma, a priatel takiso, a keď si dnes navarím na 2 dni, tak zajtra mám volno, nie len že ušporím peniažky, ale ešte mám aj volný den, ktorý môžem využiť nejak inak ako státim pri sporáku 😀 😀 😀