Chýbajúce roky do dôchodku

13. mar 2024

Ahojte baby, prosím Vás najmä tie ktoré sa v tom vyznáte poprosím vás o info. Žijem už vyše 25 r v zahraničí. Doma som nikdy nepracovala lebo hneď po škole som šla do Rakúska. Na začiatku som pracovala ako au pair v rodinách ca 6 rokov a potom som si tu urobila školu a odvtedy pracujem v tom odbore. Moja otázka keďže tých 6 r som pracovala " na čierno " mi tie roky budú chýbať do dôchodku. Ešte si pamätám že na začiatku na Slovensku som platila rok či dva do poisťovne. Nepamätám si presne čo to bolo zač budem musieť pozrieť. No a otázka keď v Rakúsku nastúpim do dôchodku čo bude s tými chýbajúcimi rokmi? Bude to nejak problém alebo sa rátajú len tie odrobené legálne. Ešte dodám že ca 10 r si platím vo Wiener Städtische do dôchodku. Ďakujem

vroni
13. mar 2024

Máš v tom celkom solídny hokej. Nepracovala si na čierno, akurát si za tú dobu nebola dôchodkovo poistená. Dôchodok sa ti bude rátať len z doby, ktorú si poistená bola plus ak máš deti, tak plus 4roky za dieťa (v At), po dosiahnutí dôchodkového veku. Problém s tým nebude absolútne žiadny, dôchodkové poistenie nie je povinné. Ci za tie dva roky platené v poisťovni od slovákov niečo vysteklis,to netuším, ale aj ak áno, bude to smiešna suma. V at budeš mať nárok na normálny dôchodok po dosiahnutí dochodkoveho veku.

autor
13. mar 2024

@vroni ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie, ja som si myslela že to mi bude " chýbať " tých 6 rokov. Lebo každá múdra teta na Slovensku že to ti bude chýbať. Keďže si mi to pekne vysvetlila mám v tom jasno 👍 ešte raz ďakujem a pekný deň prajem

vroni
13. mar 2024

Rado sa stalo 😉

jarka_black
13. mar 2024

Na zorientovanie a audit 1. piliera sa mi pozdávajú služby Igora Horvátha dôchodková poradňa. (Zatiaľ nemám osobnú skúsenosť, len z médií.)

jaaty
13. mar 2024

@jarka_black ona však dôchodok zo Slovenska poberať nebude, keďže tu nepracovala

autor
13. mar 2024

@jarka_black si si asi pomýlila stránku ne? 🙈

jarka_black
13. mar 2024

Nepozorná som 🤦🏼‍♀️ Myslela som, že potrebujete "nahnať" čiže preveriť a doplatiť roky v SR.