Darí sa vám šetriť z rodičovského príspevku?

28. okt 2022

Mamičky, ktoré ste doma s detičkami - darí sa vám odkladať si niečo z rodičáku? Ja mám jedno dieťa (rok a pol) akokoľvek sa snažím, nedarí sa mi, pritom vždy si dopredu plánujem všetky výdavky a míňam naozaj len tam, kde treba. Hypotéku, energie, stravu z 80% kryje manžel, ja mám mesačne v priemere dva veľké nákupy v drogérii (cca 120-150 eur spolu), okrem toho keď niečo potrebujem zbehnem si dokúpiť u nás v dedine do obchodu, oblečenie pre malú - máme dosť podedeného ale keď niečo treba (bunda, obuv) to platím ja (90% kupujem z bazáru) a ešte si platím poistenie a telefón (spolu 50eur cca). Plus občas jednorázový väčší výdavok napr. poistka na auto. Rada by som si odkladala mesačne aspoň 50-100 eur, ale nedarí sa mi, vždy som len v šoku keď si pozriem výpis.

Tak ma zaujíma, či robím niekde chybu ja, alebo naozaj sa to nedá.

lady_hurts
28. okt 2022

Hneď ako nabehne rodicak dávam € do sporenia.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
belllinka
28. okt 2022

Nedá, je to iba prispevok, nie nahrada platu, z ktoreho máš žiť.

seli970
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka1011
28. okt 2022

Ja zasa nechápem toto delenie peňazí u manželov. Ja by som takto žiť nechcela, veď to je akoby si žila s cudzím človekom. Toto sa platí z jeho peňazí, hento z mojich...to čo máte za manželstvo?Prečo tie peniaze nespojíte do jednej spoločnej kasy a nehospodárite z toho?? Fakt nerozumiem.

monqy
28. okt 2022

Áno odkladam si 50€ a mame tak isto podobne urobene výdavky ako vy . Tiež sa snažím kupovať na bazári ,detom platím školu ,škôlku ,šetrenie ,internet ,mobil ,kozmetiku ,poistku na auto ,smeti ,vodu,nejaký ten vylet ,pizzu ,drobnosti z obchodu. Veľké nákupy ,elektrinu ,hypo ,naftu a ostatne veci platí muž. Ale keď potrebujem peniaze ,tak mám k dispozícii aj jeho financie. Ešte si odkladam aj z predaja veci po mne ,či deťoch . To tiež vie spraviť peknú sumu

evkamotka
28. okt 2022

Suhlasim s ostatnymi. A inak rodicovsky chodi na rovnaky ucet ako manzelova vyplata, tam sa peniaze zleju dokopy a z nich uhradzame spolocne vsetko, co treba

whatever1
28. okt 2022

Financie by ste mali mat spolocne. Je to nefer voci tebe, ved nepracujes lebo sa staras o dieta.

autor
28. okt 2022

Nemáme spoločný účet, lebo nám to takto lepšie vyhovuje. To ale neznamená, že nehospodárime spoločne. Keď potrebujem, mám k dispozícii aj mužove financie a mám o nich prehľad, koľko kam ide.

kabinka11
28. okt 2022

@janka1011 Co sa tomu čudujes? V dnešnej dobe tak žije veľa ľudí. My mame tiež oddelené financie a sme spokojní. Stačí sa rozumne dohodnúť. Neviem si predstaviť mat spoločný účet.

janka1011
28. okt 2022

Tak potom nechápem, prečo vyratúvaš čo a koľko sa platí z jeho, koľko z tvojho...veď je to jedno nie?

kukulienka999
28. okt 2022

Z rodicaku nie, ale muž mi posiela mesačne nejakú čiastku z nej sa snažím, okrem sporenia posielať aj na podúčet, niekedy pošlem 100€ niekedy 30€, niekedy 10€ ale mám aspoň dobrý pocit 😁

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janka1011
28. okt 2022

@kabinka11 no zrejme sa rozumne dohodnúť neviete, keď musíte mať oddelené financie. Keby ste to vedeli, máte ako manželia spoločné peniaze a nedelíte na moje a tvoje.

petamich
28. okt 2022

@janka1011 my sa s manzelom rozumne dohodnut vieme a mame oddelene financie, mali sme ich pred rodicovskou a budeme aj po rodicovskej 🙂 takto nam to vyhovuje a takto to chceme mat, to ze to napr. ty nevies pochopit neznamena, ze to tak nemoze fungovat

petamich
28. okt 2022

a autorka, nie ja z rodicovskej nesetrim, kedze mam svoje zavazky, ktore musim pokryt a teda 90% rodicovskeho prispevku ide na ne, no a kedze s manzelom nemame spolocne ucty a ani neplanujeme, tak on mi posiela kazdy mesiac zo svojej vyplaty sumu, na ktorej sme sa dohodli a z nej fungujem a platim bezny chod domacnosti, potreby dietata a moje potreby, hypoteku, naklady na byt, velke nakupy robi manzel, plus jeho konicky atd. si potom uz plati dalej sam a nieco aj odlozi

loginexistuje
28. okt 2022

ja nechapem co kupujes kazdy mesiac v drogerii za 150 eur

lady_hurts
28. okt 2022

Keď hospodarite spoločne, je úplne jedno z koho účtu pôjdu peniaze do sporenia. Mne sa to osvedčilo takto, odložím hneď, keď peniaze nabehnú a ostatné sa pokryje samozrejme aj z mužovej výplaty.

autor
28. okt 2022

150 eur v drogérii - plienky a vlhčené utierky nás mesačne vyjdu okolo 100-120. Zvyšok nejaké tie kaše, cumle, fľaška atď drobnosti čo zrovna potrebujeme

whatever1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
loginexistuje
28. okt 2022

roka a pol uz by si ho mohla odplienkovat na ploenky byvaju akcie kasu vies uvarit aj z krupice atd a vlhcene neviem za mna je to vela
co vsak neznamena ze mas usetrit z rodicaku ved to je socialna davka
a ak mate spolocne peniaze tak to co usetri manzel je predsa aj tvoje a máa by si mat k tomu pristup

ibajaanikiny
28. okt 2022

Keby som iba na RP,urcite by som v dnesnej dobe neusetrila ani cent z neho. Ja pracujem a poberam aj RP,z toho platime jasle a este doplacame stravu. Cize zase neusetrim (tymto sa nestazujem). Mame tiez oddelene ucty,je mi jedno,ze to ine nechapu,kedze nam to funguje a nemienime z toho upustit. A ak ma jeden mesiac niekto z nas menej alebo potrebuje este na konci nejaku sumu,”prelejeme” si vzajomne peniaze. Muz ma napr o tyzden skor vyplatu,vacsinou preleje teda on mne😄 a tiez mame podelene,kto co zaplati,lebo mne zas nepride normalne hodit celu tarchu len na muza v dnesnej dobe a pri tych strasnych cenach,pri nasej hypo,vyletoch atd…a krasne nam to funguje a aj vyhovuje. Zo 400e sa neda usetrit pri tom,co vsetko platis…my mesacne posielame na setrenie malej slusnu ciastku,kazdy z nas na svoje sporenie,zariadujeme dom,mame dve auta,potraviny drahe,dieta nieco stoji…mame dva v pohode platy a aj tak je nejaky mesiac,ze odlozime menej ako je v plane,takze bud v klude

janka1011
28. okt 2022

@petamich ja ti to neberiem, nech to má každý ako chce, ja len vyjadrujem svoj názor. A mimochodom, zase len nechápem 🙈 aký význam majú tie vaše oddelené účty, keď muž ti tam musí posielať peniaze. My sme vždy mali jeden účet, či som bola na MD alebo nie, z toho sa všetko platí, každý má k peniazom prístup a nikto nikomu nič nemusí posielať. Príde mi to u manželov logické a prirodzené.

petamich
28. okt 2022

@janka1011 lebo je to docasny stav kym som na rodicovskej a mam vypadok prijmu, akonahle sa vratim do prace, vratime sa k modu, ktory nam fungoval aj pred tym a na ktory sme zvyknuti 🙂

belllinka
28. okt 2022

@janka1011 Tiez mame oddelene ucty. Kvoli pocitu nezavislosti a zachovaniu sukromia. Nepotrebujem, aby vedel o kazdej knihe alebo inej blbosti, co si kupim 🙂

evelyn246246
28. okt 2022

.. svoj rodicak cely odloz na ucet a setrite z muzovej vyplaty a mas to ...ved predsa je to tvoj manzel, tahate to hadam spolocne v zivote..

autor
28. okt 2022

Ďakujem za názory. Myslím, že s tými spoločnými/oddelenými účtami je to vec každého osobných preferencií. Nám to vyhovuje tak, ako máme a ja som toho názoru, že žena má držat kasu ako sa hovorí. To že nemám manželovu výplatu na účte neznamená, že tými financiami nedisponujem. Keď trebalo novú autosedačku, vybrali sme ju spoločne a kúpila sa - z výplaty. Ja ako matka to beriem tak že príspevok má slúžiť v prvom rade na zabezpečenie dieťaťa a o to sa aj snažím.

Každopádne ma zaujímalo to šetrenie, preto som aj založila túto tému. 🙂

ropucha6
28. okt 2022

Setri z vyplaty, nie z prispevku. Inak tiez nechapem, co to ma s uctami, je uplne jedno, ci mate spolocny ci 10 oddelenych uctov, v kazdej teme sa najde niekto, kto tu ide poucovat zeny o potrebe spolocneho uctu 🙂

kabinka11
28. okt 2022

@janka1011
Vysvetľovať ti to nebudem. Som v šťastnom manželstve vyše 20 rokov. Keď máš pocit ze váš model je správny, tak nech vám to dlho vydrží.