Finančná situácia a šetrenie

ukko81
13. mar 2015

V prvom rade Vás chcem mamičky a oteckovia požiadať o láskavosť. To čo tu napíšem niekoho z Vás môže vytočiť, uraziť alebo naopak inšpirovať a motivovať. Akúkoľvek reakciu to vo Vás vyvolá, komentujte prosím s chladnou hlavou aby to mohla byť konštruktívna diskusia a niekoľkým z Vás aj pomôcť. Vopred ďakujem.

Čítam tu nesmierne veľa príspevkov a veľmi veľa z nich je okolo finančnej situácie rodičov, slobodných mamičiek a podobne. Hlavna téma je vždy o financiách a šetrení. Vyjadrím svoj názor o šetrení. Nie som síce psychológ no píšem z vlastných skúsenosti.

Čo je šetrenie a aký je jeho účel?
Mnohí z nás majú určitý príjem, ktorý sa samozrejme po narodení dieťaťa, alebo viacerých, dramaticky zníži. Je pre mnohých logické začať šetriť. Snažia sa maximálne využiť rodinný rozpočet tým, že uberú tu a tam aby vychádzali s peniazmi. Je to prirodzené a opäť logické. Čo to ale robí s Vašou psychikou a aký to má dopad na Vašu finančnú a mentálnu budúcnosť? Dramatickú.

V princípe máte v takýchto situáciach na výber 2 možnosti:
1. Šetrenie peňazí
2. Zarábanie peňazí

Zásadný rozdiel je vo Vašom sústredení a následných možnostiach, ktoré sa Vám buď ukryjú alebo odkryjú. Sústredením sa na šetrenie, budete neustále hľadať možnosti ako a kde ušetriť. V podstate je to výborné ak neuberáte na kvalite alebo úrovni svojho života, napríklad na kvalite stravy. Šetrenie má svoj maximálny potenciál, teda dokážete ušetriť len určitú sumu. Čo však ďalej. Ak teda už máte nastavený rozpočet, viete kde môžete ušetriť, zníženie splátok na hypotéku, výhodnejší paušal na telefón alebo nakupovať potraviny v lacnejšom obchode alebo využívať auto len v nutných situáciach atď., čo ďalej?

Sústredenie sa na zarábanie peňazí nastaví Vašu myseľ úplne opačným smerom, smerom od Vás von. Začnete sa obzerať po príležitostiach, hľadať možnosti. Odkryjú sa Vám možnosti, ktoré pri šetrení nevidíte. Mnoho z Vás si teraz povie: Aký je tento chlapec múdry a bla bla bla. Kde mám zarobiť viac, kto mi zaplatí viac. A podobne otázky. Skúste sa ale pýtať sami seba, čo by som musela urobiť aby zarobila o 300e viac mesačne, čo viem robiť, v čom som výborná, čo ma baví, začo by mi mal dať niekto viac peňazí. Pýtajte sa ľudí v okolí, tých čo zarábajú viac alebo toľko koľko by ste chceli, zisťujte ako to urobili a či by Vám poradili a podobne.

Vo všeobecnosti platí: Čomu dávame svoju plnú pozornosť, to má tendenciu sa neustále opakovať.

A teda šetrením sa sústreďujete na nedostatok a naopak hľadaním možností kde alebo ako zarobiť viac, sa sústreďujete na možnosti, tie postupne začnú prichádzať. Následne si treba vybrať a využiť ich.

Teraz máte 2 možnosti:
1. Osočiť ma a pokračovať tak ako ste žili doteraz
2. Akceptovať ma a možno si nechať poradiť alebo o radu požiadať

Ak však požiadate o moju radu - musíte rešpektovať čo Vám poviem, nemusíte sa tým riadiť, to je Vaša slobodná vôľa, Váš život. Mnohým sa nepáči čo im hovorím pretože sú zvyknutí na pritakávanie, súhlas z okolia. Musíte upustiť od svojho ega, nebrať to osobne, otvoriť si myseľ lebo len tak sa môžete dostať kam chcete. Ochotne poradím, nič za to nežiadam a nechcem Vaše peniaze. Verím, že to dalo aspoň niekomu z Vás zmysel.

Prečo požiadať o radu mňa? Podnikám v oblasti projektového manažmentu a riadenia ľudských a finančných zdrojov, skrz svoju firmu pomáhame malým podnikateľom naštartovať ich podnikanie alebo ho rozvinúť do ďalšej úrovne. Ak to dokážeme s podnikateľmi určite aj to platí aj pre fyzické osoby.

mawka
13. mar 2015

@ukko81 no jasnacka, ze hej. lebo ty strasne zovseobecnujes, vies. niekto sa citi bohaty, ked byva v stane a na mesiac mu staci 20 eur, niekto ma stale malo aj so statisicmi. kazdy ma ine potreby. kym jedni setria na exkluzivnu dovolenku, inym staci apartman v chorvatsku. niekto ma prijem na to, aby odkladal s usmevom na tvari, ini maju problem vyzit od vyplaty k vyplate a nevyskakuju. a myslim, ze prave tym poslednym dvihas zaludok, lebo ver, ze ti by velmi radi sporili, ale su radi, ze vobec ziju. a na to, aby takto mohla sporit matka samozivitelka, na to treba hooodne dlhy cas. hovorim z vlastnej skusenosti, mne sa to podarilo po 4 rokoch. poznam maminy, ktore su same s detmi a nepodarilo sa im to ani za 10 rokov. a tiez ber do uvahy, ze nie kazdy chlap je schopny a zodpovedny a strazi financie. mas kopec ozranov, gamblerov, ekonomickych tyranov, kurevnikov. treba brat do uvahy velmi vela faktorov a az na zaklade toho tu davat rady tohto typu. aj tebe krasny a bohaty vikend 😉 😀

ukko81
autor
13. mar 2015

@mawka Konečne konštruktívna reakcia. A preto som aj písal, že každý má inú situáciu a keď chce nech napíše konrétne offline.

Ja nie som za šetrenie ako také odkladanie peňazí niekam. Určite odporúčam vytvorenie rezervy na 6 mesiacov podľa dohodnutého rozpočtu pokiaľ to je možné a každý mesiac 4% z príjmu navyše, no nič viac nie je potrebné. Určite upraviť hypotéky, úvery - nájsť najlacnejšie, vymeniť paušál za kredit. Napríklad namiesto 25eurového paušálu si zaplatiť 5eur internet v mobile a používať whatsup alebo viber. Predať auto a používať MHD, plánovať jedálniček, nákupy a všeobecne výdavky presne, dokladovať si to. Zistiť všetky možné spôsoby ako dostať príspevky či už na dieťa alebo iné. Vyhodiť nepotrebné veci z rozpočtu, cukor, maso, telefon, auto. Zistiť lacnejšiu možnosti dodáviek plynu a elektriny. Keď už to všetko človek porieši začať sa zaoberať navýšením rozpočtu, buď prácou, brigádou, podnikaním z domu. Možností je veľa na všetko.

Hlavne vypnúť a zrušiť TV. Používať internet na vzdelávanie a nie zábavu, čítať zaujímavé knihy.

Najdôležitejšie je zo všetkého si stanoviť cieľ, následne plán a striktne to dodržať. Ak niekto skutočne chce, nech mi napíše, poradím konkrétne aj s cieľom, plánom, zvyšok je na Vás. Potom to sem môžete hodiť či som pomohol alebo nie 🙂

regina22
13. mar 2015

milý ukko 81
99% mamičiek, ktoré navštevujú modrého koníka a iné fora sú osoby reaktívne.
Ubezpečujem ťa, že žiadna proaktívna mamina si pôrodom a starostlivosťou o dieťa neznemila na reaktívnu.
Vlastnosti spojené s reaktivitou či proaktivitou poznáš.
Hľadáš cielovku, to je OK.
Na modrom koníkovi sú prevažne matky, ktoré sa starajú o malé deti, ktoré majú svoj denný režim, choroby. Matky sú v jednom kole.
V prípade, že majú vlastnú firmu, aj keď malú a venujú jej všetok svoj zostávajúci voľný čas, čiže žiadne kávičkovanie, či kočíkovanie, nemajú dosť energie ani peňazí, aby sa mohli venovať viac firme, a väčšinou nemajú na to ani vôľu, lebo si užívajú bonding s dieťaťom.
Obávajú sa toho, že keď priberú niekoho do malej firmy, tak im preberie nápad a ako hyena ich oberie o všetko, lebo zneužije to, že majú malé dieťa, ktoré bez matky nemôže ani žiť. To je bonding. Dieťa ta stále musí mať pri sebe... . Takže ako hovoríš, kde je vôľa ... .
No samozrejme, že mám malú firmu so slušnou perspektívou aj na celoslovenskej úrovni a že mi chýba energia a kapitál ju rozvinúť. Dôležité sú pre mňa podmienky spolupráce a všetky dôležité veci.

regina22
13. mar 2015

ukko 81
čiže poskytneš peniaze a
pýtaš si peniaze zo zisku?
a nie náhodou z výnosov?

radopp
13. mar 2015

@regina22 Nevieš ako funguje poisťovňa? Berie si peniaze z vkladu.

mawka
13. mar 2015

@ukko81 s niektorymi vecami suhlasim, co si popisal. na pausale uz neficim roky, internet v mobile pouzivam prave na wa a pozretie mailov, doma net mame kvoli detom a hry tam teda nehraju, to uz je zase na kazdom z nas. noviny si nekupujem, na spravy mam telku. obmedzila som zbytocne kanaly, ktore nepozerame a staci nam zostava za 9,90 mesacne a aj tak ich je este vela stale. chodim pesi, vlakom, busom. odkedy som si predala auto, rozhodne setrim - lebo benzin je drahy ako slak. a naucila som sa chodit. maso clovek k zivotu potrebuje, to som neobmedzila, ani nemienim. ale zato decka zacinaju s chovom kralikov u nasich. spravili si biznis plan. stacil im vklad 20 e na dvoch kralikov a idu ich mnozit. dedo spravil kralikaren. no a po rodine maju v plane predavat kralicie maso, lebo je zdrave. z penazi, ktore takto zarobia si odlozia na ich vymysly. tiez sa da usetrit na sledovani spotrebitelskych testov, kde clovek casto krat zisti, ze to najdrahsie nerovna sa zrovna to najlepsie. okrem toho mam vyhodu, som blizko rakuska a CR, tym padom viem nakupit lacnejsie potraviny. co teda vyuzivam, lebo u nas su potraviny drahe. ale nie kazdy ma tu moznost. veci, ktore su detom male tocim na aukcia, v bazare, z toho potom kupim nieco dalsie. iste da sa. ale nie kazdy je ochotny vzdat sa telky, prepac, ale nie je tiez dobre za kazdu cenu ist proti dobe. telka bola vymyslena na to, aby nam sprostredkuvala info a to uz je na kazdom z nas, co si z tej telky vyberie. niekto kuka debiliny na urovni reality show a niekto pozera dokumenty. a tiez vela zalezi na tom, ako sa clovek nastavi. ci naozaj potrebuje mat super hyper mobil len preto, ze ho ma "zadarmo" k pausalu alebo ci potrebuje lepsiu sedacku nez ma sused a podobne. veci sa stale daju reckylovat a stale sa da najst kopec napadov a tipov ze ako. len to by ludia museli prestat byt az prilis pohodlnni a prilis konzumni. ono najlepsie to clovek zbada a pociti, ak sa kvoli konzumu a absencii zdraveho rozumu ocitne v srackach a musi sa stavat na nohy. ako to bolo v mojom pripade. a vies co? je uplne perfektne, ze uz nikde neziskam pozicku a ani by som nechcela. zistila som, ze clovek totiz dokaze fungovat aj bez splatok na cokolvek 😉 a v neposlednom rade, ano, niekedy treba aj zmenit bydlisko, vymenit job za lepsi a neupinat sa. no ale zase niekedy ani to nejde. su ludia, ktori maju vazne dovody, preco iste veci nejdu. a ostatni sa vyhovaraju. no asi tak by som to zhrnula. cize z toho vyplyva, kazdy si je strojcom svojho stastia a ked niekto nechce, tak holt mozes pisat rady ake chces, minie sa to ucinkom.

ukko81
autor
13. mar 2015

@regina22 Neposkytujem peniaze, veľa vecí sa v skutočnosti dá vyriešiť aj bez nich. Poskytujem informácie a spoluriadenie projektov. Provízie sú z hrubého zisku. Týmto spôsobom je to fér pre všetkých a @radopp o čom to rozprávaš. Poisťovne, fondy atď sú správcovské spoločnosti a berú si poplatky za správu financií, nie z vkladu. Z vkladu je vyplatený len ten neznalý chudák, sprostredkovateľ - OVB a podobne.

ypsilonko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zita19
13. mar 2015

dovolim si podotnut, ze rodicovsky príspevok je PRISPEVOK. Je príspevkom statu, ktorym prispieva do rodinného rozpoctu, kde sa jeden z rodicov stara o dieta. To znamena, ze ma len prispiet nie hradit plne naklady. Mozte byt v konecnom dosledku radi, ze aspon tolko stat prispieva rodinam, ktore vychovavaju deti do 3 rokov. Su staty, ked nieco take neexistuje, ak existuje tak iba a len pre socialne odkazanych a uz vôbec nie pausalne pre kazdeho. Su krajiny, kde sa stat nestara z coho jeho obyvatelia vyziju v case ked sa nemozu zamestnat, lebo sa celodenne staraju o male deti.
Ja viem, ze som poniektorym teraz zdvihla tlak, ale naozaj mozte byt radi, ze je aspon tak.
@ukko81 nie je toto nahodou skryta reklama?

yarnie
13. mar 2015

Reklama ako brno a este aj roztahana jak stare trenky...

ukko81
autor
13. mar 2015

@zita19 Čo myslíš Zita?

zita19
13. mar 2015

@ukko81 ty netusis? Nehraj sa na nechapaveho. Tato veta jasne nasmeruje potencionalneho zákazníka, presne tam, kde ho potrebujes mat: "Prečo požiadať o radu mňa? Podnikám v oblasti projektového manažmentu a riadenia ľudských a finančných zdrojov, skrz svoju firmu pomáhame malým podnikateľom naštartovať ich podnikanie alebo ho rozvinúť do ďalšej úrovne. Ak to dokážeme s podnikateľmi určite aj to platí aj pre fyzické osoby. "
Asi tych podnikatelov, co su ochotni platit za tvoje sluzby je malo, biznis viazne, tak skusime najst nejaku dieru na trhu... Ja nemam nic proti slobodnému podnikani, pokial neporusuje zakony. Ale k slusnemu podnikaniu patri aj eticke spravanie. Zneuzit moznosti nanjnavstevovanejsieho potralu SR propagovat svoje sluzby zadarminko tym, ze obidem jeho pravidla mi nejak moc eticke nepripada.

regina22
13. mar 2015

@radopp
ten úvodný príspevok je úplne o niečom inom ako o poistení. takže zadávateľ témy iba veľa nahovorí a zahmlieva ako každý poisťovák
poistenie ako také je o ničom

ukko81
autor
13. mar 2015

@zita19 @regina22 máte pravdu, odhalili ste ma :D

zita19
13. mar 2015

@ukko81 Dufam, ze ti to tu konecne zamknu @admin -i

bosoriak
13. mar 2015

@zita19 Ja som ho hlasila este rano ako reklamu 🙂

zita19
13. mar 2015

@bosoriak ja vecer. Ale niekedy im to trva nekonecne dlho, niekedy su rychli ako kapustnica s jogurtom... Cim to len moze byt?

ukko81
autor
13. mar 2015

Myslieť ako priemer = konať ako priemer = žiť ako priemer.

jeennyv
13. mar 2015

uplny retoricky oblbovak, akym chodia finanacny poradcovia na ludi, aby mali dusicky a realna situaciam im na mile unika......mna ked osobne oslovi taky clovek mu poviem akurat zbohom....

radopp
14. mar 2015

@jeennyv Ak povieš zbohom poisťovákovi, tak mu tým pomôžeš začať nový život.

zita19
14. mar 2015

@ukko81 nie kazdy tuzi zit Kollarov zivot. Ciele ludi su rozne a mnohociferne cislo na vypise z uctu neznamena, ze clovek zije naplneny zivot.

radopp
14. mar 2015

Peniaze sú prostriedok na dosiahnutie niečoho. Väčšine ľudí stačí jedlo, bývanie, istota a kľud.