NČZD na manželku

30. jan 2024

Ahojte, chcem sa opýtať, môže si manžel ZAMESTNANEC pri ročnom zúčtovaní uplatniť NČZD na mňa? Každý mesiac z výplaty sa mu vyrátala daň z príjmov. Ja vlastný príjem nemám. Som evidovaná na ÚP. Manžel nedosiahol ročný príjem 41 445,46€ čiže má nárok na NČZD 4 500,86...a teraz od čoho sa tá suma odráta? Nejak tomu nechápem viete mi to niekto vysvetliť? Ďakujem

vikusjk
30. jan 2024

Ak si evidovana na UP a nemas prijem, tak ano, moze si na teba uplatnit NCZD na manzelku. Bude to pre neho v podstate dalsia nezdanitelna cast, cize zaplati nizsiu dan - pravdepodobne mu vznikne preplatok
Nech si zaskrtne policko v ziadosti o RZD pre zamestnavatela, alebo ak si bude podavat DP sam, tak si to tam vyplni.

autor
30. jan 2024

@vikusjk On je zamestnanec áno 🙂 a ak by som bola normálne zamestnaná alebo na dohode nárok na NČZD na manželku nemá že?

lucka_ke
30. jan 2024

nepoberala si ani podporu?

autor
30. jan 2024

@lucka_ke nie nič.

marci77
30. jan 2024

mate za cely rok 2023 vlastny prijem manzelky nulu? pozrite si, co sa pocita do vlastneho prijmu manzelky....to by bolo treba od tej sumy 4500eur odpocitat

ale ak by ste nemali ziadny vlastny prijem za rok 2023, tak za tie mesiace, co ste boli na UP alebo na RD si moze manzel uplatnit
a bude to 19% z tej sumy 4.500eur

vikusjk
30. jan 2024

@marci77 suhlasim a len dodam, ze tato cast sa este moze kratit v zavislosti od prijmu manzela, takze to nemusi byt automaticky tolko. Ako aj vlastna NCZD na davnovnika sa moze kratit v pripade vyssich prijmov ;)

lienockak
30. jan 2024

Musíš byť evidovaná na úrade práce v evidencii uchádzačov o zamestnanie, nielen dobrovoľne nezamestnaná, aby mal nárok na NČZD na manželku.

autor
30. jan 2024

@vikusjk len mi vŕta v hlave...na nete píšu, že sa odratávala od NČZD príjem manželky, ale však manžel si nemôže uplatňovať potom NČZD na manželku, ak má príjem nie? Či to myslia tak, že napríklad pol roka je na úrade a pol roka má príjem? Čo v prípade ak by som celý rok pracovala normálne na zmluvu vtedy si nemôže uplatniť nič že?

lienockak
30. jan 2024

áno, presne tak, nemôže si ju odrátať. Ak je zamestnaná celý rok, väčšinou nie sú splnené zároveň aj podmienky na odpočítanie. Ak sú splnené podmienky pol roka, odráta si ju len za pol roka.

vikusjk
30. jan 2024

ak manželka normalne pracuje, tak narok nevznika. Ak ma prijem napriklad za dva mesiace mala v roku este matersku, tak vyska tej materskej sa povazuje za prijem na tieto ucely. Rodicak sa na tieto ucely za prijem nepovazuje. Teda ak uz chcete studovat takto detaily, treba si prejst dosledne zakon, co sa do prijmu zahrna a co nie a ako sa to rata, je tam aj popis samotneho vypoctu ;)

lienockak
30. jan 2024
autor
30. jan 2024

Ďakujem vám už to chápem 🙂

enusamt
30. jan 2024

Ak sa autorka nenahneva, tak sa tu votriem.. Doteraz som vzdy z upsvar dokladala muzovi papier o poberani rodicaku .. no minuly rok tam boli aj 3 mesiace pandemickej ocr.. tiez treba dolozit o poberani? Vdaka 🙏

lienockak
30. jan 2024

@enusamt pandemický rodičovský alebo pandemická OČR? Lebo ak dieťa malo už 3 roky a rodičovský nemáš predĺžený zo zdravotných dôvodov, na pandemický rodičovský sa NČZD na manželku nevzťahuje. To upravené nebolo.

enusamt
30. jan 2024

@lienockak ocr.. poberala som do konca augusta a od septembra ju zrusili.. a nasledne som potom nastupila do prace

lienockak
30. jan 2024

@enusamt vyplatené pandemické OČR sa považuje za vlastný príjem manželky. Dieťa malo kedy 3 roky, v ktorom mesiaci r. 2023?

enusamt
30. jan 2024

@lienockak v maji.. kedze sa vtedy nahlas suskalo, ze pand.ocr sa moze po novom vyuzit az ked dieta dovrsi 3r a 1m, tak den po narodeninach som si dala dovolenku na mesiac.. cize od juna do augusta bola na ocr a od septembra praca

lienockak
30. jan 2024

@enusamt čiže NČZD na manželku sa dá uplatniť iba do mája 2023 a do vlastného príjmu manželky sa zarátava aj vyplatená dovolenka a pandemická OČR. Plus samozrejme príjem z práce od 9/2023. Rodičovský príspevok za 1-5/2023 sa do vlastného príjmu manželky nezarátava.

enusamt
31. jan 2024

@lienockak dakujem 🙂

daniela89
31. jan 2024

Môžem sa aaj ja spýtať ? Celý rok 2023 som poberala rodičovský do kolonky suma z vlastné príjmy je 0?

enusamt
31. jan 2024