Nezdaniteľná časť základu dane - SZČO a zamestnanec

nikus_2299
18. mar 2024

Dobry den, chcela by som sa poradit ohladom situacie mojho manzela. Cast minuleho roka bol szco a nasledne od septembra nastupil do prace na TPP. Automaticky podpisal vyhlasenie, ze si chce uplatnovat nezdanitelnu cast zakladu dane na danovnika, teda od septembra bola uplatnovana mesacne. Zamestnavatel tak za tieto mesiace do konca roka “vycerpal” len istu cast nezdanitelnej polozky, povedzme 1600 eur. Moja otazka znie, moze si v danovom priznani odratat zvysnu cast nezdanitelnej polozky na rok? Alebo ako to funguje? Keby bol szco cely rok, tak by si to uplatnil cele raz rocne, ako to robil doteraz. Tuto informaciu nedokazem nikde dohladat, preto budem velmi vdacna za pomoc.

zalka
18. mar 2024

@nikus_2299 kedže do DP typ B uvádza príjmy aj zo zamestnania aj zo živnosti tak mu patrí celoročná NCZD.

nikus_2299
autor
18. mar 2024

@zalka ďakujem, môžem sa teda opýtať, v DP teda uvádza komplet celú NCZD? Alebo iba rozdiel medzi ročnou a tým, čo mu už uplatnili v zamestnaní?
Nerozumiem presne tomu výpočtu v tlačive a chcela by som sa vyhnúť tomu, že si časť NCZD uplatníme dvojmo.

zalka
18. mar 2024

@nikus_2299 celá NCZD sa uvádza v DP

simca06022011
18. mar 2024

V DP mu dokonca celu NCZD zarata formular, cize tam bude cela. Dvojmo to nepojde, nakolko udaje sa tam prepocitavaju, vypise cast kde su prijmy zo ZČ, a tam sa pisu aj preddavky vyplatene, rovnkao vyplni cast z podnikania = na konci mu od vsetkeho odpocita odpocitatelnu polozku, vypocita dan, odpocita preddavky a ostane dan na uhradu a to je vsetko (ak som na nieco nezabudla:D). Duplicitne by teda nemal mat nic.
Predpokladam, ze si DP nejde robit sam....

nikus_2299
autor
19. mar 2024

@simca06022011 dakujem obom, uz sme zial nasli v minulosti chyby po uctovnicke, ktora vsetko vypisuje automaticky. A snazim sa rozumiet tomu, co sa tam vyplna

simca06022011
19. mar 2024

na financnej sprave su formulare, tak tie ti pomozu ked si chces nieco skontrolovat, chyby vypisuju podla mna hned, tak mozes si vyskusat