Nezvládam svoju finančnú situáciu

lenzuzulka
9. aug 2021

Ahojte, ja sa musím niekomu už posťažovať..dostali ste sa niekedy do finančnej tiesni z ktorej ste sa nevedeli vymotať? :( Ja už fakt nevládzem..Hypo, spotrebný úver, nájom, lízing..meškajúce splátky lebo si človek nemôže vybrať, žiaľ strava sa odoprieť nedá. Ako ste vyžili prosím ak pri plate 850€ máte 750€ len výdavky?Do práce cestujem čo mi robí ďalších 100-120€ mesačne..Už som vyčerpala aj svoje úspory, v práci kvôli covidu znížili platy a zrušili nám aj nadčasy - soboty vďaka ktorým som si dokázala zarobiť aj 200€ k dobru..Pomôže finančný poradca?Proste som bola zvyknutá na istý druh života, zarábala som cez 1800-2000€ , nikdy som nerátala koruny, odišlo mi pekne čo trebalo zaplatiť a žila som v podstate ešte z celého /momentálneho/ platu..Existuje prípadne nejaká overená práca na doma?Dve roboty nestíham, nakoľko som na jednej zmene momentálne..Ďakujem za každú radu

liljana
9. aug 2021

Tazko pomoct, nepomoze rodina? Aspon sa pouc do buducnosti. Prikry sa perinou, na aku mas. Jediny akceptovatelny uver v zivote je hypo, lebo investujes do byvania. A zase kupovat byt, na aky clovek realne ma, nie nad svoje pomery. Ak nemas cash na auto, tak ho ani nepotrebujes. Na to je verejna doprava. Ak nemas na zariadenie, hladaj na zaciatok, co daruju ludia za odvoz a zariadis si postupne, ked na to budes mat. Ked si zavesis 3 uvery na krk, zakon schvalnosti je, ze pride kriza, stratis zamestnanie,...
Drzim palce. Zo vsetkeho sa da vyhrabat, splatky znizit, natiahnut, len ci sa poucis.
Pri plate 1800-2000 eur si mala polovicu platu automaticky davat na rezervu a zit z polovice.

vanda323
9. aug 2021

@lenzuzulka Ahoj a to Vám znížili plat z 1800-2000 eur na 850 eur? Veď to je strašne veľký skok do neznáma toto, to sa ti ani nečudujem že máš problém sa uživiť. Finančný poradca ti určite pomôže ..skús sa nejakému ozvať, poprípade refinancovanie úverov.

simsalabim
9. aug 2021

@lenzuzulka nedalo by sa poziadat o prechodne znizenie splatok?

vanda323
9. aug 2021

@liljana Ahoj, píšeš jej že sa má prikryť perinou na akú má...ale ona zarábala 1800-2000 eur tak na to mala. Len proste vošla do krizi. To sa bežne stáva. My máme tiež podobne výdavky 650 eur no nemáme leasing. Aj keď manžel v poslednom čase o ňom uvažuje. Tak uvidime

liljana
9. aug 2021

@vanda323 O tom je zivot. ze s zvysujucim vekom prichadzaju krizy, zena chce zostat s dietatom na rodicovskej. To sa neda, ak clovek vedie zivot na doraz a nad pomery, nic neodklada. Dnes zarabam vela, zajtra si zlomim nohu a som pol roka na peenke, vyhodia ma, firmu presunu, zavru,... Stat sa moze HOCIKEDY COKOLVEK. Tento prispevok je toho dokazom.
Ludia si prilis doveruju, naberu uvery do "krvi" a bum, zrazu su na dne.

zuvelyn
9. aug 2021

Príliš veľa záväzkov vzhľadom na príjem. Predať auto a používať MHD aj za cenu straty času. Refinancovať hypotéku a zahrnúť do nej spotrebak, hľadat pracu bližšie k bydlisku. Predpokladám že všetky ostatné výdavky si znížila respektíve zrušila (oblečenie kozmetika doplnky a všetky ďalšie veci ktoré človek nepotrebuje na prežitie)

panelacikova
9. aug 2021

@lenzuzulka ja nemám plat 850 a vyžijem. asi by bolo fajn znížiť životnú úroveň trošku. neviem, koľko platíš nevyhnutné poplatky (byt, hypo, prípadne auto). a koľko teda ostáva na stravu?

vanda323
9. aug 2021

@liljana Ináč to je pravda. Že stať sa môže všeličo aj to že ľudia naberú úverov do bludu, keď dnes žijeme takú rýchlu dobu všetci chcú mať všetko a rychlo

liljana
9. aug 2021

@vanda323 Hlavna zivotna zasada je: Na co nemam, to nepotrebujem. Okrem hypo na byvanie, to je vlastne forma investovania.

vanda323
9. aug 2021

@liljana to áno. Hypo je normálna vec ak chces niekde byvat

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liljana
9. aug 2021

Posledna vec, nebudem dalej "prudit". Autorka na to napriek vysokemu platu nemala, inak by za vsetko zaplatila v hotovosti (okrem byvania) a nemala by dnes tri uvery. Nic proti autorke. Drzim palce, aby sa z toho so stastim vyhrabala a uz sa jej takato situacia nikdy neprihodila. 🙂
Napadlo ma zbavit sa auta. Ale tam by bola vysoka strata. leasing sa dava na nove auta a nove auto straca na hodnote najviac prve tri roky.

deti95060810
9. aug 2021

skôr vidím cestu k skromnejšiemu životnému štýlu... veľa ľudí tak robí, že si dobre rozmyslí čo vloží v supermarkete do košíka...😉
minule tu písala maminka ktorá mala 10 e na stravu na týždeň aj s deťmi - tiež prosila o rady...

panelacikova
9. aug 2021

@liljana auto môže "prenajať" niekomu z rodiny, nie? napríklad sestre, bratovi.... za to, že jej budú hradiť leasing. či pri leasingu nie je možné auto niekomu požičať? musí byť vodičom nevyhnutne majiteľ?

liljana
9. aug 2021

Nemozes k sebe aspon docasne zobrat podnajomnika/najomnicku? Nemas priatela, keby ste byvali spolu a podielali sa na nakladoch na najom.
@panelacikova Jedine sa dohodnut s leasingovkou a pridat dotycneho oficialne ako uzivatela. Inak pri havarke poistovna nevyplati plnenie. Ale autorka pise, ze musi cestovat do prace. Cize auto potrebuje.

panelacikova
9. aug 2021

@liljana rozumiem. ale riešenie tu teda stále je, čo sa auta týka. myslím, že autorka má viac riešení, len ich nechce "počuť". jednoduchšie je peniaze míňať mírnix-dírnix...

anjelicek26
9. aug 2021

Tak si najdi rovnaku pracu na urovni a pozicii, aku mas tuto - za normalny plat, nie kazda firma je v krize. A to cim skor. Komunikuj s bankou o docasnom znizeni splatok. A vikendy vykladat kludne regale do tesca, aj tie dve stovky mesacne navyse sa hodia.

feeewa
9. aug 2021

Refinancovať úver, alebo ich skonsolidovať dokopy sa ti určite nepodarí, ak ti na niektorom z nich meškala splátka, neprejdeš cez úverový register....

skeblicka77
9. aug 2021

@feeewa no asi tak 🤦‍♀️stačí nepoleny mínus na účte a neprejde cez register. Aktuálne sme riešili refinanc hypo, nikdy sme nemeskali so splátkami a neprešli sme cez register. Dôvod bol nepovoleny mínus na kreditke 😏. Nevadí v ten deň dostal muž ponuku na lepšie platenú prácu, asi to tak malo byť

lenzuzulka
autor
9. aug 2021

@liljana ďakujem za rady..úvery mám ešte z čias keď som plat vysoký nemala..žila som u rodičov tak som si zobrala auto, hypo sa brala na prerábku rodičovského domu..neľutujem.. nebrala som peniaze pre svoje potreby..jednoducho ich bolo treba..Presne jak píšeš, auto mám 7 rok, kupované na lízing , nemá hodnotu ani polovicu s toho, aká bola predajná cena..
@deti95060810 ja sa nemám s čoho uskromniť..nemám kde ubrať už žiaľ..
@panelacikova nemám komu požičať auto..všetci svoje auto majú..a je pravda, že ak by som požičala auto platili by lízing, ale kto by platil napríklad škodu opotrebovaním ak by sa auto pokazilo?Toto je trošku diskutabilná téma..druhá vec, pracujem v logistickom centre kde nie je zabezpečená doprava, autobus z našej dediny priamo nechodí..čiže áno , sú ľudia ktorý sú na vlastnú dopravu žiaľ odkázaný. Mínať nemám čo žiaľ..neviem či si čítala príspevok, ja poplatím čo treba, stravujem sa lístkami čo mi robí tak 90€..Oblečenie a iné veci ktoré som si predtým kupovala, som si nekúpila už od marca kedy som sa dostala do tejto situácie..

panelacikova
9. aug 2021

@lenzuzulka tak ak si si brala úvery v čase, kedy si nemala taký vysoký plat, tak ti museli prispôsobiť aj úvery danému platu. koľko ti teda robia jednotlivé položky? byt, hypo, leasing?

lenzuzulka
autor
9. aug 2021

@anjelicek26 už za touto prácou cestujem denne 80km..u nás na okolí žiaľ nič nie je..prácu si hľadám aktívne od začiatku roka..ale žiaľ

lenzuzulka
autor
9. aug 2021

@panelacikova na úvery aj lízing som v tom čase bola aj s priateľom..avšak jak vzťah skončil, tak sa skončila aj rozumná komunikácia a všetko to ostalo na mojom krku..asi rok mi platil polovicu úveru keďže ten máme spoločne..jak myslíš koľko robia jednotlivo?splátky?

panelacikova
9. aug 2021

@lenzuzulka áno. alebo spolu. proste tieto tri, dajme tomu, základné položky

janulienocka
9. aug 2021

Nechápem prečo si nemyslela na zadné vrátka, obhajuješ sa ako si musela vziať auto na lízing kvôli robote, hypo na prerabku atd atd ale prepana, však vždy myslím na to čo keby sa niečo stalo.. kde je nejaká základná finančná rezerva na 6 mesiacov? To malo byť prvoradé. Auto si si mohla vzíať lacnejšie. Čo je to za nákup auta keď ho 7 rokov splácaš… prerábky domu, tiež sa dalo buď počkať alebo došetriť, no neviem. Nikdy by som sa takto nespustila s výdavkami pokial by som nemala rezervu aspoň na pol roka

lenzuzulka
autor
9. aug 2021

@panelacikova úver 167€, auto 127€, nájom + réžia 290€ + štvrťročne 50-70€ vodné stočné..

lenzuzulka
autor
9. aug 2021

@janulienocka ja som ale tú rezervu mala..vieš, nie je ľahké prosto prísť skoro o polovicu platu a následne vlastne o druhý plat, pretože všetci veci sme riešili spoločno s mojim bývalým..ten sa však jedného krásneho rána odsťahoval , ja som vo februári ochorela na covi - mesiac PN a odvtedy to prosto ide dolu vodou..a nepýtal sa ma, či budem mať čo jesť na druhý deň...

liljana
9. aug 2021

@lenzuzulka To nie su take vysoke vydavky. Keby si cely cas odkladala polku platu, ved na dedine snad nie je tak nakladny zivot (bary, restiky,...) ako vo velkom meste, dnes by si to platenie s prehladom zvladla. :(
Vidim info o priatelovi a rozchode. Ked sa nieco zacne sr.., tak poriadne a naraz.
Pekne sa oblec a hajde si niekoho najst, kto ti s tym vysetkym pomoze. 🙂

panelacikova
9. aug 2021

@lenzuzulka hm... tak jedine ešte na tej strave. variť si doma lacnejšie jedlá, lístky používať na nákup potravín a doma uvarené si vziať do práce. jediné, kde môžeš ako-tak ušetriť, je strava. a faktom je, že v čase, keď si zarábala 1800-2000, mala si si odložiť a požiadať napríklad o predčasné splatenie auta. alebo hypo. alebo aspoň znížiť splátky jednorázovou splátkou. teraz ešte môžeš dať si prefinancovať úvery nejakým šikovným finančným poradcom alebo v nejakej dobrej banke. aby ti prípadne natiahli ešte úver a znížili splátky. osobne by som to ale nerobila. ako dlho ešte budeš platiť auto a hypo?

lenzuzulka
autor
9. aug 2021

@janulienocka a ako mladý 25 ročný človek bez záväzkov, so stálym príjmom a parterom som fakt nekukala dopredu toľko rokov a ani vo sne by ma nenapadlo, že by som práve JA mohla takto dopadnúť..a žiaľ aj tá prerábka domu bola nutná ..