Používate hotovosť?

22. mar 2024

Ahojte, dnes som mala rozhovor s mamou, ktorá ma hrozne sprdla, že nenosím u seba hotovosť. Začalo to tak, že pýtala odomna 2€ do automatu na parkovanie, lebo nemala drobné. Povedala som jej, že ja pri sebe nemám žiadnu hotovosť, že všade platím kartou. A ona ma za to neskutočne zvozila, fakt jak malé nesamostatne decko. Vraj som nezodpovedná, že nikdy neviem, kedy budem nutne potrebovať hotovosť a čo potom. Mám 30 a do situácie, v ktorej by som potrebovala hotovosť a nešlo by to inak vyriešiť, som sa nikdy nedostala. Jediny prípad, kedy mám u seba cash je na dovolenke v zahraničí a aj tam sa už nestáva, že by niekto nemal terminál. Takmer všade je možné platiť kartou, stane sa mi možno raz za rok, že prídem niekam, kde to nejde a vždy sa to dá pohodlne vyriešiť. Som vážne nezodpovedná, alebo preháňa?

tibor79
25. mar 2024

@fido69 čo konkrétne? Tí, čo nemajú účty v banke (čo netrpia nudzou😂) sú úplne v poriadku. Viac ako my všetci🤣

simca06022011
25. mar 2024

@maranco ja robim mzdy, je to len na nastaveni, a napr. aj v pracovnje zmuve mame uvedene ci chce zamestanenec mzdu na ucet (aj cislo tam davam), alebo v hotovosti. A mne to softvare pekne krasne rozdeli a vytlaci potrebne doklady na podpis, uhradu atd. nie je to ziadna rarita. Rovnako zalohy si v 99% pytaju zamestnanci v hotovosti.

fido69
25. mar 2024

@simca06022011 Záväzky voči DÚ - nie je to tak dávno čo sa dane štandardne zasielali šekovou poukážkou. Neviem či funguje napríklad vklad priamo na účet v Štátnej pokladnici.

simca06022011
25. mar 2024

@fido69 no to viem s tou poukazkou, ale to je strasne prakticke :D dakujem bohu ze tento prezitok utekat na postu s listockami nie je uz tolko vyuzivany. Ani by si vacsina danovnikov nevedela poukaz vypisat.

pleja
25. mar 2024

Minulý rok som bola v 3 krajinách kde mali inú menu. Mala som v peňaženke aj nejakú hotovosť, vrátane drobákov do automatov, ale mať kartu bolo na nezaplatenie. Žiadne rozmýšľanie kam skryjem prachy, žiadne hľadanie zmenární a platenie poplatkov. A ešte potom keby mi ostala tá cudzia mena - nejaké peniaze- tak čo s nimi? Zas meniť. Zaplatila som niečo banke, ale nebolo to nič horibilné, aj po prepočte ok. Za mňa veľké plus neobávať sa čo a kde s hotovosťou v takýchto prípadoch. Ešte mňa by zaujímalo koho zaujíma bežný človek? Na svete sú miliardy transakcií denne, prečo by niekoho zaujímali moje 3 a čo by z nich asi zistil? To už viac zistia zo zákazníckych kariet dané reťazce ... a toho sa (čuduj sa svete) bojovníci za výhradnú hotovosť neboja.

dominikamacakova
25. mar 2024

Bože... Mňa mama včera zdrbala lebo moje deti nemali pančuchy. Bolo 11° 😀 Zvykla som si...

simca06022011
25. mar 2024

@pleja zakaznicke karty ta nijak neobmedzia na slobode, to ci niekto vie ze som si kupila 4cokolady a 10nanukov je uplne ina vec ako ked niekto ovlada tvoj ucet, skladuje tvoje peniaze. Existuju teorie/nazory, priznavam niektore riadne pritiahnute za vlasy, ine davaju zmysel len v sirsom kontexte, ale napr typicke je: ovladania pomocou uctou napr. tak, ze ta obmedzia v tom, ze nebudes moct tie peniaze pouzit, na nic, alebo na nieco konkretne - bude to spojene aj s celou digitalizaciou osobnych udajov, sledovanim online, spravania, napr na zaklade nazorov atd... vygooglis pod rizikami digitalnej meny atd... na zapade je tato teoria rozsirena, cize to nie je vymysel slovakov :D (ak by t niekto chcel zdoraznit). Ja nemam konkretne linky, zahliadla som to pred par tyzdnami niekde, a pocula pri uplne inych temach ohladom bankovnictva.

pleja
25. mar 2024

@simca06022011 naopak, to čo nakupuješ je dosť zásadná vec a dosť to o tebe vypovedá. Zatiaľ nik nehovorí že nemôžem vyberať ani som nepočula o tom. Banky (alebo nejaká ich forma) tu existujú stáročia práve preto aby ľudia nemuseli so sebou nosiť hotovosť, lebo príde Jánošík / alebo na neho natrafíš a oberie ťa o ňu. Viem o jednom probléme a to je pri dedičskom konaní. Takisto že sem prispievam zanecháva digitálnu stopu, každý lajk na facebooku, poloha na mobile...takže čo s tým? Zavriem sa do jaskyne?

hiro
25. mar 2024

@pleja Jedneho casu som chodil na sluzobky do Polska a bolo to celkom zabavne, v penazenke eura, v lavom prednom vrecku na nohaviciach euro mince, v pravom prednom vrecku polske a v zadnom lavom ceske aby sa mi to nemiesalo :D

vevesh
25. mar 2024

@simca06022011 ja len na zapade, teda v nemecku uz uskutocnili taku vec, ze migrantom vydavaju bankove karty roznych bank a mozu ich pouzit len vo vybranych obchodoch a na vybrane veci (len na potraviny a zakladnu drogeriu). Takze az tak pritiahnute za vlasy to nie je to obmedzovanie. Len sa deje u specifickej skupiny ludi.

fido69
25. mar 2024

@pleja "Žiadne rozmýšľanie kam skryjem prachy, žiadne hľadanie zmenární a platenie poplatkov."

Nie je to úplne tak jednoduché a už vôbec nie bez poplatkov. Napríklad použitý kurz kartovej spoločnosti je plus mínus 2,5% od stredového kurzu. Takže vlastne platíš 2,5% za výmenu.
Ak ideš do Poľska, tak sa ti oplatí zameniť si peniaze v kantore, alebo v niektorých obchodoch zaplatiť priamo EURami. Majú lepší kurz než kartová spoločnosť.
Ale Pozor! Neplatí to všade a už vôbec nie pre Dynamic Currency Conversion (DCC) !!! pri platbe kartou. Rovnako v Poľsku nájdete podvodníkov, čo sa vás pokúšajú ojebabrať v kantoroch v strede turistických destinácii napr. v Krakowe.

Ak ideš do zahraničia, kde nie je priamo stanovený referenčný kurz kartovou spoločnosťou napríklad s kartou VISA do Kanady, tak napríklad kurz EUR/CAD ti kartová spoločnosť VISA vykoná ako prepočet cez kurzy USD/CAD a EUR/USD a prídeš o 5% len na kurze. Mastercard to napríklad robí priamo konverziu EUR/CAD.

Je v tom hodne bankových a transakčných fígľov a vždy pred cestou mimo EU (Afrika, Amerika, Ázia) si treba na tieto finty dať pozor. Najlepšie vopred si overiť v banke ako sa vykonáva konverzia a či nie je výhodnejšie si zaplatiť za kartu inej spoločnosti. VISA je síce "bezplatná" ale veci "zadarmo" bývajú nakoniec tie najdrahšie. 😉

janka1011
25. mar 2024

Platím len kartou. Je to oveľa jednoduchšie, pohodlnejšie a nemusím si špiniť ruky peniazmi. Hotovosť mám pri sebe len výnimočne. Je mi úplne fuk, že banka vie kade chodím a čo kupujem.

klaridka
25. mar 2024

Tiež sa nemusím báť, že ak by mi ukradli peňaženku, tak by sa obohatili 😂 😂 Mám takmer štyridsať, nenosím hotovosť a chvála Bohu som ešte nezažila situáciu, ktorá by sa kvôli tomuto “zlozvyku” nedala vyriešiť… 😇

maranco
25. mar 2024

@fido69 v Poľsku použijem Revolut s najlepším kurzom a najmenšími poplatkami. Buď vyberiem z bankomatu alebo platím kartou.

stevvvka
25. mar 2024

No tak ja som dnes cestou domov z roboty zašla do obchodu, už pred záverečnou, kartou sa platiť nedalo, už som nestíhala ani vybrať hotovosť, do mesta ďaleko, prišla som bez nákupu.. A to väčšinou hotovosť nosím... Takže oddnes o to viac opatrná, aby aspoň tých 20 eur bolo vždy..

simca06022011
25. mar 2024

@pleja nejde vôbec co to co to o tebe hovorí ale to ci to vôbec môžeš robiť. S blokovanim účtov, kariet atď už majú skúsenosti napr v USA ak bol niekto nepohodlny... proste to ze neviete/nevieš o niečom a nezdá sa ti, neznamená ze to nie je možné. Nie je problém elektronizacie to, ze vedia čo si kúpiš ale to ze "môže niekto " ľahko obmedziť tvoju slobodu. Napr v USA je to spojene s tým, ze sa.podla niektorých centalizuje bankovníctvo, rušia malé banky atď, s cieľom prejsť po co najmenší počet bánk a tým pádom mať väčšiu kontrolu. Ľudia.z bankovníctva to napr v USA predpovedajú aj pre iné "trhy", extrémne prípady ze ostane vlastne iba centrálna banka... môže.to byť preháňali, nemusí... mne ako.obchdonikovi vadí napr.to ze zdvihne zákazníkom ceny lebo minulý rok ma platby kartou zákazníkov stáli 6000eur...

fido69
25. mar 2024

@simca06022011 Čumím. Máš prehľad. Múdra žena 😉

rebekah61
25. mar 2024

Áno, aj napriek tomu že skoro všade platil kartou mám pri sebe vždy nejakú hotovosť.

simca06022011
25. mar 2024

@fido69 vôbec nemám, dokonca čím viac sledujem dianie, tym si pridem "sprostejsia", tolko protichodných info a clovek nechce byt dezolat :D realne som videla asi dve videa o bankovníctve v USA 😂 a neušiel mi jeden prejav ofinky ( trumpa) kde to spomínal tiez okrajovo. V každom prípade kritické myslenie a opatrnosť je na mieste.
A prvý krát za roky som si pekne pozrela co ma ta srandicka "platba kartou" stojí ako obchodnika. Všimli si to aj iné firmy, napr dopravcovia, pridali platby za dobierky kartou... ( ešte navyše k dobierke)... zákazníci koncovi podľa mňa o tom netušia. Alebo im je to jedno.
Inak väčšinou nakupujem online a platím kartou :D lebo .. nechce sa mi čakať na kuriéra.

fido69
25. mar 2024

@simca06022011 "V každom prípade kritické myslenie a opatrnosť je na mieste." Absolútny súhlas. Hlavne nikdy nevieš kto sa dostane k moci a ako (zne)užije všetky zozbierané data. Ľudí to robí veľmi zraniteľnými a ani o tom netušia. 😉

"Bezplatné" platby kartou vôbec nie sú bezplatné. Obchodníci musia za terminál platiť buď fixný paušál alebo percento z obratu. Preto množstvo obchodov odmieta platby kartou nižšie než 5€, pretože na tom pri fixnom poplatku za transakciu jednoducho prerábajú. 😉

hiro
26. mar 2024

@fido69 No, googlim a nenachadzam taky terminal ktory by mal nejaky fixny poplatok, dotypay sumup atd... Ono percentualnemu poplatku sa aj tak neda vyhnut - berie si kartova banka, kartova spolocnost, spolocnost ktora dala terminal - pisu tam ze spolu to je cca 1,5-2,5% co je zanedbatelne pri tych ziskoch na potravinach.

fido69
26. mar 2024

@hiro Nestrácaj čas googlením a opýtaj sa obchodníkov koľko platia za terminál. Keby to bol len percentuálny podiel z výšky platby, tak by tá minimálna suma pre platbu kartou nedávala zmysel, nie?

hiro
26. mar 2024

@fido69 Ano, nedava to zmysel. Zena pouzivala vo svojej predajni terminal od CSOB 5 rokov a tiez tam take poplatky nemala.
Teraz ma napadlo ze ci nahodou to nebolo aby limitovali pocet platieb za mesiac - preto ze mozno ho mali od tej ich spolocnosti nastaveny nejaky limit a ked by ho prekrocili tak by platili inu sumu za mesacny prenajom terminalu...

fido69
26. mar 2024

@hiro Každý obchodník má individuálnu zmluvu. Banka dáva na výber medzi fixným poplatkom za transakciu alebo percentom z obratu. Napríklad náš malý obchodík mal fix za transakciu. Tam sa do 5€ kartou platiť nedalo. 😉

maranco
26. mar 2024

@hiro tu je prehľad poplatkov ale pre eshopy, platba cez internet. Niektorý majú okrem % aj fixný poplatok za každú transakciu.
Na fyzický terminál zvyknú byť sú vyššie poplatky.
https://vibration.sk/platobne-brany-pre-e-shop-...

Čakám keď všetky banky zavedú okamžité platby v 10/2025 že aj eshopy aj malé prevádzky to začnú viac využívať. Dostanú celú sumu platby okamžite a s nikým sa nemusia deliť.

hiro
26. mar 2024

@fido69 No, to - kde by som nasiel spomenuty ten fixny poplatok za transakciu? V ktorej banke? A preco ak to je mozne si takto objednat to nezrusia? Aj ked platia fixny od prevadzkovatela terminalu tak aj tak musia platit % kartovej spolocnosti + banke co vydala kartu...

fido69
26. mar 2024

@maranco Áno, okamžité platby v EU, tak ako to plánuje ECB, budú znamenať pre kartové spoločnosti pohromu. Budeme prekvapení aké vyhodné poplatky vedia zrazu ponúknuť a terminál k tomu zdarma. 😉

vevesh
26. mar 2024

@hiro napriklad u nas to bolo skryte vsetko v jednom poplatku pre kartovu spolocnost. A na fakture bolo rozratane- fix poplatok za transakciu (cez net ina ako osobne na pokladni, rozdiel aj medzi pouzitymi kartami a sposobmi platby) + % z obratu + poplatok za terminal+ 19% dan na vsetko z toho. Ale platilo sa len jedna faktura jednej spolocnosti, a to tej, ktora terminal poskytla...

hiro
26. mar 2024

@fido69 To je trosku stara informacia a ako pises len pre internetove platobne sluzby. Pises ze "Na fyzický terminál zvyknú byť sú vyššie poplatky" - fixne za transakciu som nenasiel a spolu percentualne pre terminaly co som uz spomenul som nasiel v porovnatelnej ci nizsej sume.

fido69
26. mar 2024

@hiro Ako som písal je to individuálna cena. Neviem či je to súčasťou verejného cenníka služieb banky. Záleži na vzťahu medzi bankou a klientom. Ale skús popozerať cenníky bánk pre právnicke osoby. Možno to tam nájdeš. 😉