Práca, bývanie a hypotéka v Rakúsku

johnny_knoxville
29. aug 2013

Dobry.mam dalsiu otasku na pracu v rakusku ci treba niejake urady kontaktovat.lebo premyslam o praci v zahranici a mam aj deti.zmyzerneho platu mam vyzit deti a
aj najom platit a horko tazko.preto rozmyslam nad pracou v rakusku.zo zaciatku sa chcem opytat na byvanie kolko sa za najom plati.ci je lepsie zo zaciatku aby pol podnajom a neskor potom kupa vlastneho bytu.ako sa vybavuje hypoteka a kolko stoja byty?ako dlho treba pracovat aby som nieco vybavil.ked je nieco na co som zabudol kludne doplnte aj ine veci ako su banky ako sa vybavuje bankovy ucet a ine dolezite veci.dakujem

ajka322
29. aug 2013

No a ohladom najmu neviem aky velky byt potrebujes,ale taky3 izbovy byt mozes pocitat s najmom 700 eu....a o kupe bytu neviem ci sa chces zadlzit min 150 000 eu....tolko stoja 2_3 izbove byty ale to tam nikto neriesi je tam iny system aj co sa bytov tyka....tam ma malokto svoj vlastny byt....a banka ti asi taky velky uver neda....asi tak 🙂

dai
29. aug 2013

@ajka322 tak zavisi kde chce ten byt kupovat - v dedinach idu 3izbove pod 100tisic urcite a aj najom je daleko nizsi ako v ba... urcite je to omnoho lacnejsie ako v ba vsetko - dokonca aj okrajove casti viedne...

sisaha
29. aug 2013

@johnny_knoxville myslim, ze predbiehaš udalosti..
najprv sa pokús zamestnat...na hypoteku zo zaciatku urcite mat nebudes a takisto si nemozes byt isty ci sa ti pri tej praci aj podari udrzat. Bankovy ucet si v AT vybavis rovnako ako tu. Prides do banky a zalozis si ucet.

masinka
29. aug 2013

@johnny_knoxville ked sa chystas do Rakuska, predpokladam, ze vies po nemecky. Ceny nehnutelnosti aj najomneho su rozne v roznych oblastiach, tu ti to nikto len tak z brucha nenapise, tak ked vies, kam sa asi chystas ist, treba si dat vyhladat inzeraty pre danu oblast a hned budes mudrejsi 😉 Ked je tam Miete kalt - tak je to bez energii, tie si platis podla spotreby , warm je uz s energiami. Pri prenajme rataj s tym, te to budu chciet prenajat najlepsie rovno na rok a pytat budu zalohu vo vyske 3 mesacnych najomnych a k tomu aj kauciu na pripadne skody.

johnny_knoxville
autor
29. aug 2013

@masinka rozhodne viem zaklady a naucil by som sa ako aj anglicky.bol som v uk a chcel by som vyksusat rakusko a nielen vyksusat ale aj byvat.nemecky sa mi paci.preto len zistujem veci ako to tam chodi.v anglicku sa plati deposit 2 mesiace do predu .urcite rozbijat niekoho majetok by som si nedovolil a niekde som cital ze je to tam tak isto s najmom.

pragmaticka
29. aug 2013

noo fakt ako baby pisu zavisi od toho kde hladas byt ci uz na kupu al. na najom. co sa najmu tyka, dopredu musis zaplatit kauciu co robi zirka 3x najomne. Co sa kupy bytu tyka, ak nemas aspon 50% zo sumy, pochybujem ze ti niekto tu v at da hypoteku..normalne tie banky chcu aby si mal zmluvu na neurcito, bol po skusobnej dobe, ale velakrat vyzaduju aj aby si mal uz zopar mesiacov odpracovnanych. Okrem toho potrebujes tu v AT priblizne 10% zo sumy nehnutelnosti na vedlajsie poplatky (poplatok banke, notar, makler, zapis do Grundbuchu a pod..) . Zijem v rakusku uz niekolko rokov a musim skonstatovat ze lepsiu krajinu na zivot som si vybrat nemohla..nielen koli vzdialenosti ku SVK, ale aj hlavne koli ich socialnemu ci zdravotnemu systemu. Osobne by som ti poradila si v prvom rade najst pracu na neurcito. Nato hned vybavit ucet v banke a hladat prenajom. Potom sa musis max. tak zahlasit na Gemeindeamte a vypisat Meldezettl. To je vsetko. Ak sa ti bude pacit a budes uz po skusobnej dobe, zacala by som riesit ostatne veci.
Jeden hacik vidim v najomnej zmluve. Tu v Rakusku vacsinou podpisujes najomnu zmluvu na min. 2-3 roky, pricom ju ale prvy rok nemozes vypovedat. Daj si nato pozor - clovek musi predsa len vzdy pocitat s tym ze v praci sa ti nebude pacit, alebo dostanes padaka a zrazu nebude na najomne, ci novu pracu najdes daleko od tvojho aktualneho podnajmu. Velakrat sa da vsak cez net najst aj tzn. docasny najom (su to vacsinou ludia kt. prenajimaju svoje komplet zariadene byty pocas ich cesty po svete dajme tomu na rok, ci aj na par mesiacov hladaju velakrat niekoho) - ja som raz tak mala prenajaty byt na 3 mesiace ked som sa stahovala do Viedne a nebola som si este ista, kde presne sa vo Viedni budem chciet usadit na stalo. Drzim palce.

ajka322
29. aug 2013

Este som chcela pripomenut ze napriklad aj ked si beries byt do podnajmu,musis sa preukazat ze pracujes a kolko zarabas....ja som mala napr problem lebo na papieri som mala minimum,priblizne tolko co bol najom bytu a hned sa ma pytali ze z coho chcem zit ked celu vyplatu dam na najom 🙂

vroni
29. aug 2013

@ajka322, toto je velmi neobvykla poziadavka, ja by som vyplatnu pasku ziadnemu maklerovi neukazovala, na garanciu ma troj- az sestmesacnu kauciu, do mojej vyplaty je ho houby. Kludne si moze mysliet, ze budem chodit na strich.

ajka322
1. sep 2013

No ale tak to chodi.....dava sa uz len 2 mesacna kaucia namieto 3 ako bolo volakedy....a tiez sa musis zarucit ze bude byt budes stihat platit teda najom..je to skoro vzdy tak...

johnny_knoxville
autor
1. sep 2013

@ajka322 podla moznosti na slovensku daju uver ked su dvaja zamestnany nevidim dovod keby pracovali dlhodobo dvaja.nebol by problem aj s vyssim uverom

vroni
1. sep 2013

@ajka322, nechodi. Kaucia sa vobec nemenila, plati sa tri az sest mesiacov. To, o com hovoris, je provizia pre maklera, ta sa znizovala z troch mesiacov na dva, ale maklerovi je uplne fuk, ci budes alebo nebudes mat peniaze na najom, on zhrabne proviziu a dalej s bytom nic nema. Nezijem tu odvcera a dokonca mam aj potuchy o zakonoch 😉 , aj v byte byvam, takze nie, nechodi to tu takto, len obcas stretnes kretena, ktory si rad vyhoni ego na tvoj ucet a bude pytat od teba pracovnu zmluvu, vyplatne pasky, sobasny list (ano, aj take uz som pocula) ci povolenie k pobytu, trochu asertivity je treba (ina kapitola su druzstevne byty)
@johnny_knoxville, na Slovensku ano, v Rakusku nie. Musis mat minimalne par rokov ucet, na ktory ti chodi vyplata (vyplaty), dlhodobu pracovnu zmluvu a cca 30% (zavisi od banky) vlastneho kapitalu, potom vobec zacnu o nejakom uvere uvazovat. Nakolko Rakusania nemaju cosi ako BSM (manzelia nemaju automaticky spolocny majetok), ste vlastne dve samostatne jednotky, ktore musia byt schopne uver splacat. Takze mozne to pochopitelne je, ale podstatne tazsie ako na Sk, kde ti uver nukaju pomaly namiesto pozdravu...

ajka322
1. sep 2013

@vroni pisala som z vlastnej skusenosti....a nebol to len moj pripad 🙂 doklad o tvojom prijme si ziada Hausvervaltung a nie makler....ale asi vies lepsie tak ok...pekny den 🙂

vroni
1. sep 2013

@ajka322, ved v pohode, na Hausverwaltungoch nie vzdy sedi najintligentnejsi vykvet naroda (alebo aspon ja som ho tam nestretla) a skusaju, co si mozu dovolit. Staci sa opytat, na zaklade akeho zakona si nieco podobne pytaju a ako mienia zabezpecit ochranu citlivych osobnych udajov a zrazu nic podobne nie je treba 😠 (idealne je pracovat alebo aspon mat emailovu adresu advokatskej kancelarie, ministerstva ci podobnej institucie, take im osviezia pamat zvlast ucinne 😀 )
Problem je aj v tom, ze nasinec sa casto zlakne, ze mu inak byt nedaju a je ochotni " spolupracovat" a miestni, ak pocuju prizvuk, tak hned cakaju podvodnikov (no jo, no, zvlast priatelski k cudzincom nie su, zase si netreba nic nahovarat)

vroni
1. sep 2013

ochotny, samozrejme. Takto to vyzera, ked pisem jeden prispevok na x krat.... 🤐

erjona
7. feb 2014

@vroni Ale aj Gemeinde od teba ziada potvrdenie o prijime poslednych troch mesiacoch, takze maju na to pravo, lebo su od statu a musis im predlozit prijem vsetkych osob zijucich v byte od nich do ktoreho sa nastahujes.. 😉

vroni
7. feb 2014

@erjona, v tom je prave ten drobny rozdiel, Gemeinde (obec) je statotvorna jednotka, Hausverwaltung (spravca domu) sukromna firma. Ani na danovom urade nemozes povedat, ze im nepovies, kde byvas, lebo tvoja vec, ale v Bille to pokladnicke dokladovat nemusis. Inak, prave sa stahujeme 😀, ziadne vyplatne pasky po mne ani muzovi nikto nechcel (neberieme Gemeindewohnung 😉 )
Uz davno som sa ta chcela spytat: nick mas odvodeny z muzovho mena?

erjona
7. feb 2014

@vroni No toto asi naozaj zavisi od toho, kde si byt prenajimas a ked je to jeho podmienka, inak ti byt neprenajme, tak preco nepredlozit 😀 Aj my sa budeme stahovat v aprili 😀

erjona
7. feb 2014

@vroni Niemand, der bei Ihnen einziehen will, ist verpflichtet, Sie vor Vertragsabschluss ungefragt über seine Einkommensverhältnisse und über seine Vermögenslage aufzuklären (AG Miesbach, Urteil v. 5.8.1986 - 3 C 919/86, WM 1987, S. 379). Deshalb muss die Initiative von Ihnen ausgehen. Sehr beliebt und äußerst hilfreich ist die Mieterselbstauskunft. Das ist ein Fragebogen, mit dem sich Ihnen Ihr Mieter quasi schriftlich vorstellt. Natürlich muss niemand diese "Durchleuchtung" mitmachen. - Andererseits müssen Sie auch niemandem die Wohnung vermieten, der Angaben zu seinen persönlichen und finanziellen Verhältnissen verweigert. Schließlich müssen Sie nicht "die Katze im Sack kaufen". - takze v tomto mas pravdu, ale co moze Hausverwalter - je poziadat o Bonitätsprüfung a to je podla mna väcsi zasah do sukromia ako 3 mesacny prijem predlozit 😀

erjona
7. feb 2014

@vroni Das betrifft in erster Linie Fragen zum Arbeitsplatz und zum regelmäßigen Einkommen. Auf diese Fragen muss Ihnen Ihr Mietinteressent wahrheitsgemäß antworten (AG Bonn, Urteil v. 23.7.1991 - 6 C 271/91, WM 1992, S. 597). - toto je pri Bonitätsprüfung - tak, ci tak, sa dozvie buduci prenajomnik kolko prostriedkov mas, kolko zarabas, ci si vobec vies dovolit ten byt 😀

vroni
7. feb 2014

@erjona, ee, Bonitätsprüfung moze urobit len banka. Jedine, co sa da ziadat je KSV Auskunft (za kruty poplatok) - tam su vsetky exekucie a podlznosti zaregistrovane. Ale pravdu povediac - ked donesiem tri vyplatne pasky s mojim menom od firmy x, ze zarabam 5000 cisteho mesacne - tak to nema sancu nikto preskumat (mohla som si ich vyrobit doma v exeli), takze zase je to len o buzeracii a miere ochoty nechat sa terorizovat....
Macku vo vreci Hausverwalter kupovat nemusi - on je isteny kauciou, ja predsa tiez nemam istotu, ze sa mi o pol roka nenastahuju do susedstva neprisposobovi, co prehulakaju cele noci alebo na prizemi neotvoria bordel....

vroni
7. feb 2014

@erjona, toto je nemecky rozsudok 😉 A musi tam byt nieco naviac, rozsudok nemoze pausalne nariadovat vsetkym, kedy "smu" klamat 😉

erjona
7. feb 2014

@vroni V tom pripade, ked sfalsujes pasky a neplatis najomne, tak ta moze okamzite najomca podla zakona dat vystahovat, lebo si neuviedla pravdive udaje a vyziadat si tieto udaje od buduceho najomcu pravo mas. Tak to je zasa len vyhoda pre prenajomnika 🙂 A tu Bonitätsprüfung mas pravo obmedzene na informacie, hlavne je vediet, ci je zamestnany a kolko zaraba - ci ma Exekuciu v KSV - to podla mna az take podstatne pri prenajme bytu nie je 😀

vroni
7. feb 2014

@erjona , lenze on ta moze dat vystahovat aj ked nezaplatis len jedno jedine najomne (zakon to pripusta), tak naco sa hrat s paskami (nie ze by som sa naozaj chystala nejake falsovat 😲 )?A na informacie, ci si zamestana a kolko zarabas narok veru nema (spytat sa moze, ale je len na tebe, ci a co mu odpovies) Takze ak ich ma (nie od teba, ale napriklad cez Bonitätsprüfung), ziskal ich nezakonne a potom by bolo nezaplatene najomne jeho najmensou starostou (ochrana dat sa ma pracovne dost dotyka 😉 )

erjona
7. feb 2014

@vroni No ak sa ti tam nastahuje matka, s malymi detmi a povie ti, ze pracujes a neplati najomne, tak ju tak lahko veru po mesacnej lehote nevystahujes - na to su zasa tiez zakony, je tazke o tom diskutovat 😀
Moja praca sa tyka danovnictva, takze o ochrane dat viem, to co precitam, len zakony su vzdy stavane tak, aby bol chraneny, nie len najomca, ale aj prenajomca 😀

vroni
7. feb 2014

@erjona, ono je to cele o tom, ze ked je vychcana jedna ci druha strana, tak ma navrch - a to napriek zakonu ci dokonca s jeho podporou. Takze jedine, co mozes, je davat bacha a dufat, ze nenaletis. Ona ani ta najpravejsia vyplatna paska nezarucuje, ze nebudes o pol roka na dlazbe alebo sa ti o rok nenarodia trojcata 😉 Ze su tie prava na strane prenajimatela o cosi vyssie je v poriadku - on aj viac riskuje, ale zasa hnat to ad absurdum ziadam pracovnych zmluv, vyplatnych pasok atd - to skor smrdi spekulaciou nez ziskavanim istoty.

erjona
7. feb 2014

@vroni No vies ako sa hovori, sikovnym patri svet a ten kto vie v tom chodit ma vzdy navrh 😀

denaalubos
7. feb 2014

No..my sme tak dopadli, ze mame zmluvu na rok a pol roka preslo a chceme prec..bo co sa tyka bytu uplne zle...prizemie chladna chodba, hlucny mladi novi susedia..skor skolaci...a strasne draha elektrika bo vsetko na elektriku v byte...a asi nemozme nic s tym robit len suchat nohami bo v najomnej zmluve je ze nas najomca 100% chraneny nech by sa stalo co kolvek v byte bytovke...vsetko urobil tak aby on vysiel zo vsetkeho nacisto...nuz...muz sa nechal nabalamutit kamaratom rakusakom a doveroval mu a tak to aj dopadlo...zaplatili sme proviziu a uz sa prestal ozyvat zrazu :-/ ... co vam poviem, za chyby musi clovek pykat