Predčasný dôchodok

26. apr 2024

Žienky poraďte. Vlani došlo k zmene majiteľa vo firme kde pracuje moja mama. Veľa ľudí už odišlo. Nový zamestnanci nemajú vzdelanie na tú prácu, robia chyby, ale drbú starých ktorý majú na nich dohliadať. Atmosféra dusná. Stará žena a plačom chodí z roboty. Mama sa rozhodla požiadať o predčasny dôchodok. V sociálnej poisťovni jej povedali že má mať ukončený pracovný pomer k 19.5. Išla teda včera do kancelárie kvôli tomu, tam na ňu tiež iba nahučali nech donesie papier. Otázka je aký? V poisťovni jej nič nedali.

bellaa3007
26. apr 2024

napísať výpoved z dovodu odchodu do predcasneho dochodku

skusihu
26. apr 2024

Pracovný pomer musí mať ukončený, až potom môže požiadať o predčasný dôchodok. Jej sa oplatí ísť na predčasný dôchodok do 15.5.2024 - vtedy sa bude počítať po starom a zoberú jej iba 0,3 % za mesiac. Od 15.5.2024 je to 0,5 % za mesiac. Nech si napíše výpoveď z dôvodu odchodu do dôchodku a to dá na personálne.

alenah31
26. apr 2024

pravdepodobne spĺňa podmienku pre nárok na PSD od 20.5.2024 čiže by mala mať PP skončený dňom 19.5.2024. Lenže mama ak podá výpoveď do 30.4.2024 - plynie jej výpovedná lehota a PP jej skončí 30.6.2024 - následne ďalším dňom môže žiadať o PSD. Alebo si napíše Dohodu o skončení PP a uvedie ako dátum skončenia 19.5.2024 - to ale nie je zamestnávateľ povinný akceptovať.
Zároveň bude mať mama nárok zo zákona na odstupné vo výške priemerného mes. zárobku. ALE len v prípade ak o PSD požiada do 10 dní od skončenia PP a donesie do práce žiadosť o vyplatenie odchodného spolu s potvrdením zo SP o tom, že o PSD požiadala
@bellaa3007 odchod do PSD nie je dôvod, ktorý musí zamestnávateľ akceptovať , aby jej umožnil odchod presne k 19.5.2024.

zalka
26. apr 2024

Málo informácii.
Kedy má mama nárok na normálny starobný dôchodok. Tu zistíš https://www.peniaze.sk/dochodky/dochodkovy-vek#...
A súhlas s @alenah31 akurát ak by mala nárok o 2 roky na normálny starobný, tak ja by som šla na 6 mesiacov na UP ešte.

autor
26. apr 2024

@zalka 6mes ju budú drbať na úrade a čo potom?

alenah31
26. apr 2024

@zalka ešte ma napadlo, že pokiaľ je autorkina mama fakt psychicky a fyzicky vyčerpaná môže po skončení PP a podaní žiadosti o PSD ísť v OL (do 7 dní od skončenia PP) na PN a bude mať vyplácané nemocenské. Však súbeh nemocenského a PSD sa už od 6/2022 nevylučujú.
@autorka ale @zalka ti radí dobre. Po skončení PP by vyčerpala 6 mesiacov nárok na podporu a o PSD by požiadala až potom.

zalka
26. apr 2024

@alenah31 no v podstate o každých 30 dní čo sa skráti odbobie do žiadosti o PSD je plusom, lebo o to menej sa bude krátiť dôchodok. Ale v prípade zdravotných problémov, môže zadávateľkina mama sa vyliečiť, a až po skončení PN požiadať o podporu a po jej vyčerpaní žiadať o PSD. V prípade že zadávateľkina mama má do normálneho dôchodku 2 roky, tak by sa jej krátil dôchodok o 12,5% ak by šla na PN a tá by trvala napr. 4 mesiace a podpora 6 mesiacov, sa bude PSD krátiť o 7,5 % a nie o 12,5%

zalka
26. apr 2024

Autorka vec pohladu o to drbanie na UP, či myslíš že ju budú posielať o prácu ak povie, že chce žiadať o dôchodok? A že ju niekto zamestná ked za pár dní požiada o dôchodok?