Spoločný účet po smrti majiteľa

vlucifuk
14. sep 2022

Prosím, len zo zvedavosti. Ako to funguje? A nie, nechystám sa umrieť, ale...Život je nevyspytateľný. S manželom máme spoločný účet, absolútne nám to takto vyhovuje a meniť to neplánujeme. Majiteľom účtu som ja, manžel ním môže disponovať, má svoju kartu. Ak by som ale náhle zomrela, účet sa "zmrazí" a ide do dedičského konania, čo teda chvíľu trvá, kým prebehne. Manžel by teda naozaj nemal v tom čase šancu dostať sa k peniazom? Kamoška mi povedala, že jej mamka po smrti otca, ktorý bol majiteľom spoloč.účtu, hneď utekala vybrať hotovosť, aby mala z čoho žiť. Fakt je to takto? A napr.z toho "zmrazeného" účtu v tom čase odchádzajú nastavené trvalé príkazy?Či aj to je stopnuté? A kto vlastne dáva info banke o smrti majiteľa? Matrika? Vie niekto, ako to funguje? Ďakujem za každú reakciu.😉

gab
15. sep 2022

@veronikag18 tak zalezi na tom, aka banka, nie kazda to podporuje.

maranco
15. sep 2022

@libus83 z toho som pochopil, že je bežný disponent ktorý môže používať účet a v prípade smrti majiteľa účtu je zablokovaný
potom je možnosť s bankou dohodnúť disponenta pre prípad úmrtia, vtedy banka účet nezablokuje
ak banka nemá pokyny čo sa má diať s účtom po smrti, tak ho zablokuje

Iná banka má odmienky takéto:
Pri úmrtí majiteľa účtu (resp. vyhlásení majiteľa účtu za mŕtveho) postupuje Banka podľa príslušných ustanovení Zmluvy a ďalšej zmluvnej dokumentácie a

ďalej podľa dispozícií majiteľa účtu, ak ich pre prípad úmrtia Banke oznámil,

inak podľa ustanovení právnych predpisov.

vlucifuk
autor
16. sep 2022

@mikadooo Ďakujem. No musíme to nejako poriešiť, aby ma môj muž mal vôbec za čo pochovať, lebo majiteľom účtu som ja. On síce tvrdí, že umrie skôr, ale na môjho muža sa v tomto nedá spoľahnúť. 😂 (Žartujem.)

mikadooo
16. sep 2022

@vlucifuk nemusíte to riešiť. Len keď zomrieš (zomrie manžel), treba na to myslieť medzi prvými vecami. Ten účet nezablokujú hneď, myslím, že až vtedy, keď sa k prípadu dostane banka a notár. Proste treba na to po smrti partnera myslieť🤷. A platí to aj pre teba, aj keď si majiteľ, neviem, či by účet nezablokovali takisto, keď umrie disponent. Aspoň nám tvrdila pri zakladaní účtu v banke pani za priehradkou, že práva a povinnosti sú rovnaké, majiteľ je však jediný, kto má právo zrušiť účet. Ale snáď sa tu nájde niekto kompetentný a potvrdí alebo vyvráti toto.

gab
16. sep 2022

@mikadooo zablokuju, svagor zomrel vecer o 20,oo , druhy den rano sa uz segra k peniazom nedostala. 😔

danulicek
16. sep 2022

@rikarika veru, presne takto keď bratovej bývalej priateľke zomrel otec (vtedy mala cca 19 rokov) - pre ňu to bol obrovský šok, posledné, na čo myslela, boli peniaze, ďalšie živobytie. Moja mamina jej toto poradila, že kým sa všetko vybavi, nech si vyberie čo najviac peňazí, čo stihne do zablokovania, aby mala z čoho existovat. U nich tuším do dvoch dni bol účet bloknuty. Ona bola vtedy myslím v poslednom ročníku alebo tesne po maturite, takze okrem smútku musela riešiť aj takéto veci. Je to život 😔

mikadooo
16. sep 2022

@gab tak to bol asi dosť extrém. Obyčajne taký jeden dva dni človek má

vlucifuk
autor
16. sep 2022

@mikadooo Joj, ak by to tak bolo, tak fakt nemá zmysel robiť druhý účet, pretože na tom by som bola zasa ja disponent. Ak by som teda zomrela ako majiteľ jedného účtu a disponent na manželovom a zablokovali by oba, tak sme zasa tam, kde sme nechceli byť. Asi len v banke mi dajú na toto odpoveď, ale vďaka za reakciu, aspoň viem, na čo všetko sa musím opýtať. 😉

kaktusik007
17. sep 2022

@lopka1313 ja som toto riesila. Otec nahle zomrel a mama nikdy na svoje meno ucet nemala - vsetko slo z otcovho. Poviem Ti, ze v banke som zahrala zivotnu divadelnu rolu. A to vlastne kvoli synovi - on este nevedel ze Dedo zomrel, viedla som ho na ZUSku, a len tak spomenul ze peniaze.... A mne doplo - peniaze!!! tak som sa ako tak dala dokopy a cestou zo zusky som sa stavila v banke.... Na otcovom ucte som mala podpisove vzory, takze som vybrala najviac ako len mozes bez predchadzajuceho oznamenia vyberu... Bolo to tazke, pretoze to ze je mrtvy povedat nesmies. Do dedicskeho u notarky siel bankou zahlaseny zostatok k polnoci.
Co sa tyka mamy, tak potom ked sa ako tak pozviechala, sme sli do banky, zalozila si ucet na svoje meno v tej istej, to sme uz mali umrtny list otca a oficialne sme to nahlasili... A pani za prepazkou uplne automaticky a bez problemov vytlacila vsetky TP a inkasa co tam boli a tie TP nahodila na ten mamin novy ucet. Ono zas v bankach hyeny nie su, ked donesies umrtny list tak sice nemozes s tym uctom uz nic, avsak tie prikazy zase urobia.
@vlucifuk

vlucifuk
autor
17. sep 2022

@kaktusik007 Ďakujem Ti krásne za reakciu. Fakt si neviem predstaviť toto v banke riešiť tesne po smrti manžela, ale keď sa inak nedá. Môj muž vôbec netuší, čo kedy z "môjho" účtu odchádza, kedy sa čo platí. A myslím, že keby som mu to aj vytlačila na A4, tak mu to nepomôže. Musíme to nejako vyriešiť, nech môžem pokojne spávať.

lopka1313
17. sep 2022

@kaktusik007 dakujem Ti za odpoved! Som rada, ze v banke su/boli normalni a automaticky to pre Tvoju mamu spravili 🙂 tak snad su taki zlati vsade. Dost si ma upokojila...

basska_b
17. sep 2022

@vlucifuk Tuto je to velmi dobre popisane. Akurat sme sa o tom s mojou mamou bavili, lebo mala obavy, ze na vsetkych uctoch je pisany moj tatko. Ze kto zaplati pohreb a take. Pritom deti podla mna zaplatia pohreb. Snad to nenechaju platit vdovu...

V podstate podla tohto linku sa da ist hned po umrti majitela uctu vybrat aspon nejake peniaze a skopirovat si trvale prikazy. Az potom oznamit umrtie. Banka potom do dedicskeho konania posiela stav uctu v den umrtia. Cize ak by napr. manzelka vybrala vsetky peniaze a dedicske konanie prisudi urcitu cast detom, napr. aj
z 1. manzelstva, tak tie maju pravo dat to na sud.

https://www.postovabanka.sk/sprievodca/zivotne-...

vlucifuk
autor
17. sep 2022

@basska_b Ďakujem, prečítam si to...To s tým platením pohrebu deťmi u nás, ak by som umrela zajtra, nebude fungovať, lebo máme deti malé. Ale je fakt, že ak by sa čosi také zomlelo, tak by moji rodičia muža nenechali "v štichu" a pomohli mu.

basska_b
17. sep 2022

@vlucifuk Jj, ten pohreb sa da nejako poriesit... aj v rodine, aj medzi priatelmi su ludia, co by mi v takej situacii pozicali peniazky. Horsie su tie trvale prikazy, to naozaj clovek z hlavy neda... ze co plati kam a kedy... mozno aspon mat napisane tak heslovite, ze smeti, elektrina, plyn, internet... a potom, ak by sa to stalo, tak si pozistit u tych spolocnosti alebo z papierov pozakladanych, ze kolko sa platievalo