V ktorom meste investovať?

28. okt 2023

Ahojte. Premýšlame o investícii aj mimo Bratislavy. V ktorom meste nie je problém prenajímať nehnuteľnosť? Máte nejaké skúsenosti? Ďakujem. Ps: premýšľame o 1izbovom byte, to sa prenajíma najrýchlejšie. Aspoň teda v Ba.

marca12
28. okt 2023

Trnava,Nitra

marsmykkok
28. okt 2023

Trnava, Žilina.

majlo1234
28. okt 2023

Kosice?
Ale ak zo robite kvoli velkosti vkladu, nemyslim, ze ceny su velmi odlisne od BA

muchotrafka298
28. okt 2023

Pokial mas obmedzene financie, tak Zilina a Kosice sa uz hravo dorovnali cenam bytov v BA.

rikarika
28. okt 2023

Ktorakolvek dedina na trase BA-Senec-Trnava. V kazdej su nove bytovky.

autor
28. okt 2023

@rikarika to nepovazujem za dobru investiciu, byt na dedine. Ale ktovie 😊
@majlo1234 nielen kvoli velkosti vkladu, aj kvoli diverzifikacii. Nedorovnali bratislavske ceny, este nie. Ceny su ovela nizsie v KE napr ako v BA. Vyrovnaju sa mozno v castiach okrajovo pri Bratislave, ako su Podunajske Biskupice, Stupava atd., ale aj to je stale drahsie ako KE. Ale to uz by bolo aj tak troska daleko pre nas

autor
28. okt 2023

@marca12
@marsmykkok mate pls tip na konkretne lokality? Dik

tehulka2011
28. okt 2023

to nie je bohvieaka diverzifikacia, ked uz to musi byt nehnutelnost tak mimo Slovenska

autor
28. okt 2023

@tehulka2011 zatial mame investovane v Prahe, chceli by sme aj niekde inde ale nevieme sa rozhodnut. Takze lepsie nieco ako nic

tehulka2011
28. okt 2023

jasne, ja som to pochopila, ze uz mate v Ba. Ak na Sk zatial nic neprenajimate, tak by som si vybrala Bratislavu aj tak 🙂

klimova28
28. okt 2023

Keď ide o pomer ceny bytu k nájmu tak sa najviac oplatí kúpiť byt v menšom meste. Napr v Handlovej sú byty za výborné ceny a dobre sa prenajímajú. Tehlový 2-izbový byt sa dá kúpiť za 60 tis.

deninka233
29. okt 2023

@klimova28 naozaj sa dobre prenajímajú? Ja som chcela investovať v Žiari, ale zatiaľ som do toho nešla, práve pre to, že som nevedela, aký je záujem o prenájmy, tak zatiaľ
vyčkávam…

autor
29. okt 2023

@tehulka2011 jaj ok 😊
@klimova28 pozriem sa na to dik

klimova28
29. okt 2023

@deninka233 O Žiari neviem, ale v Handlovej je veľmi veľa ľudí bývajúcich v podnájme, tam je to úplne bez problémov. Kamarátka tam má byt, je veľmi spokojná už roky.

jaroslav81
29. okt 2023

Prečo preboha na SK? Veď v porovnaní so mzdami máme najdrahšie nehnuteľností v EÚ. Tu sa už vôbec neoplatí investičný byt. Ceny už nebudú tak rásť ako keď boli sadzby 0.8% a výnos z prenájmu je biedny, okolo 3%.
Teraz je v kurze zahraničie, dovolenkové destinácie, v Bulharsku kúpite apartmán 500m od mora za cenu garáže v BA. Na Cypre, Sardýnii sú ceny apartmánov nižšie ako garzónka v BA. Viete to prenajímať celoročne, hotel sa vám o to stará, nemusíte tam chodiť... Návratnosť niekoľko rokov.
Na zaprdenom Slovensku bez budúcnosti a so zlou demografiou by som už nič nekúpil.

jajo1
29. okt 2023

ak naozaj na Slovensku, my konkrétne máme cca 5 rokov na Považí - v Trenčíne a v Dubnici nad Váhom -sú to ale byty väčšie ako 1-izbové. Zatiaľ spokojnosť s pomerom vstupná cena bytu/cena za prenájom. Treba si ale pozrieť na realitných portáloch, aká je cca cena za prenájom v daných lokalitách a aká je vaša predstava.

hellwant
29. okt 2023

@jaroslav81 lebo Bulharsko ma uzasnu demografiu a aj buducnost par exelance🤣. Ceny su fajn to ano, ale nehnevaj sa, keby si napisal napr. Dubaj, Dominikansku rep. ci apartman vo Svajciarsku, ci Rakusku (Alpy) to je ok, ale Bulharsko? Fakt jedine cena.

majlo1234
29. okt 2023

Tak potom skor zahranicie, hory alebo primorske oblasti na kratkodoby prenajom? Pripadne potom hocktore studentske mesto, mozno Ruzomberok? Tam su aj studaci aj blizko na zjazdovky a do hor v pripade turistickych prenajmov
@klimova28 fiha, handlova ani neviem kde je😂kto si tam berie najomne byty?

jaroslav81
29. okt 2023

@hellwant čo riešiš demografiu v dovolenkovej destinácií? Veď to neprenajímaš miestnym, ale zahraničným klientom..

marsmykkok
29. okt 2023

Autorka Nie som z Trnavy ani Žiliny, teda neporadím konkrétne lokality. Ale určite najvyhľadávanejšie sidliská, také čo majú občiansku vybavenosť, nie daleko do mesta. Určite by som nekúpila byt na dedine a ani v okrajovej lokalite mesta. Počas realitného boomu napríklad u nás (Zvolen) boli ceny bytov rovnaké aj na najvyhľadávanejšom sídlisku aj na sídlisku so zlou dostupnosťou do centra a v lokalitách kde sú viac Romovia. Ale teraz ako bublina spľasla, tak v tých horších lokalitách išli dole ceny. Preto by som volila takú najlepšiu lokalitu v meste pre bežného človeka, kde to vyhovuje aj nájomcovi a aj tebe keby raz chceš byt predať.

michal711
29. okt 2023

Tiež chce. Kúpiť jednoizbak a rozmýšľam nad mestom Spišská Nová Ves . Celkom lacno sa dá kúpiť a prenájom 400€ s energiamk

iv007
29. okt 2023

Vyberala by som blizko automobiliek kde bude stale velky dopyt, teda Trnava, Nitra, Zilina, Kosice

jaroslav81
29. okt 2023

@iv007 no práve na automobilky by som sa nespoliehal.. Stačí nejaká väčšia kríza a ako prvé sa prestanú kupovať autá a automobilky začnú prepúšťať... EÚ je na dobrej ceste svojími emisnými normami zničiť automobilový priemysel... Do pár rokov zaplavia Európu lacné čínske elektromobily, rovnako ako ju zaplavili lacné čínske mobilné telefóny a všetky európsky výrobcovia telefónov skrachovali...
Skôr by som sa sústredil na univerzity, tam bude vždy záujem o prenájom

iv007
29. okt 2023

@jaroslav81 ktory student si dovoli platit komercny najom ked moze byt na lacnejsom intraku s rovesnikmi? Nemusis pisat najhorsie scenare, taky JLR v Nitre bude do roku 2030 vyrabat elektromobily, ziaden krach automobiliek nie je aktualna tema.

majlo1234
29. okt 2023

@iv007 zalezi asi, v ktorom meste. V bratislave studaci bezne byvaju v prenajmoch, niektori mozno z potreby zit ako ludia, dalsi kvoli nedostatku izieb

autor
29. okt 2023

@jajo1 to vsetko mam napozerane, investujeme len v dobrych lokalitach na dobry prenajom ale aj lahky predaj v pripade potreby. Ale nemam sancu v mestach ktore nepoznam toto prave urcit, ktora je ta dobra lokalita, napr. v takej Nitre. Ale ked vyberieme mesto, urcite pojdeme osobne a pozistujeme
@majlo1234 kratkodoby prenajom moze byt rizikova investicia najma v turistickych oblastiach kvoli krizam, covidu, cenam atd.

majlo1234
29. okt 2023

Tak vyberala by som v celosvetovo atraktivnych destinaciach(akoze keby som mala na to teraz love) a tak aby som to vedela na mesiac dva vyuzivat aj ja pocas roka. Z toho by mi hned vypadlo to hnusne Bulharsko😂 moj sen je Portugalsko, este stale je tam relativne lacno oproti inym europskym lokalitam

tramtada31
29. okt 2023

@jaroslav81 suhlasim aj nie, Bulharsko ma drahe byty, nie du za cenu garaze, ale ako prejdu na euro, očakáva sa narast ceny nehnutelnosti

iv007
29. okt 2023

V Nitre viem poradit sidlisko Chrenova, je tam vela zelene, relativne dobre parkovanie a pesia dostupnost do centra. NR ma super napojenie na dialnicu, vela zahranicnych firiem v priemyselnom parku, 2 univerzity teda mnohi absolventi ostavaju a hladaju si prve joby aj podnajmy.