Vyhlásenie osobného bankrotu

22. máj 2023

Ako to je? Kamoška hovorila, že centrum právnej pomoci treba kontaktovať, vypísať nejaké papiere, plus potvrdenie zo sociálnej poisťovne kde všade človek robil a to poslať do (u nás) Nitry. A že mesačne sa platí 14€ po dobu 3 roky.
Človek, ktorý chce vyhlásiť osobný bankrot vraj pracovať môže, ale nesmie nič vlastniť (dom, byt, auto)..
A toto mi nejde do hlavy, môže pracovať? Počas tých troch rokov platenia po 14€? A keď napríklad vyhlási osobný bankrot, oni mu vyjdú v ústrety, a popritom si nájde prácu v zahraničí, tak čo? Exekútori už na jeho výplatu nemôžu?
Vraj to trvá tak cca 2 mesiace, kým ho oddĺžia. A po tých dvoch mesiacoch teda môže normálne ísť pracovať na zmluvu bez strachu?
Nie, netýka sa to mňa, ale jednej veľmi blízkej osoby a chcela by som pomôcť, resp aspoň poradiť.

mima1608
22. máj 2023

Áno, pracovať môže. Na výplatu už po vyhlásení bankrotu nesiahnu, ale musí pravidelne platiť tých 14 eur, samozrejme. Poprípade, myslím, že sa dá aj jednorázovo zaplatiť 500 eur (aspoň známemu to tak povedali v CPP) lebo ono je to vlastne ako poplatok pre CPP za právne poradenstvo. Pokiaľ by vlastnil majetok, tak mu naň siahnu (známy tak prišiel o auto).

autor
22. máj 2023

@mima1608 a keď jednorázovo by sa podarilo zaplatiť tých 500€, potom už majetok vlastniť môže? Alebo musia tak či tak prejsť tie tri roky, aby si ten človek mohol niečo dovoliť kúpiť?
Ok, teraz to možno vyznie divne, že na platenie dlžôb nemá a na majetok by ten človek mal, ale nie, nie je to tak. Ide čisto len o informatívnu otázku.

autor
22. máj 2023

@stella14 ďakujem

mima1608
22. máj 2023

Nie, nemôže. Tie 3 roky musí dodržať. Rovnako 5 rokov ostáva záznam v bankovom registri.

autor
22. máj 2023

@mima1608 no čítala som prílohu, ktorú mi sem pripla stella14... No, je to risk aj ten bankrot. Pretože do 6 rokoch od vyhlásenia bankrotu môže veriteľ podať žiadosť o zrušenie na súd, čím sa pohľadávky opäť stanú splatné a ďalej sa môžu od dlžníka vymáhať... Čiže toto je také že hop alebo trop...

mima1608
22. máj 2023

Tak, samozrejme, že je to riziko. Ale poznám reálne 4 ľudí, čo bankrotom prešli a nikomu sa to nestalo 🤷

esmey
22. máj 2023

Treba zobrať hypo 200.000€, kúpim dom, prepísať na prababku (ak memáte tak može byť aj sváko z druhého kolena), neplatit až do exekúcie a následne vyhlásiť bankot a woalá...za 3-4 roky dom zadarmo 🙂 ja už to tak robím tretí krát a neviem si vynachvaliť......slovensko je užasny štát, kde je najjednoduchšie prísť k peniazom :o)

sheila121
22. máj 2023

@esmey máš sa čím chváliť

mima1608
22. máj 2023

@esmey ale toto je dúfam sarkazmus 🤦😬

zirafienka
22. máj 2023

@esmey a vieš že ti to neverím?

autor
22. máj 2023

@mima1608 a mali vysoké dlhy? Ja o tej blízkej osobe viem, že má exekúcie do výšky necelých 4000€...

autor
22. máj 2023

@esmey aj takých berie autobus ✌️🙃

akiana
22. máj 2023

@esmey No, a ked pride exekutor, ten dom ti zoberie, preda, vyplati z neho dlh, a potom uz nemas narok na osobny bankrot, plus minimalne niekolko rokov nedostanes dalsiu hypo. Tuto moznost si zvazoval vo svojom biznis plane?

mima1608
22. máj 2023

@autorka, bližšie poznám len toho jedného z nich - on mal dlh do 10tisic to viem určite a ešte mu teda to auto zobrali do konkurzu. Tí zvyšní ozaj neviem.

autor
23. máj 2023

@mima1608 takže na konkurz je vlastne potrebné niečo vlastniť? Mi to vyšlo z toho auta. Lebo viac to v tej brožúre nebolo popísané, kedy sa dá vyhlásiť konkurz a kedy splátkový kalendár... Teda splátkový kalendár je jasný asi každému, ale ten konkurz som nepochopila.

mima1608
24. máj 2023

No pokiaľ viem, do bankrotu konkurzom sa dá ísť aj keď nemáš majetok. Ale najlepšie je naozaj sa spýtať v CPP ako to vlastne funguje.

eliska13
24. máj 2023

@esmey dom na hypo Ti nedovolia prepísať na babku.Pri hypo 200 t musíš mať aj adekvátny príjem.A bankrot Ti dovolia, až pri viacerých?exekuciach.Ja som proti týmto bankrotom ľudia sa správajú nezodpovedne poberu peniaze a potom prepacte chcem bankrot.Ine by bolo pri podnikateľovi, ktorého zasiahne pandémia, podvedie ho obchodný partner či iný problém.

saraxyz
24. máj 2023

Do oddlženie konkurzom môžeš ísť aj bez majetku, aj s majetkom (ten sa spenazi). Ak si schopná splácať, žiadam o splátkový kalendár. Naj...tí to povedia v CPP