Kyselina listová pred otehotnením

syrik
6. jan 2014

Ahojte maminy, chcela by som sa spýtať, brali ste kyselinu listovú už v tehu alebo už pred plánovaným otehotnením? Ja som pri prvom tuším začala až v tehu, ale vraj sa má už 3 mesiace pred. Aký druh ste brali?
ĎAKUJEM 🙂

cerez
6. jan 2014

Ja som brala ešte pred otehotnením. Kupovala som si toto:
http://www.lekarna.cz/acidum-folicum-leciva-drg...

syrik
autor
6. jan 2014

@cerez To som brala v tehu, nebola ani drahá a ešte mám jedno balenie doma 🙂

linda20111
6. jan 2014

@syrik ja som zacala brat asi mesiac pred otehotnenim, potom som brala dalej ked som bola uz tehotna, ale ktora znacka presne to si uz nepamatam...

syrik
autor
6. jan 2014

A brali ste to celé tehotenstvo alebo len prvý trimester? DAKUJEM za odpovede🙂

cerez
6. jan 2014

Tuším, že som to brala do 15 tt a potom mi lekár povedal, že to už brať nemusím. Potom som už nebrala žiadne vitamíny v podobe tabletiek. Keď prešli nevoľnosti skôr som si dopriala vitamíny v podobe ovocia a zeleniny.

sandra86
6. jan 2014

@syrik v prvom a aj teraz v druhom som brala uz asi 2 mes. pred otehotnenim a bola to kys. listova ElastiQ. Potom som brala uz len vitaminy pocas 1. a 2. trimestra, v 2. a 3. uz len ked som si spomenula 🙂 teraz napr. neberiem ziadne, len zelezo

cerez
6. jan 2014

@syrik Teraz som si spomenula, že neskôr som brala železo a magnézium na sťahy. Ako som mohla na toto zabudnúť? Veď to bolo nedávno. 😀

syrik
autor
6. jan 2014

@cerez Ja už Mam tiež jedno tehu za sebou a tiež nie a nie si spomenúť😀

euka210
6. jan 2014

je to len biznis.....kedysi sa ziadne tabletky nebrali a deti sa rodili zdrave. Mame pestru stravu, takze to netreba prehanat. Uplne staci kyselinu listovu prvy trimester.

mammaroma
7. jan 2014

@euka210
Nie je to biznis. Opakované klinické štúdie zistili znížený výskyt rázštepu chrbtice až o 70%!!!!! u tých žien, ktoré brali kys. listovú 3 mesiace pred otehotnením a počas 1. trimestra. Opatrnosti nikdy nie je dosť a jedna tableta denne je to najmenej čo sa dá urobiť.
@syrik
Je v podstate jedno, aký produkt, doporučená dávka je minimálne 400 mikrogramov.

nenullienka
7. jan 2014

@syrik Ahoj ja beriem kys. listovú spolu so železom ( ja som chudokrvná). Briem ju už 3 týždne, o bábätko sa chceme začať snažiť od marca/apríla. Viem, že minulé tehu som ju brala do konca 1. trimestra a potom dr. povedal aby som ju vysadila.

isabella22
7. jan 2014

Ja zacnem brat kys.listovu az ked budem vediet ze som tehu...mam momentalne objednane balenia z netu v akcii 1+1 za 2,20 co je podla mna super cena a ked sa to aj nepodari tento mesiac tak si ju dam....a je prada ze 1 tabletku denne si dat je to najmenej 🙂

syrik
autor
7. jan 2014

@nenullienka My tiež by sme tak od apríla, mája 🙂

syrik
autor
7. jan 2014

Ja som tuším začala Femibionom a doktorka mi predpisala acidum folicum a to som brala aj ku koncu kvôli anemii.

mammaroma
7. jan 2014

@syrik
@isabella22
@nenullienka
Link na zaujímavý odborný článok venovaný kyseline listovej a tehotenstvu, stojí za prečítanie 🙂
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...

isabella22
7. jan 2014

@mammaroma dakujem za odoborny clanok....ked sa budem v praci v nemocnici nudit si precitam 😉

mowinka1
7. jan 2014

ja som brala asi mesiac pred tehu a potom do konca, väčšinou sa berie do konca 3 mesiaca, ale ak neplánuješ prejsť potom na nejaké vitamíny je dobre brať stále, mne to odporučila na hematológii brať do konca a odporúča sa ešte aj v dobe šestonedelia.

nenullienka
7. jan 2014

@mammaroma ďakujem za super článok 😉

misskate1
9. jan 2014

ja uz som zacala 3 mesiace pred planovanym otehotnenim. Najprv to bolakyslelina listova s nejakym vitaminom. potom asi mesiac cistu kyselinu a teraz mam calibrum babyplan. uz len to babo by mohlo prist :D

asimama
9. jan 2014

nepoculi ste o tom,ze niektore lieky kyseliny listove sposobuju potraty?vcera som si kupila tuto..ale normalne mam obavy..lebo,ze kamaratka to citala na nete..tak fakt normalne sa bojim ☹

asimama
9. jan 2014
misskate1
11. jan 2014

@asimama mensie riziko je, ked sa predavkujes. ale nie je to potvrdene. Cize neprekracovat maximalnu dennu davku. Tablety su robene tak, ze beru ohlad na to, ze vitaminy mozes uzivat aj z normalnej stravy. Napr. u kyseliny listovej je odporucane najmenej 400-600 mikrogramov. Moje tabletky maju 400 mcg. Predtym som mala cistu kyselinu listovu, ta mala 1000mcq/1mg. zvysok by sa mal vycikat. takze maximum ked sa bojis mozes urobit, ze ked si si nie ista ci si si dala v ten den tabletu, tak si daj na druhy den az. Naozaj sa nemusis bat, kym nezjes pol balenia 🙂 Viac pomaha ako skodi 🙂 napr. pri vitamine A je max 4000mj a az nad 10 000 je toxicky. to len pre info 🙂

daanuska
11. jan 2014

@syrik ahoj brala som cca 4 mesiace pred tehu a potom aj pocas tehu do cca 6 mesiaca a teraz zaciname snazilkovat tak tiez beriem - presnejsie brala som a beriem acidum folikum na predpis od lekara 😉

mirkovci
13. jan 2014

Baby, môj gynekolog mi na otázku akú značku vitamínov si mám kúpiť, odpovedal aby som nebrala nič. Že si zbytočne zanesiem telo chémiou. Bola som prekavapená lebo každá kamarátka mi odporúčala aby som to užívala ale dal mi aj dobré vysvetlenie a určite to má niečo do seba. Verím mu lebo je jeden z najlepších. Povedal mi že každý človek, každá žena a každeé telo je iné. A vaše telo možno vôbec nepotrebuje kyselinu listovú ale možno potrebuje iní vitamín. Vysvetlil mi že je najlepšie jesť vela ovocia a zeleniny aby som mala priamo vitamíny a aby som sa vyhíbala éčkam. Mám sledovať z čoho sa skladajú potraviny 🙂 hlavne že som sa opýtala v čase kedy som mala kúpené vitamíny na 3 mesiace 🙂

sono2
13. jan 2014

@syrik mne pri hormonalnom profile vyšlo prebytok b 9 takže nemusím nič užívať a to ani moc šalátu nejem. Chod na krv až potom jedz vitamíny

sono2
13. jan 2014

@asimama ja nemyslím. Vyčúra sa. Ja som čítala, že nehrozí predávk.samozrejme jej nebudeš jest denne kilo. Možno ale vôbec nepotrebuješ. Som už písala, že mne pri krvy bolo zistené nadmerné množstvo v krvy

syrik
autor
26. jan 2014

Babenky, ešte jednu radu potrebujem. Mám doma Acidum folicum, čo som brala v prvom tehu, ale tuším až ku koncu kvôli anémii alebo si mám kúpiť radšej od Jamiensonu kyselinu listovú. Vraj, aby sa vstrebala, potrebuje metafolin a ten nemá ani jedna 😀 pd Jamiensonu majú aj Prenatal vitamíny, ale keďže sa liečim na štítnu žľazu a je tam jód, asi by som sa mala radšej poradiť s lekárom, tak mi ide len o čistú kyselinu listovú. Čo by ste mi poradili? Vďaka

pipinka3027
30. jan 2014

@mirkovci ahojko,teraz som citala tvoj prispevok,si jedina co som citala,ze ti doky povedal,ze nemusis brat kys. listovu,ja som ju brala uz skor,potom som na nu zabudla,po case som robila poriadky medzi liekmi a mala som ju ale len par tabletiek,tak mi bolo luto ju vyhodit,tak som zacala brat,asi po mesiaci,co som ju brala v kuse,som bola tehu,ale plodik sa dlho neudrzal,bola som na poho. a dr sa ma pytal,ze ci nieco beriem,tak som povedal,ze kys. listovu a sa ma pytal,ze ci viem,ze mi mohla aj uskodit,kedze som potratila a sa ma pytal,ze kto mi ju nasadil,a ja ze sama,ze v lekarni mi odporucali,tak mi povedl dr,ze sa mam ist im podakovat,ale ze prave KL mi mohla uskodit a v ten moment mi ju zakazal,ja ja sa uz ju bojim brat,co si o tom myslis? 😖

mirkovci
1. feb 2014

@asimama Ako som už napísla nižšie tak by som každé branie vitamínov prv konzultovala s lekárom, či je vôbec treba brať vitamíny ktoré možu uškodiť než pomôcť.

hwiezdinka
22. feb 2014

@pipinka3027 to vazne bol potrat sposobeny uzivanim kys.listovej? 😕
Ved ju prave treba na spravny vyvin dietatka v prvom trimestri..

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre