Nižšia ovariálna rezerva

frida1990
16. mar 2021

Ahojte,
Mám 30 rokov a z vyšetrenia krvi mi vyšla nízka hodnota AMH (antimülleriánov hormón), okolo 1,25 ng/ml (nepamätám si presne, cca 1,2-1,3). Ešte v októbri 2019 som mala hodnotu 2,0. Ide to nejako rýchlo dole. Snažíme sa otehotnieť, už chodíme aj do CARu. Poznáte nejaké dobré tipy, ako sa dá to vyčerpanie vajíčok znížiť, oddialiť? Je mi jasné že tá rezerva vajíčok je asi daná, ale ak by sa to dalo nejako zlepšiť, bola by som vďačná za každú radu. Beriem pupalku a Vit E, výživový doplnok Optivite (mix vitamínov), a kvapky Gynex, plus čaj z alchemilky a rebríčka. Vopred ďakujem za každú radu. Snažíme sa cez dva roky, spg znížený počet (10 miliónov na ml) , inak ostatné parametre OK. Aj u mňa ostatné vyšetrenia zatiaľ v poriadku až na tie vajíčka...

mikasz
16. mar 2021

@frida1990 zial zastavit sa to neda nijak... AMH proste vekom a vplyvom niektorych ochoreni, nap.endometrioza, klesa rychlejsie. Doplnaj kys.listovu a vit.D a naj by bolo co najrychlejsie otehotniet. Co radia v car? Skusit aspon iui?

frida1990
autor
16. mar 2021

@mikasz ďakujem pekne, beriem oboje. Poradili že vraj u nás by sa mohlo podariť aj spontánne a že sa máme ďalej snažiť a ak po čase nič tak IUI, ak by nepomohlo tak IVF. Ale bojím sa toho IVF lebo tam by som si tie vajíčka vybúchala ešte o to viac a čo už by mi potom ostalo 🙄.

mikasz
16. mar 2021

@frida1990 ano to je pravda, ja som mala 4ivf a teda kleslo mi amh, ale nemam pocit, ze nejak vyznamne. Pokial ma zena nizku ovarialnu rezervu, radsej volia soft stimulacie, ze by si nemala take vysoke davky hormonov.
No ak je sanca prirozdene, tak len treba skusat a nevesat hlavu, este nic nie je stratene. Boli tu uz aj pribehy, ze baby mali amh 0,2 a podarilo sa aj prirodzene. Len pri fakt nizkych je potom riziko aj anovulacnych cyklov. Ale tvoja hodnota je zatial fajn. Drzim palce

frida1990
autor
16. mar 2021

@mikasz Ďakujem veľmi pekne za podporu ❤️ presne tak, nestrácam nádej a budeme sa snažiť ďalej

frida1990
autor
16. mar 2021

Opravujem údaj - aktuálne mám 1.4 ng/ml, zle som si pozrela príspevky ale aj tak nízke.

evinajj
7. máj 2021

@frida1990 ahoj 🙂 ja mam tiez tento problem...len som na tom este horsie...mam 25 rokov a AHM 1,1...dost ma to zaskocilo...ale lekar ma ukludnil ze na otehotnenie staci jedno vajicko ...kedze som taka mlada s takou nizkou rezervou tak mi bolo odporucane 1x IUI a v pripade neuspechu IVF...nakoniec sme IUI nemali lebo prvy mesiac bol anovulacny a druhy mesiac som mala ovulaciu velmi skoro(13DC som bola uz par dni po ovulacii) tak som momentalne v procese stimulacie... nevyzera to super ale dufam stale. Embryologicka mi vravela ze niekedy je lepsie vybrat tych vajicok menej(6-8) lebo su kvalitnejsie...ako ked vyberu 20vajicok a z toho sa podari oplodnit len 3...

Tak uvidime no 🙂
Ale IUI skuste urcite 🙂

frida1990
autor
8. máj 2021

@evinajj Tak to je dobre, veru ja som už tiež vypustila to AMH lebo ako som si o tom študovala, dosť som sa upokojila. Držím veľmi veľmi palce, nech vám všetko vyjde na prvý šup ako má ❤️. Ktorú kliniku navštevujete? My pôjdeme skúsiť niekedy v lete IUI a uvidíme, medzitým dbáme na výživu a životosprávu tak snáď to tiež padne na úrodnú pôdu.

evinajj
8. máj 2021

@frida1990 ja by som na vasom mieste necakala lebo uz to bude len klesat a ani prva IUI sa nemusi podarit 🙂 ale bodaj by 🙏🏻
My chodime do Heliosu KE...ja som tam spokojna...chodime tam od januara..neviem ako na inych centrach ale u nas to zacalo vselijakymi vysetreniami a tak nam dr navrhol moznosti..a dokonca povedal ze je to na nas a nemusime umelo skusat nic a mozme sa snazit dalej doma...
Ale rozhodli sme sa ze ideme do toho 🙂 tak dakujem 🙂 dufam ze bude dobre

frida1990
autor
9. máj 2021

@evinajj Helios má super hodnotenie, to ste si dobre vybrali, len my ich máme od ruky. Áno chápem, ja nie som vyslovene proti IVF ale chceme najskôr skúšať prirodzene, robíme tak ako to cítime😊

evinajj
9. máj 2021

@frida1990 my sme tam spokojni 🙂 ...robte ako to citite 🙂 je to vase rozhodnutie...viete aspon ma com ste tak sa mozte rozhodnut sami 🙂

frida1990
autor
10. máj 2021

@evinajj presne tak 😊 tak držím päste, nech vám aj nám vyjde všetko ako má ☀️🙏

evinajj
10. máj 2021

@frida1990 dakujem 🙂 nech saaj vam dari 🙂

frida1990
autor
14. máj 2021

@evinajj daj vedieť ako ste dopadli (keď už budete môcť hovoriť 😊)

milka1988
14. máj 2021

@evinajj ku komu tam chodíte?

evinajj
15. máj 2021

@frida1990 vcera som bola na odber...tak 22 vajicok bolo...este mi dnes budu volat kolko budu oplodnovat

evinajj
15. máj 2021

@milka1988 ku dr. Hladkemu 🙂 ale ani ten Pavay neni zly...najprv som mala z neho zmiesane pocity ale vcera ma on operoval a bol v pohode...mily...
Nam Hladkeho odporucil moj gynekolog..ze su kamarati

milka1988
15. máj 2021

@evinajj my k tomu Pavayovi chodíme. Zatiaľ mám zmiešané pocity z neho 🙄 nie je zly len on hned ked som spomenula modry konik sa zacal smiat a zhadzovať to ( ked sa opýtal ze ako sme nasli Helios ci cez odporúčania) a ja som nasla recenzie práve tu, potom ze meranie Bt je blbosť...a ked nám vyšiel zlý speriogram nehovoril nám nič o tom či máme začať brať nejaké vitamíny.... jediné čo to ivf. Žiadne vyšetrenia neposlal. Urobil nám len krv u oboch, u mňa test proti spermiam, prenosné choroby, hormonalny profil ale nie 3x z jehneho cyklu ako sa má ale len raz pri prvej prehliadke čo sme prišli. Potom už mi krv nebrali. Ostatné si chodím sama keďže sa na ne ani nepýtal či ich mám urobené ani ma neposlal. Ako endokrinologia, teraz som sa objednala sama na hematologiu, potom ideme na repro...ked si tu neprečítam čo pottrbujem mať urobené tak ani neviem :( na opakovaný spermio sme sa sami objednali po 3 mesiacoch nepovedal nam ze mame prist znovu lebo každý vie ze prvý nič neznamená a nedá nám výpovednú hodnotu. Dokonca aj na stránke Heliosu čo majú poradňu tak písali iným že pri druhom spermiograme sa robí aj halosperm. Nám nič nepovedali, neporadili iba to že to sa robí až keď sa ide na Ivf. Neviem nemám pocit že by sa tam o nás starali všetko si sama zisťujem a čítam čo potrebujeme...

evinajj
15. máj 2021

@milka1988 co ja viem tak zo zalezi od problemu aky je...a ci idete nieco podstupovat...nam zas Hladky napriklad nic nenutil...povedal moznosti ale ze si mame vybrat sami. Raz som bola na ultrazvuk pri Pavayovi ked zastupoval Hladkeho a on zas povedal ze iui by ani neskusal ze hned ivf...v podstate mal pravdu lebo iui sa nam ale ze vobec nepodarilo ani skúsiť...ale tak bolo to nase rozhodnutie...ale co sa tyka halospermu..ten sa robimpotom az preto lebo tam sa len zistuje hlbsie ci nie su zle a ten vysledok ma obmedzenu platnost. A kedze sa podla poistovne zanho plati tak by ste zbytocne platili 2x a co sa tyka odbornych vysetreni ako hematologia a podobne...vsetko sa riesilo az ked sme povedali ze ideme do toho...potom mi aj krv brali pri kazdej navsteve a hormonalny profil iba raz na zaciatku...

evinajj
15. máj 2021

@frida1990 no z tych 22 vajicok bolo mozne oplodnit len jedno a tiez to nevyzera na embryo...dnes volali...tak uvidime co povie dr ked pojdeme na konzultaciu

frida1990
autor
16. máj 2021

@evinajj uvidíte, držím vám veľmi palce, ja verím že to napriek tomu vyjde

evinajj
16. máj 2021

@frida1990 no ze sa nakoniec oplodnilo 🙏🏻 tak ja donho vkladam nadeje...ze to bude nas dar ❤️

milka1988
16. máj 2021

@evinajj držím palce ❤️

frida1990
autor
16. máj 2021

@evinajj jej skvelé 😊 tak už len aby sa pekne uhniezdilo a môžte sa tešiť ❤️

evinajj
18. máj 2021

@frida1990 bodaj by 🙂 chcem byt optimista ale som aj vystrašená z ďalších možných komplikacii 😬

evinajj
18. máj 2021

@milka1988 dakujem 😊

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre