Mumps, rubeola, osýpky. Dať, či nedať očkovať?

miskovapetka
18. aug 2012

Mame ist na ockovanie MMR vakcinou,mam z toho vsak obavy, prvy maly znasal ockovanie dobre aj preockovanie, no od prvej davky MMr vakciny je dost casto chory,hlavne anginy a priedusky mame stale.. teraz mame ist na ockovanie s druhym malym a ja mam z toho obavy..rozmyslam nad tym, co robit ked je to povinne ockovanie a ja ho nechcem dat ockovanie? Poradte

miskovapetka
autor
19. aug 2012

@anjelicek26 ja som nikdy neprehlasila nieco take ze MMR je dobra vakcina alebo zdravie podporujuca, zvazujem ci dat ci nedat ockovat MMR...je to najnebezpecnejsia vakcina, ale ja sa s tebou nebavim len o tejto konkretnej vakcine, ja hovorim vseobecne aj o synflorixe ci prevenare proti pneumokokom a aj o infanrix hexa...po vsetkych mava vacsina deti ako najcastejsiu reakciu horucku a opuch alebo zacervenanie v mieste pichu ... a niesu to zive virusy...ale predsa to deti maju...ale z toho co si ty napisala, tak mi vyplynulo jedine to,ze keby tvoje deti mali po ockovani vysoku teplotu,tak sa na to vykasles, ides k doktorovi ktory aj keby ti povedal ze im mas dat paracetamol,tak im ho nedas a odovodnis to tym ze ty si informovana o tom ze sa to nesmie, a nebudes to dalej riesit hej? to by si sa len tak pozerala ako ti dieta place vo vysokych horuckach?asi to nepochopis kym nieco podobne nezazijes a nezistis na vlastnej skusenosti...takze ja aj dalsich niekolko miliard mamiciek na celom svete sme teda neschopne a nezodpovedne matky( na zaklade tvojich "informacii" podla mna dost mylnych) a svojim detom v podstate ublizujeme tak ako aj lekari ktory odporucaju podavat lieky na znizenie teploty,tak teda doktory su asi blby a skoly a roky skusenosti maju asi tiez zo srandy.. tak teda ti gratulujem ze ty si ta jedina zodpovedna a schopna matka,ktora je tak informovana, ze my ostatne ti mame co "zavidiet"...ja nehovorim ze nieco na tom co si napisala nieje pravda, ale tak isto je pravda to, ze tomu dietatu tu horucku nejako musis zrazit, samozrejme nie ked ma len zvysenu teplotu, ale hovorime tu o ozaj vysokej horucke kedy skutocne hrozia febrilne krce... myslim ze keby si s dietatom v takom stave aj prisla do nemocnice, pichli by mu jedine infuziu ktorou by mu vnutrozilne podali paracetamol...a zavodnili by ho vzhladom k horucke... asi tak...

anjelicek26
19. aug 2012

@miskovapetka - co je toto za prispevok 😔 Nemam taketo obranne postavenia rada - ved vsetky mamy sme zle, co to robime... nie nie ste.. ale ja mam pravo na iny nazor a zhadzovat, ze vedlajsie ucinky neexistuju, nic sa stat nemoze, proste zatvarat oci - to je tiez zla cesta. Proste ste sa rozhodli ockovat z akychkolvek dovodov vsetko do radu a ja to akceptujem.

Viem, ze na slovensku s ockovanim velmi nemas na vyber, ale aspon vediet, co dietatu pichaju a ako reagovat pri tychto vedlasich ucinkoch je dolezite - a volne dostupne, ako sa zena dosatane na konika, dostane sa aj na stranky slobody ockovania.

Hovorila som, ze teplotu nezrazat liekmi - to neznamena nezrazat vobec, stale ti ostavaju sprchy, zabaly, obklady a potom NEMOCNICA. A ver mi, ze paracetamolum nebude v tej infuzii, ktoru dietatu daju, ale ina ucinna latka. Nikto nehovori, ze sa mas na dieta pozerat, kym dostane krce z horucky 😔 Ale v momente, ked dietatu vyleti 40-ky horucka ti musi byt jasne, ze vakcinu zle znasa.

hajanka
19. aug 2012

@miskovapetka v prvom radse treba mysliet na to, ze znizovat horucku je mozne aj inymi sposbmi ako antipyretikami, v prvom rade ej treba zabezpecit rezimove opatrenia, potom fyzikalne, medikamentozna liecba by mala byt poslednou moznostou.

Horucka JE neziaducim ucinkom podania vakciny. Pocas ockovania su do tela vpravene virusy, telo sa brani a bojuje s nimi prave zvysenim teploty, horucka mobilizuje imunitny system, pri teplote cca 39-39,5 je odpoved imunitneho systemu najucinnesia sucasne sa aj spomaluje rast mikroorganizmov, ide o boj tela s infekciou.
Febrilne krce nevznikaju z vysokej teploty ale z rychlo stupajucej teploty - to len tak, btw.
A ambulatne sa podava hydrokortizon, nie paracetamol, aj to az vtedy ak horucka nereaguje na antipyreticku liecbu.

miskovapetka
autor
19. aug 2012

@hajanka pockaj pockaj ja pisem o tom ze mal oslabenu imunitu...ano to je pravda.. lenze nikdy sa nedozviem ci to bolo prave tym ockovanim, pretoze ja som ani ako dieta ani ako teenedzerka ani ako dospela nebola ockovana ziadnou MMR vakcinou a tiez som mala stale anginy a zapaly priedusiek,atd...ba dokonca castejsie ako moj syn....ja som tym ze nebol chory narazala na tu vec ze nemal ziadny autizmus, encefalitidu a dalsiu kopu chorob ktore su na letaku...ano verim ze tie choroby mozu mat nieco spolocne s tym ockovanim a je pravda ze ho teraz zvazujem...ale zvazujem ho prave preto lebo vsade vacsina mamiciek strasi s chorobami z ockovania...ked bol moj prvy syn taky malicky ako je teraz ten druhy ani len som neuvazovala o nejakom odmietnuti vakciny, pretoze nikto nerobil taketo halo...vsetky deti boli zaockovane a nikomu nic nebolo..... a dam aj tebe teda otazku, co by si urobila keby tvoje dieta malo po ockovani ozaj vysoke teploty? tiez by si sa len nemo prizerala? alebo by si podala lieky na zrazanie teploty? pytam sa teraz preto lebo tiez citam tvoj prispevok o tom = preventivne podanie antipyretika po ockovani (reps. este pred ockovanim) je to najhorsie co moze rodic (alebo) lekar spravit! = akoze co teda urobis? pretoze kazdy lekar aj detska primarka ktora ma 55 rokov odporuca paracetamol....tak co urobis? nechas dieta tak v teplotach nech dostane krce z teploty? ked ti nepomozu ani zabaly ani kupanie vo vlaznej vode...co urobis ako matka?

hajanka
19. aug 2012

@miskovapetka nikomu nic nebolo, lebo sa o tom nehovorilo, lebo sa to bralo ako samozrejmost (ako napr. ta horucka), lebo sa to nepripisalo ockovaniu... a pod.
na otazku som odpovedala v predchadzajucom prispevku, neterka mala po ockovani nenormalne stavy, zachvaty placu, histeriu, horucky, tak tiez viem o com hovorim. Samozrejme ak horucka nereaguje na fyzikalne znizovanie teploty (napr. sponging), co doposial u nas vzdy fungovalo a teplota klesla, tak podam antipyretikum, nie paracetamolum, ale ibuprofenum.

rose1988
19. aug 2012

@anjelicek26 Vies je velmi zaujimave co pýses o tých horuckach, totiz my sme zrazali kazdu jednu vakcinu, no zrazali uz preventívne sme davali nurofen a dokonca pri poslednej som dala aj diazepam, tak nam to poradili dvaja rozny pediatri. No na rozdiel od niektorých tu ti verim a znie to logicky co hovoris, no podla toho by som vlastne mohla zalovat lekarov, lebo mam dceru ktora vyzera byt dost hyperaktivna a tiez ma dakedy auti spravanie ako si pysala o svojom synovi, co je dôvod aj u mna preco ju o mesiac urcite nedam zaockovat MMR - kou aj keby sa lekarka na hlavu postavila, nezaujima ma to, nie som proti vsetkým ockovaniam no tejto som si precitala strasne vela odstrasujuceho a co sa mi nepaci je ze v tej vakcine je nieco z umelo potreateneho plodu v 13 tt co sa mi uz nezda vobec.

miskovapetka
autor
19. aug 2012

@anjelicek26 pockaj ja nezatvaram oci, ani nevravim ani som nepovedala ze niesu neziaduce ucinky...ale tie neziaduce ucinky su v dnesnej dobe uz aj s poondiateho vitaminu C...a ja nechcem zhadzovat tvoj nazor ani ta urazat,alebo nieco podobne,to ozaj nemam v umysle, len nechapem ako by si to teda riesila, keby nic nepomahalo na teplotu po ockovani u tvojho dietata...ked podla teba to co robime my ostatne ked podame paracetamol je zle,dokonca to najhorsie co mozme urobit..a samozrejme ze mi je jasne ze dieta vakcinu zle znasa ked ma take vysoke horucky ja ti len hovorim ako je to u nas, najprv daju dietatu v nemocnici paracetamol a ak nezaucinkuje potom nasadia inu "liecbu"...a presne som sa vyjadrila o tom ked nic ine nezabera, teda ani obklady ani zabaly,ani sprchovanie ci kupanie vo vlaznej vode... ja som len chcela odpoved na banalnu otazku, co by si urobila, ja nechcem vyvolat ziadny konflikt alebo nejaky "mamickovsky" boj...a taktiez som pisala ze vaham o MMR vakcine a nie ze beriem vsetko co pride a kazde ockovanie...tak isto nedavam dieta ockovat proti kadejakej hovadine...a MMR mi pride ako dost nedomyslene a MMRV uz duplom pretoze osypky a kiahne niesu ziadna vazna choroba...my ako deti sme to prekonali uplne bezne...taktiez by som urcite radsej suhlasila s monovalnetnymi vakcinami a dievcatam len rubeolu a chlapcom len priusnice...ale ja som maly "pan" na to aby som robila nejake vyskumy na vakciny....ale nielen MMR su zdraviu niekedy zivotu nebezpecne vakciny...

rose1988
19. aug 2012

@hajanka ja len nechapem preco a tieto veci musim dozvediet tu a nie v ordinácii

hajanka
19. aug 2012

@rose1988 ☹ tak to ja som tiez nechapala... a nechapem doteraz, po vsetkych moznych skusenostiach s lekarmi so synom za vyse 8 rokov, aj sestrinou dcerkou, uz dr. jednoducho neodoverujem

reisi
19. aug 2012

Pred 7,5 roka o neziaducich ucinkoch ockovania bolo ticho , nic take nemohlo byt a nebolo....moja dcera ako 21mesacna dostala artritidu -polyformu, nikdy nebola chora ,ziadne anginy, horucky...geneticke retazce ciste a zrazu postihnutych drvivu vacsinu klbikov,..postupne vysli najavo skutocnosti, na ockovanie reagovala zle ale bolo mi povedane nebudte precitlivena mamicka...este doteraz som to neprijala, moja dcera bola zdrava a uz 5 rok bojujeme a zivot celej rodiny sa otocil naruby. Uz posledne roky sa snazim obchadzat temy o ockovai a neockovani, pride mi to zbytocne...kto dopadol velmi zle napr.ako my uz neveri, kto nema zlu skusenost mysli, si ze su to bachorky...

anjelicek26
19. aug 2012

@rose1988 - ono sa to sklonuje casto - vakciny su cisty biznis, kazda pichnuta vakcina znamena zisk pre farmaceuticke firmy, za kazde pichnutie eura pre lekara :( Lekar nema zaujem o vsetkom informovat, ockovat zo zakona musi, cim viacej protestujucich mamiciek, tym viac "opletaciek" pre lekara s hlaseniami na urad pre lekarsky dohlad atp... aj ked su aj pediatri, co informuju, poradia, pomozu... a su take, co rozpravaju stale o nevinnych vcelickach....

@reisi - kedysi boli mono-vakciny, teraz pouzivaju kombinovane vakciny a pichaju aj 2-3 ockovania paralelne (maly v uk dostal memingitidu, pneumokoky, hexu naraz ako 2 mesacny :( ) Zväcsuju profit, pri jednom ukone :(

lanczi
19. aug 2012

Ahojte babule,a aky nazor mate prosim vas na preockovanie MMR v 6-roku dietata ked uz absolvovala tu prvu davku? To sa tiez nahlasuje uradom ak odmietnem? A ked uz bola ockovana je potrebna ta dalsia alebo nie? Ja by som ju nechcela uz dat..poradite? dakujem

hajanka
19. aug 2012
hajanka
19. aug 2012

@lanczi v 6. roku sa neockuje MMR ale DTaP-TPV
MMR je az v 11.roku

miskovapetka
autor
19. aug 2012

@hajanka ja som pod tym paracetamolom myslela nejake antipyretikum, nie konkretne paracetamol, zle som to napisala, ale vidis, ked nic ine nezabera tak si ako matka nutena nieco pre svoje dieta urobit a dat mu ten sirup od teploty... a je mi za tazko pochopit tomu ze mamicka ktora to nikdy nezazila hovori ze to neurobila, pretoze nikdy nevie co by urobila keby jej dieta malo nieco podobne z ockovania....a taktiez nie som z tych mamiciek ktore uznavaju vsetky ockovania na 110% a ani jedna z tych ktora da svoje dieta zaockovat na vsetko co vymyslia...pretoze z tychto vsetkych ockovani mam pocit ze o chvilku vynajdu ockovanie proti ockovaniam...ale ide o to ze aj ked ma v sebe tvoje dieta nejaku chorobu alebo virus a neprejavi sa tak o nom ani ty sama ako matka nevies, ale ako nahle sa prejavi po ockovani, hned sa to pripisuje tomu....ale keby sa to dietatu prejavilo po zjedeni chleba z maslom, tak verim ze sa najdu aj take mamicky ktore to hodia na ten chlieb a na to maslo...nepacia sa mi tie ockovania to je pravda, nie som ich zastancom...ale len tak na okraj skus sa zamysliet nad tym, (uvediem ozaj blby priklad tak to prosim nechytaj za slovicko, je to len ako priklad) ze nedas dieta zaockovat proti niecomu a dieta to nieco dostane a nedajboze by to malo fatalne nasledky, co urobis ako prve? asi kazda normalna matka by si povedala ze "aka som sprosta,preco som ho nedala zaockova? nemuselo sa to stat" a pridu vycitky svedomia co by bolo keby...lenze zase na druhu stranu to iste sa da povedat aj naopak...lenze v tejto dobe ozaj clovek nevie co je a co nieje spravne...kazdy den vymyslia novu chorobu a aj nove ockovanie proti nej...a vacsina "zmagorenych" ludi uz bezi nakupovat vakciny a stat inkasuje peniaze..co dodat, niesom zastancom nepodstatnych ockovani...ale ako kazda matka stale zvazujem pre a proti, pretoze kazda matka chce pre svoje dieta len to najlepsie

slniecko77
19. aug 2012

@hajanka z mojho pohladu je Paracetamol bezpecnejsi ako Ibuprofen 😉
Ibuprofen je velmi podobny anopyrinu, ma protizapalove ucinky, nemoze sa davat detom..okrem toho viac zatazuje , moze vyvolat astmu a pod. samozrejme je to pri opakovanom uzivani

rose1988
19. aug 2012

@miskovapetka nehnevaj sa ale mne sa tiez zda ze si za zaockovanie MMR, nechapem na co si tu to temu zakladala ked v tom mas tak jasno. Ved si daj zaockovat ked to je podla teba take dobre. Keby som nebadala na mojej dcere niekedy podozrive spravanie tiez by som ju dala mozno. Ved tak ako pyses ze ked nebude mat dajake následky z toho ze dostane vakcinu, tak moze dostat napr. zapal mozgových plan z daktorej choroby proti ktorej sa ockuje. tak ja neviem co riesi

hajanka
19. aug 2012

@miskovapetka ja doma nemam ziadne antipyretikum uz asi cez 2 roky aj viac (a kym som mala tak som tiez nepouzivala, vzdy som vyhodila do kosa uz po expiracii, preto som aj prestala kupovat) 🙂 presli sme teplotami aj horuckami.
Vies, je az privelmi podozrive, ze z uplne zdraveho dietata mas uplne nahodne po ockovani non-stop chore. Alebo uplne nahodou prave po ockovani dostane ekzem, alebo cukrovku, alebo podobne... ked do vtedy bolo uuuplne zdrave.
Ak dieta neockovane ochorie (co je velmi mala pravdepodobnost, ale ok, ak dajme tomu ochorie, napr. osypky), v provom rade nebude mat poskodenu imunitu vakcinami, to je jedno plus, potom bude zabezpecena adekvatna liecba (t.j. nie antipyretika - to je zabijak a po jeho podani mozes cakat komplikacie, ale vyssie davky vit. C a A), tak ju prekona rychlo a lahko.

miskovapetka
autor
19. aug 2012

@rose1988 ja som nikde neprehlasila ze chcem dat maleho zaockovat, ak to tu niekde vidis napisane, tak asi mam rozdvojenu osobnost, ja som sa len snazila zistit ze preco je podla niektorych katastrofalne dat dietatu po ockovani lieky na znizenie teploty,to je vsetko.... a ked sme sa bavili o ockovaniach ja som si s dvomi mamickami nepisala len konkretne o MMR ale celkovo o vsetkych vakcinach a keby si ozaj citala podrobne, zistila by si ze vobec niesom zastanca (pisem uz druhy alebo treti krat) ockovania co sa tyka banalnych a nepodstatnych beznych detskych chorob

rose1988
19. aug 2012

@miskovapetka neviem potom uz som asi velmi unavena a pýsem bludy, no to co si pýsala hajanke to trocha vyzeralo ako by si bola zastancom ockovania.

veriiii
19. aug 2012

@hajanka no,ja som hovorila o zvysenej teplote bezprostredne po ockovani,ktora je reakciou na samotne ockovanie..nehovorim o vysokych horuckach, ktore sa vyvinu tyzden alebo viac po-co je stale zriedkave ako priznak ochorenia z vakciny-skor ide o to,ze imun.sysrtem ma teraz vela prace s produkciou protilatok a ak sa pritrafi nejaka ta chripka alebo ina infekcia po ockovani,tak je oslabenejsi..!ale bezprostredne po ockovani a na druhy den este nemoze dieta /aj keby/ dostat infekciu z ockovacej latky ,ktora by sa manifestovala horuckou,ktory bacil ma taku rychlu inkubacnu dobu?teda tie co su obsiahnute v ock.latkach?nepocula som o odporucani davat paracetamol pred ockovanim, iba po...vacsina ockovacich latok obsahuje len antigeny, len niektore zivy,ale oslabeny kmen..apropo, nikdy som nebola za hexavakciny!a ano, ked ma uz dieta infekciu, a podava sa antipyretikum, tak znizenim teploty nedochadza ku katab.procesom rozpadu urcitych bielovin a tym k tvorbe protilatok,ale paracetamol sam o sebe nie je az take silne antipyretikum a ak ide o zavaznu infekciu tak ci tak neznizi teplotu o moc..

slniecko77
19. aug 2012

@hajanka som nedopisal, blbne mi pc
Ibuprofen viac zatazuje oblicky a samozrejme Anopyrin sa nemoze davat detom
Ale je samozrejme na kazdom aky liek sa rozhodne dat svojmu dietatu 😉

rose1988
19. aug 2012

http://www.slobodavockovani.sk/otazky-a-odpoved... Mozno tento link uz bol zverejnený velakrat, no kedze to je zaujimave citanie tak ho pridavam este raz , na zamyslenie a este jeden http://www.rizikaockovania.sk/otazky.html#mozTo...

miskovapetka
autor
19. aug 2012

@rose1988 nie asi viem preco ti to tak prislo, ale ja som sa snazila rozobrat pohlad na ockovanie z oboch stran...ze ak sa nieco zle stane, tak ci tak bude mat clovek vycitky aj ked dieta da zackovat a aj ak neda zaockovat...pretoze ked dame zaockovat a dieta dostane nejaku chorobu vycitame si ze keby sme nedali ockovat mozno by sa to nestalo...ale ak nedame dieta ockovat a dieta to dostane nedajboze pri fatalnych nasledkoch,tak si budeme zase vycitat ze keby sme dali zaockovat, mohlo to dopadnut inaksie....je tazko povedat co je vhodne a co nie....ale urcite nie som rozhodnuta a nie som zastancom ockovani...ja sama som zaockovana len proti TBC hned po narodeni a proti tetanu tiez ked som bola malinka, od vtedy som na ziadnom ockovani ani preockovani nebola...ani sa nechystam...a manzel tak isto...tiez nieje zastancom takychto veci...

xlucia
19. aug 2012

@miskovapetka ako je mozne ze nemas ine ockovania?

veriiii
19. aug 2012

@slniecko77 ibuprofen sa moze v sirupovej forme davat detom od 3 mesiacov, na rozdiel od acylpyrinu,ktory sa nesmie davat detom pod 16.rokov.Ibuprofen nie je odvodeny od acylpyrinu, ale kedze patri do skupiny NSAID a antipyretik, tak si ho ludia casto mylia.Ibuprofen nesposbuje astmu,len u 30%astmatikov moze vyvolat astm.zachvat,preto uz na krabicke su varovania,ze kontraindikovane pri astme..jedine co je horsie ako u paracetamolu,ze kvoli mechanizmu ucinku pri dlhsom podavani zhorsuje vlastnosti ochrannej mucinovej vrstvy v zaludku a celkoveho stavu sliznice a crevach,co moze sposobit krvacanie/zalud.kyselina ma tak volny pristup na sliznicu a moze sposobit vred alebo krvacanie../

rose1988
19. aug 2012

@miskovapetka hej chapem ved jasne ze nevies co mas robit, riziko dat a riziko je aj nedat, teraz sa uz len ozhodnut pre to mensie zlo, no ktore to je???Rozumiem tiez nad tým este stale haluzime s muzom, vlastne ja som uz rozhodnuta ze jej tu MMR - nedame alebo aspon to posunime ako sa to len da aj ked neviem ci to bude mat význam posuvat to.

hajanka
19. aug 2012

@slniecko77 @veriiii @miskovapetka pozrite baby, mam nastudovane veci, ktore ma presvedcili o tom, co sa tyka horucky a podavania liekov (aj preventivne napr.), ze to robim najlepsie ako viem, so svojim konanim som spokojna a zatial ma este nesklamalo ani raz, spolieham sa na seba a na to co viem, nie na na to co splechne nejaky cudzi dr. ktory o nas nic nevie a nijak extra mu na nas nezalezi. Ak chce niekto poradit ohladom NEockovania, rada poradim. Ale natahovat sa potom o tom ci ano ci nie,.. uz ma to naozaj prestava bavit 😅

slniecko77
19. aug 2012

@veriiii ja viem, ze sa moze davat ibuprofen od 3 mesiacov a anopyrin nie
..presne o tom pisem, ze moze sposobit to co anopyrin 😉 preto by som uprednostnila paracetamol...

miskovapetka
autor
19. aug 2012

@hajanka no podozrive ano ale nemozem na 100% povedat ze je to z ockovania ale zase ani ze to z ockovania nieje...jedno ti poviem na isto, starsi maly bol na ockovani MMR ked mal az vyse dvoch rokov,pretoze koli operacii sme mali vsetky ockovania posunute...a ked mal necele tri roky nastupil do skolky, do kym siel do skolky tak bol chory len raz...takze je mozne aj tym...proste mal oslabenu imunitu a vzdy domov zo skolky nieco "doniesol"...lenze takze povedat,...moja mama ma slabu imunitu,tiez je stale chora.....ja mam slabu imunitu a tiez som dost casto chora...a to iste aj maly....ale napriklad moj svagor ma vsetky povinne aj nepovinne ockovania....pretoze on sa boji aj nadchy a nikdy nebol chory...podotykam on nikdy nemal ani len nadchu....... vies a ked vidim jeho a jeho nazor a postoj resp. nazor a postoj svokry a potom postoje inych ludi....tak mam chaos v tom co je a co nie je dobre....preto tato diskusia, preto chcem vediet viac...preto stale vaham, preto moje dieta nie ockovane proti vsetkemu...prave preto...