Nastavenie počítača - ochrana pred nevhodným obsahom

denkatn
19. mar 2023

prosim zapajame dcere 8 rocnej do izby pocitac, lebo stale maju ulohy z anglictiny. v mojom pocitaci mam pracovne veci, robim HO, a nevyhovuje mi ked si striedam pocitac s inymi clenmi, (ktori mi rozhadzu papiere, zaspinia klavesnicu, zatvoria stranky a pod) aj ked maju iny profil.
mam dilemu, trochu sa mi zda mala na to a trochu aj zrela, vyvoj nezastavim, ako s inernetom, da sa to nejak obmedzit? aby sa jej neotvorili nevhodne stranky? (nemyslim casovo - to viemem nastavit) myslim obsah.
zda sa mi uz zrela, ze si vie sama vyhladavat veci do skoly, preto by sme uz chceli jej ten pocitac dat s internetom do izby.

anjelicek26
19. mar 2023

Ked zakladas microsoft konto, tak zalozis detske... predsa toto robis uz ked pocitas instalujes, aspon mne dodnes chodi protokol o tom, co syn robil cely tyzden... ked tam bolo nieco, na co nema robit, tak si to potom preberieme...ale to sme si prebrali aj dopredu, ktore weby a preco nie, rovnako spisali "zoznam" najuzitocnejsich stranok ako youtube, wikipedia, niektore ucitelske a naucne portaly, pomahalo to ked boli mini dost... plus automaticke prihlasovanie na portal skoly som nastavila, nech nemusia stale natukavat heslo... urcite je este viac moznosti, ale mojich nejake "nevhodne" weby nezaujimaju, nemaju ani klasicke socialne siete dodnes, nezajem... zavisi od dietata, to si uz odsledujes krok za krokom...

denkatn
autor
19. mar 2023

dakujem, poviem muzovi ze detske konto, my jej totiz davame nas starsi pocitac a tam je normalny dospelacky microsoft

viestta
19. mar 2023

@denkatn aj na youtube si vies nastavit blokovanie nevhodnych videi, aj na googli sa to nejak da, ale uz si napamatam ako

maranco
19. mar 2023

@denkatn nastav si na routri tieto DNS servre
https://www.opendns.com/setupguide/#familyshield

alebo si vytvor účet https://signup.opendns.com/homefree/
nastavíš DNS servre The OpenDNS nameservers are 208.67.222.222 and 208.67.220.220.
Po prihlásení do účtu v Settings - Web Content Filtering vyberieš kategórie ktoré chceš blokovať.
V položke Manage individual domains môžeš pridať individuálne stránky ktoré chceš povoliť/zablokovať.
V Settings - Security zapni blokovanie
Malware/Botnet Protection
Phishing Protection

Ochrana sa bude týkať celého internetu v dome, takže aj mobilov na WiFi.
Ak ti poskytovateľ internetu pravidelne mení verejnú IP treba po zmene IP aktualizovať, alebo nainštalovať program ktorý zmenu IP odošle do opendns.com

maranco
19. mar 2023

@denkatn funkčnosť otestuješ na stránke topankykeen.sk