Ako docieliť, aby sa mi tvorilo menej mlieka?

martina28p
3. jan 2012

prosím vás vedela by mi niektorá mamička poradiť,či sa dá nejak docieliť,aby sa mi tvorilo menej mlieka?nechcem prestať kojiť,malý má len týždne,ale neskutočne často sa mi nalievajú prsia,aj po 1,5 hodine...teda nekojím,ale odsávam a dávam z flaše,lebo mám velké prsia a malý sa chytiť nechcel,ale to sme mali aj pri prvom...už teraz som mala 2x zápal a pri prvom prvé 2 mesiace,tak sa bojím že sa to bude opakovať,prsia ma bolia stále,občas vystúpia červené flaky...chcela by som ho mať trošku menej,ale neviem či sa to dá nejak zredukovať.dakujem za každú radu

happy8051
3. jan 2012

@martina28p bud rada, ze mas dost mleiacka, vacsina maminiek ma iny problem. ja by som ti poradila prebytocne mliecko odsavat bud rucne, alebo odsavackou, ale len vtedy, ak mas v prnikoch pocit tlaku, alebo sa ti tvoria hrce.
tolko mlieka, ako mas teraz nebudes mat stale... mas novorodeniatko, takze produkcia sa ti este este upravi podla potrieb babatka.
odsate mlieko urcite nevylievaj. je fajn mat namrazene zasoby, niekedy sa moze stat, ze mas urcvite obdobiáe zas menej mlieka

vejula
3. jan 2012

@martina28p aj ženy s velkymi prsiami možu dojčiť. Je velmi dležite aby sa babatko prisalo na prsnik ak chceš dlhodobo dojčiť. Byť tebou kontaktujem laktačnu poradkynu z mamily alebo sa spytam tu http://forum.dojcenie.eu/index.php

Ale ku otazke ako znižiť množstvo mlieka, mne v porodnici radili nosiť pevnejšiu podprsenku ktora by mi stiahla prsia, obmedziť tekutiny

happy8051
3. jan 2012

@happy8051 ja neviem, nikdy mi nenapadlo, ze by bol problem s dojcenim kvoli velkosti prsnikov... ja toho mam tiez dost 🙂 a nemala som problem. asi bude naozaj naj ako ti radi
@vejula kontaktovat laktacnu poradkynu ktora ti ukaze spravny sposob prisatia.... mozno v tom je zadrhel, ze nevies ako babo spravne prilozit.

anjelicek26
3. jan 2012

@martina28p - ak ti mozem poradit - obrat sa na najblizsiu porodnicu a ponukni im, ze by si darovala mlieko. Ja som to tak riesila pri dcerke, mlieka ako dojna kravka, vyse litra denne som odsavala mimo a to vyse styri mesiace, potom sa to nejako unormalnilo. Z toho mliecka mali predcasniatka aspon nejaky uzitok. Chodili to bravat k nam domov sanitkou kazde rano.

Zo zapalmi mas pravdu, pri dcerke 7, pri malom 8 :( Stacilo sa viac krat prisat a mlieka ako dojna kravka :( Zobudil sa o pol hodku neskor a uz zatvrdliny :( No tiez to neni moc fajn :(

vejula
3. jan 2012

inak celkovo nadprodukcia nieje dobry stav tiež. Častym nadmernym odsavanim nadprodukciu iba zväčšuješ. PRobleem prečo sa tvoje dieťatko neprisava mož e byť aj v tom že mu vadi priliš silny tok ktorý maš kedže maš velmi vela mliečka. Malinkej to može vadiť.

anjelicek26
3. jan 2012

@vejula - ja som odsavala pred kojenim, ak som mala prilis plne prsia, lahsie sa dostal k zadnemu mlieku a aj sa lepsie prisal, ked uz boli take tvrde, plne, tiez mal problem chnapnut bradavku 😖

@martina28p - skusila si kojit cez klobuciky? Mozno by sa mlady predsalen prisal.

lasto
3. jan 2012

ahoj, mala som podobný problém, mne pomohlo, že som neodsala všetko mliečko, ale len toľko, aby mi uľavilo prsiam, to dalo telu signál, že je prebytok mlieka a sa mi to upravilo a už som odsávať nemusela

vejula
4. jan 2012

@anjelicek26 ja som tiež zo začiatku pred dojčenim odsavala aby sa maly dokazala chytiť, ale fakt len tolko aby prsia neboli tak tvrde a maly sa dokazal prisať...
Mna inač v porodnici stale strašili len odsavať a odsavať lebo bude zapal, a tak akonahle maly spal som nerobila nič ine len odsavačka v ruke a davaj. Až som nakoniec odsavala ružove mliečka (zmiešane s krvou) a musela som odsavať ručne. A potom mi jedna dobra sestrička povedala, pre boha ved si aj oddychnite a nemorte sa stale s tym odsavanim. To som potrebovala počuť. A mala pravdu čim menej som odsavala tym sa nadprodukcia znižovala 🙂
čo sa tyka klobučikov, laktačne poradkyne ho neodporučaju, onomože potom z nadprodukcie rychlo vzniknuť nizka produkcia. Kedže pusinka dieťaťa najlepšie stimuluje tvorbu mliečka a raz umelina je umelina.

anjelicek26
4. jan 2012

@vejula - ja som mala aj vtiahnute bradavky, takze... som bola za tie klobuciky fakt rada, tie prve mesiace by sme bez toho nekojili (po troch mesiacoch uz sala z prsnika). Ja som mala napriek klobucikom nadprodukciu, tak neviem, ci to fakt s tym ma nieco spolocne. Ja som odsavala hlavne v noci, ale aj cez den ak sa nezobudila na kojenie, lenze mne slo vzdy odsat strasne moc 😖 Pokial som toho mala tolko, chodili si po to mliecko, tak som mala z toho aspon trochu dobry pocit... pri malom slo vsetko do vylevky, tu o to nemal nikto zaujem 😖 😖

vejula
4. jan 2012

@anjelicek26 ja som mala ploche bradavky.. pred porodom som mala paniku že nedokažem dojčiť lebo nemam bradavky, vôbec!!!!!! ked sa maly narodil tak som mu ponukla prsnik hned ako sa dalo, i ked dosť neskoro, ešte samozrejme mliečko nebolo takže tvrdý nebol a bola som velmi prekvapena ako sa prisal, proste chmatol cely dvorec bradavky do tej malej pusinky sama som nechapala a sal a sal a sal aj ked ešte nič nešlo. PRoblem nastal až vtedy ked sa velmi naliali a boli tvrde jak kamene. Vteddy mi sestrička poradila aby som skusila klobučik. Ked som si to dala bolo mi to dosť neprijemne a take neprirodzene, takže som to hned zahodila že s tymto dojčiť nebudem 😅 no a netrvalo dlho a ta velka nadprodukcia sa zmenšila. ale doteraz občas odsajem mojmu psikovi, ten sa ide roztrhať za mojim mliečkom

Inak ja som aj na začiatku odsate mliečko davala našmu havinovi... Ako lebo fakt liter denne sa mi odsavať nechcelo a tušim menej ani nebrali. A navyše by som si musela davať velky pozor čo zjem, lebo predsa len to mliekčo by išlo nedonosenčiatkam, takže tam je to prisne sladovane čo žena nesmie.

beton
5. jan 2012

@martina28p v prvom rade zrusit flasku, lebo kvoli nej sa nevie babatko prisat. velkost prsnikov ani tvar bradaviek na to nema ziadny vplyv. ak mate cumlik, zrusit aj ten. stav, ktory opisujes je pri rozbehu dojcenia uplne normalny a v priebehu sestonedelia sa tvorba mlieka prisposobi dietatku. ak iba odsavas, moze to byt prave dovod tych zapalov, ziadna odsavacka nie je taka efektivna ako dieta. ak dojcis aj odsavas, tak odsavanie zrus. tym tvorbu mlieka este zvysujes a koledujes si o zapal. mlieko treba len rucne odstriekat do povolenia tlaku a tak prilozit babatko, aby sa mu lepsie prisalo. kedze pises o problemoch s prisavanim, neodkladaj osobnu navstevu laktacnej poradkyne, krora by ti mohla skontrolovat polohu babatka a prisatie, pripadne uzdicku. mozes to skusit aj sama podla http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen... ak stav smeruje k zapalu, pred dojcenim teply obklad, pripadne este rozmasirovat, nadojcit a potom studeny obklad. ale neriesila by som velmi radikalne znizovanie tvorby mlieka v takych zaciatkoch, pretoze telo sa postupne prisposobi. samozrejme predzapalovy stav treba riesit. urcite sa spoj s laktacnou poradkynou vo svojom okoli http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

ziza55
5. jan 2012

@martina28p menej pi

lelacrima
5. jan 2012

pit menej nepomaha, alebo len malemu poctu zien. Necitala som prispevky predo mnou, tak sa mozno budem opakovat. Potrebne je v priebehu dlhsieho casoveho useku predlzovat intervaly dojcenia. Neda sa to naraz seknut, lebo sa Ti naleju prsia prduko a hrozi zapal. takze pozvolna, pisat si do zositka cas dojcenia a podla neho vzdy o pol hodku predlzit interval. Akle stare je babo? aby mu zase stacilo mliecko.

lelacrima
5. jan 2012

uz som si nasla v otazke... no, ja by som sa skor skontaktovala s novorodeneckym oddelenim a dodavala im mliecko za peniazky, ak ho mas vela. Je to lespie a setrnejsie a zaroven si prilepsis pre deti troskou penazi.

beton
5. jan 2012

@ziza55 zatial nebolo dokazane, ze by prijem tekutin matky a tvorba mlieka suviseli. aj ked aj u mna to vacsinou funguje 🙂

kiwi82
5. jan 2012

odsávaj len tolko, aby si nemala napäté prsníky. aj čas medzi odsávaniami predĺž. ja som odsávala 11 mesiacov. tiež som mala trikrát mastitídu. Baby, ktoré tu preferujete že prsník, prsník, zahoď fľašku len toľko - u nás boli dve laktačné poradkyne, chodili k nám domov, učili techniky, ale keďže malá už bola z jisky, kde sme po pôrode mesiac ležali naučená na fľašku, tak sa nepodarilo aby sa naučila sať z prsníka. snažila som sa, mala som trikrát zápal len preto, lebo som nechela odsávať a mlieko som si šetrila pre malú. ona trikrát potiahla a zaspala, veľmi ju to vyčerpávalo. poradkyne mi nosli kadejaké hadičky a neviem čo, skúšali sme. ale ja som si povedala, že na jske už mala dosť hadičiek, že ja nepotrebujem byť v strese, kedy zasa príde dajaký zápal a či je malá hladná alebo je najedená..... tak sme prešli celkom na fľašky a odsávania. a vôbec to neľutujem. materské mliečko dostávala tak či tak. či už z prsníka alebo z fľašky. nemyslím si, že dojčiť za každú cenu je úplne vporiadu. to je len môj názor. kto prešiel peripetiami pochopí..... ale to je už na inú tému.
takže je super, že máš svoje mliečko a či už bude z fľašky alebo z prsníka bábo dostáva to, čo je pre neho dôležité. skús predlžiť intervaly medzi odsávaniami a skráť čas odsávania, nie úplne do prázdna. držím palce.

kiwi82
5. jan 2012

@anjelicek26 ahoj, neviem ci u nas s tym darovanim mliecka nie je problém. lebo viem, že keď sme boli na jiske a dosávali sme tam mamičky a ked naše detičky ešte nepapali mliečko a boli len na umelej výžive tak to naše mliečko dostávali aj iné detičky, ktoré tam nemali mamičky ale sú okolo toho veľmi veľké opatrenia, mamička musí byť sledovaná či je zdravotne vporiadku, robli nám výter z hrdla i z konečníka, a brávali vzorky mlieka, či tam nie sú nejaké baktérie. tak neviem, či sa to u nás takto dá robiť ale určite by to bolo pekné a tým predčasniatkam by to jednoznačne pomohlo 😉

ziza55
5. jan 2012

@beton ked som kojila u mna to tiez vzdy fungovalo🙂...cim viac som pila tym viac sa mi naliali prsia a naopak🙂