Ako zistím, či mám dosť mlieka?

babymama23
27. jan 2023

Ahojte ako zistím či mám dosť mliečka ? Keď si stlačím prsia tak mi vystrekne dosť. Momentálne kojim 3tí mesiac a malý sa mi strašne často pýta na cecok aj každú hodinu. Sem tam býva aj nervózny. A neviem či si mam pre istotu kúpiť UM keby náhodou.

pribinak
27. jan 2023

@babymama23 to je rastový špurt

dzescebuly
27. jan 2023

@babymama23 ak priberá tak ako má tak by som neriešila

zobaka
27. jan 2023

moj stale plakal a na kontrole u pediatricky schudol, takze som ho netrapila a dala umele, vypil po kojeni celu flasu, takze nebolo o com

angel993
27. jan 2023

@babymama23 dojčene dieťa si pýta častejšie mliečko ako dieťa na UM. Jednak je MM ľahšie a rýchlejšie stráviteľné a jednak to nie je len o papani. Potrebuje ťa cítiť, uistiť sa že si pri ňom. Pokiaľ priberá, tak by som neriešila UM.

babymama23
autor
27. jan 2023

No na kontrolách mi vždy povedal lekár že priberá pekne aj na poslednej čo sme boli v decembri, teraz ideme až v polke februára lebo máme rovno prvé očkovanie takže vobec neviem kolko pribral.

miadi
28. jan 2023

Ak mu nedavas zbytocne caj a vodu Tak vies ci mas dost mlieka z poctu/tazkosti ocikanych plienok. A odvazit si ho vies jednoducho aj doma . Postavis sa snim na vahu a potom sama a odratas si svoju vahu z toho prveho važenia. ( nemusi to byt na gram presne) je to len obdobie ak vydrzis prejde za par tyzdnov nebude pytat tak casto. A budes kojit dlhsie. Ked zacnes davat um bude sa ti tvorit menej mlieka. Ale je to len tvoja vec ako sa zariadis ci kojit chces ci nie je to ok 👍

greta2017
28. jan 2023

Ja som malu vazila pred kojenim aj po kojeni na detskej vahe aby som videla kolko vypila len uz nepamatam kolko bola "norma". Krasne priberala a pravidelne (od 2mesiacov) jedla ako hodinky kazde 3hod.

54tinka54
28. jan 2023

@babymama23 mal by mať 5-6 pocikanych plienok

babymama23
autor
28. jan 2023

@miadi praveže kojiť určite chcem čo najdlhšie v prvom rade je to ovela zdravšie a v druhom rade tie ceny za mlieka su katastrofálne. Len sa práve bojim toho že malinkému nestačí. Pijem aj rozne čaje na podporu tvorby mlieka tak neviem no…

anavixy
28. jan 2023

Kojenie kazdu hodinu, aj ked to mamicky nerady pocuju, je normalne… kolko mas mlieka spoznas jedine podla toho, ci dieta prosperuje. Dieta sa nedojci len preto, ze je hladne, dojcenie ma xy dalsich vyznamov pre dieta a jeho potreby sa rozne menia postupom casu, najdes o tom plno informacii na nete (konkretne tie rastove spurty atd.). Bud tada, ze mozes dojcit a nevymyslaj s umelym mliekom 🙂 poradnu mate za chvilu, uvidis tam 🍀

angel993
28. jan 2023

@babymama23 materské mlieko má tú úžasnú schopnosť že je prispôsobené aktuálnemu dieťaťu. Čiže dieťa ho nemusí vypiť toľko ako umelého ale má v ňom všetky živiny ktoré potrebuje. Veľmi sa to nedá merať na množstvo, aj keď niekedy sa pri drobných bábätkách odporúča vážiť ich.

babymama23
autor
28. jan 2023

No malinkého si doma nevážim ani vlastne váhu nemáme nikdy sme nejako nekontrolovali svoje váhy tak sme si ju ani nikdy nezaobstarávali. Ale tak ak to bude potreba určite si ju zadovážim. A čo sa poradní týka tak na každom vážení mi malý pribral vyše kila čiže priberal pekne no len teraz som trochu zmetená z toho že sa častejšie pýta papať.

anavixy
28. jan 2023

@babymama23 nie je to potrebne, normalne (nie nedonosene alebo hypotroficke) dieta netreba vazit ani pri papani ani len tak kazdy den/tyzden… co je potrebne je sledovat ci dieta na prsniku realne pije, alebo je len prilozene. Pocas dojcenie sa strieda nutritivne a nenutritivne sanie, obe maju svoje vyznam, ale dostatocne musi byt to nutritivne, kedy su viditelne pauzy v pohybe bradou. Caje na dojcenie, ak dietatku nerobia problemy, kludne pi, ale nie je to nic zazracne. Dolezite je aby dieta pilo mliko z prsnika efektivne, aby sa prsniky vyprazdnovali a nasledne plnili, nic ine, nez odber mlieka laktaciu efektivnejsie nezvysi. Dolezity je tak isto kontakt koza na kozu a dojcenie v noci, kedy je hladina prolaktinu najvyssia.
A okrem toho, ako uz bolo spomenute, nastuduj si co je to rastovy spurt, ako sa to prejavuje a kedy. A necakaj, ze sa dieta bude vzdy spravat rovnako, nebude rovnako ani spat, ani jest ani nic ine, vsetko sa vyvija a meni spolu s nim. Vsetky informacie su velmi dobre dostupne, namiesto stresovania citaj, kludne ak pocas dojcenia. Urcite to spolu zvladnete 🤗

miadi
28. jan 2023

@babymama23 Ono casto kojenec chce byt prilepeny na cecku. Growth spurt zuby separacna uzkost atd . To su take obdobia. Materske vytravy rychlejsie ako um. V nemocnici ti povedia ze mas kojit kazde 3h ale to je len minimum. Do 3m boli moji na cece kazdu hodku dve. Okolo 4m vydrzali dlhsie . Caaom ani necitis ci ti tecie mlieko. A zrazu sa maly prudko odpoji a mlieko ako zo striekacky leti vzduchom. A pritom pocit bol ze len dudkuje ze mu nic nejde. To ze je casto na prsniku je len prirodzeny sposob akym ti zvysi produkciu mlieka,