Bodavá a pichľavá bolesť v prsiach po dojčení

dhanka
19. dec 2014

Ahojte, maminy!

Chcela by som sa opýtať, či máte niektorá skúsenosti s pichľavou bolesťou v prsiach po dojčení a ako ste to riešili?! Mám takmer 2-mesačnú dcérku, ktorá je plne dojčená. Posledné tri dni mám taký problém, že po dojčení začnem pociťovať pichanie na rôznych miestach v pravom prsníku, aj v bradavke. Počas dojčenia je všetko ok, vždy to začne až po dojčení a trvá to aj hodinu, niekedy aj dlhšie a potom to akoby ustúpi. Tá bolesť je neznesiteľná a naozaj neviem, čo by to mohlo byť?! Prosím, poraďte, ak ste sa niektorá s tým stretli! Dík! 🙂

darina1952
19. dec 2014

@dhanka ahoj, chcem sa opýtať či popri tej bolesti mávaš aj pocit napnutia v prsníku, také tuhnutie či ako to popísať, počas tých bodavých bolestí? Ak áno, tak potom je to úplne normálne. Počas obdobia dojčenia sa v tele ženy tvoria hormóny potrebné na tvorbu a "expedíciu" mlieka. Ide o prolaktín - ako už z názvu vyplýva, ktorý má na starosti tvorbu mlieka a oxitocín - ktorý je dôležitý aby sa mlieko z mliečnej žľazy dostalo do mliekovodov a von z prsníka. Oxitocín svojim pôsobením spôsobuje bodavé, pichľavé bolesti. Tie sa zväčša do pol roka od začatia dojčenia vytratia. Takže tomu daj len čas. Možno vy ti pomohla od bolestí teplá sprcha prsníkov. 😉

seahorse27
19. dec 2014

Ja mam tiez rovnako stare dieta a mala som taketo bolesti pred 2-3 tyzdnami. Bolest vychadzala od bradavky na rozne miesta prsnika. Potom to nejako same preslo. Obcas sa mi to este objavi, ale nie az tak intenzivne. Asi to bude suvisiet s mliekotvorbou...podla mna to nebude nic vazne a po case to ustupi.

livocka21
19. dec 2014

@dhanka aj ja som to mala a preslo to...prejde to,ked sa ustali tvorba mlieka...moze to trvat do tretieho mesiaca...dojcenie je boj...🙂

dhanka
autor
20. dec 2014

Ok, baby, ďakujem za info... Dúfam, že to prejde! Mňa len vyplašilo to, že doteraz som taký problém nemala a odrazu sa to objavilo :/ No a hlavne, je to dosť nepríjemné!
Darinka, tuhnutie ani nejako nepociťujem práveže, skôr je to tak, ako popísala seahorse27, také pichanie od bradavky na rôzne časti prsníka. A cítim to len v pravom, ľavá strana funguje v pohode 🙂

luciathu
7. aug 2022

@dhanka chcem sa opýtať či to nakoniec prešlo alebo ako ste to riešili. Kojím 6 týždňov, mala som už aj zápal prsníka ale toto je úplne iná neznesiteľná bolesť ako opisujete. A tesne po kojeni, kojenie úplne ok. Pomohlo na to niečo alebo to prešlo samé?

ivanaa346
18. jún 2023

@luciathu Dobrý deň. Prosim a Vam prešla ta bolesť pichava po kojeni ? Pani pres vami neodpísala tak aspoň Vas sa pýtam. Tiež mám podobný problem

luciathu
4. jún 2024

@ivanaa346 och ospravedlňujem sa, mne to nejak neukázalo upozornenie a až teraz som si to všimla, ale možno to pomôže ešte nejakej inej mamičke. Áno prešlo to tak ako prišlo. Bola to v podstate jednorázová záležitosť, max párkrát sa to zopakovalo, ale už nie s takou intenziotou. Laktacia sa vyvíja, upravuje, možno to bolo tým. Aj u vás tak ? A mrzí ma fakt, že zom Vám neodpovedala.