Boľavé krvavé bradavky - kolostrum

24. mar 2023

Ahojte baby 🥺 narodila sa nam malinka ma jeden den a par hodin mam ale problem ...uz po prvom dni mi mala doriadila lavu bradavku do krvi boli stipe aj voda obycajna je pre nu bolestiva ... Cize ten prsnik oddychuje... Davam z praveho ale začína sa mi menit na taky isty ako ten bolavy... Mam kolostrum ale mala ma taky ťah jak vysavac dost silny... A uz som z toho vedla jedna hovori davat aj skrz problemu druha ze taky prsnik krvavy nedavat ... Malej skvrka v brusku 🥺 je dost hladna vcera preplakala asi 2 hodiny som prvorodička a uz fakt zufala moja princezna je hladna a ja jej nemozem dat papat... Ja som od porodu spala do kopy asi 7 hodin a uz som taka unavena ... Skusam odstrieknut kolostrum a davam na cumel ... Mate nejake skusenosti? Prosim poradte dakujem

milanemila
24. mar 2023

Ja som po akutnej sekcii velmi vela prikladala (skoro non stop bola mala nacucnuta, tiez to bol masaker na bradavky) aby sa mi rozbehlo mlieko, pouzivala som preventivne lanolinovu mast (lansinoh alebo medela) a ani som sa do takeho stavu ako pises nedostala. Netreba tu masticku ani zotierat pred kojenim. Super su este tieto naplastne na bradavky, maju ich v dmke alebo aj v lekarni.
Moja mala zas nevladala tahat, mala som rovnake pocity ako ty :( popros sestricku, nech ti ju dokrmia trosku umelym. Bradavky si oddychnu, ty sa ukludnis a pekne sa to rozbehne. Mna upokojovali, ze este aj 2 dni babatku stacia ako keby zasoby z bruska, mozno ti ani neplace od hladu, ale citi aka si vystresovana.
Drzim velmi palce, mne sa naplno rozbehlo mlieko az po prepusteni z nemocnice, v klude doma.

autor
24. mar 2023

@milanemila mas mam.lanolinovu aj natieram... Akurat som si odstriekla kolostrum a obtieram o cumel a davam jej tak mam aj klobuciky ale tie su tak spicate ze to by som musela mat bradavku ako opica... Neviem ale mohli by vyrabat mensie manzel kupit vseliake S aj vacsie ale nesedia mi este skusim si natahat bradavku ci nezapasuje do toho klobucika uvidim

milanemila
24. mar 2023

Ja som si vytlacala kolostrum aj do skumavky, kedze mala nevladala tahat a potom mi ukazali ako jej ho dat cez striekacku s malickom v puse, aby tahala. Je to niekedy boj s kojenim na zaciatku a aj neskor. Naozaj najviac funguje sa ukludnit, aj ked chapem ze je to tazko. Mna to za par dni caka znovu, tak uvidime ako to pojde.

autor
24. mar 2023

@milanemila ja aj teraz pocujem ako jej skvra v brusku 🥺 skusila som zas ten jeden klobucik aj som si do neho najorv nastriekala kokostrum teraz taha boli menej ale ja viem kolko ide aby mala dost...porozmyslam aj ja o striekacke a budem jej davat do toho klobucika asi... Ďakujem za radu drzim tiez silno päste!

ildiko36
24. mar 2023

Podstatne je prsia po kojení stale umyt od slyn ,od toho ti popraska a stale treba natierať s kremom.Pred kojenim skus pomasirovat nielen prsia ale aj bradavku medzi prstami aspon min, s tym stimulujes tvorbu mlieka.Kup si ricinus comunis daj 3x 5-6guliciek pod jazyk, skôr sa ti naleju prsia s mliekom a zvýš si prijem tekutin aspon na 3Litre

hipuska
24. mar 2023

Problém je v zlej technicke kojenia. Keď došlo k takémuto poškodeniu bradavky, dieťa zjavne malo v ústach iba bradavku. Pozri si videa, treba dať do úst dvorec. Bradavka v ustockach "odpočíva" preto pri správnom prisatí by nemala boliet ani teraz - aj keď máš tento problém. Takžez nenechať dlho na prse, stačí pár minút....3-5min. opatrne vyťahovať z úst, nie nasilu. Strčiť malíček do pusy, do kútika, dieťa sa odcucne a pekne vybrať. Kľudne bábätko aj dokrmit. Ono sa to rozbehne

autor
24. mar 2023

@hipuska ano ukazovala mi to laktacna poradkyna ze aj dvorec davala som 🥺 aj som pozerala ci ma spodnu peru spravne sle bluz fakt neviem co robim zle... Mlieko jej nechcu davat normalne sa naserem a manzel donesie a budem jej davat

luccija
24. mar 2023

Na začiatku je to normálne aj pri správnom prisatí.Bradavky si zvyknú...voľakedy už som dávno rodila dokrmovali MM, alebo glukozou už sa to nerobí?porad sa so sestričkou a prikladaj, prsia vetraj

autor
24. mar 2023

@luccija ano cakam.detsku.dr ma prist k malej sestricka tu uz bola videla ako to vyzera a hovori zeby to nemal byt problem s tym umelym mliekom hovorim aspon na noc ...

anavixy
24. mar 2023

Ak nenapravite zle prisatie, ktore toto sposobuje, tak sa bradavky nikdy nezahoja. Skvrkanie bruska nie je vylucne prejav hladu, je to len hlasna peristaltika. Na bradavky je dobre hlavne materske mlieko, vela vetrat, nezakryvat nicim ani latkou, mozes skusis mimo to aj hojive naplasti alebo este lepsie strieborne klobuciky (nie klobuciky na dojcenie ale plechove klobuciky zo striebra). Ale musis v prvom rade zmenit techniku dojcenia a zlepsit prisavanie inak dojcit nebudes!! Bolest bradaviek je normalna na zaciatku dojcenia, aj ich citlivost, ale nie do krvi rozhryzene ragady.

queen_mary
24. mar 2023

A co takto jej dat kendamil alebo nieco podobne? Ci radsej hladne decko, hlavne nech kojim?.😅

luccija
24. mar 2023

Neboj sa hladnu ju nenechajú si pár hodín po pôrode to kolostrum je dôležité.Klud:)umelé nedávajte, keď rozhodnú dajú ho.

elenita
24. mar 2023

Ja som mala neskutocne bolesti pri dojceni cely prvy mesiac...tiez som zacinala lanolinom, ale skutocnu ulavu mi priniesli az tie naplaste, co mas hned v 1.prispevku, naozaj odporucam. Jedine, co pomohlo. Dojcim uspesne doteraz (19 mes 😇). Drzim palce!

maryetta
24. mar 2023

Škvrkanie v brušku nie je hlad ale trávenie 😉
Bradavky su citlive. Ma to takmer kazda cerst a mama. Pri prvom dietati si dovolim povedat ze aj kazda. Kym si citlive bradavky zvyknu ze su namahane. Treba ale dat pozor na spravne prisatie. Aby nesalo bradavku ale dvorec. A tak nebude az tak drazdit samotnu bradavku 😉
Inac tie multimam naplaste bola moja jedina pomoc a vlastne aj zachrana pri prvom dojceni 😉
Neviem ci ma porodnica v ktorej si aj laktacnu poradkynu.skus sa opytat 😉
A hlavne blahozelam 😉 snaz sa nestresovat ale uzivat si a vsetko pojde dobre 😉

palomka
24. mar 2023

Používať klobúčiky a natierať s pantenolom alebo sú aj krémy ktoré netreba pred dojčením umývať. Do klobucika sa dvorec vtiahne, nevadí, že je dlhý, nie je len na bradavku, keďže musí akoby dvorec stláčať jazykom a sať. Po čase sa to upraví, to poranenie a potom dojčiť bez klobucika 😊 držím palce 👊

lulka321
24. mar 2023

Ahoj 🙂 ako už písali baby vyššie, bude to zlá technika dojčenia... treba vyskúšať niekoľko polôh, ktoré by tebe aj malej mohli sadnúť. Mne radili v pôrodnici takto - používať lanolinovu masť, keď mala dopapa nechať si zaschnúť mlieko na bradavkach a co najviac ich vetrať, žiadna podprsenka, ak ti ide aj krv z bradaviek, treba trochu odstriekat pred dojčením. A pri kojeni sa malej musia hýbať uška, vtedy je podľa Sestričiek správne dieťa prisate. Ja som maju malicku dojčila v pôrodnici v sede, mala som ju bez perinky, k sebe pritiahnutu, aby lezala na boku. Ak som dojčila z pravého prsníka, tak hlavičku som jej držala ľavou rukou, tak, že som prsty mala pri jednom usku a palec pri druhom. Hlávka musí byť jemne zaklonena dozadu. Táto poloha mi veľmi vyhovovala a bradavky som nemala takmer vôbec popraskane. 🙂 ale každému vyhovuje niečo iné 🙂

pandeia
24. mar 2023

Mne okrem naplasti multimam a vetrania pomohla este masticka od aventu. Skusala som aj ine ale tato bola naj.

basska_b
24. mar 2023

Musis davat aj cez bolest, bude aj krv pit, ale cosi jest musi - ochotne sestricky jej daju flasu a mate o dalsi problem postarane... :( neboj, v pauzach medxi kojenim.natieraj, vetraj, potri aj zvyskami MM... Dbaj na spravnu techniku prisatia.

autor
24. mar 2023

@anavixy
@queen_mary ano bola to zla technika ukazala mi laktacna ale druha nie ta co vcera ... Kendamil alebo daco ine som uz vybavila vela lekarov sa tu strieda a niekto vam to da niekto nie cize asi na koho natrafite...
@maryetta ano je tu dost personálu ale kazdy ma svoje osobne rady mi to pride ale dnes je tu uzasna laktacna ktora mi ukazala ako mam dojcit a stlacit prsnik aby malinka mala aj dvorec v puse lebo samotna brwdavka dost boli a je to nesprávne...
@lulka321 dakujem za radu mne je dobre dat si pod seba vankus a na neho malu a pridrziavat hlavku 🙂lanolinovu mast mam pouzivam .
@basska_b ved toto ze jedna mi povedala musim aj kes krvacaju a doktorka ze mam na lavy prsník mat pauzu a len natierat mastou 😑

ivka21
24. mar 2023

Lanolin si treba dávať po každom kojeni nemusíš ho umývať dieťatku neublíži. A sú aj chrániče bradaviek, u nás to majú normálne v nemocnici (predávajú z detského oddelenia) pri oboch som použila a normálne som 2 detičky kojila najprv s tými chráničmi a potom už po 2 mes bez. Začiatky kojenia su hrozne ale neboj určite to zvládneš. Hlavne koj keď sa to nedá odstrekuj mliečko aby si nedostala zápal. A v nemocnici detičkam dávajú aj umelé mliečko nemusíš sa báť žeby sa jej dačo stalo. Ked im povieš ze sa to nedalo kojiť tak ju prikrmia

trgypadl
24. mar 2023

Futbalova poloha pri takomto probleme bola pre mna naj

autor
24. mar 2023

@ivka21 zacala som si odstrekovat kolostrum mam tu aj umele mliecko donesene ale pokial nemusim tak ho proste neotvaram ked môžem dat svoje kolostrum...chranice mam jeden je twky ze v celku dobry ja si najorv nastriekam do toho chranica troska a tak dam malej aby sa hlavne prisala ale v pohode mulyslela som ze jej to nebude vyhovovat ale je to papkac cize vyhovovalo

anavixy
24. mar 2023

Dietatu to nema preco nevyhovovat, ono sa prisaje na cokolvek co trci, klobuciky sa pouzivaju prave ked sa dieta nevie/nema na co prisat. Ta ochranna funkcia klobucika je druhorada, v podstate skor nie je ako je… ako taka “barlicka” je to fajn, no treba ich pouzivat len fakt v nevyhnutnom pripade. Ja nie som nejaky striktny odporca klobucikov, sama ich niektorym zena v praci odporucim, ale zaklad je mat kvalitne informacie a vediet kedy a ako. Napriklad klobucik ani nestaci len tak prilozit na prsnik a sup do pusy, treba ho nasadit s urcitym “podtlakom”, tak isto nie je jedno aku velkost klobucika zena pouziva, treba sa riadit priemerom bradavky tak isto, ako aj pri odsavacke… a aj na klobucik sa da zle prisat, takze hlavne to nezanedbat a hned ako sa bradavka da dokopy, klobucik odlozit.

autor
24. mar 2023

@anavixy ako ja som len chcela skúsiť lebo som uz bola v koncoch 🙄 ale ide to pomalicky

anavixy
24. mar 2023

Ked je to s nimi menej bolestive, tak je to v poriadku 🙂