Kojenie a odmietanie jedla

kvanda
26. sep 2012

Milé mamičky, máte niektorá skúsenosti, že po odstavení začali vaše deti lepšie papať tuhú stravu? Moja dcérka má 16 mesiacov, odmalička je plne dojčená, s príkrmami sme začali po 6. mesiaci, začiatky boli veľmi ťažké. A dá sa povedať, že dodnes často spolu bojujeme, čo sa týka papania.
Už tak medzi mamičkami som párkrát počula, že nech ju prestanem kojiť a začne mi aj normálne jesť, avšak nie som si celkom istá, či to tak aj bude 🙂

barbyes
26. sep 2012

@kvanda podľa mňa je to blbosť 😅 moja staršia dcérka... 😝 bol to jednoducho boj, nechcela jesť, a naozaj trvalo dlho kým začala pekne papkať 🙂 a ani odstavenie od mlieka to nič nezmenilo 😉 naopak mladšia, rovnako kojená, papká ako blázon....tá bude našťastie po mne, čo nezje ju, zje ona 😀
ja by som ju na tvojom mieste neodstavovala, nemyslím si že to niečo zmení, ale kojením môžeš ešte svojmu dieťatku veľa dať 😉

batmanka
26. sep 2012

my sme sa stretli s rovnakým problémom.prvá dcéra síce papala ,ale v menšom množstve a po postupno odstavení v 16mesiacoch začala pekne jest. 😀 ..druhá dcérka má 16 mesiacov a stále je kojená aj cez deň a s papaním je to u nás veľký boj 😠 -obávam sa ,že u nej odstavenie nepomôže 😖 ,takže si myslím že je to individuálne,držím palčeky aby si našla správne riešenie 😉

mimave
26. sep 2012

@kvanda tiez riesim rovnaky problem ale zatial som nic nevyriesila, my mame 17m, jedlo nula bodov. ked mu ukazem jest prasi kade lahsie, ale didi by mal najradsej stale v puse. vo dne- v noci.... skusala som odstavit- nejde to, on to jednoducho nevie zniest, ze by som mu nedala prso, tak som to vzdala a kojim dalej a dufam ze zacne papat aj sam. ale je zivy, zdravy, sikovny velmi, tak hadam mu staci aj to moje mlieko a par kuskov jedla denne ako bonus 😀

kvanda
autor
26. sep 2012

@mimave moja tiež začne kývať hlavou že nechce 🙂 Ja ju nechcem ešte ani odstaviť, len si myslím, že už by mala jesť aj normálne veci, na druhej strane to mlieko musí byť také plnohodnotné, pretože sú dni, kedy za celý deň nedá do úst naozaj nič iné ako didi, a toľko energie, čo ona v sebe má 😀

jananinka
26. sep 2012

aj my sme sa natrapili s jedenim mojej starsej dcery a odstavenim od dojcenia v 18 mesiacoch sa nic nezmenilo, stale jedla malicko (nemala cas, vsetko ju zaujimalo viac ako jedlo). normalne zacala jest az ked v 3 rokoch nastupila do skolky, takze tiez by som z tohto dovodu neodstavovala.

mimave
26. sep 2012

@kvanda dnesna nasa vecera skoncila dva krat v oku, raz v uchu a raz na rukach, lici a rukave, ale co- to som pri tom sermovani hlavou do nho dostala, takze asi tak.. 😀
vies kolko krat letela miska s jedlom cez celu kuchynu o kachlicky nad drezom? vyvaram jak taka tava a mlady pan to nebude jest.... 😠 tak neviem, uz som sa tak nejak ukludnila poslednu dobu, uz ho tolko nenutim, nema to vyznam.

kvanda
autor
26. sep 2012

@jananinka fúha, že v 3 rokoch 😲 no teda, tak to sa mám ešte na čo tešiť 🙂

kvanda
autor
26. sep 2012

@mimave ja ani neviem, čo jej mám už ponúkať jesť a s tým varením to isté, snažím sa variť rôzne jedlá, ale zbytočne

strapco13
26. sep 2012

@kvanda do 2 rokov su to stale PRIKRMY cize sa davaju pori mliecku, popri dojceniu, nie namiesto
odstavenim riskujes to, ze dieta sa aj tak nerozpapa a strati mliecko, ktorym doteraz dostavala vsetko to co potrebuje.
poznam vela mamiciek, co dali na rady a tlak okolia a olutovali, prisli o dojcenie, dieta sa im nerozpapalo, zacalo chudnut
skus si precitat http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/14/ked-di...
co sa tyka prikrmov ..skus jej dat kusky do ruky? tak nespapa? niektore deti nechcu lyzicku, chcu jedlo ochutnat aj rukami, hmatom

kvanda
autor
27. sep 2012

@strapco13 áno, dávam jej jedlo aj do ručičky ale veľmi tomu nedá určite sa z toho nenaje, najviac sa obávam toho, že keď nechce jesť, či dostáva do tela všetky potrebné živiny

fraufrt
27. sep 2012

pri dcerke som dlho nekojila...co mi je nesmierne luto. Papala vzdy" podla mna" malo, ale je zdrava, spokojna, prospieva... len nema vybudovany pozitivny vztah k jedlu, myslim si ze je to tym, ze som ju jest nutila... neboj to sa vsetko zmeni, len jej nechaj cas a do nicoho ju nenut, radsej viac krat za den ponukaj roznu stravu, krmte hracky 😀
Syncek bude mat 8 mesiacov a stravu som u neho nikdy neriesila,- stale kojim, kolko on chce, je "vsetko" co mu ponuknem... v jedle je proste uplne iny ako dcerka a dufam, ze kojit budem co najdlhsie... 🙂 , len, este nema zuby, tak sa obavam co bude, ked mu nejaky vykukne 😀 , pri sposobe jeho jedenia ma asi zozerie.

kvanda
autor
27. sep 2012

dakujem vam vsetkym za vase prispevky 😊

lusja
2. okt 2012

@kvanda Riesim presne to iste, moj drobec bude mat teraz 10 mesiacov a uuuuplne odmieta jest. Cez den si da trosku vyzivy, na obed 2-3 lyzicky prikrmu zeleninoveho, za tym par lyziciek vyzivy, tak sa doje kasou...a potom az vecer papa kasu na dobru noc... stale ho kojim, ale sam si upravil rezim na kojenie rano, vecer a v noci - cez den do neho nic nedostanem - a podotykam, nechce pit NIC ine, okrem mliecka...cize cez den ak vypije pol deci vody, tak som rada ☹
Jedaval normalne, kym mu nezacali rasit zubky... odkedy ma dva horne, je to horor ☹ Tiez mam obavy, ci ma dost vitaminov, zeleza a tak... inak je ciperny, beha, lozi, skace... len je trosku bledy...asi kvoli tomu zelezu... ☹

kvanda
autor
3. okt 2012

@lusja tiez si myslim, ze to moze byt kvoli zubkom. Moja mala tiez v tomto veku este velmi malicko pila tekutin ale postupne zacala viac a viac, takze to sa nemusis bat, no a s tym jedenim, treba to fakt asi iba vydrzat. Moja teraz uz aj povie ze ham ham ale ako akonahle jej nieco ponuknem tak radsej ide prec 😀teraz posledne dni som zvolila uz na nu taku strategiu, ze ju necham nech sa krmi sama, aspon co to zje a jedlo jej ponukam viac krat ako doteraz

diana_81
3. okt 2012

@lusja

My mame detto to iste... 10,5 mesiaca a slecna si zakazdym zobne, raz z jablcka, raz 10 cestovin, par lyziciek kase, tri bobulky hrozna za den a dojci sa len pred spanim naobed, vecer a v noci... Zriedkakedy sa mi podari ju prinutit pricucnut sa... Vsetko ine je dolezitejsie. Snazim sa sustredit na dojcenie, posledmych par dni zabralo dojcenie v manduce... Nechcela ani za nic a tvarila sa ze ee, ale ked som ju dala do nosica 10 minut neskor nakoniec neodolala, takze idem skusat castejsie. Ak ju chcem nadojcit po sediacky ide kade lahsie. S jedlom by som ju tiez musela nahanat, tak som si povedala, ze do extremov nepojdem, ak sa aspon bude lepsie dojcit tak sa snad casom rozje... Zubov mame 6, ale idu dalsie horne, tak asi preto :-/

mystery1
3. okt 2012

moja dcera ma 11mesiacov a presne ako opisujes zje kusok peciva 4lyzicky polievky trochu ovocia som z toho na nervy ale kojim ju stale asi 5-6krat za den a rovnako aj v noci 4-5a viac krat a teda vypije vela a je ako valibuk nie tucny ale taka svalnata nechapem to moja prva dcera bola ako hodinky ranajky o 8 a mlieko desiata o 10 tej obed o 12 olovrant a vecera o 18tej a vecer o 20tej mlieko prespala aj 12hodin a este spala 4hodiny cez den moja druha dcera takmer iba ma mlieku rezim ziadny skor nespi ako spi a je uuuuplny blazom ja to nechapem a vsetci na mna pozeraju ako na blazna ze ju kojim a varim jej jedlo zvlast

mystery1
3. okt 2012

@diana_81 my mame podobny problem teda skoro rovnaky aj vekom sme rovnako mame 10zubkov, ale vsetko nas rozptyluje aj pri dojceni a dojcime zaadne po leziacky a o funguje kopa sice do steny kruti si vlasy a skrti ma retiazkou ale papa o 106 😉 aspon mlieko ked uz nic moc ineho

diana_81
3. okt 2012

@mystery1

No gratulujem ;) ale u vas teda aspon slape mliecko, u nas ani to velmi nie... My sa tiez vacsinou uz dojcime len po leziacky, ale ako vravim cez den a nedajboze inde ako doma je to katastrofa... Vsetci hovoria ze sa boja ze im deti do vystrihu budu liezt, to ja musim malu nahanat s prsom 🙂)) dufam, ze je to len faza a ze sa to zlepsi. Ono ktovie kolko zje? Vsakze? Ale plienky nema take precikane ako kedysi takze je toho menej... Ja dufam, ze jej nic nechyba a snazim sa ako jedlo tak i mliecko ponukat... 10 zubov? No teda! Vidno, ze vam nic nechyba 🙂))

mystery1
3. okt 2012

@diana_81 kazdy sa ma pyta ci ma nehryzie ale nie inak teraz ked su nase deti take zive a strasne precitlivene na vsetky podnety je normalne ze papaju menej...ked moja papala menej vedela som ze bude chora trvalo to asi tyzden a potom normalne crevna chripka vracala a vracala a este raz mi pretala papat sla som dotorke a ze zapalene hrdlo dostala sirup a bolo ked nam idu zuby papame ale spozorujem o ze viac hryze a ma na vsetko nervy alebo nieco hryze a smeje sa no je to vseliake

beton
3. okt 2012

@kvanda dobre robis, ze si nie si ista. zjavne ta potrebuje, rovnako ako tvoje mliecko. treba jej dat cas. nezabudaj, ze do dvoch rokov sa prikrmy len zavadzaju. este stale tvori podstatnu cast stravy dietata MM. najma, ak prikrmy velmi nemusi, tak by si ju ochudobnila este aj o tento kaloricky prijem. to by bola skoda. dietatko aj prikrmom pride na chut, len to niekedy trva a treba to nechat na dieta. vobec sa tym neznepokojuj. to su take fazy vo vyvoji dietata. ved 16 mesiacov je este dost malo. dietatko ta stale velmi potrebuje a aj tym dojcenim si uspokojuje potrebu kontaktu s tebou, ktory pri podavani tuhej stravy nema. tak len tak dalej a vsetko bude v najlepsom poriadku.

kvanda
autor
4. okt 2012

@diana_81 my to zas máme doma opačne, malá sa chce dojčiť veľmi často. Chcela by som vydržať, kým sa odstaví sama, no ale neviem, či to nebude v 5 rokoch 🙂

diana_81
4. okt 2012

@kvanda

Ja som tiez velmi "husta", ze chcem dojcit do prirodzeneho odstavenie sa malou, ale ktovie ako to budem pocitovat neskor... Mozno si to myslim prave preto, ze sa moc cez den nedojci ;) ale s tym jedlom sa mi to potvrdilo, ze cim lepsie sa dojci (ale teda i pije, nie len dudka) tym viac ma chut i na ine...

inka070707
4. okt 2012

velmi aktualna tema aj u nas..nechcem vas strasit, dievcata, ale moj milovany bude mat o par dni 22 mesiacov a asi 80% jeho stravy tvori stale mm 😀 akokolvek sa snazim, vyvaram, vymyslam, niekedy spapa pekne, ale vacsinou si len tak dzobne, alebo pripadne nezje nic ☹ nastastie mm zboznuje, tak to ma kedykolvek 😀 stale sa ale v noci budime a dojcime, dnes 4 krat 😒 nastastie mu ale velmi chuti ovocie - jablka, hrusky, melony, maliny, cernice, hrozno, aj zeleninku ma rad, tak to som rada 🙂 sladke nedostava vobec, ked tak cukrovinky z dmky s trstinovym cukrom..ale tak snad raz bude papat poriadne a hadam do piatich rokov sa dojcit nebudeme 🙂

danka483
5. okt 2012

Ahojte aj u nás veľmi aktuálna téma môj drobec tiež odmieta všetko skúsila som aj čo sa skúsiť nedá a on nič má síce 7 mesiacov ale teda ako vidím nebudem stresovať sú tu aj starší kamoši 😉

beton
5. okt 2012

@danka483 kazde dieta ma svoj cas. my sme zacali papat asi v 10tich mesiacoch. dovtedy to bolo dve lyzicky a koniec. ved do roka ma aj tak vacsinu stravy tvorit mm a prikrm je len ako novinka v dennom programe. urcite nie namiesto dojcenia. tak sa s tym vobec netrap. ponukaj, skusaj, ale nestresuj.

danka483
5. okt 2012

@beton ďakujem len som zvedavá čo povie dok. na poradni síce malý prospieva ale ja sa nedám 😉 , pokiaľ je spokojný som spokojná aj ja 🙂

beton
5. okt 2012

@danka483 hej, aj mne raz povedala, ved mu dajte uz konecne najest. no ved mohla si to prist ku nam vyskusat. ked som 4 lyzicky ladovala do dietata 1,5 hodiny. fakt, neprehanam, ani neviem, kde som mala tolku trpezlivost. ale lekarke som pekne povedala, ze "ale ja chcem dojcit, nie odstavit....." a bolo vybavene. tak vela asertivity do komunikacie s dr.

jarushka1981
5. okt 2012

Ahoj, ja mám už 8 ročnú dcéru, ktorú som do 2 rokov kojila. Ešte však 16 mes papala tak, že 2-3 lyzičky polievka a hup na mňa. Takze viac bola kojená ako jedla normálnu stravu. Neriešila som to, prospievala. Keď som prestala kojiť lebo som išla do práce, kojenie nahradila kravským mliekom, ktoré dodnes miluje. Dnes je z nej tretiačka, má 146 cm, a konečne sa vie aj normálne napapať. Ale do jedla som ju nikdy nenútila, keď nemala chuť, tak ho nahradila mliekom, či kakavkom aj v neskoršom veku, ale to jedacie obdobie príde okolo 3-4 roku, uvidiš, mne sa obe deti "rozožrali" v tomto veku.

kvanda
autor
5. okt 2012

co sa tyka tej komunikacie s lekarmi,tiez mam zle skusenosti, jedna doktorka mi povedala ze to mlieko je uz iba voda a druhy lekar- gynekolog ze staci kojit do roka a pol a potom odstavit, normalne ze nechapem ako toto mozu vobec lekari tvrdit!

dendy1
5. nov 2012

@inka070707 ahoj, normálne ma potešilo, že nie som sama 🙂 malá bude mať 21 mes. a dnes zjedla zo 5 lyžičiek hustejšej polievky a hotovo ☹ Teda ak nerátam, že oblízala ráno 2x maslo z vianočky, a dala 1 lyžičku jablkového koláča. hlt vody a inak len MŇAMIKY - to je u nás kojenie. Kojíme sa na požiadanie v noci aj cez deň, čo iné mi ostáva, nechce nič iné ☹
V poslednej dobe sa to výrazne zhoršilo, bola som aj u dr. budeme robiť krvný obraz, lebo menej priberá. V 16mes. vážila 11160g,a teraz v 20mes. 11635g 😢 meria 89cm. Dr. radila obmedziť nočné kojenie, vraj má telo spomalený metabolizmus a vlastne z toho nočného jedenia žije cez deň a potom nepapá. Mne by to nočné kojenie nechýbalo 😀, ale neviem čo by na to povedala malá 😠 Ona vlastne zaspáva na prsku, aj cez deň, aj večer a v noci.
Tiež varím, chystám a dojedám si to ja, prípadne vyhadzujem 🙂
Neviem či sa mi to len zdá, ale vo väčšine príspevkov o nepapaní som postrehla, že mamičky popisujú deti ako priveľmi živé - to je aj náš prípad, zo začiatku mi to prišlo tiež tak, že nemá čas jesť, aby jej čosi neušlo. Dnes už sa mi zdá, že jedlo k životu nepotrebuje - stačí jej kojenie.