Musím dcérku naozaj odstaviť?

majoska
1. júl 2015

Potrebujem radu,ale aj podporu a pochopenie.a len tak sj niekomu vyrozpravat.skoncili sme v nemocnici,lebo moja 14 mesacna dcerka odmietala akukolvek stravu,a tat jej zistili anemiu.ma hrozny krvny obraz,malo zeleza.je plne kojena,a okrem cicinky a par (2-3)lyziciek polievky absolutne nic nechce papat.doktorka mi kazala,ze mam malu okamzite odstavit,lebo koli mliecku vraj odmieta jest.da sa zo dna na den odstavit babätko?a co mam robit s mojim mliekom?ako mam malu prinutit nieco zjest alebo aspňn vypit,aby nebola dehydrovana?odmieta cajik,dzusiky,mliecko vo flaske.vypije max trosku cistej vody z poharika.dakujem za kazdu radu

luba41
2. júl 2015

dá sa odísť na reverz aj s dieťaťom..Ty si matka a je to Tvoje dieťa, nikto ťa nemôže držať nasilu..nemyslím, že Tvoje dieťa je v ohrození života..aj pediatrička dokáže urobiť patričné vyšetrenia, aj odoslať na odborné vyšetrenia do ambulancií, a určite preto nemusíte byť zatvorení v nemocnici....dieťa bude mať len traumu z pobytu tam, hlavne ked si to bude spájať s tým, že mu bolo niečo čo má rado odopierané.. a uvidíš, kolko vám bude trvať kým sa "z toho spamätá/..detičky vie velmi pozančiť takýto "pobyt".. 😒 a preč od takých "lekárov".. hlavne ale neprestávaj dojčiť..

julia92
3. júl 2015

Viem, že ma tu teraz všetky odsúdite a pustite sa do mňa, ale niektoré príspevky mi prídu ako "dojčenie aj cez mŕtvoly". Samozrejme, dojčenie je krásne, je to to najlepšie, čo dieťa môže dostať, ale takto? Sama píšeš, že už má 14 mesiacov, má anémiu, nič nechce jesť iba mlieko z prsníka.. nuž... asi nie je úplne v poriadku, keď viac ako ročné dieťa odmieta normálnu stravu. A keď aj lekári konštatujú, že jednoducho musí jesť, tak asi na tom niečo pravdy bude... nevravím, že ju teraz musíš úplne odstaviť, pár dojčení si nechaj (ranné, večerné...), ale normálne jedlo do nej nejak treba dostať a ona keď príde na to, že prsník nedostane, tak zje aj normálne jedlo, veď už predsa má rozum... nebavíme sa o dvojmesačnom dieťati... a také, že odísť na reverz... no keď si to chceš zobrať na zodpovednosť, tak nech sa páči, ale asi nie pre srandu ste skončili až v nemocnici :-/ normálne krútim hlavou nad niektorými príspevkami...

neodstavuj, keď sa na to necítiš, ale dojčenie podľa mňa obmedz a snaž sa do malej dostať normálne jedlo, niečo chutné. Veľa síl prajem, držte sa, nech je to rýchlo za vami...

nevenka
3. júl 2015

@julia92

rozumny nazor, ale co ma robit, ked uz je v tej nemocnici a tam na nu tlacia, aby ihned bez milosti odstavila?! Ja si to ani predstavit neviem, a ako na just to dieta nic jest nebude...a co chutne v tej nemocnici akoze do nej dostat? Presladenu krupicnu kasu? My sme boli v nemocke, ked mal maly 9 mesiacov, ale tie "ich prikrmy" boli totalne hnusne a presladene a darmo som im vravela, ze este nedavame kravske mlieko. Lebo zjedol zrazu mliecne a este ho aj zacalo prehanat a na infekcnom sme boli kvoli uplne niecomu inemu a este aj z toho prehanania robili vedu. Az jedna normalna doktorka uznala, ze ked ma zrazu vela kravskeho mlieka, ze nemusi byt zvyknute brusko plus do neho liali infuzie...ak sa da, tak doniest nieco z domu, nas aspon chcel jednu konkretnu kasu urobenu vo vode, tu doniesol manzel a v pohode spapal.

Doma sa to inak da, tam je aj cas, aj dobra atmosfera...

A este: v nemocnici nemuseli skoncit iba preto, ze je to dieta uz naozaj na tom tak zle, to musi mamicka vediet. My sme tiez boli tam "pre istotu", mal teploty a sopliky a nechcel pit, tak preventivne...par dni. A bola to obycajna viroza.

Joj, drzim palce, nech je lepsie...nech aspon nieco spapa, ona sa nauci, len to chce cas...a ten v nemocnici moc nie je, ani ta psychicka pohoda, ktoru k tomu treba. Drzim palce, aby ste mohli cim skor ist domov...

hanka_april
3. júl 2015

@majoska preco si trvala na krvnych testoch? pises, ze obvodak ti hvoril, ze mala je ok, ale ty si trvala na krvnych testoch, tak chcem vediet. Nieco sa ti nezdalo? mala nejake problemy?

chmurkaxy
3. júl 2015

@majoska hlavne zhlboka dýchaj. Nemocnica je zle prostredie na rozhodnutia v pokoji, takže kyvaj hlavou že áno áno, výdrž chvíľku a doma to dories. My sme sa kojili dva roky a šesť týždňov, papal do roka super,aj duplu a zrazu bum,nechcel pomaly nič,len cicik. Tak som skúšala odstaviť (cez deň ok,noc nie, katastrofa,nechápal,prečo raz áno,raz nie), výsledkom bolo,že vždy po odstavení dostal črevnú chrípku alebo horúčky. Až keď som odstavila úplne,začal viac papať. Dovtedy skúšaj aspoň detské kaše (nám chuti napr. Sunarka medová),aby sa mala naučila aj na inú chuť. Kamoska si nechala dojčenie večer a jedno ráno a tiež jej viac začal malý papať. Nenechaj sa do ničoho tlačiť,ty si mama. Veľa síl!

lorela
3. júl 2015

@majoska Naopak, ja by som dôverovala v prvom rade lekárom, ktorí tvoju malú majú pred očami, a hlavne držia v rukách jej výsledky...
Ženušky, nič v zlom, ale ktorá z vás vyštudovala medicínu? Áno, sú lekári, ktorí v dlhodobom dojčení a dojčení za každú cenu nevidia taký veľký význam ako mnohé tu z vás, no osobne si myslím, že vedia prečo.
A konkrétne v tomto prípade asi osoh z dojčenia už značne klesá a prevyšujú riziká...

@majoska Poprípade sa skús ešte porozprávať s dotyčnou primárkou, pekne ju požiadaj o radu, či neexistuje možnosť, že by si aj naďalej dojčila a za akých okolností by sa to vo vašom prípade dalo. Resp. prečo odporúča úplné odstavenie.

michala.s
3. júl 2015

podla mna teraz musis zacat ako ked sa zavadzaju prikrmi, cize daj cucnut mliecka potom par lyziciek prikrmu a potom jej dat dopapat mliecko. Uz jej asi nestacia vitaminy z mliecka a jej telicko uz potrebuje omnoho viac. Inak aj nas maly je anemicky a papa zelezo

kuckac
3. júl 2015

V žiadnom prípade by som neodstavovala a nestopla tak dieťaťu jediný zdroj výživy.

charity
3. júl 2015

@majoska V ziadnom pripade sa nenechaj poslat domov. Budes mat potom doma straumatizovanu trosku a nie dieta. Poviem Ti takto: pri hospitalizacii bolo moje dieta len 15 minut bezo mna, lebo ho brali na specialne odbery, kam ma naozaj nesmeli pustit. Cely cas reval a mal hned potom neuroticke tyky asi styri mesiace. Stacilo 15 minut. Takze neodid od dietata.

Byt Tebou zavolam svoju situaciu do inej nemocnice /pripadne prazsky Motol/, nech Ti oni povedia aky postup odporucaju... Ci prestat dojcit alebo nie. Osobne sa mi v tychto horucavach ukoncenie dojcenia nepozdava, ale nie som lekar.

abbey1
3. júl 2015

@majoska Aké má hodnoty železa? Možno si to tu už písala, a ja som prehliadla. Prepáč.
Určite sa nenechaj tlačiť do kúta a neopúšťaj maličkú v nemocnici. To je neskutočná trauma pre dieťa a nepochopím, ako mohla Dr také niečo vypustiť z úst.
Dojči naďalej, ale obmedz to na menšie množstvo. Podávaj čo najviac potravín s vysokým obsahom železa + nezabudni na vitamíny potrebné na správne vstrebávanie železa. Určite nech urobia testy, ktoré by mohli odhaliť patologickú príčinu, aby ste si boli istí, že za tým nie je nejaké ochorenie.
Držíme päste a hlavne by som do budúcnosti doporučila si nájsť pediaričku, ktorej budete dôverovať a ktorá urobí potrebné vyšetrenia, u ktorých je to možné, ambulantne a dieťa stresovala nemocnicou len v krajnej núdzi. Držte sa.

majoska
autor
4. júl 2015

Mamicky,od vcera sme doma.a naozaj som skusaĺ malu nenakojit cely den,ale ziadny efekt k lepsiemu to nemalo.a rano sme museli utekat na pohotovost,malinka mala teploty,hnusne sopliky a kasel.v nemocnici som pred prepustenim vravela,ze je zachripnuta,ale dr tvrdila,ze je to len z placu.a dnes sme skoncili na atb.zelezo kvapky ma brat,ktore jej ale nemohla predpisat ani prepustajuca lek,a ani na pohotovosti,takze musime cakat do pondelka.mala aj tak odmieta papat,asi aj koli tomu,ze je chora,a aj lekar nam povedal,ze jej idu stolicky.dnes som to uz nevydrzala,a nakojila ju,kedze ma aj teploty,bala som sa,nech nie je dehydrovana.
@hanka_april na testoch som trvala,lebo sa mi zdalo cudne,ze pekne papala a odrazu nic,a je dost bleda na tvaricke.

majoska
autor
4. júl 2015

A este otazocka:nejaky kontakt na dobru laktacnu poradkynu v okoli Popradu?a mamicky,keby som brala nejake vit.so zelezom,myslite zeby som ho mohla mat viac v mliecku?

majoska
autor
4. júl 2015

@abbey1 myslim,ze zelezo mala 2. A mala aj nizke hodnoty cer.krviniek

nevenka
4. júl 2015

@majoska

Ahoj, tie hodnoty neviem, ake by mali byt...ale dieta, ktoremu odu zubky, moze celkovo mat oslabenu imunitu a preto moze chytit aj sopliky, nejaku virozu...ked je takato chora, neriesila by som a kojila by som. Nechala by som to na neskor. Tak, ze rano by som dala, na obed by som skusila polievocku, nejaky vyvar, normalne ochutit, nepresolit, ale hovadzinku napriklad. Ak by zjedla aspon kusok, bolo by to faj a ked nie, tak nakojit. Je aj horuco, takze aby mala dost tekutin...a D-vitamin davate nejaky? D-vitamin je dobry aj na posilnenie vlastnej imunity, podporuje telo vo vyrobe vlastnych antibioticky posobiacich latok. My sme docasne davali Cebion multi, tam su aj vit. skupiny B a tie podporuju aj chut do jedla. Ale toto mi pride ako nejaky komplexnejsi problem a chce to dovysetrovat...ja by som este skusila dat aj bulharske probiotika, ak spapa polovicku lyzicky v mliecku rozrobene, mohlo by to pomoct. My sme mali problem s kakani , ine, ale je tam kopec vyzivnych latok, my sme mali cisty Colon, ten mozu aj deticky od 6 mesiacov. Davka sa len upravuje. Drahe to je, ale nam to vyrazne pomohlo pri zavadzani prikrmov. Mozem dat kontakt na pani, od ktorej som to mala ja, zaobera sa tym dlho a vie konkretnejsie poradit, potom do sukromnej spravy, ak by ste chceli skusit...aspon sa popytat...

lorela
4. júl 2015

14 mesacne dietatko a jediny zdroj vyzivy mlieko?
@kuckac

lilimoni
4. júl 2015

@majoska och, nech sa da rychlo dokopy a jasne, ked budes brat zelezo, bude aj v mliecku. Len pekne koj dalej. Co ma byt cely den hladna? Aje aj chora. To sa ani jedakovi neda nic zjest 😒

lorela
4. júl 2015

@majoska Skor by si sa mala sustredit na to, aby tvoje dietatko zacalo jest tuhu stravu. Pomaly skusaj, hladaj sposoby. Kompletne ranajky, obed, veceru. Vybornym zdrojom zeleza ja napr. cervena sosovica, aj ostatne strukoviny - skus uvarit polievocku, telacie maso a vseobecne cervenme, pridavat ovsene vlocky - kase ovsene a pod.
Drzim palce.

ukulela
4. júl 2015

@majoska neries, ako dostat zelezo do mlieka, ale ako dostat jedlo do malej ... strukoviny, hovadzie/telacie, ... ak neche kusky, tak mixovat, ale jednoducho ju to treba naucit. kojenia sa nevzdavaj, rano a na noc v pohode ak hlavne jedlo, ale cez den tre postupne nabiehat na inu stravu. skus postupne ako pri zavadzani prikrmov - nejaku zeleninu, co mala rada, banan, jablko/vyzivu - vo forme, ktoru tolerovala.

maciatkolulu
4. júl 2015

@majoska skus dat na svoje pocity, moj maly ma 21mesiacov a stale si cicia, sam si koriguje, cez den skoro vobec a vecer zaspava na ciciku, nezozerte ma pre ten vyraz 🙂 Tiez sme mali anemiu a nikto ani nahodou nespomenul nekojit. Ja som si davala zelezo, co som brala ako tehotna a aj teraz sa snazim aj kvoli sebe jedavat zelezite jedla. Pravidelne kupujem malemu stavu kindergluck a tu riedim. Dalej mu davam trstinovu melasu do cajiku, to mu velmi netecie dole hrdielkom 😉 a este mam stavu, teraz neviem ako sa vola, ak by si mala zaujjem, ti mozem napisat rano, je dole v chladnicke... Urcite ale tvoje mliecko neubera zelezo, tak jej ho teraz davaj, potrebuje ho momentalne najma z psychickej stranky. Drzim palce
A k tym vyrazom 🙂 mne zeru nervy uplne ine vyrazy ako cicik a pouzivaju sa tu denne napr. mangel, tehu, doki, ale nikomu sa nestaram do toho ako sa vyjadruje, najma ked sa jedna o takyto zjavne detsky vyraz...

lorela
4. júl 2015

@maciatkolulu Cicik v pohode 🙂 ale baby tu riesili cicinku, a cicinka je zdrobnelina muzskeho pohlavneho udu, a aj to jeho hanliveho oznacenia, tak asi preto.
Cicinku do ust, no uznaj 🙂

maciatkolulu
4. júl 2015

@lorela 😀 no a ja som sa minule spamatala, ked som nadsene volala, aha tam zobkaju pipiky 😀 co uz

luba41
4. júl 2015

nerieš teraz ako dostať do nej jedlo, dávaj čo jej chutí..pri chorobe je materské mlieko ten najlepší liek..spúšťačom choroby je stres a toho mala v posledných dnoch požehnane 😒 neobmedzuj dojčenie zrazu, ponúkaj jedlo ale nesil to. aj v tomto veku má byť dojčená na požiadanie a MM je pre nu momentálne najlepší zdroj tekutín..popozeraj prírodné produkty bohaté na železo,C vitamín, a určite by som neponúkala iné živočíšne mlieko a výrobky z neho, ktoré znižujú vstrebávanie železa..
a inak skús v skupine https://www.modrykonik.sk/group/4722/ sú tam skúsené maminy aj laktačnú určite poradia..

lorela
4. júl 2015

@maciatkolulu Hehe, poznam, takych breptov sa mi uz tiez par podarilo 😀 a najma vtedy, ked mi naozaj zalezalo na tom, aby som zo seba vysukala rozumnu vetu 🙂

laurinka1113
4. júl 2015

Myslim si, ze choroba vas teraz trosku posunie naspat dozadu, lebo ( aspon u nas to tak bolo) dieta sa ukludnuje na prsniku ak je chore a ked idu zubky tiez, tak pocas choroby asi nie je dobre odstavovat, mozno obmedzit ako tu vacsina mamiciek pise, ale ked je dietatko chore aj tak nechce jest, tak o to tazsie teraz asi bude nieco do nej dostat, ja by som asi jedla vela vela stravy co obsahuje zelezo, malicka uz ako pises ma aj lieky na zelezo, a ked prejdu horucky a choroba asi zacat od zaciatku....ako to uz tu bolo pisane, po lyzickach...jeden den mozno len jedna, dalsi den dve, a trosku kontrolovat dojcenie, aby vyhladla. Drzim palce.

lusi24
4. júl 2015

@julia92 ale ja by so malé odstavila bo kevd dieťa bude vedieť že dobre nic nezjem matka mi da prsnik ten bude lepší nič jej nezje ani do 2 rokou potom

julia92
4. júl 2015

@lusi24 ja by som tiez odstavila, ale snazila som sa "ponuknut" nejaky kompromis, ocividne je pre dotycnu tazke odstavit...

lusi24
4. júl 2015

@julia92 no len musí to bohužial ona pochopiť že ieťa už musí prejsť na inu stravu ale to robí chybu ona už dávno mala začať prikrmovať niečim a nenechať len dojčiť

lorela
4. júl 2015

Po pol roku veku dietatka uz materske mlieko nepokryje vsetky vyzivove naroky organizmu, preto je nevyhnutne zaradit prikrmi a po prvom roku dieta ma jedavat takmer vsetko (zdrave, primerane veku).

luciferkax
4. júl 2015

Nie nemusíš ju odstaviť, ale musíš zaviesť pravidlá, jas om dlho dojčila, ale ráno, naobed večer... resp. večer, v noci a ráno... počas dna jednoducho NESMIES povoliť.... alebo nech krmi manžel.. či babička... ak od teba chce mliečko, ale naozaj je pre dieťatko nezdravé piť iba mliečko

luciferkax
4. júl 2015

@majoska až teraz čítam pokračovanie, počas choroby stravu nerieš, hlavne, že pije.. aj ked mliečko..a ak sa nemýlim tak železo sa nesmie brať súbežne s antibiotikami, musí ich najprv dobrať.. želám skoré zdravenie