Nočné kojenie 5-mesačného bábätka. Je to v poriadku?

dibisd
2. aug 2011

Mam 5-mesacneho synceka a stale si v noci pyta jest 2-3x . Na nocny spanok ho ukladame az medzi 22. a 23. hod., kedze skor nie je ochotny zaspat - snazila som sa u neho navodit pravidelny rezim nocneho spanku od 19-tej hod., ale bola to zbytocna snaha, v postielke bol hore aj 2-3 hodiny. O tej 23. hod. uz zaspinka tak, ze potom spi cca 4 hodiny a zobudi sa na krmenie, potom dalsie krmenie je vacsinou po 2-3 hodinach. Nocny spanok dohana rano, resp. doobeda, takze to beriem v pohode a vyspim sa aj ja, len neviem, ci je OK, ze este si stale v noci pyta jest. PS: zatial ho plne kojim. Za Vase nazory vopred dakujem.

k_a_j_k_a
2. aug 2011

Ahoj, to aky mate rezim zalezi od Vas dvoch, hlavne, ze Vam vyhovuje. So starsou sme tiez vyspavali 🙂 No a to, ze kojis v noci je normalne, mladsia bola v tomto veku na mne stale, kojili sme sa snad kazdu hodinu a pol. Toto trvalo tak dva mesiace a od 11.mesiaca spava celu noc, min. 11 hod.

emapol
2. aug 2011

Ahoj, mam takisto 5-mesačnú dcérku a je len kojená. Dávam ju spať okolo pol desiatej, ale pravidelne sa zobúdza každú hodinu a pol až dve hodiny. Je veľkým papkáčom, už teraz ma okolo 7500g, ale nevadí mi to, cez deň si s ňou občas pospím aj ja a dobehnem zameškané. Syn bol v tomto smere ešte väčší jedák a vstával v noci každú hodinu, zmenilo sa to, resp.zlepšilo, keď sme začali pridávať pokrmy, hlavne večerné kašičky, ale aj tak bol v noci 2-3 krát hore. To len treba vydržať, syna som nakoniec kojila 19 mesiacov, ale dovtedy sa vždy cez noc aspoň raz prebudil. Asi to zaleží na dieťaťu ako rado spí alebo ako rado papká, ak chce spať, nech spí, ak chce jesť nech je.

estterka
2. aug 2011

je to uplne ok a normalne. mam takmer rocne dieta a dojci sa este castejsie vacsinou. deticky si v noci vrabaju mliecko na nasledujuci den,okrem ineho🙂 ak si v pohode,maly je v pohode,tak to neries🙂

saranata
2. aug 2011

@dibisd ahoj ak si rozhodnutá kojit aj dalej , tak si zvykni, pretože kojene dieta ti nebude tak skoro spat celu noc 🙂 moja dcera má 16 mesiacov a kojím ju 2 x viac za noc ako si zažiada, a je to normálne, ak niektorá matka tvrdí že jej kojene dieta -či už uplne do 6 mesiaca alebo potom s príkrmami spí celu noc tak zavádza 🙂 🙂 🙂 dojčene deti si vyžaduju maminu viac krát a to aj v noci 🙂 🙂odkojila som si aj prvu dcerku a takisto ....

určite to je v absolutnom poriadku, vobec nečakaj že 5 mesačne dieta ti začne spávat celu noc 🙂

dibisd
autor
2. aug 2011

@saranata tak to si ma ukludnila 🙂 , kojit urcite chcem aj nadalej a prikrmy az od ukonceneho 6. mesiaca. Mne to v podstate nevadi, ved vyspat sa vyspim i tak, ja len ci je to OK, lebo co citam, tak v 5. mesiacoch pisu, ze by uz dieta malo spat 6-7 hodin v kuse. Ale ja to teda asi uz riesit nebudem 🙂

modrofuzik11
2. aug 2011

ahoj, uzivaj si tuto pohodicku, ktoru mas 🙂 . je super, ze sa vyspis a ze ste v poho🙂. deti nie su na gombiky a nedaju sa naprogramovat. treba respektovat potreby dietata. nam sa k 21 mesacnej sare narodil teraz kubko. a veru mam co robit. ked spi jeden, druhy je hore a naopak... vecer padam do postele "mrtva" unavou. ale nestazuem sa. ten cas s detmi uteka tak rychlo a nikdy sa nevrati spat. tak sa spolu hrame a vytesujeme 😀

saranata
2. aug 2011

@dibisd hej , nerieš , prisposob sa dietatu, všeličo sa popíše a je to daleko od reálu, dieta ta potrebuje 🙂
no moja teda ani dnes neprespí 7 hodín 🙂

zuzuzaa
2. aug 2011

Každé dieťa je individuálne. Môj malý začal spať v kuse 8 hodín keď mal tri mesiace. Taktiež bol vtedy plne kojený. Aj keď aj teraz sa mu stane, že má niekedy taký týždeň, že sa v noci raz zobudí. Keď začal spávať celú noc, ani som s tým nerátala a prišlo to nečakane. A nie je žiadnou zárukou, že keď mu začneš dávať umelé mlieko, že ti prespí celú noc.

dibisd
autor
3. aug 2011

dnes som bola s drobcom u doktorky a mame mu vecer pred spankom davat obilninovu kasu, co by mohlo teoreticky pomoct k tomu, aby bol maly viac zasyteny a nebudil sa tak casto. Vraj sa zacalo vyskytovat prilis vela celiakie potom, ako prikrmovali kasou az od 8. mesiaca. Takze dalsi vedecky poznatok, ze dieta treba na muku navykat skor.

dibisd
autor
9. aug 2011

tak s kasou este pockame, mam pocit, ze malinkeho zapekala, hoci konzistencne mal krasne hustu a zltu stolicu, ale nie tak casto ako normalne a strasne plakal, kym som mu nepomohla s rurkou, aby sa vyprazdnil. Navyse asi v polovice papania kase zacal plakat, tak neviem, ci mu nechutila...

ducci
14. aug 2011

no moja mala ma tiez 5 mesiacov, a doteraz sme spinkali uplne krasne raz v noci sme sa budili a teraz zacala aj 2-4 x v noci a to ju vzdy musim nakojit... uz sa tesim, ked mi zacne spat normalne zase.. teda verim ze znovu zacne 🙂). a mne doktorka povedala, ze jej mam davat zut koru z chleba kvoli lepku a ze pomaly mozem zacat s prikrmami... pravdu povediac, moc sa mi do toho este nechce :( pockam este aspon 2-3tyzdne

miskap
14. aug 2011

@dibisd Pokiaľ chceš kojiť aj naďalej, nie je nutné zavádzať lepok skôr pred ukončeným 6. mesiacom. Zavádzať lepok od 4. mesiaca je vhodné, ak mamička uvažuje dojčenie ukončiť, teda aby bolo dieťa ešte pod ochranou materského mlieka.
Čo sa týka nočného dojčenia, mne sa syn budil aj 5-6 krát za noc do dvoch rokov, dojčený bol dva a pol. Dcérka je stále dojčená, ale ona sa budieva tak raz za noc. Syn cez deň papal menej a doháňal to v noci , dcéra si vyžaduje cez deň často a v noci spí. Teda aj súrodenci môžu byť odlišní a majú iné potreby.
Riaď sa potrebami svojho dieťatka a hlavne nepočúvaj niektoré "rady" , ktoré môžu viac uškodiť ako pomôcť. Vždy sa pozri na to, či ten kto ti chce poradiť vôbec dojčil a má ozaj skúsenosti. Nočné dojčenie je úplne normálne a nie je to problém, ak to mamička znáša v pohode a dokáže sa vyspať aj tak.
Držím palce, aby ste sa dojčili v pohode čo najdlhšie. 🙂

miskap
14. aug 2011

@ducci To, že sa dieťatko začne častejšie budiť v noci môže súvisieť aj s tým, že doháňa to, čo nestihlo cez deň. Možno má veľa nových zážitkov, je zvedavé, objavuje svet a nemá čas sa tak často dojčiť ako kedysi. Preto si musí deficit dohnať v noci. Takisto si uspokojuje aj potrebu cítiť maminku, pomojkať sa.
Niekedy trochu pomáha ponúkať prsník viac cez deň, aj keď zrovna dieťa nepýta.

isabella_fly
15. aug 2011

@dibisd ked je malicky plne dojceny, tak rady ako ma prespat dlhsie urcite nepocuvaj, nemam rada ludi, ktori beru deti prisne podla tabuliek, lebo kazde je ine a je absolutne normalne, ze sa ti budi 2-3x za noc, moja dcerka bude mat zajtra 7 mesiacov a stale sa budi zvycajne 3x v noci, no obcas sa stane, ze 2x, alebo dokonca 4x, ale ja to neriesim, dojcim dalej a aj chcem, ja sa vyspim, pre mna to obmedzenie nie je, pretoze nie raz sme spolu pri dojceni zahajali obe 😀 takze napriek tomu, ze musim vstat je to pre mna do istej miery aj relax

zuzin78
15. aug 2011

ahoj, ja mam skoro 5 mesacnu dcerku a v noci sa budi kazde dve hodinky na kojenie, je plne kojena, prikrmy budem davat az od ukoncene 6 mesiaca tak ako pri starsej.
hlavne sa netrap ako ti chodi babo spat, a nekukaj do tabuliek. ja nemam rada tabulky, lebo kazde dieta je ine a hlavne co cakame od 5 mesacnych babatiek, ze budu chodit spat o 19ej a vstanu o 7-8 rano ? ono sa to upravi, neboj. moja starsia od narodenia prespala celu noc a teraz mladsia sa nam budi kazde dve hodinky. je to pre mna narocne,ale ked to potrebuje tak to bude mat, ma umele ju nechcem dat ,aj tak by to nevyriesilo, ze sa teraz budi v noci. proste potrebuje citit maminku, ktora ju pohladka aj v noci o druhej.
my chodime spinkat okolo 20.30 hod ,vtedy uz starsia spi, lebo cez den nespinka a 13-14 hodin co taha je dost . 😉
drzim ti palce , aby si kojila co najdlhsie, ja chcem mladsiu do 2 rokov, starsia bola kojena 2roky a 7 mesiacov. 😵

ollako
15. aug 2011

Podla mna to je uplno v pohodicke ja mam 9 mesacneho a ten sa tiez koji 2-3 krat, a beriem to , ze spava dobre, prvy sa totiz kojil takmer non stop, spaval s prsnikom v puse do 15 mesiacov 😝 bez prsa spal tak 1,5 hodiny a hned bol hore

frick
5. sep 2011

ja mám trocha iný problém.Mám 2 mes. synčeka.Dostal nádchu a odvtedy sa začal budiť len 1-krát okolo tretej napapá sa a je hore asi do piatej potom na hodku zaspí a znova papá.dovtedy sa budil každé 3 hoďky na kojenie.bojím sa že keď ho menej často kojím môžem stratiť mliečko.Viete mi poradiť? nechcem ho moc budiť. Ďakujem.

domeli
5. sep 2011

@frick ahoj,
budiť nie - ono je niekedy aj veľký problém zobudiť bábo, lebo ono sa nenechá rušiť, ak chce búvať 🙂 Mliečko sa Ti prispôsobí podľa jeho potreby. S laktáciou sa dá ale veľmi pekne pracovať. Akonáhle sa začne prsníka dožadovať opäť častejšie, tvorba mlieka sa podporí. Z obavy o prípadný pokles tvorby mliečka ale môžeš odsávať - po dojčení ešte ručne skúsiť povytláčať mliečko, niekedy možno nevýjde ani kvapka, ale to nevadí, lebo pre telo stačí vyslať takto signál, že má tvoriť mliečka viac. Odporúčam Ti skvelú stránku k dojčeniu (možno ju aj poznáš), kde nájdeš mnoho skvelých rád ohľadom dojčenia a všetkého, čo s ním súvisí: http://dojcenie.wordpress.com
Prajem všetko dobré Tebe i maličkému vrátane krásneho dlhého dojčenia 🙂

frick
6. sep 2011

@domeli ďakujem za radu budem odstriekavať rada by som čo najdlhšie kojila a stránku kuknem. 🙂

natas4
6. sep 2011

@saranata moju dceru vyhradne kojim a prespi mi celu noc od 19.00 do 6.00...a NEZAVADZAM taka je realita...odkial preboha mas taky nazor ze "take matky zavadzaju"??? za to ze tvoje dieta celu noc neprespi?

saranata
6. sep 2011

@natas4 pretože takých vela poznám , nie preto že moja dcera nespí, kojila som obe svoje deti a niečo o dojčení viem 🙂 a je vela žien ktoré povedia že su za vodou a pritom su 5x za noc hore , ja som to nenapísala v zlom.....ked už si nasadila taký utočný ton...chcela som len upokojit maminku že je to ok 🙂
a dalšia vec ak tvoje dieta vo svojich 4 mesiacoch prespí a nie je dojčené dobu aku si uviedla ,teda od 19-6 ráno tak AD 1 sa to velmi rýchlo zmení rastom a potrebami dietata, a AD 2 nemusíš mat už taku tvorbu mlieka a dojčit už dlho nebudeš...aká potreba- taká tvorba a celu noc nedojčit v takomto veku je dost zle pre tvorbu mlieka...takže asi tak, pekný večer

natas4
6. sep 2011

@saranata utocna si bola ty ked si pisala ze take matky zavadzaju...mohla si napisat ze je to neobvykle, nie ze je to blbost a taka matka zavadza...ja nezavadzam a dieta mi prespi celu noc...neviem preco by som si take nieco vymyslala keby som bola 5x za noc hore...a to, ze nekojim v noci este neznamena, ze neodstriekavam mlieko

saranata
6. sep 2011

@natas4 tak sa teš že celu noc prespíš 🙂 ak sa chceš hadat tak sa poobzeraj okolo seba, ja na takýchto ludí nereagujem ,a opakujem nebolo to myslene v zlom len ako podpora mamičky ktorá položila otázku, takže prajem všetko dobre
a dalšia vec , ak nepatríš medzi tie čo zavadzaju tak prečo na to reaguješ 😉
vieš ako sa hovorí o tej trafenej husi atd....

natas4
6. sep 2011

@saranata reagujem preto, ze nie je pravda co si napisala, ze su aj take matky, ktorych deti prespia celu noc aj ked je to neobvykle..ja som pisala, ze moje dieta prespi celu noc, nie ze ja prespim celu noc...v prispevku vyssie som pisala, ze si mlieko odstriekavam a teda davam si budik...mamicka sa da podporit aj inak a nie tak ze napises blbost...a pekny vecer aj tebe 🙂 na tu hus ani reagovat nebudem

abika26
13. okt 2011

ja mam teraz 4mesacne babo a spime v pohode od 2. mesiaca.ide hajat okolo 20-21 a vstava okolo 5.nakojim ju a potom haja este 2 hodky.medzitym ju nekojim.kazde babo je ine.....uvidime ci jej to vydrzi 🙂inak ak sa moyem opztat kolkokrat kojite babo cey den?my tak kazde 3-3,5h.

nguyen
13. okt 2011

je to v ok, vsetko co tebe ako matke pride pre tvoje dieta ok, je pren ok a ziadne starke, svokry a susedy neporadia lepsie ako radi tvoj materinsky instinkt o to menej ktokolvek na nete a ak mas pochybnosti najlepsie ti aj tak poradi lekar

nika1987
13. dec 2011

to myslite vazne ze davate deti spat medz 22 a 23???? uff no to sa mi zda moc neskoro
simon ma 4 a pol mesiaca a chodi spat o 19 vstane v noci trikrat na kojenie a spinka tak do 6

mamabiba
13. dec 2011

@dibisd Ahoj, to zaspávanie poznám. my stále dodržiavame ten režim, že o 19,00sa ideme kúpať aj keď zaspí až oveľa neskôr. Od 19,30-22,00 sa ešte asi 4x napapká a potom spinkáme až do 05,00h ráno. Potom si ešte schrupneme do 8,00h. Cez deň mi spí dokopy tak 2 hodky. Občas sa stane, že sa zobudí aj častejšie na papanie. Je to úplne normálne a bežné. Aj mamičky, ktoré sú na UM sa v takom období ešte nevyspia. Sú to iba fámy, že deti na uM lepšie spia....česť výnimkám, aby sa tu zase dakto neurazil....Mne prvá dcérka, plne dojčená, prespala celú noc od 6 mesiaca.
Ty to máš vlastne výborné, prečítaj si, ako často sa tu mamičky v noci budia.

lemge
13. dec 2011

@dibisd ahoj,ja mam tiez 5 mes.syna..no co by som ja za to dala,keby sa mi maly budil "len" 2-3krat 🙂 chodi spinkat okolo 20.00,prespi 2,5h a potom sa uz budi kazdu 1,5-1hod 😒 okolo 6:00 je uz nadobro vyspany.keby bol len 3krat hore za noc-ja sa celkom dobre vyspim 😀
no musime asi len vydrzat 😉 mozno tou kasickou sa to trochu polepsi...aj ja planujem kasicku zaviest po novom roku.
inac,moc sa na tu kasu nespolieham,lebo tato nasa opica,sa len nacicne,a netaha,len ma asi chce citit...keby bol hladny,napije sa ... 😉

pepiminarik
13. dec 2011

neviem preco, ale ked sa bavim s mamou alebo svokrou, tak "my" sme spavali vraj lepsie. ale to bude asi tym, ze sme po vacsine boli na umelom mlieku. vraj sme prespali celu noc. dostali sme jest vecer okolo osmej a do piatej sme vydrzali. aspon v tomto mali nase maminy vyhodu, ze sa dobre vyspali. vsetko ostatne mame v dnesnej dobe ulahcene my, no kedze su dnesne deticky spravidla kojene, budia sa na jedenie castejsie. nam chvilu trvalo, kym sme si vypestovali troj hodinovy interval, ale ked uz bol, tak vydrzal aj v noci. dokonca ked sa mala nahodou nezobudila, tak potom ma az prsia boleli, kolko som mala mliecka. musime proste vydrzat. ved co by sme pre nase poklady nespravili.