Odstavovanie od dojčenia

lenka9512
19. feb 2014

Maly ma 17 mesiacov a ja sama ho nechcem odstavit(aj ked v noci sme asi stokrat hore a uz ma to aj zacina boliet, lebo ma uz strasne silny "tah"), ale lekar mi to odporucil, kedze mam zdravotne problemy a budem uzivat lieky.Je mi to hrozne luto. Uz som to skusala, ze postupne sa odstavime, ale maly spusti raky rev, bije ma, skriabe, stipe a neda sa utisit. Bez dojcenia nezaspi a v noci pyta niekolkokrat.Nemam to srdce mu mlieko nedat, ked je taky zufaly.Lenze ked zacnem uzivat lieky,co potom? Ako to spravit? ☹

senta_sofia
19. feb 2014

@lenka9512 mne radili obviazat si prsia alebo aspon zalepit bradavky naplastami a tvrdit mu, ze mas bo, ze nemozes mu dat, tazko povedat, ci to pochopi a spracuje a ci sa vyhnes placu... mne sa podarilo postupne, najprv sme zrusili v noci, dostal namiesto toho caj, potom ranne, aby mi jedol, lebo bol strasne slaby papkac a postupne sme to znizili na 1-2 dojcenia za den s tym, ze ked pyta, snazim sa ho nejak zabavit, aby zabudol, niekedy si poplace, niekedy len ako keby skusal, ale je starsi, 22 mesiacov

petrusska6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivetlo
19. feb 2014

Milá mamička. Lekár vie prečo vám to odporučil a brala by som to vážne. Ja som bola v podobnej situácii. Treba pomoc manžela. Na niektoré deti zaberá keď ide na pár noci mamička spať do vedľajsej miestnosti a otecko to zvládne. U kamosky to zabralo.
U nás zabralo ponukanie čaju.
A hlavne s tym treba seknut uplne naraz. Ráno nakojiť, potom obviazat prsniky elastickym obvazom aby sa už nenaliali a potom pri sprchovani odstriekat mlieko a znovu zaviazať. Niekedy treba obvazovat aj týždeň.
Treba vydržať a malému vysvetlovat vysvetlovat a stale vysvetlovat prečo už mliecko neni. Už nieje najmenší, pochopi. A hlavne staršie deti majú dlhšiu výdrž. Menšie to skôr príjmu
U nás to trvalo jednu noc.
Držím palce

siska53
19. feb 2014

@lenka9512 Ja som rusila dojcenie postupne (mohla som),ale robila,som,to tak,ze som,si,naoctovala,prsia,malej to nechutilo a po asi tyzdni uz,nepytala.
este ju sice dojcim rano,ale na vecerne a denne dojcenie ten,ocot zabral.
mozno,mzs este daky ten,tyzden do zacatia brania liekov.skus ten,ocot. Ak to nepomoze,treba to spravit radikalne,ako ti tu radia.

siska53
19. feb 2014

@lenka9512 malej som,povedala,ze sa pokazilo mliecko.

barakr
19. feb 2014

Ahoj,nasa mala ma 16mesiacov,ja som v 27tt a doteraz som kojila,teda v novi a pred spanim si mala pytala,cez den nie..ale niekedy som v noci citila ako ma boli brusko,tak som si povedala,ze je asi najvyssi cas prestat..dala som ju na vikend k nasim;cez den sme boli spolu,v noci spala u nich a na mliecko si ani nespomenula..trraz ked vidi cicik,ked sa obliekam,iba sa usmeje,niekedy mi pohladka prsnik a hra sa dalej 🙂 skus aj ty,sice mi je to luto,ale myslim,ze uz to bolo iba z emocionalnej stranky 🙂

veva45
19. feb 2014

toro sme aj my zazivali ☹ ..... bolo mi to strasne vzdy luto ked mala plakala a zlomila ma.... bolo to stale dookola... potom mi bolo luto ze to stale skusam a ona vzdy placka... 🙂 ... treba razne... a neustupit... trva to asi tyzden...potom pochopi ze mliecko nebude.... ja som dostavala rady ze natriet prsia cibulou 😀... ze to malej nebude chutit.... 😅.... nic ine ti nezostava len zatat zuby a vydrzat.... hlavne pevne nervy....

lulu_lu
19. feb 2014

skus si potriet bradavky octom a ponuknut mu, mojej kamoske to zabralo, mala uz prso nechcela, vraj sa pokazilo mlieko 🙂)

adabala
20. feb 2014

@lenka9512 ocot zabera, skus si ich potriet

emocia
20. feb 2014

@lenka9512 ahoj. Aby si nebola v noci "stokrát" hore, vytváraj príležitosti na dojčenie pre malého počas dňa. Lebo 17-mes. bábo nemá čas 🙂 cez deň riešiť dojčenie, lebo má veľmi veľa roboty s objavovaním sveta 😀 Ak ťa to trocha upokojí, nie ste výnimka, detičky v tomot veku vedia mamičku v noci naozaj budiť každú chvíľu a počas dňa si ani veľmi nespomenú... Pomôž mu: Vytvor intímnu stmosféru, zatiahni závesy, vypni TB, daj enjakú príjemnú hdubu a pozvi ho sa prisať. Ak ťa to bolí, je zle prisatý, treba zlepšiť prisatie, nebude ťa to bolieť. Pokaiľ ide o lieky, ak to nie sú lieky na schizofréniu a iné podobné ťažké dg, tak môžeš položiť otázku o kompatibilite dojčenia a užívania toho konkrétneho lieku na portál O.z., ktoré radí v tomto smere. Majú zoznamy liekov. Zavolaj mi pre info o ich adrese, moje tel. č. je dolu na mojich weboch. Alena K. laktačná proadkyňa

lenka9512
autor
21. feb 2014

@emocia Ahoj!Dakujem za radu, ale samozrejme som otazku kompatibility uzivania liekov a dojcenia diskutovala s roznymi lekarmi a lekarnikmi a naozaj to nebude mozne a ja neznicim svoje dieta davkami chemickeho bordelu. Dost ho ma z ovzdusia... neriesim, ci dojcit cez noc, ci den, on sa prisava samozrejme aj cez den. ja riesim ako ho odstavit z nutnosti, nie z roztopase, ci lenivosti a pohodlnosti. Nemyslim, ze je zle prisaty, otazku zleho prisatia sme riesili na zaciatku, nie teraz po 17-tich mesiacoch neustaleho dojcenia, doteraz sme sa dojcili bez problemov. Jednoducho silno saje( on totiz rad a vela papa) a preto to niekedy boli, ale to by mi vobec nevadilo, keby som mohla dalej dojcit. Pre svoje dieta spravim cokolvek, co je pren prospesne. Krvopotne som dosiahla to, aby sme sa mohli dojcit, dokazala som to, na co som pysna, lebo niektore matky to vzdaju, ak je problem. Ja som bola odhodlana dojcit a to co najdlsie.Velmi mi pomohla laktacna poradkyna, za co som jej neskutocne vdacna. O to tazsie sa teraz zmierujem co i len s myslienkou, ze mam maleho odstavit. Ale naozaj mu nechcem ublizit.

lenka9512
autor
21. feb 2014

@adabala Ahoj, Ty si to skusala? Nemoze ocot malemu ublizit?

misinka26
21. feb 2014

@lenka9512 Veľmi dobre Vás chápem ... my momentálne riešime niečo podobné ... malý má 16 mesiacov a je kojený, s kojením som nikdy ( chvalaBohu ) nemala problém, malý bol a aj je veľký papkáč ... nakoľko som však začala mať zdravotné problémy Dr. mi nakázala prestať dojčiť. Ja ako matka to sama dosť zle znášam lebo dojčenie milujem, je to také niečo ,,naše,, len ja a drobček ... Neznášam reči typu, aj tak mu to už nič nedáva, len sa cucká, už je veľký a podobne ... ja som totiž to schudla na 42 kg, čo pri výške 168 cm hraničí s anorexiou ☹ a z toho vyplývajú aj moje problémy ... ja papám a myslím, že dosť ale proste nepriberám len chudnem ... Dr. skonštatovala, že je potrebná liečba a tá nie je zlúčiteľná s kojením ☹ Taktiež gynekológ je zo mňa nešťastný lebo ja som od pôrodu ešte nemala ,, mrchu ,,, preto sa mi aj urobila cysta na vaječníku, ktorý mi museli 6 mesiacov po pôrode laparoskopicky zobrať ... a keďže sa môj cyklus vďaka kojeniu ešte nenaštartoval, je tu obava cysty aj na druhom vaječníku ☹ a to by bola katastrofa, lebo by môj chrobáčik ostal jedináčikom ☹ ☹ Takže sa trápime s odstavovaním ... cez deň je to pohoda to si malý ani nevšimne, že nemá cicik, ale ako sa blíži večer a už je unavený tak sa príde ku mne túliť a už ma vyzlieka hľadá cicu ... v noci sa už kojíme len asi raz - dva krát takže sa vyspím ale nedaj bože, že by som mu cicu nedala to by bol randál na celý panelák, skúšali sme mu dať aj čaj, cumlík, mliečko, nosiť na rukách, hladkať, nič , len rev, rev a rev až kým nedostal čo chcel, cicik ... nechcem ho trápiť, myslela som, že počkáme do samoodstavenia, ale keď to nejde a je nutné prestať ihneď ako to mám riešiť???? Som z toho nešťastná ...

amima
21. feb 2014

Ja som najskor zrusila ranne, to mi tak vychadzalo, ze bez toho dokaze fungovat, vstala som jednoducho trochu skor, ked sa zabudil, nepytal. Na obed sme zaspavali na prsniku, vecer detto, v noci tiez casto hore, hlavne pri zuboch. Zacala som vsak mat zdravotne problemy, uz asi aj z vycerpania, jednoducho som uz citila, ze to cele treba ukoncit. Tak sme sa dohodli, vecer vzdy nabehol do spalne moj muz a snazil sa s nim lezat, az na zaver, mozno po polhodine som prisla ja a vzdy si krpec len cucol a zaspal. Lebo so mnou zaspaval aj hodinu. No a v jeden vecer vysiel moj muz a z nicoho nic mi oznamil - dnes ideme na to. Tak ma zaskocil, ale asi to bolo dobre, v rychlosti som si natrela prsia horcicou, natiahla stare tricko, len tak bez podprsenky, vosla v tme do spalne a malemu som povedala, ze sa ciciky pokazili. V tom obdobi (mal 23 mesiacov) uz velmi dlhy cas riesil stale pokazene veci - zaujimalo ho vsetko, co sa pokazilo. V tej tme som mu dala napit, jasne, ze mu nechutilo, poplakal si, ja som sa tvarila tiez nestastne, aka je to skoda... V noci som mu takemu polospiacemu dala napit, kedze spal s nami v jednej posteli a na dalsi vecer sa situacia opakovala. Postupne, trvalo to asi 3-4 dni som mu aj v noci opakovala, ze su pokazene, potom sa prestal budit a odvtedy zvykol spavat celu noc. Uz nemal dovod. Akurat mi uz nedokazal zaspat naobed, riesila som to kocikom, kadejako, nebolo to jednoduche...vecer to bolo jednoduchsie.

siska53
21. feb 2014

@misinka26 a to ti kolko po porode zistili cystu? Ja som dostala menzes az, ked som zredukovala dojcenie na jedno denne - po 22m. Tak dufam,ze som ok,lebo v auguste som mala preventivku a vsjo bolo ok.
skus zredukovat dojcenie na jedno denne,mozno to pomoze ms pride.alebo je u teba problem ta nizka vaha,a,pokial nepriberies,nedostanes..
ja mam,mozno o0,5-1kg viac ako ty,len ja mam len 155cm. 🙂

misinka26
21. feb 2014

@siska53 Ja som mala vždy cysty, veď malý bol viac menej zázrak lebo keď som otehotnela tak som mala na jedno vaječníku 3 cysty a na druhom dve ☹ šanca otehotnieť bola asi 5% a podarilo sa 🙂 Ale moje cysty vždy počas menzesu zmyzli, takže pred som mala cystu a po nie 🙂 a tak to bolo stále ... po pôrode sa cysta objavila hneď, už po šestonedelí ju tam našiel a rástla a rástla až kym už nebola taká veľký, že musela ísť von a vaječník s ním ... teraz chodím pravidelne na kontroly ale klop, klop, klop, zatiaľ na tom druhom žiadna nie je ... aj keď mám obavy ... tak ja kojím už len máličko a ,, mrcha nikde ,,, nie že by mi chýbala, už som si zvykla, že viac ako dva roky nemám 🙂 🙂