Prečo tak veľa mamičiek nechce kojiť?

misinka26
7. jan 2014

Ako tak čítam príspevky na fóre, čoraz viac sa stretávam s tým, že veľa mamičiek hlavne tých mladých nekojí alebo kojí len veľmi krátku dobu... Premýšľam nad tým prečo vlastne, veď materské mliečko je to naj čo môžeme ako matky dieťatku dať ... jasne chápem mamičky, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu kojiť, ale dobrovólne prestať, kôli čomu?? postave??? prsiam??? pohodlnosti??? ja kojím a som chudšia ako pred pôrodom, prsia nijak neutrpeli a poviem vám mňa by nik v noci neprinútil ísť prihrievať mlieko 🙂 drobca si nakojím kde chcem, kedy chcem alebo vlastne keď on chce 🙂 vždy je mliečko v top stave, teplé a chutné ... moja mama ma kojila 3 a pol roka a ja kojím drobca už 14 mesiacov a neviem si to vynachváliť ... je to také niečo naše, mám pri tom pocit, že ma stále potrebuje, lebo však fľašu mu môže dať hocikto ... a to nehovorím o tom čo za umeliny sú v UM ( teraz mi možno niekto bude oponovať ale ja s UM nemám žiadne skúsenosti ) Toto nie je debata o tom kto je lepšia matka či tá čo kojí alebo tá čo dáva UM, každá mamička sa stará o dieťaťko podľa svojho vlastného uváženia, mňa len zaujíma prečo sa už tak nekojí ako kedysi, prečo sa dáva dobrovóľne prednosť umelým mliečkam, atď. Verím, že sa tu rozprúdi milá diskusia bez urážok a osočovania 🙂 Pekný dník 🙂

marin.frist
7. jan 2014

Tazko sa rozbehne mila diskusia, ked oznacis v jednej vete um za hnusnu umelinu a v dalsej dodas, ze chapes, ze niekto nema na vyber.........

kokorunecka
7. jan 2014

Ak nemáš skúsenosť s UM tak neviem na čo do neho zabŕdaš.
Ja ti napíšem takto.
Dojčila som krátko, moja malá bola nonstop chorá, 2 razy do mesiaca užívala ATB, po zápale pľúc prsník odmietať začala, jasné, že mi to bolo ľúto, snažila som sa..
Ale pochopila som, že donútiť ju nemôžem.
Prešli sme na UM a odvtedy je nám super. Či už po zdravotnej stránke,alebo po hociktorej inej. 🙂

anshelia
7. jan 2014

🙂 kým som aj ja kojila, tak prsia neutrpeli, ale keď som prestala, tak som videla výsledok 😀 ešte počkaj 😀 a že sa ti nechcelo vstávať.. môj prešiel na UM asi v 8 mesiacoch (dôvod bol, že potreboval bezlaktózové mliečko) a to nočné vstávanie a pitie som ju jednoducho zrušila asi v 12 mesiacoch a odvtedy spí celú noc a máme klud. spokojní sme všetci 🙂 malý je vyspaný a ráno sa teší ked dostane mliečko 🙂

emilia007
7. jan 2014

@misinka26 podla mna je to preto, ze z dojcenia sa rokmi vytvoril strasiak,ktory zenu-matku hlavne obmedzuje a je pre nu teda lepsie a pohodlnejsie podat dietatu umele mlieko.zeny maju pocit,ze ked dojcia,tak nemozu skoro nic jest,cvicit atd. Pretoze sa to takto vsade prezentuje.alebo im niekto nahovori,ze maju slabe mlieko a treba dietatu podat "vyzivnejsie" UM. Mozno by som uz tiez nedojcila,keby som pred porodom neabsolvovala pripravu s laktacnou poradkynou. Ta nam vyvratila vsetky myty o dojceni a poradila ako na to. do porodnice som prisla pripravena. A necudujem sa ze to niektore mamicky vzdaju,ked aj sestry v porodnici im podaju scestne info.mne napr.jedna povedala,ze mam dat dieta dokrmit,ze este nemam mlieko,lebo som nemala naliate prsia.vedela som,ze to nie je pravda,ale kolko mamiciek,tak slo?

janulabb
7. jan 2014

nehnevaj sa na mňa, ale čo je ťa potom, či niekto kojí alebo nie??? Kojí sa rovnako, len umelých mliečok je viac druhov a tiež viac diskusných fór, kde sa o tom kváka. Neznášala som, keď sa ma aj susedy vo výťahu pýtali, či kojím... je to každého osobná vec a btw či prsia utrpeli, alebo nie zistíš až keď dokojíš

cerez
7. jan 2014

Určite kojenie je to najprirodzenejšie čo môže matka dať svojmu dieťaťu. Aj keď ja nepatrím medzi tie, ktoré kojili. Prvé som kojila a dokrmovala mesiac a druhé som kojila čisto jeden mesiac a druhý mesiac bol už na um plus moje. Aj keby som sa roztrhala, nešlo to. Dokonca pri druhom dieťati som si nekúpila žiadne zásoby mliek, ani fľašku na mlieko som doma nemala. Pila som čajíky na podporu mlieka, často prikladala. A dopadlo to tak ako to dopadlo. Moja sestra kojila krásne obe deti, dokonca mne pomáhala ako sa len dalo a predsa nič. Takže ak sa mamkám dá, nech koja. Ale ak už sú naozaj problémy, radšej dať um ako vidieť hladné dieťa.

redlinka
7. jan 2014

@marin.frist Ja tam nikde nevidim ze "hnusna umelina"...
@misinka26 tiez si neviem vynachvalit kojenie (15m), prska sice riadne utrpeli a presla som si ragadami, zapalmi, hrckami...nehovoriac o tom ze mliecko nebolo (az po uzivani tbl) ale prezili sme a kojime dalej🙂
mozno je to len slabou informovanostou mamiciek... a silnejsim medialnym tlakom v prospech UM... plus vsetkym co si uz spominala...

vejula
7. jan 2014

@misinka26 no ja si myslím, že velmi vela mamičiek prestane dojčiť, lebo ma pocit, že nema na vyber ... Napríklad ide k lekarke, ta jej povie, že jej predpisuje ATB, ale musí okamžite prestať s dojčením, alebo lieky idu do mliečka. Pritom mizive percento liekov sa popri dojčení skutočne nemôže. Ja som už uživala viacero liekov, počas dojčenia, pri ktorých mi lekari z vlastnej nevedomosti (alebo kvôli tomu že sa tym chrania) zakazali dojčiť. Vždy ked mam uživať lieky napišem e-mail na mamilu, kde mi behom dna odpovedia, či sa dané lieky môžu užívať pri dojčení. Mna velmi boli srdce, ked počuvam príbehy mamičiek, ktoré plakali spolu so svojimi deťmi, ked tie vrieskali že chcu prsník a mamička mu ho v dobrej viere, že by im mliečko mohlo uškodiť, odoprela. Napriek tomu, že jej srdce stiskalo.... A pritom by to chcelo viac vedomostí ohladom liečby počas dojčenia. Bohužial sa u nas stále dojčenie vníma ako niečo krátkodobé, niečo čo môžme hocikedy zastaviť, preto lekari nemaju ani snahu vzdelavať sa v tom. LEbo je pre nich lahšie povedať jednoducho odstavte. Toto je hrozné.

elina25
7. jan 2014

Ja osobne som aj musela pretať,aj strašne nočné mory som mala ked som kojila a myslíte si o toom čo chcete

brumka
7. jan 2014

je to kazdeho osobna vec ale tiez vdaka laktacnej viem co to dojcenie je prvu som 15m a nestarala som sa ci mm mlieko, drhu stale kojim a mam mensie prsia a predsa dojcim aj ked pribera menej proste neriesim, kym som uvazovala ci mam dost mlieka aj mala bolôa nepokojna, vela je v hlave.
moja starsia doma fkoji babiky chvilu ma naúadlo ze jej dam flasu pre babiku a potom s muzom ze naco ved budem dceru ucit od mala ze sa ma hambit za dojcenie ked babiky predavaju s flasami, pekne opakuje po mne 🙂 uz som kojila v restike.
ja som za kojenie ale treba odlisit chciet kojit a nemoct kojit

cecil36
7. jan 2014

@misinka26 preco sa nedojci? No, ja mam pocit, ze sa dojci dost a ked bol maly babätko hadam nebolo dna aby sa ma to niekto neopytal (ci dojcim) od susedky, cez rodinu az po lekarov. Ja ma v poslednej dobe pocit velkeho tlaku na mamicky, ktore z roznych dovodov nemozu alebo nechcu dojcit (napriklad preto, ze musia ist do prace). Mam 40-ku na krku a teda za tie roky som nestretla ani jednu, ktora by chcela prestat kvoli postave alebo prsiam. Tie co dojcit nechceli mali proste pocit, ze dojcenie im nie je prijemne (napriklad pri extremne citlivych prsiach). Teba by nik neprinutil prihrievat mlieko? No, ak by si nemala navyber co dietatu nedas jest? Pises, ze "Prestat dojcit z pohodlnosti?" a potom napises, ze pre teba je dojcenie pohodlne a nik ta neprinuti prihrievat mlieko. Takze z akej pohodlnosti by mali prestat dojcit? Co sa tyka toho, ze kedysi sa dojcilo viac. Ano, kto nedojcil ohrozil vazne zivot svojo dietata. Dnes nastastie nic take nehorzi. Dojciace zeny si brali svoje deti do prace (pole, rola, vinohrad....resp. boli domace) a dojcili podla potreby. Dnes si dieta do prace vziat nemozes. Alebo si uz videla dojciacu pokladnicku v tescu? Sekretarku so satkou s dojcioacim dietatom ako nesie sefovi kavu? Dnes ak sa mamicka musi vratit do prace (hold doba je zla a situacia sa moze menit zo dna na den) nema na vyber. Nuz, a ak oponujes tym, ze ked tak odstriekavat, ja som jedna z tym, ktorym sa odstriekavat mlieko nedalo. Nik nevedel preco, nefungovala ziadna odsavacka. Proste ani kvapka odstriekat. Je milion dovodov preco zena nechce resp. nemoze dojcit. A nie vzdy je materske mlieko to naj (mojmu synovi skodilo).

ellahop
7. jan 2014

@janulabb presne, co koho do toho. alebo kedy bude druhe,? to co uz je za intimnu otazku. ja som tiez nekojila. nemala som mlieko a ani som nemala potrebu to nejako silit. v nemocnici som si odsavala.. a aj doma chvilu za den krasnych 20ml. tak co.. dali sme uz v nemocnici umele. a doma som v tom len pokracovala. a neplakala som koli tomu, ani som sa necitila nestastna.. 😉 skor som bola rada, ze sa maly napapal a ze zacal priberat.

brumka
7. jan 2014

@ellahop tu otazku s dalsim dietatom netznasam anni som este neodrodiloa a uz mi vestili chlapca....asi si dam tetovannie na celo ze uz koniec

vejula
7. jan 2014

@janulabb no pre prsia je určite lepšie, ked sa s dojčením konči prirodzene, postupne. Najhoršie je , ked s dojčením sekneš drasticky zo dna na den... Vtedy je ten vysledok najhorší.

jajus28
7. jan 2014

Ahoj tak podelim sa s mojou skusenostou pred porodom som bola rozhodnuta kojit pokial budem moct, po narodeni ma to neskonale bolelo, vydrzala som ved co pre to male slniecko clovek nespravy, tri mesiace som pri kojeni z praveho prsnika bola zapreta nohou o stenu, zo zatatymi zubami a neskutocnimi bolestami a slzami v ociach . I ked som vedela ze materske mlieko je to naj neraz mi prebehlo hlavou, ze to uz vzdam a prejdem na UM, lekar mi nato povedal len tolko, ze vsetko je v poriadku treba si s tym len prejst, jedneho dna mi pri kojeni totalne zacal stupat tlak v hlave a zrazu sa ta bolest uvolnila konecne som si zacala uzivat bezbolestne kojenie (pravdepodobne som mala cely cas nieco upchate), ale nie dlho po mesiaci maly zacal odmietat moje mlieko nechcel ho ani z prsnika a ani odsate z flasky vyskusala som vsetko no bohuzial sme museli prejdt na UM a svoje som pokial sa nestratilo odsavala a vylievala do umyvadla, clovek si moze naplanovat a chciet no moje dieta si vybralo po 4 mesiacoch samo ☹, takze nie je to take jednoduche aspon u mna nebolo.

ellahop
7. jan 2014

@brumka no a my aj chceme druhe a to je este trapnejsie, ze co poviem, pracujeme na nom, nech si to ostatni predstavia. 😉 tak muz hovori, ked sa podari... a ja ze sme v tej veselsej faze. 😉

dadushe
7. jan 2014

Za mě je to věc každé mámy a nikdo nemá co do toho šťourat. Mateřské mléko má nepochybně svůj význam, ale označovat ho za to nejlepší, co může matka dítěti dát zbytečně dráždí. Každému vyhovuje něco jiného, je to stejné jako odůvodňovat, proč používat místo látkových plen jednorázovky, jestli spát s dítětem v jedné posteli nebo ho mít v postýlce. Rodit doma nebo rodit na koze v nemocnici. Předpokládám, že bezdůvodně to nikdo nedělá. Ok, tobě to vyhovuje, kojení tě naplňuje, líbí se ti to, tak vesele můžeš kojit do kdy chceš. Ale je fakt zbytečný se šťourat v důvodech jiných lidí, působí to na mě jako snaha ukázat, která matka je ta lepší a obětavější. A co se týká doby nedávno minulé, tak naopak tam bylo UM považováno za moderní (lepší) variantu a pokud myslíš ještě tu starší dobu, tak se kojilo víc z jednoho prostého důvodu, protože UM prostě nebylo a pokud jsi nekojila, dítě ti buď umřelo (strádalo), nebo jsi musela najít kojnou, případně dokrmovat zvířecím mlíkem nebo medem.

cerez
7. jan 2014

Možno na trhu je veľa UM, ale myslím si, že v dnešnej dobe sa často rozpráva o kojení. Takže si myslím, že medializované je ako UM, tak kojenie. Je len už na zvážení každej mamini čomu dá prednosť. Určite je skupinka žien, ktoré sú dopredu rozhodnuté, že kojiť nebudú. Potom je drvivá väčšina, keď sa nedarí nakŕmiť a uspokojiť hladné bruško dieťaťa. Povedzme si úprimne, že kojenie je skutočne niečo krásne, ale nie je to prechádzka ružovou záhradou v prvých mesiacoch. Hormóny, stres, koliky a nekonečný plač dieťaťa, nespavosť dieťaťa a matky a stres len rastie. Nech sa pridá choroba dieťaťa, choroba matky, nepohodlie doma, nepochopenie manžela a končí to na um. Netreba to ani odsudzovať. Je to jedna z možností a keď už sa matka dostáva do krajnosti, vôbec nie je hanbou začať s um.
@misinka26

misinka26
autor
7. jan 2014

@marin.frist ... páči sa mi, že hneď sa nájde niekto kto si potrebuje zabrdnúť ... slovo ,,hnusnú,, som vôbec nepoužila ale to nevadí 🙂

dankako
7. jan 2014

no zvlastna tema a hlavne uvodny prispevok, verim, ze autorka prispevku to mozno ani tak nechcela napisat ako to vyznelo. Su aj take zienky, ktore sa dobrovolne rozhodnu nekojit, ale mozno zle to padlo mamickam, co by kojili a nemozu nech robia co robia. Napr. ja, prvu dcerku som nekojila vela, vlastne hned som popri prsniku musela rozrobil aj mliecko, teraz mam 4 mesacnu dcerku a stale od nemocky som musela aj rozrabat, ale davam pokial sa aj to malo da svoje mliecko. Nuz uz som vyskusala hadam vsetko, cez babske recepty po neviam co vsetko. A s UM som max. spokojna, nie je to podla mna zasa az taky hnus ako sa pise. Ma to v sebe potrebne vitaminy a prvky potrevbne pre dieta. Ved sa to zasa z ropy alebo benzinu nevyraba 😉 A dojci sa rovnako, len kazdy podla svojich moznosti. Vela zdaru dojciace mamicky!

ushuaia
7. jan 2014

@misinka26 moja mala je na UM ,kedze ja som o MM prisla , vyskusala som vsetko, a aj som si poplakala - a nie som o to horsia matka...Ale prosto ked to neslo musela nieco jest...,matky co nemozu dojcit bohuzial inu moznost nemaju a musia dat tu ,,umelinu,, - nic v zolm teraz.. Toto je velmi hakliva tema...pretoze su matky co chcu dojcit a nemozu... Mala rastie ako z vody a nebola ani chora...

salamistka
7. jan 2014

kojila som 19 mesiacov, podľa niekoho "až", podľa niekoho "len"...ja som spokojná, v pôrodnici to síce vyzeralo všelijak, mlieko sa nespúšťalo, sestričky ma nútili ostriekavať, čo taktiež vôbec nešlo, tak som nešťastná nakázala mužovi kúpiť UM a domov sme išli tak, že keď sa nebude dať kojiť, tak sa svet nezrúti...vďaka podpore pediatričky, ktorá mi poradila, nech to nevzdávam, tak nakoniec kojenie rozbehlo a dcéra pila UM len v pôrodnici, keď som ju prikrmovala striekačkou, kojenie bolo takmer bez problémov, nikdy som nemala zápal, ani preplnené prsia, ani málo, mlieka bolo tak ideálne, len pár dní sa nechcelo doma zasa spúšťať a keď dcéra pri prsiach len plakala, tak mi bolo všelijako, ale vyriešilo sa to...bolo to veľmi pekné obdobie, až som nakoniec kôli zápalu moč. mechúra musela brať ATB a rozhodla som sa prestať s dojčením, pretože dcéra aj tak už o mlieko veľký záujem nemala, dojčenie si nevyžadovala, v noci som ju už na kojenie niekedy musela budiť, lebo ma boleli prsia...po odstavení si mlieko nepýtala už ani raz, takže myslím, že bola zrelá na odstavenie...

misinka26
autor
7. jan 2014

@janulabb Sorry ale ja nepýtam či kto kojí alebo nekojí a teba vôbec tak neviem čo sa rozčuluješ, ja som len chcela podiskutovať a zamysleiť sa nad touto dobou a kojením ...to tu už človek nemôže ani nič napísať lebo hneď sa do neho pustí kopa mamičkiek čo asi nemajú nič iné na práci len rýpať ...

darina1952
7. jan 2014

@misinka26 zaujímavá téma 🙂 ale nabudúce keď budeš zakladať novú diskusiu, tak prosím po slovensky 😉 na Slovensku deti dojčíme a v ČR deti koja 😉

adrioska
7. jan 2014

Ja asi ani nepoznam mamicku, co by nechcela kojit. Kazda jedna co nekoji (z tych ktore poznam), tak to robi zo zdravotnych problemov ci uz vlastnych alebo dietata alebo je uz dietatko starsie a povedali si, ze staci...a mne je to jedno. Poviem takto...kedysi som bola posadnuta kojenim a bolo mi "luto" babatiek, ktore mamicky dokrmovali umelym.Som si hovorila, naco ved mu urcite staci MM. Teraz sa na to divam uz inak. Hlavne, ze je o dieta postarane. Myslim, ze vacsina mamiciek chce pre babo to najlepsie. A robia tak, ako citia. Ci uz koja alebo nie...co tam po tom...len nech dietatu daju vela vela lasky.

salamistka
7. jan 2014

@ushuaia veru, je to háklivá téma, ako keď sa mňa pýtajú, kedy bude druhé dieťa, už som toľko kôli tomutoľko plakala a je mi ľúto, keď ma kôli tomu niekto súdi, bez toho, aby poznal skutočnosť...okrem toho je to každého vec a nikto nemá právo do toho hovoriť...týka sa to aj dojčenia

anetkaadamko
7. jan 2014

môj malý nechcel jesť odomňa.................. čím všetkým som si prešla................... tak som 21 mesiacov odsávala...........a po pravde prišla som o 2 roky života 🙂 ................neuveriteľná záťaž.......... stále doma uviazaná na odsávačke.... chvála bohu, že je to za mnou a už nikdy nechcem zažiť 🙂

ninuska8
7. jan 2014

Je potvrdene ze teraz je viac dojciacich a aj dlhsie dojciaicj mamiciek ako napr. v 8Otych rokoch. Mlade mamicky su viac informovane o výhodách dojcenia a najlepsej kvalite materského mlieka. Praveze mam pocit, ze je na nich az vyvyjany natlak ak prestanu dojcit:( Ja som sa napr. kvôli tomu dostala do hnusnej depresie po porode, ked mi to vôbec neslo, prsia krvacali, mala bola hladna, neodsala som ani 10ml., no snazili sme sa a dojcila som 8 mes. kym som neotehotnela, musela som prestat kvôli krvacaniu...zaciatok bol tazky, potom sme si zvykli ale tie strachy a pocity uzkosti ze neviem nakrmit vlastne dieta by som uz nechcela zazit, zbytocny stres pre mna a pre malu. Chlapcov som uz dojcila v pohodke, asi preto ze som si povedala, nezblaznim sa, dokrmim a hotovo, pili po case Nutrilon a boli spokojni a ja detto...Dojcenie je obeta, to nech mi nikto nehovori, je to aj krasne ale aj namahave...no kvalita dobrej matky nie je urcena tym ako dlho dojcila, ale ako velmi dokazala svoje dieta milovat, prijat a snazit sa dorbre vychovat.

blue_eyes
7. jan 2014

Ja som kojila cca 5 minút v pôrodnici....proste moja malá nonstop spala....takže nejako ani nejavila záujem, a mlieko som tým padom nejako extra nemala....proste som nesilila ani seba, ani ju...do ôsmich mesiacov sme boli na UM...a neľutujem, a pri druhom by som to tak spravila tiež.....malá mi pekne spinkala lebo z fľase sa jej lepšie papalo, a prikrmovať som ju začala od dvoch - troch mesiacov..všetko zaradom....naša doktorka je stará škola, takže sme začali aj ovocie odšťavovať, zemiaky, maso..proste všetko....žiadne hipp čaje a podobne...stačilo že mala umelé mlieko...nikdy nemala koliku, žiadne horúčky od zúbkov nič....doky sa smeje dodnes že neviem že mám decko 🙂)) že pri druhom sa mi to vráti haha.... každá mamička je iná....🙂)))

vendulka80
7. jan 2014

Ja sa k tejto diskusii nebudem veľmi vyjadrovať, len toľko chcem povedať, že matka, ktorá dojčila NIKDY nepochopí matku, ktorá dojčiť nemôže. Tie výčitky svedomia, ktoré máte, keď čítate "super mudre" články o tom, ako vaše nekojené dieťa bude zaostalé a blbé, nonstop choré atď-tie výčitky neželám nikomu. A že je to pohodlnejšie dať fľašku??? Kto x krát počas noci vstával, preváral čerstvú vodu a rozrábal mlieko sa asi tomu zasmeje. Pretože poznám mamičky, ktoré nastavili prsník a zobudili sa až ráno 🙂