Ročná dcérka a problémy pri kojení. Pomôžete?

iskra80
10. júl 2012

mam rocnu dcerku a stale ju kojim, len neviem ci mam dostatok mlieka. Totizto uz nemam vobec napate prsniky ako som mala, ked som len dojcila, ani mi mlieko samovolne nevyteka z bradavky. Malicka si stale pyta a ked su teraz tie horucavy tak mam obavy, ze sa moc nenapije. Ked saje, tak parkrat pocujem ako jej mlieko strieka v puse. Ked dokojim tak si stlacim pradavku a mlieko vystrekne aj niekolkokrat po sebe. Skusala som si odsat po kojeni a z kojeneho prsnika mi neslo nic, par kvapiek a z toho nekojeneho asi 20ml, co je malo. A trapi ma aj to, ze babo v jej veku by malo vypit az 500ml mlieka denne, no neviem kde, pretoze v noci sa budi raz a to jej davam cajik prave z toho dovodu, aby rano mala z prsnikov co najviac mlieka. Len odmieta mi pit z flase, co je nas druhy problem. Vie sa napit z flase niekedy, ale to len v noci v hlbokom spanku si vezme cumel z flase a vytiahne 150ml caju. Ale v poslednom case mi uplne odmieta flasu a teda ju musim nakojit. Neviem ci jej to staci, alebo ci len potrebuje zuzlat bradavku..pomooc, uz som z toho velmi nestastna.. A vlastne ani nedokazem do nej nadzgat vela tekutin, lebo ani z pohara, ani zo slamky a ni z flasky a prsniky mi uz nestacia, aspon si myslim. Vodu jej davam so striekackou a to cely den nic ine ani nerobim, len kazdu polhodinu sa trapime po 20ml. Mam strach ze sa nikdy nenauci pit sama, lebo si bude mysliet ze s tou striekackou to tak ma byt.. ☹

anjelicek26
10. júl 2012

@iskra80 - prsniky uz nemusia byt napnute, nemusi z nich samo vytekat mlieko, tak to väcsinou byva len prve tyzdne po porode. Potom sa to upravi - naprik tomu tam mlieko je. V noci daj malu na prsnik, nedavaj jej caj. Prsia reaguju na dopyt - takze ak jej nedas v noci - tak toho mlieka bude skor menej ako viac.

Vela zien nevie odsat z prsnika nic - napriek tomu dlho koja svoje deti. Odsavacka proste nesaje ako dieta. Takto to nemozes brat.

Ked si pyta cez den - daj jej ten prsnik. Co sa tyka flase - skus obycajnu rajec flasku alebo pohar zo slamkou, mozno to pomoze. Ak ti cika, skus odchytit moc, pozri si farbu, podla toho, aky bude tmavy budes rychlo vidiet, ci pije dost alebo malo.

Rocne dieta si to uz ale väcsinou pekne ureguluje same, vypyta si, ked ma smäd.Takze hlavu hore!

carodejnica
10. júl 2012

@iskra80 Ja som bežne odstriekala NAJVIAC 20ml a to neznamená, že dcéra si vytiahla len toľko. Mne to proste odsávačkou nešlo, najlepšia odsávačka bola dcéra. Takže to, koľko odsaješ nehovorí o tom, koľko máš mlieka. A nehovorí o tom ani to, či máš napäté prsia a či z nich samovoľne vyteká mlieko, ja som mala tri mesiace po pôrode prsia ako vechte.. 😅 Dôležité je, či dieťa prospieva - moja dcéra výhradne dojčená pol roka, potom popri príkrmoch a neskôr normálnej strave som dojčila 2 roky a 10 mesiacov.
Kľudne stále prikladaj a nerozmýšľaj nad tým, že vypila len 20ml, určite vypila viac.. 😅 ak nemá príznaky dehydratácie, nemáš sa čoho obávať... 😉 Navyše tvoja dcérka má rok a predpokladám, že papá už aj príkrmy (napr. polievky), takže aj prostredníctvom nich dostáva do tela tekutiny.
Inak moja dcéra nikdy nepila z fľaše, z dojčenia sme prešli hneď na pohár s náustkom...
A ešte jedna vec, tým, že nahrádzaš v noci jedno dojčenie čajom, pretože chceš, aby mala ráno čo najviac mlieka, tak docieliš pravý opak - laktáciu si tlmíš. V prsníkoch sa hromadí mlieko a tým pádom dostávajú signál, aby sa ho tvorilo menej, urob presný opak, namiesto čaju ju nadojči, prsníky sa vyprázdnia a mlieko sa bude tvoriť. 😵

deborah77
10. júl 2012

Tiež mám ročného syna a toto sme prežívali, keď mal 7-8 mesiacov. Nechcel piť, ja som už tiež bola na zrútení. Vtedy mi kamošky povedali, že keď bude smädný, napije sa. Asi jej stačí to mlieko, čo si vytiahne a kojené deti nie sú smädné. Kým som kojila, malý odmietal piť iné. Teraz nekojím už vôbec a pýta si aj sám piť. Nie sú to horibilné množstvá, ale pije. A mlieko z fľaše len počas spánku, ináč mlieko nevypije. Mal obdobie, keď odmietal aj čaj z fľaše, ale teraz už čaj vypije a naučil sa už trochu lepšie aj z pohárika. Netráp sa, keď nebudeš kojiť, myslím si, že ti malá začne piť. Zatiaľ jej to stačí. Veď vidíš, či má pocikané plienky. Ja sa riadim podľa toho. A tekutiny má aj v inej strave. Polievky, ovocie, jogurty. Dúfam, že som trochu pomohla. Viem sa vžiť do tvojich pocitov, keďže som niečo podobné prežila. Držím palce, papa.

dendy1
10. júl 2012

hlavne kľud, pokojne nakoj aj v noci, čím väčší výdaj, tým väčšia výroba 😀 Tiež ešte kojím, hlavne v noci, ale v tomto teple aj cez deň. Prsníky mám ako popisuješ Ty, a všetko je ok. Ak mám pocit, že sa mi pomalšie tvorí mlieko, pijem Vineu, mne to pomáha na tvorbu mliečka. A malá sa Ti čoskoro naučí pit buď so sosáka, alebo so slamkou. Moja tiež fľašu nebrala, sosák trošku a teraz fľašu so slamkou ťahá a pije. Všetko chce čas, len sa neboj kojiť aj v noci, u detí čo už sú prikrmované udržuje kojenie hlavne to nočné kojenie. Nepozeraj tabuľky koľko by mala vypiť, sleduj jej spokojnosť. aj to dudlovanie je pre ňu dobré, je to taká jej istota, citová väzba. Užívaj si to.

zuzanka.h
10. júl 2012

neboj sa daj jej aj v noci . ja som si myslela, že malý sa málo napapal jeho kojenie trvalo vždy do troch minút a hotovo otočil sa a nechcel. (to mu zostalo podnes, ke%d nechce tak nechce) Dôležité či ti priberá a prospieva 🙂 Hlavu hore!

mirkita
10. júl 2012

ahoj
mne krpec pred rokom ked mal 7 mesiacov nechcel pit nijak len som ho kojila stale ked si vypytal a neboj sa, teraz pije zo vsetkeho a vsetko 🙂 pred rokom tusm v najvacsej horucave 2x stiahol 1,5 dcl vody...to sme s manzelom boli sokovani ale proste vypil vtedy ked to sam chcel...lyzickovanie ani striekacky s vodou sme nepraktizovali, kojenie stacilo plus by bolo fajn mozno davat polievocky co najviac
s prsiami sa vobec neboj, mlieka mas stale dost a dost...odsavanie nie je znamka toho ci mas vela...ak sa dieta dobre naje tak by si nemala mat uz co odsat...a zase ak by si odsavala pravidelne tak po par dnoch by si vedela odsat dost vela ja som si rucne odstriekavala mlieko lebo odsavackou mi to neslo a po 3 dnoch som vedela odsat za cely den 200 ml....
mne sa po 18 mes kojenia uz vobec nenalievaju prsia, mam tusim povodnu velkost 😅 😀 ako pred tehotenstvom a kojenim a vynimocne mi samovolne vytecie kvapka...
inak pokial malicka ma cez den mokre plienky, nie je malatna, spi, papa a hra sa ako obycajne tak si nerob starosti, urcite ma tolko tekutin kolko potrebuje
inak u nas tusim najvacsi uspech malo ked sme dali krpcovi pit z pohara tak ako my pijeme...lebo to ho bavilo, ze na napodobnoval...a najviac mu chutilo zo stamperlika 🙂 potom sa naucil na pohare s naustkom/sosakom a az teraz na slamku a mlieko vypije aj z cumla

pingu1
11. júl 2012

mlieko sa ti upravilo podla jej potrieb. vela pi, lebo sa aj urcite dost potis, tak zvys tekutiny aspon o liter

mj30
11. júl 2012

Nocne dojcenie je najdolezitejsie co sa tyka tvorby mlieky lebo vtedy sa tvori prolaktnin ktory podporuje tvorbu mlieka takze ziadny caj a neboj sa ze rano bude mlieka menej prave naopak 😉

silvia10131
22. dec 2012

tgéo