Ukončenie kojenia a problém so zaspávaním

vianne
19. apr 2012

Ahojte,

z vážnych zdravotných dôvodov musím najneskôr do 2 týždňov ukončiť kojenie 10 mesačného syna. Bohužiaľ, liečba ktorú musím absolvovať vylučuje dočenie, takže mi prosím neradťe, aby som neprestala dojčiť a pod.
Malý je prikrmovaný, okrem kojenia ho prikrmujem aj UM z fľaše. Kojila som ho nejaký čas už len večer, príp. v noci, ale problém je, že sme boli pred pár dňami v nemocnici a on sa tam v strese naučil ukľudniť aj zaspať prakticky výlučne na prsníku, čiže 5-6x denne+noc. Nevypije veľa mlieka, ide skôr o také kozmetické dojčenie, ale nevie prestať. V noci sa strháva často zo spánku, začne priam hystericky plakať (následok niektorých zákrokov a necitlivého zaobchádzania v nemocnici:( ) a vtedy sa dá upokojiť len kojením.
Poradťe, ako ukončiť laktáciu a hlavne ako upokojiť mlého bez prsníka. Už som skúšala piť šalviový čaj, aj beriem homeopatiká, ale mlieko sa naďalej tvorí...
vďaka za vaše rady.

renatka100
19. apr 2012

@vianne aj ja som teraz prekonavala podobny problem musela som ukoncit dojcenie ale mala bola uz fakt nocna zavislacka budila sa aj pat krat aby si trochu dala mlieckamhoci som tam uz takmer nic nemala. V prvom rade musis ty chcietmprestatmkojit ono v hlave mas stale zakodovane ze keby si ho kojila spinkal ny pekne a to jej problem preco mas stale mlieko. Odporucam aby si tak na styri dni bud odisla na noc z bytu k rodicom a staral sa o maleho muz to je najlepsiemriesemie a hlavne ked maly pije um by to nemal byt problem za tu dobu maly zabudne a potom po tomto case spavaj s podprsenkou a dobre oblecene aby nemal moznost sa ta chytit a aby nechcel zase mliecko od teba. Je to tazke ale my sme to takto zvladli. Mala sa teraz v noci budi iny raz dame jej piskoty alebo nabovku pretoze um nepije.

strapco13
19. apr 2012

@vianne som Dr a LP..mnoho liekov je moznych pri dojceni..len nie vsetci moji kolegovia o tom vedia..ak chces napis mi do IP o aku chorobu a lieky sa jedna a ja sa mozem pozriet ci nexistuje adekvatna liecba pri ktorej by si dojcenie nemusela prerusit
podla toho sa ti potom vyjadrim aj k eventualnemu postupu k odstaveniu tak aby to bolo pre vas co najmenej bolestive..podla choroby, liekov a ake je to akutne

lukila
20. apr 2012

Ahojte ja tiez budem musiet zo zdravotnych dovodov ukoncit dojcenie mojho 20 mesacneho synceka nakolko ma caka laparosk. operacia a pobyt v nemocnici predpokladam tak 5 dni... Mam z toho velky strach aby som malemu psychicky neublizila lebo je to velky zavislak kojim den aj noc... Tiez by som chcela radu ako co najsetrnejsie prestat... Dakujem za radu:D

cajova_lienka
23. apr 2012

@strapco13 prosim prosim o radu, musela som nakoniec aj napriek snahe o buduce tandemove dojcenie odstavit 13 mes.. maleho ale mame od vtedy iny problem - konkretne so spanim. do vtedy drobec viac -menej vedel zaspat sam v postielke a aj v noci ked sa zobudil si len zamrncal, otocil sa a spal dalej. od kedy som ho na Velkonocnu nedelu odstavila sa pomaly stupnuju problemy. teda prve 3 dni sa tvaril ze nic a ze mu to nechyba, pil UM s flase a cajik, kde tu vodicku a nebol problem. Potom zacal strajkovat so zaspavanim cez den aj vecer (pritom som ho uz dlho neuspavala na prsniku). Pred odstavenim som kojila len o cca. o 22hej a okolo 6-6,30rano. teraz sa mi v noci zobudi okolo 23, to ho este horko tazko uspim - a potom je zas o par minut hore s revom stoji a jaci v postielke. p piatom pokuse ho ulozit (vzdy chvilku potom posedim na posteli ci vazne spi - lahnem si a hned place znova) si ho uz vezmem do postele lebo proste uz nevladzem hopsat tam a spat. a to zacne tortura. Malinky sa nevie ulozit, sdnazi sa ulozit na mna, strasne stipe a skrabe az do krvi a jednoducho aj 4 hodiny sa kruti kym zaspi. (uz bolo aj 6-7 hodin trapenia) Dnes som uz o 3 rano nevladala a len som rozopla pyzamo, ani sa nepokusla prisat - zrazu bez skrabania, stipania si poohmatkaval prsia, pritulil sa a do 3 minut spal. Prosim prosim ako mu vratit pocit istoty a bezpecia aj bez mojkadla prsnik?? Nemas prosim nejake rady ako mu pomoct a aby sme sa mi uz kus vyspali? sme uz s manzelom ako zombii, manzela nechce ani vidiet ked si ho chce on pritulit ide az do hysaku a zaspi iba nacapnuty na mne (bud teda prituleny k prsu) alebo mi driapajuc xicht, dekolt a krk a ruky (v com sa mu snazim samozrejme zabranit a preto sa nevie ulozit aj 4 hodiny) A ja uz pomaly nevladzem (som v 10tt a strasne sa bojim ze zase z toho stresu a vypatia potratim) Dakujem vopred za rady 🙂

strapco13
23. apr 2012

@lukila kvoli operacii sa dojcenie prerusit nemusi /cisarsky rez je tiez operacia a deti sa dojcia hned/..ideaalne by bolo akk by ta prisiel aspon raz-2x do dna nastviit a nadojcit sa
za tych 5 dni laktaia neklesne ak sa nadodoci..ak nemoze chodit za tebou a achves v dojceni pokracovat tak si odsaj alebo odstriekaj

strapco13
23. apr 2012

@cajova_lienka no je to reakcia na odstavenie
zobrali ste mu mliecko..neber mu hned aj prsnik..kludne nech sa s nim pomojka, pohladka a tak rychlejsie zaspi
vsetko naraz je evodentne sok pre neho
a pomalicky skusit nejaky novy ritula na uspavanie
ma len rok..bude to chvilku trvat
ja by som mu prsnik nebrala /defacto som bola v podobnej situacii..syn sa mi v tehu sam odsatvil..ale polroka zaspaval prituleny k prsniku..neriesila som, hlavne ze spal/
dieta v tom veku este prsnik potrebuje..dojcenie nie je len o jedle, to ze na prsniku nepapa, neznamena ze nemoze bvyuzivat ostatne aspekty dojcenia..upokojenie, zaspinkanie, pocit istoty
a ked bude on kludny, budes aj ty

cajova_lienka
24. apr 2012

@strapco13 to sice ako ale on do toho prsnika hryzie ako divy pokial mu ho necham aj na cumlanie - mozem mu ho nechat akurat na osahavania lebo vazne ta moja barakuda hryzie do krvy ☹ On vsak uz aj tak nejaky ten stvrtrok na prsniku nezaspaval. Ale dik za radu 🙂

strapco13
24. apr 2012

@cajova_lienka aha ked hryzie tak to je ine..to zatrhnut, ôpovedat razne nie, schovat prsnik a ponuknut len obleceny na mojkanie, o 5 min mozes ponuknut znovu odhaleny prsnik ak znovu hryzne tak schovaj..on si rychlo spoji to ze ak hryzie tak ho nema..deti su velmi chapave ..ale vyvaruj sa /aj ked je to tazke/ inej reakcie ako aukanie, grimasa a pod...lebo to ich pozbudzuje v hryzeni
/nam to zabralo, jeden cas ma maly zo srandy hryzol... za 2-3 dni to pochopil, ale moze to trvat dlhsie alebo kratsie..podla toho ako dlho to trva a od individuality dietatka/
tak si ho len pritul, dovol mu dotykat sa a skus ho hladkat, skrabkat po chbatiku a pod, pripadne skusit rozpravku precitat
najdete si svoj ritual 😉

cajova_lienka
24. apr 2012

@strapco13 zacali sme si citat rozpravky pred spanim, trochu viacej sa mojkat - ono vecer neni az taky strasny problem zaspat. najvacsi problem mame v noci ked sa zobudi tak sa nechce v postielke ulozit ani za svet, pripadne ked ho ulozim tak aj zaspi a ledva sa ja ulozim place znova a tak dokola az rezignujem a vezmem ho k nam do postele. vysledok je ale ze sa zacne vrtiet a mrncat a nevie sa ulozit aj dve tri hodiny ani na mne - pokial mu nedovolim ma skrabat, stipat a kusat v ramci "tulenia sa" pri zaspavani tak len reve. a tak dokola uz asi 10dni. ☹ 😖

lukila
24. apr 2012

@strapco13 Ahoj dakujem za radu nebude mozne aby za mnou chodil do nemocnice. Neviem ako bude reagovat ked nebudem pri nom. Uz teraz mam z toho strach 😢

strapco13
24. apr 2012

@cajova_lienka tak ked sa v noci zobudi daj si ho hned k sebe..takto sa trapite obaja
a nejdu mu zubky? skus gelik na zubky alebo nieco od bolesti

@lukila ono to deti niekedy zvladnu ovela lepsie ako si my dospeli myslime..lebo deti neriesia dopredu...on uz je vo veku kedy chape, ze ked nie je pri nom mamam tak mliecko nie je, on to zvladne
a aspon si to tato /teda ak on bude s nim/ vyskusa ze ake je to byt na materskej a prospeje to aj ich vztahu, lebo si dieta plne uvedomi, ze aj ocko je schopny sa o neho postarat

dendy1
24. apr 2012

@strapco13 ahoj, ja by som sa rada opýtala, či je možné aspoň ako tak naučiť dieťa napr. na 3 nočné kojenia, lebo ja mám malú nacucnutú aj 8-10x (okrem zaspávania o 19:30 a prvého zobudenia okolo 22:30. ) potom sa budí okolo 23:30-24:00, to už idem spať aj ja a ide ku mne do postele. Lepšie noci sú asi 5x kojené, horšie aj 10x 😠 Nechcem nič siliť, ale ak by fungovala nejaká finta, ako na to, potešilo by ma to. Niekedy si len cucne a zadrieme - prsník opatrne vyberiem a spíme, ale niekedy dudluje odušu a nedá mi tú bradavku za nič na svete - hneď by bola hore a plač.

strapco13
24. apr 2012

@dendy1 kolko sa dojcite cez den? niekedy zintenzivnenie denneho kojenia pomoze
ale su deti co sa proste takto budia..iny spankovy rezim..a dojcenie im len pomoze zaspat skor
ale stlacanie prsnika, ze viac vypije , uprava denneho dojcenia, mozno zmenit rezim..nie je vecer prestimulovany?

dendy1
24. apr 2012

@strapco13 cez deň kojím tak 4-5x

strapco13
24. apr 2012

@dendy1 mozno je to pre nu malo...treba sa riadit dietatkom..ak chce viac, ponukni a uvidis, ak nechce nezoberie a ostanete a tom tak ako ste
dieta sa malokedy v tom veku budi na dojcenie...ide o ine spankove cykly, zubky, prestimlovana cez den, alebo vecer
skus to stlacanie
alebo potom sa naucit spat pri dojceni..cize ju napojis a spis a ostatne uz bude jej zalezitost, da sa pri dojceni spat aj tak, ze ani nevies kolkokrat sa nadojcila aty sa vyspis
to sa len teraz tak budi..alebo to bolo od narodenia?

vianne
autor
25. apr 2012

@lukila ahoj, dovolim si trochu nesuhlasit so strapco co sa tyka anestezy. pri cisarskom reze sa pouziva na uspatie vacsinou ine zlozenie anestetik, prip. spinalna anesteza ktora do krvi neprechadza z dovodu bezpecia dietata, a tym padom aj mozneho kojenia ako pri beznych operaciach. je to vsak na anesteziologovi co ti poda, vzhladom na typ operacie a tvoj stav a znasanie liekov. je dobre pre predoperacnom vysetreni upozornit ze kojis, a ci to vedia źohladnit pri anesteze. ja som bola operovalna na 10 den po porode, a kvoli reakciam na vacsinu anestetik mi museli podat take, po ktorych som cca 12 hodin nemohla kojit. stacilo ale to prve mlieko odstriekavat a potom som uz v pohode kojila, samozrejme radsej som nebrala ziadne analgetika. aj tie bolesti sa dali zvladnut. maly bol hospitalizovany na detskom a chodila som za nim. neveim ake moznosti budes mat ty, ci ti ho mozu nosit do nemocnice alebo si budes odsavat a posielat domov.

vianne
autor
25. apr 2012

aby som vysvetlila som ARO a anesteziologicka sestra takze to viem z praxe🙂

strapco13
25. apr 2012

@vianne a ja som Dr a LP 😉
kym sa mamicka zobudi, anesteza vyprcha
keby dojcene dieta bolo operovane v narkoze..to dostane len infuzky a nebude sa moct dojcit?
co sa tyka analgetik moze paralen, ialgin a kratkodobe su mozne aj ine analgetika

vianne
autor
25. apr 2012

@strapco13 no ked je dieta v anesteze je to nieco ine, ak je nutne ho operovat, je nutne aby tie lieky dostal. ale preco by malo dostavat davky liekov ktore nepotrebuje? to je ako s ATB, ktore sa neodporucaju pocas dojcenia, ale zaroven ich maly dostal ako par mesacny....takze skodit mu nemozu (aspon by teda nemali).

strapco13
25. apr 2012

@vianne vies ked si to porovnas s rizikom odstavenia /aj pre dieta aj pre matku/..tak jednoznacne vyhrava dojcit dalej plus potreban liecba pre matku
kym sa matka preberie z narkozy a je schopna dojcit, tak dojcit kludne moze
samozrejme vzdy existuje riziko ..je mozna alergicka reakcia..ale tu by malo doeta tak ci tak, ak to ma v sebe zakodovane
a navyse ak ma matka ATB znamena ze je chora, cize je urcite riziko ze dioeta nakazila, kedze najviac je infekcna tesne pred vypuknutim choroby, teda v case este navonok plne zdrava, tak dieta sa nakazit moze..ta troska ATB v materskom mliku plus plno protilatok ktore matka tvori pomozu dietatku zvladnut infekciu tak ze neoochorie, alebo zvladne infekt lahsie
ak matka potrebuje operaciu tak ju dostane a neznamena to ukoncenie ci prerusenie dojcenia, rovnako lieky od bolesti dostat moze
presne ako pises..ak ich lieky moze dostatr dieta urcite ich moze brat aj dojciaca matka

vianne
autor
25. apr 2012

ono to je cele individualne, niekto radsej prestane dojcit, niekto to riskne. problem je, ze na to aby sa matka mohla zodpovedne rozhodnut ci dojcit nadalej a za akyhc podmienok,je potrebne mat relevantne informacie a tie sa dnes zhanaju velmi tazko, kedze mnohi lekari sa otazkami dojcenia vobec nezaoberaju. takze vdaka za tvoje odpborne nazory, dufam ze pomozu viacerym, nielen mne 🙂

strapco13
25. apr 2012

@vianne uz sa to lepsi..vela mladych lekariek si robi kurzy laktacneho poradenstva..je pravda ze prvotne kvoli sebe, lebo chcu dojcit bezproblemomovo..ale zaroven to prenesu do svojej prace