Zastavenie laktácie bezprostredne po pôrode

dejna077
23. apr 2014

Ahojte dnes som 4den po porode od 2dna stiahnuta obvazom. Dnes ma zacali na dotyk dost boliet prsia pod obvazmi vystupuju mi hore kde obvaz nemam snazim sa obmadzit pitie pila som v tehu cez 4l tak som stiahla na 1,5l ale dnes ako ma to zacalo boliet sa snazim okolo 0,5l. Laktaciu musim mat zastavenu so zdravotnych dovodov. Netesi ma to ale co uz. Lieky mi ziadne nedali dnes mi manzel kupil ricinus communis ch30. Poradte mi co mam robit aby sa prsia nenalievali. Bojim sa zapalov. Este sme v porodnici.

dejna077
autor
23. apr 2014

@lenka_21 moja psychiatricka mi odporucila zastavenie laktacie ako prevenciu laktacnej psychozy. mam osobnostnu poruchu a deoresivny syndrom. Ja som chcela kojit ale aj pocas tehu som mala depresivne epizody chvala bohu bez liekov. Kojit nebudem som tak nastavena psychicky teraz skor ide o to aby sa ta laktacia zastavila a nemala som zapaly. Pride mi zvlasne ze v nemocnici nedaju uplnu liecbu. V piatok pojdem ku mojej gynde a napise mi lieky uz som ich mohla mat za sebou a jasne ze ak sa po nich budem citit zle nebudem ich brat. Vies najhorsie je ze sa mozem na bolest a tlak stazovat kolko chcem a oni mi tu povedia ze to je normalne nemam nic robit len cakat teda mam menej pit a cakat... Nikto mi nepovie trochu odstriekat... Jaaj som z toho zmatena. Po jednej strane chcem tie lieky ale bojim sa neziaducich ucinkov aby som bola schopna starat sa o malu.

jaruska8
23. apr 2014

@dejna077 Pozri, ja som nekojila preto, lebo nebolo koho... Prišla som o bábo a pri predstave, že sa mi spustí mlieko ma chytala panika... Aby mi ,,nepreplo", tomu ver, že som od toho nebola ďaleko. Lieky som dobre znášala. Ešte super boli studené obklady. Nič som si neodstriekavala a nemala som zápal. Zase, ale mňa brali trochu inak, ako bežnú mamičku... Mne tam splnili všetko. Som prosila o tie lieky. Doslova.

jaruska8
23. apr 2014

@dejna077 Verím, že gynda ti predpíše lieky a bude to v pohode...

dejna077
autor
23. apr 2014

@jaruska8 to mi je velmi luto ☹ snad mas pravdu ze mi sadnu a zaberu. Ja sa len bojim ze ked pojde mm do prace v utorok tak cosi vyvediem bo mamca je prechladnuta a asi nedojde. Bojim sa s nou ostat sama ked budem mat hentie lieky ma ten chuj vystrasil. (lekar tu na gynekologii sme si nesadli ako ludia a dal mi to pocitit profesionalita v prdeli). Niekto by mal vysvetlit ludom ktory idu na medinu aj sestram ze oni si nevybrali pracu ale poslabie a tak by k tomu mali aj pristupovat nie len v takom pripade ako si mala ty ale pri kazdej jednej mamicke a pacientovi celkovo... Je mi z toho do placu ja uz chcem odtialto prec velmi zle toto prostredie vplyva na moju psychiku...

jaruska8
23. apr 2014

@dejna077 Veď do pondelka dosť času, mamka vyzdravie. Neboj, bude dobre, teš sa z dvérky a na iné nemysli a choď už spať, potrebuješ byť fit.;)

dejna077
autor
23. apr 2014

@jaruska8 veru idem spat bo aj mala sa mi zobudi na krmenie kym zaspim a potom budem unavena. Dufam ze zajtra pojdeme domov. Uz chcem odtialto prec. Dakujem za podporu. Zogeniem lieky nakupim home skusim oblady malinko odstreknut a vyviazat znovu. Snad to prejde. Boze uz som mohla mat 5tabliet vybranych ☹

lenka_21
24. apr 2014

@dejna077 este raz ako som pisala prv sa snaz ukludnit a zameraj sa na malu. Urcite vsetko zvladnes, netreba si nahovarat veci. Si rozrusena zo vsetkeho co sa okolo teba deje a prvych par dni moze byt chaotickych, ale potom to zvladnes. Ako som pisala, ja som po sekcii mala cca 1 tyzden tazke dni, nevedela som spavat, velmi som sa potila, mala som obcas triasku...vsetko som riesila so psychiatrickou a tam ma ukludnovala, ze je to nasledok narkozy a ked to do tyzdna nezlepsi tak upravi davkovanie liekov. V kazdom pripade je dolezite, aby si svoj stav konzultovala a nemala fixaciou na to, ze to chces zvladnut bez liekov, lebo si tym mozes este viac ublizit!
No uprimne, neviem ako funguju tie lieky na zastavenie laktacie, ale ak ovplyvnuju tvoj hormonalny system - co asi ano, tak je podla mna rozumne ak ich nebudes brat a v tomto smere suhlasim s lekarom na kt.nadavas (i ked mohol ti to rozumne vysvetlit). Problem je v tom, ze ti mozu narusit tvoj hormonalny system a spustit depresie, nakolko pri depresii mas hormonalnu nerovnovahu. Ked som rozoberala s psychiatrickou co v pripade, ze budem musiet zastavit laktaciu, (ak by sa mi stav zhorsil a musela som ist na vyssie davky liekov) tak sme sa dohodli, ze budem robit presne to co som ti napisala a nebudem do seba tlacit ziadne lieky/injekcie, lebo by to mohlo ten stav zhorsit. Zacni pekne normalne pit vodu, podla mna staci ked si das prsia do podprsenky (nemusis ich nijako extra stahovat, zbytocne ich budes trapit a mozes si nieco iba privodit), ked mas pocit, ze su velmi plne tak len trosku odstriekaj, aby sa tlak povolil a mozes si davat bud teplu sprchu a masirovat hrcky, alebo studene z kapustneho listu (kapustne listy das do chladnicky a potom budes prikladat) a mliecko ti pekne same odide. Ak mamka nemoze prist, tak skus poprosit niekoho ineho (popr.manzela) nech ostane o par dni dlhsie doma - podla mna sa ti prve dni pomc zide, potom si uz najdes system a budes profik 😀 😀 😀

lenka_21
24. apr 2014

@lentilka21
@veriiii
@jaruska8 podla mna dovod preco jej nedaju lieky a injekcie je prave kvoli tej psychiatrickej diagnoze... Takyto typ liekov moze jej stav zhosit, lebo ovplyvnuju hormonalny system...
@veriiii no mozno stredovek, ale nie na vsetko zabera chemia 😉 , v pripade @dejna077 je potrebne aplikovat stary sedliacky rozum 😀

slunce3
24. apr 2014

šalviový čaj piť 2x denne viac nie, šalvia zastavuje laktáciu dosť rýchlo ale pozor! prekrvuje panvové dno takže sa viac rozkrvácaš ale zas rýchlejšie vyčistíš, ale určite sa porať s dr. či je pri tvojom stave šalvia vhodná, hlavne ak berieš iné lieky.

dejna077
autor
24. apr 2014

@slunce3 lieky nemam ziadne takze salvia v pohode 🙂

Ideme domov velmi sa tesim ze ujdem z tohto hororu. Kukla som na prsia nasla som na plienke kvapky takze cosi vyteka. Musela som si v noci dat pichnut inj. od bolesti bo som nemohla lezat ani na chrbte ani na boku. Beriem tie homeopatika kazdu hodinu 5granuliek toho ricinus comunis 30ch dokonca kamaratka mi hovorila ze 1tubicka denne po dobu 3dni.

slunce3
24. apr 2014

@dejna077 tak potom môžeš salviu, len pri nej bacha nemala by sa teraapeuticka davka uzivat dlhodobo, max 2 salky denne podla navodu kupis v lekarni sypanu za nejake euro-dve, max mesiac v kuse potom je dobre dat aspon 1 t. Pauzu ale ona rychlo ucinkujw takze neboj

belasy_motylik
24. apr 2014

@dejna077 vlastná skúsenosť - odstrekovať po troške viackrát denne lebo môže prísť zápal a upchatie ml. žliaz a problémy s tým nikomu neželám, ak sa ti robia zatvrdliny tak najskôr poriadne rozmasírovať, potom po troche odstriekať len toľko aby boli prsia mäkké a potom poriadne ponatierať Alpou, tá schladí a upokojí. Ja som to robila každé 2 hodiny a po pár dňoch bolo fajn, bez liekov a všetkého.

jaruska8
24. apr 2014

@dejna077 Toto som brala ja, takže preto ti to nechce dať, je to nevhodné pre ľudí s ,,duševnou poruchou".
http://www.liekinfo.sk/liek-medocriptine-2,5-mg...

Baby majú pravdu...

jaruska8
24. apr 2014

@lenka_21 Som si nevedela spomenúť na to, ako sa liek volal, ake už som ho našla. A je to tak, no nemala by ho brať. Nežiadúce účinky a tak.

lenka_21
24. apr 2014

@jaruska8 to je v pohodke, ak s tym nemas problem nemozes vediet ... My chori na hlavu 😀 😀 😀 si musime davat pozor vseobecne na ine lieky kt.uzivame, lebo mozu ovplyvnit hormonalnu rovnovahu v tele ... Velmi problematicke su hlavne hormonalne a tu som predpokladala, ze budu, lebo laktacia je podmienena hormonmi 😉

dejna077
autor
24. apr 2014

Dnes nas pustili s tvrdymi prsnikmi s poznamkou v sprave laktacia zastavena, bolestive prsniky. Bola som u svojej gyn a ta ked prehmatala tak povedala odsat a vyviazat plus lieky. Chcela som len homeo lieky ale nevladzem po hodine v sprche sa mi nepodarilo vytlacit skoro nic ani nic rozmasirovat. Manzel ma potom masiroval a coto sme vytlacili zaviazali beriem tie homeopatika a zajtra mi pojde pre lieky lebo takto sa dalej neda... Strasne ma boli chrbat ako som stiahnuta...mala je nervozna a ja tiez.

jaruska8
24. apr 2014

Mňa pomýlili to, že vlastne tento liek je pre Parkinsonikov, na tvorbu dopamínu a jeho ,,vedľajší účinok" je zníženie prolaktínu. Čiže volyv na hormóny to má tak či tak, aj keď to nie je hormonálny liek. Ale alkaloid. 😉 A som zase o niečo múdrejšia.

jaruska8
24. apr 2014

@dejna077 Čo ti dala?

dominka11
24. apr 2014

baby, ale laktacna (po novom poporodna psychoza) nie je o tom, ci zena koji alebo nie. Mozu zastavit mlieko, ale psychozu mozes dostat aj tak. praveze kojenie pomaha aby si sa s babetkom zzila...treba sa trosku zaujimat o veci a nie sa spoliehat na stare, ale nepravdive "udrelo jej mlieko do hlavy". To nie je o laktacii, ale o vela hormonoch a plus dalsie rizikove faktory.

lenka_21
25. apr 2014

@dominka11 no to som sa snazila napisat, akurat len jednoduchsie 😀 😀 😀 Problem je v tom, ze psychiatri nie su v tomto vzdelani a potom trepu dve na tri. 😠 Ja mam nastastie rozumnu a bola dokonca ochotna sa dohodnut, aby som kojila pri uzivani minimalneho mnozstva liekov. Tiez nesuhlasila, aby som lieky vysadila hned ako som zistila, ze som tehotna (vraj to je blbost) a lieky mam brat nadalej. Prave mojimi stavmi a bez liekov by som babetku ublizila este viac ako ked by som ich brala. Mne pise vela bab, ktore su zufale, lebo ich psychiatri nastrasili, nanutili vysadit lieky hned na zaciatku tehu a potom sa trapili z roznymi stavmi...
Co sa tyka kojenia, boli sme dohodnute, ze kojit zacnem normalne a ked bude akykolvek problem zacneme ho hned riesit. Raz do tyzdna som jej zavolala, pokecali sme, raz za 2-3 tyzdne som sa jej bola ukazat - na mne totizto hned vidiet, ze sa necitim dobre... Vsetko sme zvladli v pohode a teraz uz dojcim druhe dietatko.... 😉

dejna077
autor
25. apr 2014

@lenka_21 baby ja lieky neberiem od maja tehu som bola od augusta zaciatok bol zly a skoro som sa k liekom vratila ale ustali sme to. Ten pocit ked som si nebola ista sebou a malou som zazila v nemocnici pocas prvych dvoch dni. Viem ze som dobra mama a dam Kajke vsetkoco dokazem. Aj ked niekedy dlho place zatnem zuby a poviem si sak nevie rozpravat a ona raz prestat musi 😉
@dominka11
@jaruska8 zatial nic manzel mi ide dnes pre lieky. Bo vcera som to este chcela riesit homeo cestou.

marbalulka
25. apr 2014

@dejna077 ahoj, ja som podobny pripad @jaruska8 mne este v nemocnici pichli nejaku injekciu do zadku na zastavenie laktacie a davali mi lieky medocryptine (bromocryptine), ktory mi potom predpisal aj gynekolog. ovazovanie prs a nepit ziadnu vodu mi nepomahalo lebo som potom nemohla dychat a skoro som aj odpadla, takze ja si myslim, ze po porode zena proste pit musi, ved aj stratila krv..

dejna077
autor
25. apr 2014

@marbalulka ako ta ovplyvnili tie lieky. Ja ich budem brat od dnes aj s homeo liekmi budem pit salviu a budem stiahnuta tak hadam pomoze. Za ako dlho si stratila mlieko? Ak nechces nepis alebo napis ip preco si mala zastavenu laktaciu.

viete co ma serie najviac ze ja som mohla krasne kojit mozno bez problemov a takto sa trapim teraz... Ked sa po tych lekoch nebudem citit ok tak ich prestanem brat a skusim co sa bude dat.

luba41
25. apr 2014

@dejna077 neskúšala si svoju situáciu konzultovať s inou psychiatričkou? aby si možno neurobila nejaké neuvážené rozhodnutie...môže byť, čo lekár to iný názor, možno by si bola prekvapená..alebo skús napísať do poradne na Mamile stránke..oni tam nie sú len laktačné poradkyne, zložité veci konzultujú s lekármi, každý prípad zvlášť..kludne im tam napíš aj len do súkromnnej pošty..videla som tam párkrát odpovedať aj ohladom takýchto psychiatrických diagnoz...antidepresíva sa väčšinou môžu aj popri dojčení / teda ak ich budeš užívať/..hlavne sa ukludni, lebo si upnutá jedným smerom a ako píšeš, maličká je tiež nervozna z toho, pretože to cíti na Tebe..počkaj ešte s tým zastavením laktácie 1-2dni..možno budeš mať viac odpovedí a môžeš sa rozhodnúť...držím palce 😉

marbalulka
25. apr 2014

@dejna077 mne davali lieky uz v nemocnici a na domov mi dali na 3dni. ked som ich dobrala, tak to bolo v pohode, ale asi potyzdni mi zacalo trochu tiect mlieko. isla som k doktorovi a ten mi dal dalsie lieky na mesiac, ale tusim v letaciku pisu, ze sa to moze vkuse uzivat len 14 dni. po 14 dnoch som teda vysadila a bolo to v poriadku. ja som nekojila, nemala som ziaden podnet, tak som s tym nemala ani problem. ja soms a nestahovala lebo som potom nevedela dychat.. mna to nijak neovplyvnilo, ale ja nemam ziaden problem

dejna077
autor
25. apr 2014

@luba41 ja som rozhodnuta trpim bolestami nech uz to mam za sebou mala je na um je spokojna... Nebudem to hrotit tym zeby som nemala dost mlieka to by len potom bol problem. Ja som stastna ze jej ta beba sedi pekne papa kaka nevracka vela. Nebudem to menit. Ked bude moje dieta spokojne budem aj ja len aby som uz nemusela byt stahnuta lebo to ukrutne boli. Ale vydrzim. Manzel uz nesie lieky neviem ktore potom napise mam zacat stvrtkou 2x denne prve dva dni potom polku dva dni potom 3/4 potom celu. Tak uvidime nemuselo by to byt take zle... Do toho salvia homeo stiahnuta menej vody... Bude to v pohode. Mam skveleho manzela ktory je moja psychicka opora

dejna077
autor
25. apr 2014

@marbalulka dakujem

libka1
25. apr 2014

inac presne toto som cakala ze sem nabehnu mudre a zacnu jej radit ze skoda zastavovat laktaciu 😝 a lekari jej hovoria blbosti... nechapem... nechajte ju na pokoji, rozhodla sa, asi tej psychiatricke doveruje a ona najlepsie vie v akom je jej pacientka stave... vy tu podla tych par prispevkov hned usudite ze by sa dalo aj inak..

dominka11
25. apr 2014

@libka1 ty asi nerozumies veciam...nikto jej nekaze aby zacala kojit a pod. ale zastavenie laktacie nie je prevencia poporodnej psychozy. Lekari, ktori to maju nastudovane vedia a ti, co sa o to nezaujimaju zakazu zenam kojit, aj ked by zena mohla. To iste aj antidep. zakazu na zaciatku tehu a potom zena skor dostane poporodnu depresiu ako keby brala mensie davky liekov...bohuzial, stale su tu predsudky a lekari, ktorym je to jedno a potom to takto vyzera v zdravotnictve.

libka1
25. apr 2014

@dominka11 mas pravdu, nerozumiem... lekarka nie som... ani odbornicka na kojenie ako sa tu poniektore pasuju na zaklade nejakych pofidernych kurzov...
ale ona je ocividne rozhodnuta uz, takze v tomto stadiu ju tu zneistovat vselijakymi mamilami a zmenou lekara mi pride fakt odveci... na to je uz podla mna neskoro a spravi to viac skody ako osohu...
co tema o tom ze niekto nechce kojit hned sa tam zhufia ako krkavce tieto typy co sa snazia vnutit kojenie za kazdu cenu... inac reagovala som na niekoho ineho, nie na teba, preco si zareagovala ty na mna vies asi najlepsie ty.