2,5 ročná dcéra chce všetko robiť sama

3didi33
27. jan 2021

Ahojte stretli ste sa s takou situáciou? Mám 2,5 ročnú dcéru príklad: ideme od auta do bytu cez hlavnu cestu chce ísť sama celou cestou ,na priechode v strede zastane a keď jej dam ruku ze pod tu stat nemôžeme chytím ju a odnesiem už z revom že ona chce sama pritom sama by sa nepohla potom reve a chce sa vrátiť na miesto kde jej nebolo dopriate ísť samej.Prideme domov idem jej pomôcť vyzuť topánku len pomôcť že odopnem hodí sa o zem s revom že sama,sama sa vyzliecť sama obliecť, obliecť sa sama nevie tak beha aj pol dňa po byte holá.Človek sa jej nemôže ani dotknúť. Nemôžem jej pomôcť s ničím lebo chytí strašné nervy , vyberá si kto jej môže hriať jedlo, kto ju môže obliecť ,proste už som z toho na nervy . Bolo by to v poriadku že občas ale robí to už min. 2 mesiace

anabell1985
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elizabet173
27. jan 2021

@3didi33 klasicke obdobie vzdoru. Dieta este nedokaze spracovat svoje emocie, niekedy uz ani same nevie, co chce. Nechaj ju, nech sa sama vyzlieka a oblieks, nech sa morduje, ale ked idete cez cestu, tak s nou nedebatuj, tu sa bude drzat a moze revat kolko chce. Tiez sa nedaj nou terorizovat, kto jej zohreje jedlo. Alebo jej ho zohreje ten, kto jej ho prave zohrieva, alebo bude hladna. Nedaj sa vydierat, nekric na nu, snaz sa byt kludna, ale ak stanovis pravidla, tak na nich trvaj vzdy a za kazdych okolnosti. Ona casom pochopi a bude lepsie. Par rokov si oddychnete a pride puberta 🙂

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janai1
27. jan 2021

Hmm, podľa rodičov som ja robila toto od 1 roka a 3 mesiacov 🤣 moje najobľúbenejšie slovo bolo vtedy "sama"

3didi33
autor
27. jan 2021

No ženy.... 2 mesiace už je veľa aj na koňa, nedá mi vydýchnuť ani cez deň proste zaberie celý môj deň keďže nechce už ani spávať na obed plus toto čo robí,že všetko samá sama moje nervy sú viete kde už......

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elizabet173
27. jan 2021

@3didi33 ked ti bude najhorsie, pomysli si na maminy, ktore maju dvojcata. 🙂. Viem, ze je to o drzku, ale je to prirodzena vyvojova faza, u niekoho burlivejsia, u ineho miernejsia. Precitaj si nieco o obdobi vzdoru, pomoze ti to pochopit, ze aj pre dcerku je toto obdobie tazke

3petka
27. jan 2021

@3didi33 vyrastie z toho. Aj moje dieťa to robilo.

sapetka
27. jan 2021

@3didi33 nechala by som robit nu veci samu ktore su pre ne vhodne.. ked sa chce vyzliect nech sa vyzlecie sama ked sa chce obliect nech sa oblecie , mozes vymysliet sutaz aby obliekanie netrvalo hodiny ale bolo supsup.. taketo veci (nebezpecne) podporuj nech sa uci sama robit... ale co sa taky cesty tak by som razantne zakrocila a vysvetlila ze takto to nebude! A blabla nasledky ktore mozu byt atd vsetko co k tomu patri.. a k tomu ze so diriguje kto jej co ma dat a ohriat atd pouziva podmienovaci sposob alebo prosim dakujem aspon??

yollanda
27. jan 2021

@3didi33 ju nechaj! Nech robí.

mironka
27. jan 2021

Ja mam 2,5 rocnu a v podstate robi to iste....ale ked zacne vrieskat...hadzat sa...nervy mam riadne...ale je mi jej luto...inac sa vyjadrit nevie...a to mam este 4 mesacne babatko. A este dve dalsie deti..

sono2
27. jan 2021

@3didi33 že stretli. Každé dieťa to robí moja 19 mesačná už začína. Najlepšie je byt otvoriť to čakám aj 10 minút samozrejme že to nedokáže ale čakám kým ju to prestane baviť , keď mám náladu. Keď nie sirena na celý barak.
Už dnes chcela variť ona.
Mňa to zdržuje a koľkokrát mam iné nervy lebo veď zima, všetci sme poobliekani schránka topánky staršia 4 už ani počuť čo ja chcem aby si obliekla a nejedem pokračovať. A keď začnú obe tak koniec

hennyinnsbruck
27. jan 2021

Moja ma za chvílu 2,3 roka a tiež vsetko sama. Nervy síce zatiaľ nemá ani sa o zem nehadze, ale keď chce sama nech sa páči. Ja mam čas. Ci je to miešanie vajíčok, či si niečo po sebe utiera,vyzlieka, obuva... Mne to nevadí ze to trva 5x toľko, mam času som na materskej.

Ked ideme cez cestu a nechce dať ruku (na 95%ju da) tak jej ju proste zoberiem a nedebatim s nou.

ajsha123
27. jan 2021

Tak, ako tu už písali. Obdobie vzdoru. Musíš stanoviť mantinely a nenechať sa vydierať. Naša, presne to isté. Kto ju utrie, kto jej zohreje, kto jej niečo poda... Nejakú dobu sme jej akoby vyhovovali, ale potom sme to stopli. Nechceš, nebudeš mať. A mohla sa aj o zem hodiť - treba sa naučiť nemať nervy. Dôrazne povedať, že ze ci chce, ci nechce, bude to takto a takto. Ja som zvykla dcere povedať, že kludne sa hod o zem, aj tak ti to nezohrejem, neurobim, nepodam ja, ked nechces, aby ti to podal, zohrial tatinko.... Časom pochopila a prestala s tým.
Co sa tyka toho, ze ked idete vonku, viem, to zvykne vytocit, ked vsetko chce sama a pri všetkom trucuje. A je zima, nemôže ísť vonku hola, vyzlecena, spotena (od revu)... Ono, ak sa odmietne obliecť, asi by som to vyskúšala nechať ju ísť von neoblecenu, bosu... Našu sme pustili (ale byvame v dome). Stihla vyjst na dvor a zistila, ze jej je fakt zima... Alebo ked začne hystercit, az sa spoti, neist nikam. Áno, potrebujes ist do obchodu, niekam... Ale nedá sa. Je to nepríjemné, škrt v plánoch... U nás som potom povedala, keď odo mňa deti niečo pýtali, napr.churmky,rožtek, niečo, čo som im plánovala ísť kúpiť, keďže som vedela, ze to budú pýtať - pamätáš si, ako si reval/a? Nemohli sme ísť kúpiť, teraz nebude... Pochopili.

3didi33
autor
27. jan 2021

No ja zajtra niečo skúsim.momentalne zaspala lebo bojujeme každý večer so 23:30 dnes to dala hodinu skôr taký si idem užiť chvíľu voľna

elizabet173
27. jan 2021

@3didi33 stopni aj boje pri uspavani, snaz sa o rovnaky denny rezim. Vecer vecera, sprcha, zubky, rozpravka a do postele. Alebo tam bude ticho lezat a ty pri nej, alebo pojdes prec. Ak z postele utecie, vratit spat, aj 28 krat. Musi pochopit, ze o urcitych veciach skratka rozhoduju dospeli. Ale zase nechaj v niektorych veciach rozhodovat ju - cervene rukavicky, alebo ruzove. Ideme na prechadzku do parku alebo k potoku a pod.

3didi33
autor
27. jan 2021

Aj 50 krát vraciam uspavam ku cez hodinu a pol skôr nezaspí každý deň skoro o polnoci

elizabet173
27. jan 2021

@3didi33 spava vo svojej posteli? Ak si tam s nou, tak musi ticho lezat. Hladkaj ju, pocuvajte tichu hudbu, alebo nejake relaxacne CD, ale ona bude lezat a cusat. O kolkej rano vstava? Spi aj poobede?

3didi33
autor
27. jan 2021

Od 1,8 roka spí sama vo svojej izbe v posteli v noci keď sa niekedy prebudí okolo tej 3:00 príde do spálne niekedy sama niekedy ideme pre ňu prebaliť a spí ďalej do takej 7 - 7:30 .to že nechcem spať na obed už vôbec zvykne zaspať o 14:00 do 15:30 ale stava sa že zaspí aj o 17:00 sama a potom už je problém večer

luccy89
27. jan 2021

@3didi33 s tym spanim...nas tiez zaspaval okolo polnoci, cca mesiac to travalo. Az raz som nechcel spat na obed, tak som sa netrapila s uspavanim, ale nedovolila uz zaspat neskor. A ked cez den nespi, tak o 19tej uz spi🙏 Chyba mi ta hodina dve denne kludu, ale za ten pokojny vecer bez bojov do polnoci to stoji.

3didi33
autor
27. jan 2021

@luccy89 títo skúšam že keď nezaspí už ju nedávam ale napr odbehnem na wc prídem do obývačky a už spi

luccy89
27. jan 2021

@3didi33 hej hej presne toto sa nam dialo, taketo zaspanie o 17teh🤦🏼‍♀️ Ale radsej som ho zobrala von alebo tak nieco nech nechce spat. Sice zase on je kojeny este a zaspi jedine na prse. Takze sa nemohlo stat, ze si lahne a zaspi😂

leskovael
27. jan 2021

Jasne že áno... Etapa JA SAM/SAMA patrí ku každému dieťaťu.. nechaj ju robiť samu veci ktoré môže najesť,obliecť sa, vyzliecť sa, odložiť veci atď atď... Na prechádzkach nech ide sama ak je cesta bezpečná, jasne ze cez priechod prechodcov na ceste sa s ňou nebudeš naťahovať.. Tak ako toto obdobie prišlo, tak aj odíde.

klip0
27. jan 2021

Učím v MŠ a mám kategoriu 2-3roky, je to normálne a prejde to. Treba veka vysvetlovat
(aka je sikovna ze si oblecie sama teplaciky, ze coskoro sa nauci obliect sama aj tricko aha takto, pripadne aj ked jej ponahate tak povedat ze ano sama si si to krasne dala nech ma uspokojenu tuto tuzbu) a vela chvalit. Ale je to len obdobie, takmer vsetky deti ho majú a prejde

klip0
27. jan 2021

A plus dodam, ze deti robia to co im je dovolene a co dospelak akceptuje. Casto dieťatko v tejto vekovej kategórii v skolke krasne funguje, vsetko si necha vysvetlit, poslucha je naozaj dobrucke a pride mamicka do satne a soravia jej extremny cirkus za nieco co pocas dna v skolke v pohode akceptuju (napr nechcu si dat ciapku von). Jasne je nornalne ze dieta inak reaguje pri ucitelke a inak v skolke, ale niekedy naozaj treba davat pozor na to byt neoblomny. Ked sa raz povie nie tak to tak aj plati atd. To je na velmi dlhe pisanie ale je mnoho dostupnej literatúry a clankov

klip0
27. jan 2021

@3didi33 aj co sa toho neskoreho spabku tyka.. Ved to ublizuje vam aj jej. Proste zmenit rezim, samozrejme ze sa jej to nebude pacit, ale postupne behom par dni ju davat skor spať a trvat si za tym ze napr o 19 00 najneskor lezka v postielke, ked nezaspi do polnoci, tak nezaspi, ale aby chapala ze uz lezi v posteli a nevstava a treba si trvat na svojom, ved to je strasne vycerpavajuce pre nu aj pre vas takto fungovat

klip0
27. jan 2021

Ten druhy koment som myslela inak reaguje pri rodicovi a inak v skolke

babydesire
28. jan 2021

@3didi33 ano ano,,aj my mame dievca co uz viac ako pol roka chce vsetko sama,,sama obliect,vyzliect,obut,vyzut,najest,napit,atd..ja viem,je to dobre,ze je ochotna sa sama naucit to a tamto ale obcas ked sa ponahlam a pozerat sa desat minut nato ako obrati gate naopak aj ked jej ich otocim spravne a strci obe nohy do jednej nohavice,,tooo jednoducho v casovom presse nejde...

babydesire
28. jan 2021

@sono2 mne idu na striedacku,niekedy premyslam,ci by nebolo lepsie keby mi nicili nervy naraz nech to nervacenie mam rychlejsie za sebou a potom chvilu na oddych a znova, nez ze najprv jeden vresti,a ked je ten chi chi tak druhy zacne nervy chytat a potom zas naopak

katka2505
28. jan 2021

Nepíšeš o našej?Tento mesiac sme tiež mali presne 2,5 roka a robí toto isté.Nechce sa dať obliecť, vyzliecť, učesať, umyť zuby, nič. Zlostí sa,vrieka,ale ani jedna slza. Úplne falošný plač a cirkus. A všimla som si, že to začala robiť len keď je doma aj manžel a staršia dcéra lebo chce byť asi stredobod záujmu.A čím lepšie som sa snažila na ňu ísť,tak tým viac sa zlostila.Teraz si ju skrátka nevšímame,ona sa chvíľu zlostí a potom príde sama kľudná a už môžeme pomôcť všetko.