22 mesačný syn stále nerozpráva

majooocka
2. máj 2016

Ahojte, zaujíma ma vás nazor. Mam 22 mesačného syna ktorý bol predcasne narodeny. Pôrod a po pôrode všetko ok. Len mam problém že stále nechce rozpravat. Ani mama nepovie iba občas tata a aj to len tak nie cielene ze by chcel osloviť tatina. Potom ešte povie da akože daj alebo toto keď chce niečo podat. Vie povedať ako robí havo mačka krava lev vlacik a to je asi tak vsetko.
Myslím si že komunikujeme s nim dostatočne aj pozeráme obrázkové knižky aj komentujem keď niečo robim alebo sme vonku. Keď sa ho spýtam co je to tak mi odpovie len ka to je jeho odpoveď na vsetko. Úplne vsetko okolo neho čokoľvek načo sa ho spýtam je len ka. Už sme z toho zúfalí a pritom keď mu poviem nech nájde zvieratko alebo čokoľvek iné v knižke tak krásne ukaze...rozumie ale spätne keď sa spýtam co to je tak len ka. Inak je veľmi sikovny veľmi mi pomaha aj vie upratať po sebe aj je spoločenský. ..no ale len podľa nalady☺. Vie dať aj pekne papa čau poslať pusu aký veľký narastie a pod.
Stretli ste sa s niečím podobnym? Ako mam s nim postupovať ďalej?

girlie_konik
2. máj 2016

Ak s tym je aj jeho pediatricka v pohode, ze nebada ine znaky toho, ze by chlapcek zaostaval, tak by som to proste prestala riesit, dala mu cas a tesila sa zatial z toho, co vie - z toho co pises, toho vie dost, je to sikulko, tak aj ta rec sa urcite rozbehne 🙂

gir
2. máj 2016

Jednoducho sa mu nechce. Keď začne, nebudete ho vedieť zastaviť. nemaj obavu. 🙂

sasa1983
2. máj 2016

Tato tema je tu kazdy tyzden. Ak nemas ziadnu diagnostikovanu neurologicku poruchu u dietata, tam zbytocne tlacis na pilu. 22m, ved to ma este daleko do 2r. Daleko lebo za 2m sa mozu udiat velke zmeny. Kedze interaguje s prostredim a ludmi v nom, predpokladam, ze aj motoricky je vsetko ok,tak nie je dovod robit paniku. Je to ako s nocnikom, niektore mamy chcu vsetko tabulkovo. Normalne ho nechaj pokracovat v bezstarostnom detsvte a na 95% sa normalne rozhovori. To cislo som dala do plena, lebo vzdy sa moze nieco udiat.

misel0806
2. máj 2016

Ma cas este bude vypravat ze sa nezastavi...je to individualne kazde dieta je ine niekomu to ide rychlejsie niekomu pomali no dolezite je ze sa to nauci... Netlac nanho uvidis ze vypravat bude😊

pribinak
2. máj 2016

este ma cas, ved to je take vacsie babo, pises, ze pekne reaguje a to ze pouziva take to svoje slovicko, to je o.k, taka hatlanina patri k vyvoju reci, este pride cas, ked budes stastna, ked na minutu zavrie usta (moja vlastna skusenost)

tinqua
2. máj 2016

Poviem ti ze moj brat do troch rokov nepovedal ani bla...zo dna na den zacal rozpravat v celych vetach...jednoducho lenivec a to mu zostalo dodnes, inak je to uspesny informatik a nema problem v ziadnej oblasti. Dalej sa s nim rozpravajte a jedneho dna vas prekvapi 🙂 inak co bych dala za bozske ticho...moja bude mat cil dva roky a dnes ked som v dazdi utekala a cez rozmazanu spiralu nevidela na cestu z kocika vyspevovala prsi prsi len sa leje a rehotala sa na mne...exotka 😀

siska53
2. máj 2016

@majooocka ak rozumie,co mu vravite,je to ok.
Nasi boli narodeni nacas a zacali rozpravat az po 2,5r. S tym,zeu dcery dlho bolo vsetko len posledne slabiky slov. Takze ta identifikacia bola zo zaciatku tazka. Az okolo 2,9r.sa to upravilo.
A tiez-vela sme citali,komunikovali.
Logoedicka radila len to, aby sme s nou hovorili v jednoduchych vetach.
Teraz je to dakedy tak,ze neviem koho skor pocuvat,lebo najradsej by obaja naraz a pusiny kecaju a kecaju.🙂
P. S. Ich tatino zacal rozpravat az v 3rokoch. Narodeny prirodzene a v termine.

inulienka11
2. máj 2016

ahoj.moj maly ma 31 mesiacov je narodeny nacas a povie 7 slov.tiez sme objednany logopedicke.inak vsetko rozumie.

lilu74
9. máj 2016

moj maly rozumie uplne vsetko a nakolko aj ja jemu, mam pocit, ze mu to tak vyhovuje a nechce sa mu jazyk rozviazat, ale hovori sa, ze chlapci su lenivejsi a ze ked zacne rozpravat, tak sa mu usta nezastavia, tak sa uz neviem dockat, kedy to bude🙂

mirkaaa80
9. máj 2016

@majooocka no tak podla mna to je úplne normálne. Ak máš pochybnosti ries to s pediatrom ale môj malý má 20 mesiacov, povie mama, tata, namiesto dedo povie dena, namiesto Samko povie Ba....povie dole, páli, havo, cici, ham,blee,mnam, otvor, vu- to je voda...skrátka tiež toho veľa nanahovori, snaží sa ale moc sa to na to slovo čo poviem nepodobá, a sam si hovorí len takou hatlaninou 😉. Starsi syn bol to isté - najprv mal "svoju" reč - rozumeli sme mu len my, a potom zrazu z nicoho nič keď mal 2,5 roka sa rozrozpraval a dnes mu ide pusa celý deň. Ale fakt že celý deň až ma vážne z toho boli hlava, lebo stále ma o čom 🙂. Takze ja by som to ešte neriesila a počkala. Každé dieťa je iné.

lilu74
14. máj 2016

tiez cakam na to, kedy sa maly rozrozprava plynule - skor ma pocit, ze je pohodlny, aby zacal🙂)) lebo rozumiet mi rozumie vsetko.

ivulkap
23. máj 2016

Môj synček má 19 mes.a tiez sa mu moc nechce rozpravat,povie mama(len občas,vie dobre čo to znamená,ked niečo zlé urobi,vtedy povie pekne mama,ale keď mu kážem povedať,vtedy nepovie 😀),potom tata,baba, dedo,pa...ale rozumie uuuuplne všetko,len je lenivy normalne rozprávat. Tiež ma to trápi,preco tak málo rozprava,ale myslím si,ze to príde postupne samo.

helenanovakova
23. máj 2016

moje dieťa, tiež predčasne narodené má 26 m. a je na tom čo sa reči týka presne ako tvoje. ale nestresujem. podľa mňa je normálne a raz sa určite rozrozpráva

martina1993210
25. máj 2016

@majooocka podľa toho čo tu píšeš je šikovny 🙂 môj ma tiež 23 mesiacov a zase vie povedať baba,mama,mnam,tata,aja to je náš pes,na daj zase povie an aj keď mu stale poviem daj,aj tak si povie po svojom. Tiež všetko komentujem co robim alebo ked sme vonku,hovorim co jr co ukazujem,ale nepovie to. Určite sa rozbehne z rečou neboj sa. Ja mám s môjho tiež trochu obavy či bude rozprávať ale keď rozumie tak asi nie je zaostalý podľa mňa.

yasminka137
25. máj 2016

Môj synček má 31mesiacov a povie pár slov aj to skomolenych,až teraz má začal volat mama,koooneeecneee🙂, ale je to zbojnik,nechce ani sám papat,ani knižky čítať či pozerať,o nočníku či wc ani nehovorím,chodi občas do jasliciek na celý deň,ale tak zatiaľ žiadna zmena a to by som ho veľmi rada dala v septembri do škôlky,keďže zboznuje deti...no uvidime,ako budeme napredovať,keďže s pluenkami ho nevezmú...keby sa nám nahodou nepodarilo odplienkovat ,držte palce

gabikula
25. máj 2016

Prvý začal rozprávať, keď mal 2 roky 8mesiacov, dovtedy si vystačil s možno 20slovami(niektoré si sám vymyslel, ale vedeli sme, čo znamenajú, ako napr. zaza bol vláčik a loo bolo okno, či dvere) a druhý synátor si vystačil s možno 10 slovami do 2rokov a 3mesiacov. Potom z ničoho nič sa akoby prebudili a začali rozprávať, každým dňom nás prekvapovali novými slovami , po týždni-dvoch vetami. Sú úplne v poriadku. Myslím, že netreba zúfať, ešte má času dosť.

andrea235
25. máj 2016

Tiež mám skúsenosť. Z rodiny, chlapec, 3 roky mal a nepovedal nič, tiež možno 5-10 slov. Ruzumel všetko, keď niečo chcel, tak si to svojím " km-km" vypytal. A potom v jeden týždeň povedal ďalších 10 slov na dalsi, ďalších 20 a potom už všetko. A aj logopedicka povedala, kým rozumie, tak je to na 90% ok. Ako niekomu nejde matika, telesná či kreslenie, tak niekomu nejde rozprávať v dvoch rokoch. 🙂

rika1968
25. máj 2016

Napišem moju skusenosť. Máme už skoro trojročného syna, ktory nerozpráva. Tiež ma to trápilo a samozrejme sme pochodili rôznych odbornikov. Chvála bohu nikto nám nič pesimistické nepovedal, len treba vyčkať kedy pride jeho čas. Od dvoch rokoch pozná pismená a podaktoré čísla, neučili sme ho, max. sme pozerali náučné detské videa. Naučil sa, zapamätal si sám. Teraz už pozná aj značky auta, sama s tym mám problém a netušim ako si može zapamätať názov auta podľa znakov. Asi pred troma tyždňami, začal opakovať slová po nás a každy deň viac a viac slovo vyslovuje. Robi to keď sa mu chce, ak na to nemá náladu tak nás ignoruje. Je všimavy a rozumie skoro všetko, ked niečo chce dovtedy nám vysvetluje kym mi to nepochopime. Smejem sa, pretože ten náš pred rokom tiež na všetko použival "ka". Ja len dufam, že onedlho pride čas keď aj štopliky dáme do ucha, tolko bude rozprávať. 🙂)

majooocka
autor
25. sep 2016

@yasminka137 ako ste na tom dnes?

yasminka137
25. sep 2016

@majooocka ahoj,no s pluenkami sme to zvládli tesne pred septembrom ,takze nastúpil do škôlky,aj sa rozrospraval,niektoré slovka pekne čisto, ale väčšinou ,,po svojom,, teraz 9.októbra bude mať tri rocky,tak dufam,že sa to bude stále zlepšovať a ty ako s drobcekom?

majooocka
autor
26. sep 2016

@yasminka137 ahoj no veľmi sme sa teda nepohli. Akurát že ka už veľmi nepoužíva. Namiesto toho povie auto alebo nejaký iny výraz ktorym pomenuje danu vec co si vymysli a zamrmle si ho pod nosom....

jeennyv
26. sep 2016

@majooocka chlapci su casto v reci lenivejsi, poznam u nas v rodine, ale aj po okoli plno pripadov, najcastejsie takymto detickam pomaha kolektiv, nejake materske centra, skupiny, mozno aj nejaky detsky kuti, ale najcastejsie skolka, aby videl komunikovat ostatne deti a aby bo nuteny dat najavo co chce recou....

majooocka
autor
26. sep 2016

@jeennyv my mame ale smolu ze žijeme v zahranici😐

jeennyv
26. sep 2016

@majooocka aha a nie je problemom nejaka jazykova bariera? napr. ze jeden rodic rozprava inym jazykom atd..vy s nim rozpravate po slovensky alebo v jazyku danej krajiny ?

majooocka
autor
27. sep 2016

@jeennyv Len slovensky na neho hovorime

bocianka123
27. sep 2016

@majooocka rob to čo doteraz a nechaj ho žiť a užívať si detstvo. ved ledva vykukol na svet .. podľa tvojho popisu je to úplne zdravý chlapec, ktorému nič nechýba. Ked budeš toto písať cca o 2 roky, potom sa môžeme o tom pobaviť...

monkamiki
5. jan 2017

@majooocka Tak toto ako ako keby som citala presne o mojom syncekovi, ktory ma 22 mesiacov, no len bol narodeny v 39tt. Tiez som z toho nestastna a navyse nas je dost uplakany, za vela veci sa jedosi, place a mrnci. ach...

lilu74
16. jan 2017

Tiez stale cakame kedy sa ten nas rozrozprava-sice on rozprava vela ale viac menej svojou recou🤔