Ako odnaučiť 17 mesačné dieťatko hádzať veci na zem?

katrinka8
12. nov 2011

Ahojte baby, neviete mi poradit, ako by sa dalo odnaucit hadzat dcerku na zem veci? Resp., aby som to upresnila, ma obdobie, ze hadze na zem svoj pohar s cajom (ten uciaci, s usami, je to sice zavrete, ale kedze tekutina z toho v pohode tecie, tak sa aj na zem vyleje), prip. dialkove od televizora ci satelitu. Nic ine na zem nehadze tak odusevnene - len obcas a v unosnej miere, tieto 2 veci hadze na zem schvalne. Este sa na nas pozera a s usmevom ich hodi. Ked som blizko nej, zasiahnem - vezmem jej to z ruk, ale dakedy to nejde. Stale jej opakujeme, ze to ma polozit na stol (ked dopije, prip. ked zbadame, ze ma v rukach dialkove - to uz odkladame z jej dosahu, hoci zas neviem, ci je dobre urobit z neho taku "modlu" v zmysle prislovia: zakazane ovocie najviac chuti...). Vzdy ked to hodi na zem, snazime sa ju priviest k tomu, aby to zase zdvihla. Aj ked odide prec, chytime ju za ruku a dovedieme k tomu, aby to zdvihla. Ona to zdvihne, ale ked sa napr. o 15 minut dostane k poharu, zase ho hodi na zem... Ja viem, ze je to asi take stadium, ze skusa, kolko moze alebo co. Ale tak cloveku uz aj nervy ujdu, aj hlas zvysime, ale nepomaha nic. Ci jej nieco hovorime, ci nie, hadze. Myslite, ze treba len cakat, kym ju to prejde? Inak je ale velmi kludna, nie je trucovita, neplace pre nic za nic a vo vseobecnosti sa s nou da velmi dobre dohodnut (primerane veku 😀 ) - myslim, ze je celkom rozumna. Len toto vecne hadzanie nam uz dost vadi.

katy1979
12. nov 2011

no mame rovnaky problem len s tym rozdielom ze to je nervak od narodenia. hodiny placu trucu revu hnev z neho az srsi. aj ked hadze veci aj v hneve ale aj ked nie je nahnevany. tiez ma oblubene veci na hadzanie. skusali sme kadeco zatial nezabralo nic. vyzera ze naozaj len cakat kym budu rozumnejsi a nechaju si to vysvetlit

mandragora22
12. nov 2011

@katrinka8 presne tak. cim viac upozorneni, tym viac to bude robit. ja si tieto veci uz nevsimam. samozrejme, odtial-potial, ona skusa, az kym nedoskusa a nedostane na prdel. zacne niecim nevinnym - hracky a ked prejde postupne az k niecomu, cim si moze aj ublizit, alebo rozbit, vtedy zacnem napominat, a ked aj napriek tomu neposluchne, tak capnem po prdeli. ale fakt je, ze vacsinou, ked si ju nevsimam, tak prestane. proste ju to nebavi. cim viac som si tieto jej ulety v minulosti vsimala a napominala, tym viac sa mi rehotala do tvare a robila si po svojom. takze cokolvek, co ja povazujem za zle alebo nevhodne a ona to skusa robit, sa snazim nevsimat si. pokial prekracuje hranice, uz upozornim, vysvetlim, poprosim, alebo pohrozim a ked ani to nezaberie, jednoducho predmet vezmem z ruky za sprievodu ohromujuceho vreskotu, za ktorym nasleduje jej hodenie sa o zem a vtedy ju načapem na zadok 😀 😀 do minuty pride ku mne, prituli sa, ja si ju pohladkam, a ona sa usmeje. ona potvora vie velmi dobre, ze to nesmie. vyslovene skusa 😉

katrinka8
autor
13. nov 2011

Baby, no ved to, ze u nas zabera tiez asi len odobratie predmetu 😀 Zatial to akceptuje, neplace ani sa nesrdi, ale chcela by som ju naucit, ze to jednoducho nesmie... Presne ako vravis, @mandragora22 - pokial hadze hocico bezpecne, tak si to nevsimam, ved tak nech si hadze, to asi len skusa, ake to ma vlastnosti, ci to buchne atd. Nerobi to preto, aby skusala hranice. Ale tie ovladace a pohar... 😠 Asi fakt treba cakat, kym vyrastie z toho... Capla som jej zatial asi len 2x - ale nezabralo, kukla na mna, ze co to ma byt, a zasmiala sa este viac. A ked jej capnem po paprcke (jasne, ze slabo), tak sa capne potom aj ona sama po rucke a smeje sa na tom. Ona nechape, ze to je akoze trest. Aspon myslim, ze to vnima skor ako daku hru, ze tap, tap tapusky... Takze "tudy cesta nevede". Tak sa snazim ovladnut. Dnes pohar neletel, ale dialkove 2x a nervy praskli manzelovi. Darmo som mu vravela, daj ich prec, nech sa k nim nedostane. Dostala a leteli 😀

katrinka8
autor
13. nov 2011

Este som si spomenula, my ked ju karhame, tak ona nam vzdy uplne od veci zacne vtedy hovorit: "havo" a vobec ju nezaujima, ze jej nieco vysvetlujeme 😀 Zatvari sa, ze ten havo je proste v tej chvili najdolezitejsi pod slnkom...

matita
16. nov 2011

@katrinka8 u nas tiez vsetko lieta na zem a najhorise je, ze aj jedlo, ked to nanho pride :(

katrinka8
autor
16. nov 2011

@matita - aj u nas obcas aj jedlo ide. Dakedy si uvedomi, ze ked uz nechce, ma to polozit. Ale dakedy proste vyhodi na zem... 😠 Ale zase nie vsetko u nas lieta, len ovladace, poharik s cajom a obcas jedlo - to sa nam asi najlepsie dari ucit, ze nehadzat.

bahira1962012
26. nov 2013

naša hadže na zem všetko ked sa hnevá a chce niečo čo má druhý a strhne aj obrus alebo hodí čo má poruke o zem alebo do niekoho,musí všetko mať a papať čo má iný človek alebo hadže o zem všetko naokolo ked niekto neurobí čo chce alebo ju nechce nikto chytiť za ruku alebo zobrať na ruky....máme navštevu a obluby si osobu a ked ju tá osoba ignoruje,všetko lieta.... 😝 😝 😝 😝

natalienkan
30. nov 2013

@matita to mame. aj my jedlo. mame hned po ruke a ked. nepomoze. ruky v past zatrase sa zacervna a hodi o zem 😒 😠

ivetoy
30. dec 2013

aj nasa to robi(20 mes),a este k tomu aj jedlo ,pozuva a vypluje..este ,ze mame psa....to je take obdobie,musime sa cez to preniest 🙂

1982zuzka
30. dec 2013

nijako, proste to ignorovať a prejde to - u nas to zafungovalo - hodil na zem, ja som si to nevšímala, videl že efekt žiadny tak s tým prestal. Každé dieťa si musí prejsť určitým obdobím a ja vždy hovorím - neboj, bude húř 🙂

barbora59
30. dec 2013

@ivetoy haha moj( 27mes)dnes zul slize so zeleninou , a supol to do mojej polievky🙂

ellahop
30. dec 2013

@katrinka8 je to bezne. ona zistuje ze vdaka jej aktivite sa deju veci. nielen ze hrncek spravi bac, ale aj rodicia reaguju. zaujimave pre nu. odporucam predchadzat tomu, aby nehadzala to, co nechcete, ale plysaky, lopty a tak jej dovolte.

katrinka8
autor
31. dec 2013

@ellahop - uz pochopila, uz ma 3,5 roka 😀 U nej ale nikdy nefungovala v tomto smere alternativa alebo nevsimavost - proste "chcem si teraz hodit hrncek, tak si ho hocim - nie plysaka, nie loptu, ale to, co chcem JA" - ale, nastastie, z toho vyrastla. Teraz nas caka prekvapenie, ako bude v tomto reagovat o taky rok syncek 🙂

linj
18. dec 2014

Tak my mame to iste, akurat ze nas maly to robi uz 8 mesiacov. Nevieme ho to odnaucit. Ci vysvetlujeme, karhame alebo si nevsimame. Niekedy dokonca hodi nejaku vec aj do nas, napriklad mobil alebo kluce. Uz sme nimi dostali do tvare. Ako vtedy reagovat? Pride mi hlupe len vysvetlovat, ked to skutocne boli. Al mi dam na zadok alebo zvysim hlas, tak nechape. Prosim poradte, ako ho to odnaucit.