Baliť alebo nebaliť na široko?

matta1
11. feb 2011

balit alebo nebalit na siroko novorodencaem ktory ma 6 dni kto my poradi ake skusenost mate vy mamicky dakujem 😒

mariana0915
11. feb 2011

ahoj my sme balili akonahle sme prisli domov z nemocnici hned nasiroko, odporucaju to- balit 😀
myslim ze je to normalne balit nasiroko,my sme necakali kedy pojdeme k ortopedovi a co on povie proste tym ze ho zabalis mu neublizis naopak pomoces 🙂

olifcek
11. feb 2011

nebalili sme.v nemocnici nam vraveli, ze sa to uz nerobieva u deticiek, ktore nemaju zle klbiky... v troch mesiacoch nam ortoped kazal davat, no nakolko sme mali vysledky klbikov Ia. a Ib., nepocuvla som a nedavali sme, na opatovnej kontrole nas pochvalil, ze vidiet, ze sme davali, lebo je to uz uplne super a vysledok bol Ia a Ia 😅

niektori lekari tvrdia, ze preventivne balenie nie je dobre, ze to moze len zlobu narobit... tak som to citala...

pozri si napriklad toto
http://www.obzor.sk/pdf/2008/Vestn%edk_52-53_20...

zuzkat1
11. feb 2011

nebalit kym ortoped nepovie inak... mne pediatricka vyslovene povedala ze ak su nozicky OK tak im nepomozes prave naopak... ze to nie je prevencia ale uz liecba... aj ortoped potom povedal ze preventivne sa balit nema, lebo ved ani na chripku, alebo inu chorobu neberies lieky napr. antibiotika preventivne🙂
mimochodom🙂 v zahranici nic take ako balenie na siroko nepoznaju...

lejlla
11. feb 2011

aj mi sme balili nasiroko a ked sme mali vysledky od ortopeda ok. tak sme prestali.myslim to bolo okolo 3 mesiacov ci ako 😉 uz si to nepamatam 🙂

atrami
11. feb 2011

balili sme, 3-4 mesiace sa dajú vydržať. 😉

helka101
11. feb 2011

balili sme od príchodu domou, na kontrole povedal že je to o.k., prestali sme baliť 😉

poppy1
11. feb 2011

nebalila som...vysledky klbikov mame super 😉

evickapooh
11. feb 2011

ked som odchadzala z porodnic pytala som sa tam dr a odpovedala mi ze -ako chcete!!ja som nebalila ani vacsiu ani mensiu .pracovala som s babatkami ako au pair v rakusku a ani tam nebalia nasiroko len ked to ortoped odporuca

mircalla
11. feb 2011

Vraj sa to uz nerobi. Ci je potreba rozhodne ortoped, bola sme u neho tusim po mesiaci, uz si nepamatam. Ja som mala nakupene postolky, som ich nevyuzila. Presne sko pise @zuzkat1 v zahranici to nepoznaju. Ale robit to mozes, je to na tebe.

desszi
11. feb 2011

Podla mna balit, aj sme balili - tych par mesiacov sa da zvladnut bez problemov a clovek sa vyhne pripadnym problemom, konkretne viem o jednom pripade, kde nebalili - teraz maju dieta zasadrovane, aj ked velku cast viny v tomto pripade nesu lekari. Zahranicie nemozeme tak uplne porovnavat so strednou Europou, su miesta a krajiny kde moze byt zvyseny vyskyt urcitych ochoreni a prave zle postavenie klbikov bolo typicke pre tuto oblast, preto sa preventivne balilo nasiroko. So vsetkou uctou, ale moderna medicina niekedy nespravodlivo zatracuje rady a zvyky nasich babiciek a prababiciek, myslim, ze je to chyba, pretoze mali nieco do seba.

janinah
12. feb 2011

balila som,máme slovanské klby a tie sú viac náchylné na poruchu...

rebeka25
12. feb 2011

nam kazali balit , ale nebalila som nakolko sme maly 1a,1a, a na kontrole v 4mesiacoch nam povedal ze uz netreba 🙂
Ale... tiez nam v nemocnici povedali nebalit, tak som nebalila a potom ked mi ortoped povedal,že mam tak to maly nezniesol na sebe . U druheho budem balit hned od narodenia. Teraz som mala stastie, ale na kontrole som mala riadne bobky ci som to s tym nebalenim nepokazila.

hori
12. feb 2011

nebalila som... uprimne povedane, neviem si to technicky predstavit... pamperska, latkova plienka a na to postolky - bola z toho taka gula, ze to cele iba padalo... chceli sme sa v tom ukazat aspon na kontrole klbikov, ako ze pouzivame, ale to sa proste nedalo... 🙂
a nozicky mame v poriadku...

abbey1
12. feb 2011

Naširoko sa balilo v minulosti,keď ešte diagnostika pomocou rentgenu nedokázala odhaliť správne či nesprávne vyvinuté jadierka.Momentálne sono už ukáže,či sú jadierka správne vyvinuté.Ak nie,nakážu baliť naširoko ešte v pôrodnici.Určite už netreba baliť,pokiaľ kontrola u ortopéda nenakáže inak.Je to zbytočné zaťažovanie dieťatka.Nevravím,prežili deti aj balenie,ale skutočne načo,keď je to neodôvodnené zdravotne.A geografické predispozície?Poštolky vymyslel lekár -Čech,vlastne vtedy ešte Čechoslovák,preto sa u nás balilo vždy na široko,a zvyšok Európy nechápal,čo a prečo to robíme.Našťastie veda a diagnostika pokročili.

nelinka0401
12. feb 2011

aj ja som balila obe deti a potom sme boli na kontrole len raz.Takže to tiež odporúčam 🙂 no ale záleží na tebe,či budeš baliť hned alebo až potom.ale lepšie to znášajú ked sú detičky ešte malé a toľko sa nekopú..nevrtia...

lela1
12. feb 2011

Ja som pri prvom balila a pri druhom nie a obidvaja boli o.k. 🙂

stanislavao
12. feb 2011

ja som nebalila. podla mna treba, len ked klbiky nie su v poriadku a ortoped to nakaze.

00matula
12. feb 2011

Ja som nebalila, ortoped mi povedal na 1 navsteve, ze balit ako doposial- dovtedy som nebalila a potom tiez nie...iba ked sme sli k lekarke do poradne a na druhej kontrole o 2,5 mesiaca nam povedal, ze je vsetko ok, a uz netreba balit 🙂

gretkab
12. feb 2011

Moj starsi bol 2,5 mesiaca v inkubatore = bez sirokeho balenia - boli sme na kontrole, a ortoped, ze "vsetko ok, balit nasiroko ako doteraz" 😉. Kedze mu to siroke balenie sposobovalo problem s bruskom, tak sme dalej nebalili siroko, pri dalsej kontrole povedali, ze uz netreba. Mladsiu som nasiroko (okrem porodnice) balit ani nezacala a tiez bolo vsetko ok.
Vseobecne, podla toho, co som citala skutocne existuje u slovanov z neznamych pricin vacsi vyskyt problemov s klbikami, ale choroba je vrodena, t.j. preventivne balenie ma vyznam do prveho sona (ktore sa niekde robi rovno v porodniciach, v BA zial az po cca 6 tyzdnoch) a na tej kontrole je to bud ok a teda balit netreba, alebo to ok nie je a vtedy balit samozrejme treba. Siroke balenie dietatu neuskodi a do prvej kontroly ma preventivny vyznam. Po kontrole ale ak je vsetko ok (jadierka este nemusia byt vyvinute, tie sa skontroluju neskor, u nas v 8. mesiaci sme kontrolovali), preventivne balenie je zbytocne.

duracelko
12. feb 2011

podla odporúčania pediatra... my sme balili do 3 mesiacov, boli sme asi 3x na kontrole.. ked niekomu povedia po mesiaci nebalit na široko tak nebalte, aj ked ja by som pre istotu balila este aspon mesiac 🙂

00vladka00
12. feb 2011

ja som balila obidve dcérky .doktor bol spokojný.

ivetkab.
12. feb 2011

V každom prípade by som nedala na "babské" rady. Je to predsa moje dieťa a nechcem byť múdrejšia než lekári. Ak Ti poradí baliť, tak baľ. Ak povie, že nemusíš, tak nebaľ. Niektoré deti sa musia baliť iné len preventívne. My sme balili a sme tu. Drž sa mamina ... 😀

cmulinko
12. feb 2011

nebalila som a ani nebudem a najradsej mam kombinaciu roztiahnutia noziciek sirokym balenim a potom nasledne stiahnutie noziciek dokopy do zavinovacky ci perinky....tak to uz absolutne u mna nema logiku.ked chcem mat efektivne siroke balenie,tak nevsukam dietatko do zavinovacky.

medyna
12. feb 2011

my sme balili, aj na odporucanie ortopeda .... zrejme pomohlo, uz nebalime ..... 🙂

renatka100
12. feb 2011

nam povedali, ze netreba a teraz to ortoped podla nalezu iba potvrdil

zuzanocka
12. feb 2011

o tejto teme su tu dlllllhe diskusie. vela mamiciek dnes uz nebali, vraj naco, vraj to je prezitok. ja by som vsak neriskovala. balila som nasiroko obe dcerky.

bobocka
12. feb 2011

mne jednoznacne radili balit a aj som balila a po mesacnej prehliadke bolo vsetko ok,balili sme nasiroko este dalsie dva mesiace a na kontrole po 3 mesiacoch boli klbiky uplne super a nemuseli sme viac viazat.viem ,ze napr v uk to nik neriesi.tam ani nevedia co je zavinovacka.ale ja verim nasim lekarom a ortoped to jednoznacne odporucil 🙂 doteraz mame vsetko v najlepsom poriadku a misko krasne chodi a a sedi a nemal s nicim problem 🙂 jednoznacne aj druhe babo (raz budeme mat) budem nasiroko balit 🙂

jasminet
12. feb 2011

prvu sme balili nasiroko mesiac - do prvej kontroly u ortopeda.
dnes sa vraj uz nebali, ale druhe babo (ak sa zadari 😉 ) ten prvy mesiac balit budem, jemu to neublizi, mna nezatazi a aspon si nebudem musiet nic vycitat. ten mesiac sa to vydrzat da 😉

iron
13. feb 2011

Urcite balit na siroko. Dietatku to moze len pomoct a nie uskodit. Ja som balila prvu a balila aj druhu. Bohuzial druhej to dokonca nestacilo, tak musime nosit kvoli klbikom ortezku. V nemocnici male klbiky ok, po mesacnej kontrole uz to ok nebolo, prudko vyrastla...BALIT BALIT BALIT. Pokial ortoped poviem ze to nie je v poriadku tak ok, ale do jeho prvej navstevy to netreba podcenovat.
A co sa tyka tych klbikov je to problem stredoeuropskych krajin, preto niekde v zahranici to nie je. Je to vec z minulosti ktora sa s nami jednoducho taha. Nachylnejsie na to su dievcatka.