Bilinguálna rodina

anitaartis
29. jan 2021

ahojte,chcem sa spýtať všetkých,čo majú skúsenosti so začatím rozprávania vo viacjazycnych rodinách.syn má 2,5 roka a zatiaľ nerozpráva,iba svojou hatlaninou....povie pár slov,ktoré presne vie,čo znamenajú,napr.papi - otec,tra je auto,lopta, nana je banana ..takisto vie aj napodobniť zvuky zvieratiek,len ma trošku trápi,že ešte nerozpráva...rozumie takmer všetko, a aj rozpráva na nás svojim jazykom v doménu,že rozpráva ....my ako rodičia mu rozumieme,ale inak by mu nerozumel nikto iny..🙂 tie,čo máte skúsenosti,ako akedy začali vaše deti rozprávať prosím? máme doma tri jazyku..

cookie29
29. jan 2021

To je individualne aj v nebilingvalnych rodinach. Dodrziavate principe OPOL? Moj syn rozumel vsetko, v oboch jazykoch. Rozpravat zacal okolo 3 rokov, dovtedy mal par slov, ktore pouzival a ked spustil, tak siel hned zlozitymi suvetiami...

oslo1
29. jan 2021

My sme bilingualny. Doma po slovensku, vsade inde anglina. Syn v skolke, anglina. Ma 2,5 Roma, slabo rozprava, ale rozume 2 taktove povely.
V skolke rozume vsetko. Snazi sa rozpravat a foneticky opakuje po nas. Ide mu to lepsie kazdy den. Sam si rozprava svojou hatlaninou.
Je to ok

nelca0510
29. jan 2021

@anitaartis píše sa bilingválny @oslo1

oslo1
29. jan 2021

@nelca0510 dakujem, pisem v rychlosti.
Ked uz ma chces opravovat tak pise sa bilingvalni, lebo je to mozne cislo.
U nas sa pise bilingual, tak z toho som to odvodila. Nevedela som, ze na slovensku pouzivate bilingval verziu.

yoxinka
29. jan 2021

@anitaartis
Ahoj, mám tri deti, prvý syn hovoril, keď mal okolo 20 mesiacov, druhá dcéra do 2 rokov nepovedala ani slovo, pár dní po dvoch rokoch spustila celé VETY! Odkedy sa narodila tretia dcéra, manžel doma hovorí len anglicky, 5ročná dcéra chodí do anglickej škôlkx, doma tiež hovorí väčšinou anglicky, najmladšia 22 mesačná rozumie slovenčine a angličtine, v slovenčine začína tvoriť jednoduché vety do ktorých často použije anglické slovíčko: “Mami, pozi, car. Daddy, poď outside. Posim, lunch.” A slová anglické hovorí, ako sa jej hodí a páči, niekedy povie slovensky, niekedy anglicky.

negymama
29. jan 2021

no ked mate tri jazyky vlastne ste trilingvalni, co je este narocnejsie ako len dva jazyky v rodine.
my mame doma madarcinu a slovencinu. nase 4 deti rozvijali rec v oboch jazykoch v roznom tempe a kvalite. Najhorsie na tom bola druha dcera, ktora mala 2,5 rocna stav ako asi u vaseho syna s tym ze mala velmi zle porozumenie. Par slov povedala s konktretnym vyznamom, vacsinou zjednodusene ...pr. pes, havo..bol "hu", hojdat, hojdacka jaja, kde je "deje" tu je "tue" , tato, mama, aha, toto, apm /auto/ ... par jednoduchych slov - vety este netvorila, rozbehla sa po troche az po 3tom roku, ked sa jej zlepsilo porozumenie, tu klasicku akceleraciu reci, co ma vacsina deti okolo 2 rokov ona mala az ako 4 rocna. ale vsetko dobehla, my sme chodili aj ku specialnej logopedicke plus som ju doma edukovala, ani nie tak klasicke logo cvicenia...ale hlavne komplexny rozvoj - hruba jemna motorika, porozumenie, hry s kartickami.

male dieta sa rozvija komplexne, rozvoj v jednej oblasti zdanlivo nesuvisiacej podpori aj rozvoj reci.

anabell1985
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mogaa
29. jan 2021

@anitaartis no takéto deti zväčša začnú rozprávať neskôr, ale aj tam je to individuálne....naša bola tiež trojjazyčná, ale rozrozprávala sa až keď prešla čisto na slovenčinu.....

kiki68
29. jan 2021

U nas trilingualne a pocitam s tym, je to normalne

negymama
29. jan 2021

este k tej bilingvalnosti, najprv deti hovorili len po slovensky a z madarciny si "poziciavali" hlavne slova, ktore sa v nej vyslovovali jednoduchsie, ako v slovencine.
"hanďa" - mravec, ďere" poď sem. atd. teraz hovoria vsetky 4 , vek od 9 az 16 uplne plynulo v oboch jazykoch. plus aj v oboch jazykoch citaju.

cariad
29. jan 2021

@anitaartis
Tak mi sme trojjazyčná rodina už od narodenia deti (ja Slovenka, manžel welšan) angličtina vo welse je normálne používaní jazyk. Moje deti chodia do školy a welština a angličtinu majú naraz. Slovenčinu som ich učila už od malička. Teraz môj najstarší a ja sa učíme už ďalšie dva jazyky (iba preto, že on chce a ja “trochu” musím, koli biznisu. On začal rozprávať pekne slova a celé vety keď mal 3,5 roka. Dcéra rozpráva a rozumie plynule všetkými troma jazykmi už od dvoch. Najmladšia máp iba 17m takže uvidíme s čím začne a ako. 💕🎈

anitaartis
autor
29. jan 2021

@cookie29 ahoj,prosím ťa čo to je opol? nepočula som o tom...aj môj rozumie takmer všetko v dvoch jazykoch,v treťom zatiaľ nie až tak....u nás muž na neho hovorí španielsky,ja slovensky a medzi sebou s muzOm hovoríme anglický..tak verím,že aj náš sa do tých 3 rozrozprava ...

anitaartis
autor
29. jan 2021

@oslo1 môj zatiaľ nechodí do škôlky,ja som doma s mladším a keďže bola a aj je stále Corona,nedali sme ho do škôlky..tiež si myslím,že ešte je to ok,keďže má až tri jazyku,len som sa chcela opýtať na skúsenosti....🙂

anitaartis
autor
29. jan 2021

@yoxinka super,že to zavadzate tak postupne dokonca aj na sk...deti budú mať lepsi štart do života...🙂 osobné si myslim,že je to obrovská výhoda do budúcna,len pre deti teraz je to ťažšie,hlavne pre prvého sa zorientovať v tých rečiach....

anitaartis
autor
29. jan 2021

@mogaa
@kiki68 a máte tri jazyku,ktoré deti počujú na dennom poriadlu? a ako sú staré deti?ako im to ide?nás má 2,5 roka,muž hovorí španielsky,ja slovensky a spolu anglický.cize všetky tri jazyku sú súčasťou každodenného života,není to tak,že by sme pridali tretí jazyk len v škôlke,alebo neskôr...rozumie veľa,mmeasi najviac,lebo som s nim najviac,muž sa tiež snaží aby rozumel španielsky a mohol aj v budúcnosti komunikovať s jeho rodinou a angličtinu zatiaľ nerozumie...ale bolo nám povedané na poradenstve,že angličtinu máme nechať a na škôlku a školu...

maciatkolulu
29. jan 2021

@anitaartis aký je tvoj a manželov materinský jazyk?

anitaartis
autor
29. jan 2021

@maciatkolulu môj slovensky a mužov španielsky,týmito aj rozprávame primárne na syna s tým,že keď sa rozprávame spolu,tak anglický...

anitaartis
autor
29. jan 2021

angličtinu nechávame teda v podstate bokom, nehovoríme na neho anglický,ale počuje nas,keď sa rozprávame....čiže určite to vníma tiež ....on má svoju hatlaninou a je schopný povedať všetko spolu s ukazovákom,aj keď pozeráme knižky a opýtam s čo je toto vie čo to je a povie svojou hatlaninou ale zvuk napr kravy,leva napodobní pekne...

vroni
29. jan 2021

My sme trojjazycni. Dcéra sa v podstate rozkecala až v škole. Dovtedy hovorila len máličko, keď nevedela povedať celú vetu v jednom jazyku, tak jednoducho nepovedala nič. Teraz hovorí všetkými troma plynule, aj keď niekedy tomu slovenčinovi jednu uvali, ale je to jej prudko menšinova reč. Syn zvani o dušu od 8 mesiacov, jeho vety sú nekompromisne trojjazycne s gramatikou jazyka, v ktorom akože odpovedá 🤦‍♀️ Som zvedavá, dokedy (ma 7)...

oblecenie99
29. jan 2021

Ahojte,zaujala ma táto diskusia..my máme tak trochu iný problém,teda zatiaľ to nie je problém,ale neviem,ako to bude v budúcnosti.. 🤷 ja s manželom hovoríme maďarsky,bývame však v Košiciach a samozrejme okrem domácnosti všade používame slovenčinu. Malého chcem tiež dať do slovenských jasliciek,škôlky a školy,ale dosť ma strašia,že by sme na neho už teraz (13 mesiacov) mali rozprávať po slovensky. No iné to je,keď jeden z vás je Slovak, a iné to je takto.. plus mám obavy,či to neovplyvní potom vývoj reči..a či to vieme vôbec dodržiavať tak dôsledne.My sme tiež chodili do slovenskych škôl,ale to bol iný prípad,juzne Slovensko a vyrastali sme v maďarskom prostredí s maďarskými deťmi (väčšinou) s tým,že v škole sme používali samozrejme slovenčinu aj sme sa tak učili.Ale tu to bude pre malého iné,tak neviem,čo robiť..odkedy na neho skúšať rozprávať druhým jazykom? Či to nechať na prirodzeny priebeh,naučí sa postupne v kolektíve na ihrisku,v jaslickach a pod.?Samozrejme slovencinu počuje,aj mu po slovensky spievam,ale zatiaľ som to nechcela siliť v štýle aha na obrázku je psík, po maďarsky kuťa no a po maďarsky to robí "vau vau" a po slovensky "haf haf" 😅 Máte a tým niekto skúsenosť?

kiki68
29. jan 2021

@anitaartis 6 mes a pocuje tri jazyky denne, muz nemecky, u mna hlavne anglicky, ale pocuje v mojej komunikacii vsetky tri jazyky a stari rodicia s nim denne idu cez video slovensky. Moja trenerka tiez so mnou ide 3x v tyzdni slovensky

maciatkolulu
29. jan 2021

@anitaartis tak robíte super😉👍, len tak ďalej a malý sa pekne rozrozorava, aj keď možno neskôr, ale bude hovoriť tromi jazykmi.

bellacinderella
29. jan 2021

@anitaartis Neboj, ale pracuj na tom. V kuse rozprávaj, komentuj čo vidíš, čo robíš... Používaj svoju rodnú reč, tú, ktorou na Teba hovorila mama - ktorú vieš najlepšie a snaž sa, aby reč bola gramaticky a foneticky správna. Tvoje deti ju budú mať ako modelový jazyk, základ pre každý ďalší jazyk. Ja som sa tiež trápila, syn začal hovoriť ako 3 ročný a v podstate oboma jazykmi takmer naraz. Dcéra mala dva. Mamky, keď žijete v cudzine, učte deti svoj jazyk a nie foneticky smiešne angličtiny a nemčiny, ktoré vytvoria zlozvyky. Nechajte učenie cudzieho jazyka na ich učiteľky v škole a škôlke.

cookie29
29. jan 2021

@anitaartis opol = one person = one language

sense
29. jan 2021

Moja je tiež bilingválna a v 2,5rokoch výpravala už celkom dobre v troch vedela aj r povedať, v 4r nastupovala do školy a nemusela chodiť ani k logopedicke ani na doučovanie jazyka pre deti cudzincov... Takže je to individuálne aj keď sa vraví ze viacjazycne vyrastajú e deti hovoria neskor

luccija
29. jan 2021

@oblecenie99 myslim, ze uz by si mala s nim hovorit po slovensky, aby rozumel v skolke

bellacinderella
29. jan 2021

@oblecenie99 Z môjho pohľadu robíš najlepšie, čo sa dá a môžeme iba držať palce! Používaj svoju rodnú reč, tú, ktorou na Teba hovorila mama - ktorú vieš najlepšie a snaž sa, aby reč bola gramaticky a foneticky správna. Tvoje deti ju budú mať ako modelový jazyk, základ pre každý ďalší jazyk. Jasné, že je treba dať synovi základnú slovenskú jazykovú výbavu, ostatné sa na neho prilepí v škôlke a neskôr v spoločnosti. Tvojou úlohou bude podporovať jeho slovenčinu, nevysúvať ho zo slovensky hovoriaceho prostredia. Ja učím fonetickú angličtinu Európanov a Aziatov a deti, ktoré už majú jeden slovanský a jeden neslovanský jazyk mi robia fantastické pokroky v polovičnom čase.

anitaartis
autor
29. jan 2021

@maciatkolulu ďakujem🙂 to povzbudi🙂

anitaartis
autor
29. jan 2021

@bellacinderella ďakujem ti veľmi pekne, používam svoju rodnú reč takisto aj muž,keď hovoríme k synovi...keď sa však rozprávame s mužom,používame angličtinu,myslíš,že to vplýva na syna zle?

anitaartis
autor
29. jan 2021

@cookie29 Dakujem,áno to používame bez toho aby som vedela,že je to vôbec technika.....🙂) taký skôr zdravý sedliacky rozum....🙂