Dvojročné dieťa ide do škôlky

cherry1981
21. mar 2014

Rozmyslam, dat dcerku do skolky teraz od aprila, kedy bude mat 2 roky, uz je skolka vybavena. Ale ja sama neviem ci to vlastne chcem 😅 😅
Je dost taka mala cicka, a bojim sa ako si zvykne, mamicky, ktore ste dali 2 rocne deticky do skolky ako si zvykali? Ako ste to Vy zvladali?

patrisha2801
21. mar 2014

ahoj. My sme dali dceru do skolky ked mala 2 roky aj 5 mesiacov. Zvykla si velmi dobre, aj ked prvy mesiac nebol az taky ruzovy 🙂 Ak musis do prace, ina moznost nie je, ak si doma, este by som pockala minimalne do septembra 🙂) Drzim palce 😉

mokon
21. mar 2014

@cherry1981 moja jedna išla ako 20, druhá ako 22 mesačná. Práve tá, čo bola stále so mnou a visela na mne absolútne ani jeden deň nezaplakala. Prišli sme prvý deň sa zoznámiť s prostredím, ona k deťom a učiteľkám a riaditeľka ma poslala domov, že zavolajú, keby niečo. Tak ja s plačom domov a ona nič a fakt celý čas ani jeden deň nezaplakala. Obe boli bez plienok, viac - menej samostatné, vedeli sa v pohode dohovoriť, takže ja mám pozitívnu skúsenosť. Či ju dáš ako 2, či ako 5 ročnú, vždy Ti bude ťažko sa s ňou rozlúčiť, takže ak máš prácu, daj ju.

monika15
21. mar 2014

@cherry1981 takze to budes mat teraz ci neskor 🙂 hihi moj siel v octobri ako 3 rocny och bleeee :(((
ale si zvykol.... u nas sa davaju deti hned po dovrseni roku, kedze je rok materska len :(((((
Ak ju chces dat urcite tak ju daj... tazko ti bude tak teraz ako v sept. ;)
a ked chces byt doma snou do sep,. tak daj v sept 🙂)))

iv01
21. mar 2014

Ja davam dcerku do skolky od septembra, v polovici augusta bude mat dva roky. Sice iba na pol dna, zo zaciatku... a robim tak preto, lebo pri synovi bola adaptacia na skolku velmi tazka, tak preto chcem teraz zacat skor a tak pozvolna, aby si pomaly zvykala. Ked bude mat tri roky a ja pojdem do prace, to uz bude tvrdsi rezim, skorsie vstavanie, vsetko rychlo-rychlo, aby sme rano vsetko postihali, poobede v skolke do zaverecnej. Viem ze kazde dieta je ine, ale predsa, si myslim ze to nebude na skodu. Bude trosku s detickami, u nas v dedine nemame ani detske ihriska ani kluby, kde by bola s trosku s rovesnikmi. @cherry1981

alienka1
21. mar 2014

@cherry1981 - moja najmladsia bude mat v auguste 2 roky a zacala v skolke tento tyzden. najprv len na 2 hodinky potom na 3 hodinky a nema ziadny problem a to ma v skolke anglictinu ale doma ju az tak moc nepouzivame. velmi zalezi na dietati asamozrejme aj na skolke. treba vyskusat a uvidis 😉

cherry1981
autor
21. mar 2014

Dik baby , asi to teda skusim, do prace zatial nejdem, kedze sa bojim , ze to bude velmi tazko zvladat, bojim sa chorob co tam samozrejme pochyta, takze s pracou pockam este aby som videla co a ako. Chcem ju dat, aby bola trosku viac s detickam, aby trosicku bola samostnatnejsia,kedze stale visi iba na mne, aj von ked ideme na ihrisko za detmi, tak nechce, preto sa aj bojim, ako si zvykne na kolektiv, kedze stale je v kruhu viac menej dospelakov. Dospelakov ludi ma rada rychlo si ich ziska, ale deticiek sa boji, nechce sa s nimi hrat.. preto ten strach, uspavam ju stale doma v kociku , preto aj na 4 hodiny zatial ..

horana
21. mar 2014

Ten cas s nou ti nikto nevrati, ked nemusis do prace, nechaj si ju este uzivat vasu vzajomnu blizkost, ved ten cas je tak kratky. Ona bude v kolektive cely zivot, ale mamin cecocek moze byt len prvych par rokov. Ma na to este narok, deti do 3 r. nepotrebuju kolektiv, hraju sa viac popri sebe nez spolu, tot oficialny nazor psychologov. Potrebuje skor vzor dospelych nez interakcie s detmi, a skor jedneho cloveka. A teba ako mamu a tvoj celodenny cas, to je velky dar ktory v zahranici ani nemaju! A tento dar sa pomaly ani neda vyvazit peniazmi.
Davat ju len preto ze si zvykne lahsie netreba. Priputanie je dobra vec, aj keby sa potom mala pripadne tazsie odputavat. Na druhej strane bude vyzretejsia, imunitne aj psychicky. Nic nezmeskate.
Uspavanie doma v kociku, vzajomne ritualy, pockaj ako ti to bude chybat uz chvilu potom co nastupis do prace.

tina4931
21. mar 2014

@cherry1981 Ja mám podobný problém, malý má 2 roky a jeden mesiac a tiež rozmýšlam nad škôlkou (zatiaľ len na cca 3 hod.), mám ju hned pri bytovke. Ale do práce ešte ísť nechcem, kým by si zvykol v škôlke,len mám jeden veľký problém, ktorý mi to znemožňuje a síce, že si nevie odvyknúť od plienok. Moja mama vraví, že to nie je normálne, že také detičky sa už dávno majú pýtať. Ale je to určite sčasti aj tými plienkami pohodlnými.......On sa s nočníkom hrá, na WC s redukciou ísť nechce,reve tam......a pritom chodí so mnou na wc-ko, vidí a vie čo tam mama robí.....ale on sám ani za svet. 😒

cherry1981
autor
21. mar 2014

@tina4931 ani nasa sa nepyta., preto ju chcem dat do súkromných tam mozu deticky, aj splienkami. A mam synceka uz 11 rocneho a ten sa pytal ako 2 apol rocny na zachod takze tak, neboj je to normalne, ani nasa sa nepyta 😉 😉

cherry1981
autor
21. mar 2014

@horana V jednom mas aj pravdu, preto ja sama neviem srdce hovori nie a rozum, ze ano . Teraz 1. aprila moze uz nastupit, takze mam este tyzden na rozmyslenie. Ja sama neviem , preto sa zaujimali nazory ako si zvykali deticka a aj mamicky. Do prace by som samozrejme potom sla, ale az ked by som videla, ze si mala zvykla a vsetko je tak ako ma byt 🙂 🙂 Skor nie, kedze viem, ak si bude zvykat tazko tak si ju necham doma, pretoze nie som nutena financne ist do prace. Chcela som ju dat cisto len na doobedie na tie 3-4 hodinky.

ask
21. mar 2014

@cherry1981 Idem urobit uplne presne co Ty... maly ma teraz dva roky, od 1.4 nastupuje na 4hod. Kvoli adptacii aj chorobam... leto si uzijeme doma a od septembra idem robit a on na 8hod. Teda AK to zvladne a bude skolku dobre znasat. Lebo zial mam dvoch dalsich pubisov, pozicku na byt, tak peniazky su zial treba 😝 No ak by s tym mal problem, tak sa nejako uskromnime a pojde az od 3 rokov.
Uz teraz sa chodime s detmi poobede do skolky na dvor hravat aby si na ne zvykal spolu so mnou. Myslim ze je pre neho lepsie ked sa zacleni pocas roka a ma na neho ucitelka viac cas, ako ked by nastupil priamo v septembri a bolo by tam dalsich 20 uplakanych novych deti......

bernusca
21. mar 2014

Ahoj,moj tiez nastupuje od septembra na pol dna,ak sa dovtedy odplienkujeme,ale budeme musiet,lebo ma uz v praci cakaju a skolka trva na tom,ze bez plienky.V auguste bude mat dva roky.Ja fakt nechapem preco to tu na Slovensku mamicky tak drasticky prezivaju,ze dieta ide skor do skolky,dieta potrebuje deti,mamicka zas medzi ludi.Ja som medzi dvoma materskymi rok pracovala,ale neviem si predstavit,ze by som bola v kuse doma 3,6 ci 9 rokov,nie je to zdrave,ani pre dieta,ale ani pre mamu.Na choroby je to tazke teraz ci si zvykne,lebo teraz je chorob menej,mozno teraz budu deticky zdrave a na jesen sa to znacne.Tiez s tym ratam,ale hadam to nejako poriesim s rodinou.To je ako s kojenim,dieta treba nechat,nech pokracuje vo vyvoji,a nie davat prsnik 2-3 rocnemu dietatu,aj so skolkou,nech napreduje,ked budeme jednat s detmi ako s babatkami,babatkami ostanu,treba ich naucit samostnanosti.Jasne keby mam na vyber dam do jasli,ale tu nie su,ale v jasliach by mohol mat plienku,tak teraz ho musim naucit hygiene,keby nemusim asi sa tak nesnazim.Kludne ju daj do skolky bez vycitiek svedomia a neuspavaj v kociku,moj spi od 14 mesiacov vo velkej posteli a je to pre neho normalne.

fomarik
21. mar 2014

Ahoj. Moja mala 2 roky minulý rok v auguste a v septembri už cupitala do školky. Zvládla to bravurne. A plakavala ked musela ísť domov, tefda mrnčala, to nebol plač 😉 . Do školky sa vždy tešila, aj teší. je pravda, že začala byť viac taká...akoby som povedala.... zákernejšia. Pred tým ako šla od školky, to bolo milé, dobré dievčatko, kde som ju dala, tam bola. Ale teraz? Je bojovnejšia, vie sa brániť, čo však nie je na škodu. Prvé dva mesiace chodievala k nám do spálne uprostred noci ( čo pred tým nikdy nerobila), ale teraz už je to v pohodičke.
Ale záleží aj od povahy dieťaťa. Moja nikdy nebola plačko. A ked v školke začalo plakať jedno dieťa, dalších 5 sa rozplakalo tiež - bez príčiny, ale moja neplakávala nikdy. Má v triede detičky, ktoré doteraz ( po 8 mesiacoch ) stále každé ráno plačú. Ale akonáhle mamička odíde, už je ticho, učitelky si detičky privinú k sebe a plač je preč.
A ešte vec, ktoru by som vypichla.... začala byť častejšie chorá.... prvé mesiace to bol kolotoč...dva týždne v školke, týžden doma, dva týždne v školke, dva týždne doma...... ja som stále na MD, a neviem si predstaviť, ako by mi zamestnávatel toleroval, resp. netoleroval to, že by som s nou stále musela ostávať doma. To je snád jedna jediná nevýhoda. Dostala tam aj kiahne, čomu som aj rada, máme to za sebou...hurááááá 😀.

sjuz
21. mar 2014

nasa mala nemala este 2 roky (chybali jej 2 mesiace). ja som uz pracovala, len ju varovala vacsinou moja sestra a kedze mi uz 2 dni v tyzdni nestacili isla do skolky... ja som to zvladala tazko, a mala tak na striedacku, prvy tyzden s placom a potom vzdy plac ked bola dlhsie doma. ale zo skolky nikdy nechcela domov. som tam niekedy sedavala aj 20 min kym sa dohra 🙂 takze to bolo pre mna znakom ze jej tam je dobre. celkovo hodnotim, ze to bolo dobre rozhodnutie, jednak pre nas z financnej stranky a na aj pre malu, detsky kolektiv, naucila sa kopec basniciek a pesniciek, jest pestrejsie, spinkat bez dudla... doteraz sa pyta ci tam este pojde. chodila rok, potom bola so mnou doma kedze sa nam narodilo druhe babo a nechcela som aby boli stale chore. teraz chodi do statnej skolky, prvy tyzden bol zasa s placom, ale je vidno ze uz je vyzretejsia a chape, ze tam je super, tesi sa. ked je chora, tak sa stale pyta ze kedy uz pojde do skolky...

fomarik
21. mar 2014

Zabudla som dodať...aj moja je na 4 hodinky, kedže ešte nemá tri roky tak na celý den ani nemože byť, kedže ja sa do práce nechystám....až po ukončení MD. a tiež som sa velmi bála, ako to bude zvládať ( ved to snád každá maminka 😉 ). dokonca som už aj cuvla, že NIE, nedám ju do školky, budem s nou doma, ale ona kolektív detí milovala. Ona s ami už doma nudila, ja som mohla aj "malého boha" vymyslieť, so mnou sa už tak nevedela prehrať ako s detičkami 😉 .

horana
21. mar 2014

Moja teta je byvalou dlhorocnou najprv ucitelkou potom riaditelkou statnej ZS v centre BA, teraz uz na dochodku. Jej rukami presla poriadna kopa deti, niektore ju chodia navstevovat este ako vysokoskolaci! Teraz ma vnuka a jednak jemu a jednak detom v rodine co mame, jednoznacne zo skusenosti radi nedavat prilis skoro. 😅 Asi vie preco. Samotne jej deti su a vzdy boli velmi samostatne, davala na to vzdy doraz, nakolko sa ani inak nedalo, bola na ne sama, ale ako hovori, nie je to o drzani vo vaticke. Ked bola mlada, tiez mala ine nazory, ale tak zivot ju naucil divat sa z nadhladu a aj videla uz tolko osudov, ze ma isty odstup a jej pohlad to prehodnotilo.
Deti ktorym sa rodicia doma su ochotni a schopni venovat doma, teda dnes je viac takych ze ich to nenaplna a ponahlaju sa do prace, daju dietatu skor vyhodu, je potom lepsie pripravene vedomostne aj co sa tyka zrucnosti. Je to len logicke, ze napreduju rychlejsie. A ze ten zisk co sa tyka kolektivu nie je vobec jendoznacny, ked je dieta spolocenske, nemusi mu vadit ani 2,5 rocne ked nasupi, no ako teta vravi nevidi rodziel medzi takymi skorymi detickami a tymi co nastupia v 3,5 - 4,5 ked idu do skoly. Ono sa to zrovna, akurat teda tie ktorym sa rodicia viac venuju su popredu obycajne. A choroby vidi uplne rovnako ako nasa pediatricka, na to sa neda pripravit, prave naopak prilis skoro ked sa imunita este nepripravena vrhne do viru, tak si to dieta akurat dlhsie odskace....

bernusca
21. mar 2014

tych chorob sa aj ja bojim,ale ako sa narodil,bol kazdy tyzden na antibiotikach kvoli dcerke,lebo ona mu to zo skolky nosila,tak dufam,ze troska bude odolny.Ale dcerka nastupovala skoro trojrocna tiez bola dva tyzdne v skolke,tyzden doma,tak tym asi prejde kazde dieta.

sense
21. mar 2014

raz mi jedna detsky psychologicka povedala ze dieta je vtedy pripravene odputat sa od rodica pokial je na to psychicky pripraveny aj rodic (nieco ine je ked zial rodic musi), ty ked nemusis tak nedavaj v tomto posluchni skor srdce ako rozum, a ako pisala @horana, vyuzi moznost zien na slovensku byt s dietatom doma...zijem v zahranici, zial moj chlap je len robotnik takze by nas neuzivil a materska len 14tyzdnov, rodicak neexistuje a financna podpora statu co i len v zaplatenom zdravotnom poisteni pre dietata nulova....

tina4931
21. mar 2014

@cherry1981 No, tak ja na súkromnú škôlku nemám a ani tam kde bývam nie je taká možnosť, ale teraz ako sa oteplí sa ho chystám naučiť na nočník, resp. WC, proste spravím všetko, čo sa dá.....Je to výhoda 🙂 Aj som si všimla, že chlapcom to trvá akosi dlhšie ako dievčatkám......

sammy
21. mar 2014

Ak si mozes dovolit ostat este doma (hlavne teda z financneho hladiska), nedavala by som malu do skolky len kvoli tomu, ze je utiahnuta v kolektive a nalepena na tebe -to patri k veku. A cez leto mozete poriesit aj to odplienkovanie, skolka tomu moze pomoct, ale aj spravit presny opak, ze to bude este horsie a potom ani nebudes vediet, kde je problem.

voskovaeva
21. mar 2014

ja som dala teraz od aprila mala ma 2,5 roku bala som sa , ale vzala to uplne skvele vobec neplace a zvalda to super a to je na mna dost naviazana je rpavda , ze ma dvoch starsich surodencou a vidi ze aj oni chodi 🙂

cherry1981
autor
21. mar 2014

@fomarik Vdaka nasa je pravy opak, utiahnuta a velky ceckos, ale tak mam este tyzden na rozmyslenie 😅 😅 Ale asi ju skusim dat tak pomalicky, najskôr na hodinku, dve a potom na styri, tak nam to doporucovala aj ucitelka.
Na cely den ju nechcem dat, uz len koly tomu, ze je naucena spat v kociari, alebo vedla mna a drzat ma za ruku, a neviem si predstavit keby ju tam nechali a dali do postele asi by im usla, takze ja uz len koly tomu ju nechcem dat na cely den, je super, ze si sa ozvala, lebo ja tiez nechcem hned do prace bojim sa ako si zvykne a tie choroby a presne ako si napisala neviem ako by to zamestnavatel toleroval, takze by som chcela byt zatial este domal.

@tina4931 Ja by som ju tiez dala radsej do statnej, ale mi ju nezoberu u nas beru deti len od troch rokov skor nie, mamka robi v skolke, ale ani tak mi ju nezoberu skor ako trojrocnul takze to chcem na rok poriesit takto a potom klasicky do statnej skolky.
A je vyhoda ze tam maju 12 deti maximalne .
Drzim palce s odplienkovanim ja sa idem tiez do toho pustit teraz ako sa otepluje, aj syn sa tak naucil vo february mal dva a v auguste bol do tyzdna bez plienky.

A dakujem za kazdu radu, kazdej jednej mamicke vazim si to 🙂

cherry1981
autor
21. mar 2014

@fomarik Aj si musela ist na urad dat vediet ci ide dieta do skolky? Ci netreba nic take riesit.

pipinulkaa
21. mar 2014

ahojte aj moja ide (dufam ked ju vezmu) od septembra do skolky - bude mat 2,5roka - no u nas nevyzaduju aby bola bez plienky uplne - iba tak ze moze mat plienku kym buvaju - tak uvidime 🙂 toho sa nebojim ze by si nezvykla ona je ten typ co by sa dala aj ukradnut 😀 😀

moncicip
21. mar 2014

@cherry1981 Ahoj. My sme dali maleho v septembri minuly rok do sukromnych jasli a zvykol si pomerne rychlo, na treti den zacal plakat ze ne ne ale trvalo to len cca dva tyzdne a potom si zvykol. Obcas mava dni ked rano place hlavne vtedy ked je dlhsi cas doma napr. koli chorobe a tak. Ale je tam rad a vela veci sa tam naucil. Takze ak sa este nechystas do prace tak si myslim ze urcite je fajn dat malu do skolky nech si pomaly zvyka ked hovoris ze sa boji deti. Lebo my sme maleho dali rovno od prveho dna na cely den a nemali sme problem. On je velmi spolocenske zive a neposedne dieta a ma rad kolektiv a ine deti. Drzim prsty nech adaptaciu zvladnete co najlahsie.

bleee
24. mar 2014

@cherry1981 ahoj, ja som dala do súkr. MŠ 22 mesačného syna, ale už bez plienok. Keby mal plienky, určite riešim jasle, nie škôlku, prebaľujú tam častejšie a nebude ti v mokrom. Zvykol si super, prvý deň trochu plakal, bol prekvapený, že tam ostal bezo mňa. Potom už neplakal vôbec, prevážila radosť s kolektívu, keďže malý je veľmi spoločenské a samostatné dieťa. Zo zač. som ho dávala na pol dňa, až po pár mesiacoch na celý deň.

kocurcek
24. mar 2014

@cherry1981 Ahoj, tiež som toho názoru, že pokiaľ ti to financie dovoľujú, buď ešte doma. Môj starší syn bude mať v júni 3 a mladší v septembri 2...teoreticky by som mohla v septembi dať oboch do škôlky a ja ísť do práce....ale ako vidím, že mi veľmi rýchlo rastú, chcem byť s nimi čo najdlhšie, užiť si to...takže do škôlky ide len starší syn, bude už mať vyše 3 roky a mladší ešte pekne bude so mnou doma jeden rok. Nič im neujde, do kolektívu budú chodiť ešte pekných pár rokov neboj :D
Dosť sa mi čudovali, že prečo som nedala staršieho do škôlky už v sept. 2013, veď mal 2r + 3 mes....že vraj by som mala "pokoj" a bola by som doma iba s jedným dieťaťom....neznášam tieto názory, že pokoj od dieťaťa....ble...na to som ho nemala, aby som mala čo najrýchlejšie pokoj od neho....takže poslúchaj srdce, a ako píšeš, ak je ešte utiahnutá v kolektíve, choď na to prirodzene trpezlivo na detských ihriskách a nie nasilu v škôlke. toť môj názor 😉

precudziedeti
24. mar 2014

Na úrade sa hlásia deti až keď dovŕšia 3 roky. To je teraz nový zákon. Mladšie sa nahlasuje vtedy, ak si rodič žiada štátny príspevok vo výške 230€.

beruska_6
22. feb 2017

Cc ý

maciatkolulu
22. feb 2017

@horana dlho som necitala nieco mna tak blizke, akoby si opisala mna a moje tretie dieta, aj to uspavanie v kociku, aj tie ritualy...❤ ma uz tri a pol, kazdy sa do mna pusta, reco nie je v skolke a blabla, kedze uz mam dve velke, tak viem, ze ten cas zalostne rychlo ubehne a uz to nikdy nebudu tie male upiriky, co visia na matke a nedaju jej trochu nadychnut a poto zrazu pride cas, ked ta mama mas az privela priestoru, lebo babo uz nie je, babo je uz velkac... Za mna nedat dieta do skolky, ak to tak mama citi, nas je dost v kolektive seberovnych, mame okolo seba, hned tri deti, co maju viac rokov a nie su v skolke, sme spolu denne, kreslime si, hrame sa, spime, ideme kam sa nam zachce a je nam fajn, nemusim odhlasovat dieta rano z obedov, budit ho, nahanat sa rano atd...