Dvojročný synček potrebuje byť pri cikaní sám

papricka33
2. máj 2016

Potrebujem poradit nejaku fintu na dalsi krok v odplienkovani. Syncek sa postupne naucil cikat na nocniku. Ale takym stylom, ze potrebu nehlasi. On jednoducho ide na nocnik a vycika sa. Ked sa ho spytam, VZDY odpovie ze nechce. Ked ideme na dvor, chcem predist nehode, tak ho posadim, vysvetlim, ze ideme von, ale uz aj musim odist a akoze nieco chystat. Inak by sa vzpieral. Takto sa pokojne vycika. Nocnik ma po ruke v obyvacke. Ked sa tam prave motame, vezme ho, ide niekde za roh a vycika sa. Potom ohlasi s nocnikom v ruke ze cikal a ideme ho spolu vyliat...
Chcela by som ho posunut a ked ideme niekam na dlhsie, uz mu nedavat plienku. Viem, ze to ho matie, ale on mi jednoducho nepovie, ze chce cikat, na zachod ho zatial nedostanem, a najhorsie je, ze on normalne potrebuje byt sam. Je to mozne uz u takeho drobca?

katka1981
2. máj 2016

@papricka33, mas sikovneho chlapceka, nerozumiem, co vlastne riesies. Pred tym nez odidete z domu, mu prines nocnik a povedz mu nech sa pekne vycika, lebo idete prec a nebude mat kde cikat, nech skusi ci mu nejde, ze ty sa ides zbalit (obliect...) aby mal sukromie. Aj vacsie deti velakrat neodhadnu situaciu a pred odchodom sa nevyikaju, povedia, ze im netreba a potom neskor potrebuju, nie to este 2 rocne dieta, s tym musis ratat a ber rezervne oblecenie. Podla mna mas zlateho chlapca, sikovneho, len ho chval. A ked chce sukromie, tak mu ho dopraj.

lusyke
2. máj 2016

@papricka33 nasa nas tak posielala prec ked isla kakat, uz to nerobi, myslim ze je to normalne. Vsetko chce cas, sam to pochopi..dolezite je ze si to uz uvedomuje a na ten nocnik ide sam.

pribinak
2. máj 2016

Vsak to je prirodzene, ze pri vykonávaní potreby chce byt sám, tiez nechápem co riešiš, ved pekne ide cikat sám, ked potrebuje
To je super

monicm
2. máj 2016

@papricka33 Tiež si myslím, že je super. Má pocit, že ti nemá čo ohlasovať. Ani ty mu nehovoríš, že ideš na WC, proste ideš. On to poňal rovnako. Pokračuj tak, ako doteraz, rešpektuj jeho súkromie (veľa detí, aj keď používajú plienku sa utekajú skryť). A plienku mu proste nedávaj, pred odchodom ho posaď na nočník, nechaj mu súkromie a vezmi náhradné veci so sebou. Kľudne mu povedz, že keď budete vonku, nočník so sebou nebudete mať a ak bude chcieť cikať, nech ti povie, že ty mu pomôžeš to nejako vyriešiť. Ak sa pociká, prezleč, nehreš, len povedz, že nabudúce nech povie a ukážeš mu, ako sa môže vonku vycikať aj sám. A užívaj si.

papricka33
autor
2. máj 2016

@monicm ved prave z toho mam obavy, ako mu ukazat aby sa von vycikal, ked potrebuje byt sam. Sam to nezisti a nenauci sa ani vyliezt na WC. Ja to nehovorim nikomu, ale viem, kde je WC 🙂 On to nie ze nehovori, on akoby o tom nechcel hovorit. Aj ked to neguje, posadim ho nejako a vycika sa :-/
Ja viem, ze je sikovny, len rozmyslam, ako sa pripravit na leto, aby sme to nepresvihli a vyuzili ho na odplienkovanie. Aspon cez den :-/

monicm
2. máj 2016

@papricka33 Neviem, aké máš doma rodinné pomery, ale toto by mohol vysvetliť otec.

pribinak
2. máj 2016

Vsak ked bude vonku cikat nejaky kamoš, chodte sa pozriet ako polieva mravce alebo travicku
Kup mu stolček pri záchod, taky stupienok a redukčnú dosku a on to pochopí
Je to sikulak

timea7
2. máj 2016

@papricka33 nie jej to až také ojedinelé, niektoré deti potrebujú už v útlom veku intimitu a treba to rešpektovať. Plienky mu nedávaj ani keď niekam idete, pošli ho pred odchodom vycikať, zober dve, tri sady náhradného oblečenia, je to otázka času, kedy toto už riešiť nebudeš, tak ešte pár mesiacov vydrž. 🙂

marcelatje
2. máj 2016

@papricka33 hlavne nepresvihnut leto 😀 to je tak zauzivane a pritom uplna hlupost. Ked je dieta este nepripravene je mu jedno ci je leto. Ver mi ja som to skusala dve leta a bolo mi to prd platne 😀 dcerka sa rozhodla zo dna na den a to bol november. Mala asi dve nehody. Daj syncekovi cas on na to pride.

Inak ja neuznavam odplienkovane deti co maju xy nehod denne 😀

katrinka8
2. máj 2016

Náš sa začal pýtať 2 mesiace po 2 rokoch cikať (musím ho pochváliť, za 3 dni sa naučil, ale preto, lebo sám chcel), ale len do nočníka. Na záchod nesadne (s redukciou) ani čo by čo bolo. Navyše to bolo v januári, keď sme boli doma s dcérkou s kiahnňami. Potom ich dostal aj on, tak sme boli do februára doma zavretí. A prišiel čas ísť von. Bála som sa, ako to budeme riešiť vonku, lebo tak prezliekať v zime vonku pocikané dieťa sa mi zdalo dosť že náročné. Tak som mu pár dní dávala plienku. Ale vždy ju mal suchú, tak som s tým prestala, lebo som ho nechcela zmiasť. Hovorila som si, že keby niečo, pôjdeme proste domov (ozaj bola zima dosť). Dlho sa nič nedialo, všetko v pohode, cikať von nebolo treba. Až raz zahlásil vonku, že treba cikať. Mňa prepadla panika, že čo idem s ním robiť, keďže nočník nemáme, a on nikam inam cikať nechcel, domov nedobehneme, ani keby čo bolo. Ešte aj fúkalo dosť v ten deň, no úžas situácia na nácvik cikania vonku 😀 Tak mu vravím, že musí cikať do trávičky. Že skúsime. Ja som sa asi klepala viac ako on (prvú mám babu, tak som v duchu rýchlo zvažovala, čo idem robiť 😀 ). Našťastie sme to zvládli (obaja) 😀 a aspoň som zistila, že vonku to asi berie inak ako doma (stále nechce na záchod ani sadnúť). My s deťmi nechodíme do NC bežne, len ak niečo výnimočne treba a nedá sa bez nich, ale máme už za sebou aj cikanie vo verejných WC v NC - tiež som sa bála, ako to bude, ale mm tvrdí, že v pohode to zvládol 🙂
Akurát s kakaním problém, nie a nie inde ako do plienky, príde si ju vypýtať, a ide tiež sa schovať do inej izby. U našich dokonca všetci musíme odísť z izby, lebo on ide kakať. Aj dcérka to robila, že potrebovala súkromie. To je normálne 🙂
Takže byť Tebou, riešim ako baby radia. Nechať ho predtým, ako idete von, nech sa vyciká tak, ako potrebuje, a von zobrať náhradné veci pre prípad núdze 😉 A možno budeš prekvapená a bude sa vonku pýtať.

katrinka8
2. máj 2016

@marcelatje - heh, presne súhlasím. Náš v lete nočník ignoroval. Darmo v lete behal v slipoch (no holý by sa asi nemohol šmýkať na šmýkačke 😀 ) Vždy sa pocikal a reval ako tur. Vôbec ho netankovalo, že mu to má vadiť v zmysle, že sa má pýtať 😀 Vadilo mu to, ale aj tak sa vždy pocikal zase.
Na nočník ani sadnúť, ani oblečený, ani vyzlečený. Zbadal ho, napol sa ako luk a reval ako tur. Týždeň pred Vianocami šmaril nočník z obývačky do detskej a bolo nám všetkým razom jasné, čo si o ňom myslí. A to mal 2 roky už. A zrazu v januári prišiel, že nechce plienku. Mňa prepadla panika, že v zime dieťa odplienkovávať, čo budem robiť. Nachystala som si asi 10 teplákov, slipov a handry. Dlážku som umývala asi 1x, na 3. deň sa pýtal a odvtedy mal asi 1x nehodu, keď sa zabudol pri hre, ale aj to hneď dobehol, že cikal. Takže tak s odplienkovaním detí v lete (ja som čítala navyše, že v lete v roku, keď dosiahnu 2 roky).
Deti bez plienky s xy nehodami denne nie sú odplienkované v pravom zmysle slova 😉

marcelatje
3. máj 2016

@katrinka8 jak ze nie? Ved nemaju plienku 😀 😀 😀

sense
3. máj 2016

Je to uplne normalne nasa dokonca vzdy aj povedala chod prec....tak aj ked sme sli von isla som povedala ze ideme na nocnik, posadila som ju a viac som ju nevsimala alebo si nocnik otocila tak aby bola chrbtom...ani ja nemam rada ked sa na mna pri potrebe niekto diva...potom vzdy len zakricala hotovo, cqsom ju to preslo

papricka33
autor
3. máj 2016

@marcelatje Neviem, ci si citala dokladne uvodny prispevok, ale myslim, ze on uz na odplienkovanie pripraveny je. Potrebu si uvedomuje, vie, kam ju ma s urobit a ak ma na to podmienky, tak ju aj samostatne urobi. Problem je, ked tie podmienky nema. Vtedy to radsej pusti do gati, ale vadi mu to. Cize je otazne, ci je to nehoda. Nehody sa bezne deju aj detom v predskolskom veku, ked su pohruzene do hry, pozabudnu sa, alebo prechladnu a znizi sa ich citlivost ... Predpokladam, ze ich kvoli tomu nebude nikto nutit nosit plienku, lebo este nie su uplne odplienkovani 🙂 ... Nie kazde pocikanie sa je ale nehoda :-/

papricka33
autor
3. máj 2016

@katrinka8 ja som citala, ze Treba zacat uz pred 2.rokom. Okolo 1,5 roka. Takze my sme tak aj zacali. Nabehol na to cca v 20 mesiaci...

marcelatje
3. máj 2016

@papricka33 no je to zapeklita situacia. Moja kamoska zavesila serbel na ruksak a islo sa von. To tiez moze byt riesenie 🙂

papricka33
autor
3. máj 2016

@marcelatje no veru, smejes sa, ale uz som pozerala na jeden "cestovny nocnik", skladaci 😀 len sa bojim, aby sme ho takto nenosili az do VS 😉 http://www.aladdin.sk/nocniky/potette-cestovny-...

marcelatje
3. máj 2016
katrinka8
3. máj 2016

@marcelatje - no, nemajú veru, nemajú 😀 😀 😀

@papricka33 - no nám to sadlo, lebo náš má 2 roky až v novembri - čiže v lete v tom roku mal 1 rok aj cca 7- 8 mesiacov. Ale bolo nám to k ničomu platné teda 😀 😀 😀 A o cestovnom nočníku som aj ja počula už, ešte dávno, pri dcérke 😀