Hovorí vaše 2 ročné dieťa?

nina88
13. jún 2012

Ahojte,chcem sa poradit,ci si myslite,ze je vhodne uvazovat o logopedii u 2 rocneho dietata,moj syn bude mat o mesiac 2 roky a moc toho nehovori teda. Nespaja vobec nic,povie asi tolko: mama,tato,dada,dedo,bubo,havo,kaka (kacica,vtak), tata (caj) da (daj), ham, hada (hajat), dida (prso), Ava (Laura-sestra),papa, bak bak (cikat,kakat,spina)uo (ujo) teta,toto,tu,babo,bobo, iso (Riso-jeho meno)cica, ado (zajo). Takze asi 20 slov. Mam vsak pocit,ze tieto slova vie uz dlho a nijake nepripudaju. Snazim sa ho stimulovat nech opakuje,no nic. Myslite,ze je to v norme? Viem,ze porovnat by sa nemalo,ale dcera v jeho veku uz krasne rozpravala... Inak reaguje na otazky ano,nie,rozumie vela,len ta komunikacia je taka rukami nohami...
Dakujem za vsetky rady

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anjelicek26
13. jún 2012

No Max je na tom rovnako... aktivne tak 30 slov, zopakuje trochu viac, ale este si ich nezaradil do slovnika... u nas dcerka do 2,5 roka len 5 slov, proti tomu je Max hviezda 😅 😅 Ja som pochopila jedno - kazde dieta ma vlastne tempo. A netusim, co by logopedicka mala s malym robit... vies, ze by sa porovnavat nemalo... tak to nerob 😉

janka9898
13. jún 2012

ahoj nasmaly do 2rokov nehovoril tiez vela ale potom akokeby utalo a rozhovoril sa tak ze sme sa nestihli ani cudovat kde sa to naucil a teraz ma 2a pol rokaovlada asi 20pesniciek basniciek naspamat vie hovorit vsetko takze netreba sa stresovat on sa rozhovori iba ak by sa nerozhovoril okolo 3rokov vtedy by som to riesilA

modrofuzik11
13. jún 2012

sara moc nehovorila. dali sme ju do skolky, ked mala dva. tam sa naucila pekne postupne rozpravat.

montinka
13. jún 2012

ahoj nas bude mat tiez za dva tyzdne dva a tiez este verozprava suvisle vety ( s porovnanim s jeho starsou sestrou ked bola v jeho veku) ale az teraz sa mu zacina pomalicky jazycek rozvazovat,uz aj viac opakuje a tak. takze podla mna pohoda.🙂

pimpulienka
13. jún 2012

Dcerka má o 2 tyždne 2 ročky a hovori tak podovne ako tvoj 😉 A čo s tym budem.robiť? No u logopeda určite nič 😉Motivujem, rozpravame sa, vela čitame. Rozrozprava sa sama. Zatial to nasava ako špongia 🙂 je šikovna. V jemnej motorike až až, všetkemu rozumie. Nadherne spolupracuje, proste neriešim 😉 Tabulko sa ani neplazila, ani nelozila, an i nesedela..ale veď to nevadi 😉 Sama si určila tempo. Každe dieťa je osobnosť s vlastnym napredovanim 🙂

benne
13. jún 2012

http://najmama.aktuality.sk/clanok/229868/kazde... ale vôbec by som sa nebála.. náš sused v 3r. pomenoval slovom asi tak troch ludí, na všetko ostatné používal len začiatočné písmená .. momentálne má 5r. a ústa sa mu nezavrú.. krásne a čisto rozpráva 😀

(tých 25 slov je len kostra, dieťa ich vyslovuje svojim spôsobom)

4ocka
13. jún 2012

Samozrejmeee 😀 rapotacka ..od roka a pol som ju ucila ako sa vola 😀 ale syn ma teraz rok a pol cochvila a povie len- mama,tata,cici,kakat,vacik,nana/nikolka/,cica,nic viac,vlatne baba,zatial co nikolka bola uplne ina.neboj,ono to.pride,susede zacali obe deti po 3 r a to uz bola katastrofa,usta sa im nezavreli 😀

heln
13. jún 2012

ahoj, dievčatá sú vo všeobecnosti ukecanejšie a chlapcom rozvoj reči trvá o niečo dlhšie, samozrejme nie je to pravidlo, takže v jeho veku u chlapca je to úplne normálne si myslím,
ak rozumie inštrukciám ako daj do koša, prines mi to, odnes, obleč sa, obuj sa, cikať, papať a tak ďalej, tak sa netreba báť, ak by nerozumel a nehovoril ani to čo hovorí, potom by to bolo treba riešiť,
treba s ním "čítať" obrázkové knižky a pomenovávať, spievať detské pesničky a riekanky,
logopéd v tomto veku ešte nerieši nič, čaká sa do toho tretieho roku, ak by nehovoril nič ani vtedy, tak sa chodí na ambulanciu včasnej diagnostiky (myslím, že tak nejak sa to volá) a tam zdiagnostikujú či ide o nejaký, problém, alebo oneskorenie vývinu reči.....
zvyčajne sa logopéd rieši až v škôlke......
teraz ma napadlo, pozri toto:
http://laboratorium.detskarec.sk/tekos1.php
ale myslím si, že sa nemusíš znepokojovať. 🙂

lienka9933
13. jún 2012

Moja slečna mala v marci dva roky do vtedy vela nerozprávala ale po druhých narodeninách sa to rozbehlo ako rýchlik a už stale niečo vypráva a porozpáva mi to aj čo ja neviem.. 🙂 Určite by som logopéda ešte neriešila a počkala aspoň do troch rokov.

henulienka
13. jún 2012

Moja rozpráva presne tak isto ako tvoj malý, aj zopakuje, ale je to také skomolené. A mama a tato povedala prvýkrát 18-tich mesiacoch, takže riadne neskoro. Ešte je naozaj skoro to riešiť, treba sa veľa rozprávať, pýtať, čítať knižky.
A len na porovnanie, prvá dcérka chodila sama v 9 mesiacoch a rozprávala v 12-tich, mladšia začala chodiť v 13 mesiacoch a ako som písala prvé slová až v 18-tich. A synátor je total salámista, ten má zatiaľ na háku nejaké chodenie a rozprávanie. Takže fakt netreba porovnávať 😉

magic08
13. jún 2012

Ahoj, moja dcerka mala 2 r. a 2 m. a rozprava asi tolko kolko tvoj chlapec... rozpravala som sa z jednou znamou, neurologickou detskou, tak vravela, ze na svoj vek vie tolko co ma vedit, ze odpporuca riesit rec u dietata ak sa to nezmeni do 2,5 r. Takze ziaden stres, tvoj maly je uplne normalne zdrave dieta, ktore ma svoje tempo vyvoja... Ja som sa nad tym, ze moja mala nerozprava, resp. rozprava ovela menej ako deti v jej veku, ani len nepozastavila... Akosi to neriesim, lebo myslim, ze nie je co riesit. Takze trpezlivost, on zacne rozpravat skor ci neskor... 😉

hoogy
13. jún 2012

tiez som sa nad tym zamyslala ked mal maly dva roky, malinko hovoril a rozumeli sme mu len my najblizsi. a vies co teraz ma 3 a taku slovnu zasobu nabral za ten rok ze sa s muzom len divime. kazdy den povie nove a nove slova. krasne hovori vety. a pusa sa mu nezastavi. 😉 takze len nadalej si citaj so synom, spievajte si a on sa ti casom rozhovori.

stipec
13. jún 2012

Ahoj my sme mali s dcerkou podobny problem. Riesila som s logopedickou - som jej volala a ona mi mailom poslala nejake clanky a instrukcie. U nas pomohlo, ze som sa zacala riadit instrukciami (ked dieta nehovori nic alebo velmi malo slov - co bol nas pripad som na nu hovorila 1 slovnymi vetami, ked dieta zacne pouzivat 1 slovo Ty na dieta hovoris 2 slovnymi vetami, ked dieta zacne tvorit 2-slovne vety, Ty pouzivas 3 slovne vety, atd.) - tiez nespajala vobec ani 2 slova, okrem pomenovania a neustaleho hovorenia na nu som zacala uplatnovat aj takuto metodu a pomohlo to uz do cca 2 tyzdnov sa jej slovnik znasobil, kazdy den pribudlo 1 slovo, ktore zacala pouzivat ako nove a po cca 2 mesiachoch zacala spajat 2 slova a potom po dalsom mesiaci zacala spajat 3 slova a zacala plynule rozpravat aj ked niekedy komolila rody a pady. A tak som si vlastne uvedomila, ze som na nu hovorila strasne zlozito - nakolko ma aj starsiu sestru, s ktorou som bola sa zvyknuta bavit sa ako s dospelymi, resp. velkym dietatom. . Priklad na tuto metodu je: namiesto vety "chces sa hrat so slonikom?" pouzit iba "slonik?" a neskor "dame slonika?" atd. U nas fakt pomohlo ked som svoj slovnik "upravila na primitivnejsiu uroven" a rozrozpravala sa a znatelne robila pokroky viditelne uz po par dnoch zacali pribudat nove slova, ktore dovtedy nehovorila aj ked viem, ze ich vyznam poznala. Prajem vela trpezlivosti a pokrokov.

vierkasteffi
13. jún 2012

náš ma 16 mesiacov a rozprava iba mamamama ☹

marcela91
13. jún 2012

Nic si z toho nerob, aj ked moja dcerka bola v tomto extrem, ta uz 1,5 rocna vedela normalne komunikovat, cele vety, aj zlozite, dokonca aj zvierata a farby v AJ, strasne sa na nu vsetko lepilo, stale chcela citat obrazkove knihy a chut ucit sa opakovat slovicka, ale mame susedu, co ma 3 roky a vie 4 slova, z rodiny mame vyborneho lekara, primara dnes a ten zacal hovorit az ako stvorrocny vobec prve slova a dnes kde je... Navyse u chlapcov to ide pomalsie. Moja neterka ma 2 roky a tiez vie asi len 5 slov, neboj sa ono to pride odrazu a budes prekvapena, ziadneho logopeda neries, ja viem, je zabavnejsie, ked dieta skoro recni a vsetko si vie vypytat, povedat a komunikuje, ale vsetko chce cas 🙂
Inak dnes ma 3 roky a jedno sa nevie odnaucit, hovori stale v druhej osobe, " si hladna, chces kakat" , / a ja na nu, ze ved ja som neni hladna, nechcem kakat a hned sa opravi / ked nieco odo mna chce, povie napr "dam ti keksik", / a ja stale na nu, ze "ty mi das keksik? " potom sa opravi...toto sa akosi nevie odnaucit, pritom sme jej 100 x vysvetlovali ako sa to vravi...

abbie
13. jún 2012

@vierkasteffi nas iba bababababa 😀

ludka77
13. jún 2012

moja mala už v 18mesiacoch pekne robila vety ale sestrin malý ma 2roky a skoro mesiac a rozpráva možno tak 15slov ale rozumie všetko. Takže ako sama pises neporovnat. Jazyk sa rozviaze

wewe22
13. jún 2012

neporovnavaj len ta to trapi
kamaratkyn maly mal 2 roky a na vsetko robil len eeeeeeeeee behom dvoch tyznov zacal hovorit takmer vsetko mal vtedy 2 roky a 5 mesiacov, este nespaja vety ale nevadi jej starsia uz ako 1 a pol rocna skladala suvetia, kazde dieta ma svoj cas inokedy

katarinkad
13. jún 2012

bud kludna, ma este kopec casu....zatial mu ta jeho slovna zasoba postacuje 😉 Chlapci zvyknu rozpravat az okolo 3 rokov, aj to je indi-vindi 😉

karamel
13. jún 2012

moj syn zacal plynulo rozpravat az v troch rokoch 🙂

leanax
13. jún 2012

nina88 ved je to chlapec a u nich je to normálne 😵 , chlapcom sa jazýčky pozdejšie rozviažu 😝 , moja malá bude mať o mesiac dva roky a kecá až až ... kamarátkyn syn v rovnakom veku mama, tata, baba, možno toľko čo tvoj... a druhej kamošky chlapec sa rozkecal až v škôlke... moja dvoj ročná dcérka teraz krajšie a viac rozpráva ako on 4-ročný... nechválim sa,len porovnávam, ale chlapca s dievčaťom by sa nikdy nemalo porovnávať... 😵

katka1981
13. jún 2012

ahoj, u nas bolo rozpravanie velmi slabe, mozno 50 slov, boli sme aj u logopedicky, kt. nam doporucila kurz znakovej reci. Mala by vsak vobec nespolupracovala, lebo aj tych 45 minut, co tam bola, na vsetko len kyvala hlavou, ze nie, a nic nechcela opakovat ani ziadna spolupraca, vzdor jak fras. Od januara, to mala 2 roky a 7 mesiacov sa jej jazycek rozbehol a uz je to v pohode. Jasne, ze jej cudzi vsetko nerozumeju, ale pokrok je markantny.

exupery
13. jún 2012

Moja ma 2,5roka a pusa je ide jedna radost,zacala okolo roka a pol,v dvoch rokoch sa uz s nou dalo klasika porozpravat,a teraz uz melie,az ma hlava boli.

jahody11
13. jún 2012

♥♥♥♥ zvlastnej skusenosti:: mala mi zacala rozpravat asi tak cca 3-4 mesiace dozadu, tiez mala jazyk typu: ehm-sadnut si, šiba-hojdačka a podobne... moja zacala chodit do skolky ako 2-rocna a az tam zacala mat snahu rozpravat.... a teraz? za 3 mesiace sa tak rozkecala, ze uz sa jej podari pri niektorych slovach aj R.... a ma spoluziaka, co uz ma vyse 3-rokov a stale velmi malo rozprava a dr. povedala, ze to chce cas u chlapcov...
moja blaboce tolko, ze vecer som stastna ked spi a to ju mam doma iba od 15:20 😀 nekustocne je teraz ukecana 😀 asi dobieha zameskane 🙂
Takze nebat sa, dieta samo vie kedy je pripravene 🙂

maminka86
13. jún 2012

Mojej dcerke nebolo rozumiet do 3 rokov.Iba tiez take slovicka mama,tata,havo....vobec nespajala a hlavne nechcela opakovat nic.Sice pusa jej ide cely den len rozumiet jej nebolo skoro nic.Tiez som si vyziadala logopedicku ale do toho stvrteho roka to velmi riesit nechcu.Ja som si na svojom trvala a teraz chodime logopedicke,ale nemyslim si ze by jej to nejako pomahalo zatial.Skor jej pomohla skolka a kolektiv deti.Teraz rozprava na urovni 2 rocneho dietata.Pri tom je vraj velmi sikovna az nadpriemerne sikovna len ta rec,no.Uvidime co bude dalej ale vidim to pozitivne.Vsetko ma svoj cas.Urcite to pride skor ci neskor.Ale tu logopedicku by som riesila o rok neskor aspon v tych troch rokoch teraz je este priskoro 🙂 Vela stastia

ivett1
13. jún 2012

@nina88 ahoj, úplne ťa chápem😀 pred cca dvoma rokmi som si tu tiež vyhľadávala podobné témy, lebo aj mne sa zdalo, že ten náš synček hovorí akosi pomenej...hlavne, keď som sa mu dosť venovala ...stále som mu vysvetľovala, všetky moje činnosti som nahlas komentovala, spolu sme si "čítali" knižky a po....aj keď sa nemá porovnávať, neubrániš sa tomu, keď máš doma ešte jedno staršie dieťatko...my máme dcérku, staršiu o dva roky...naša tiež vedela pekne a zrozumiteľne v dvoch rokoch rozprávať a dokonca vedela už povedať aj to nešťastné r...a rozprávala veľmi veľa, v podstate stále (ostalo jej to dodnes...🙂)...náš synček, v tom veku, mal svoju stabilnú slovnú zásobu a tvoril veeeeeľmi jednoduché vety (ak prižmúrim obe oči...inak to boli skôr stručné slovné spojenia...)...ALE ...asi takto pred rokom, vrátili sme sa z dovolenky a milý šuhajko začal z ničoho nič (akoby zo dňa na deň) rozprávať...teraz sa mu ústa nezatvoria...buď sa stále vypytuje, rozpráva príbehy, ukladá si nahlas informácie do hlavičky alebo si pospevuje...ešte aj na wc 😀 ...a ešte jeden môj postreh...môjmu synovi vôbec nerobí problém používať aj "ťažšie" slovíčka, rýchlo si ich zapamätá a dokonca, vie aj správne použiť (ak by sa pomýlil, jeho sestrička ho určite opraví🙂...) ....netuším, či aj u vás to bude mať podobný priebeh, ale asi by som ešte počkala do tých troch rokov a až potom išla k logopedičke...mimochodom, obe naše deti sú "ukecané" a my teraz riešime, ako ich naučiť, aby dali priestor na vyjadrenie jeden druhému (alebo nám, ich rodičom) a neskákali si stále do reči 😅 ...

vejula
13. jún 2012

@nina88 každe dieťa ma ine tempo. Ale osobne si nemyslim, že dievčata su šikovnejšie ako chlapci. Môj maly začal celkom pekne rozpravať od roka a pola teraz rozprava velmi šikovne (ešte nevie povedať r a l) a poznam dievčatka v jeho veku, ktore tak pekne ani zdaleko nehovoria. Ale napr môj maly sice pekne rozprava, ale do nočnika sa nevycika ani nevykaka. A neviem čo robiť aby s tym začal, proste to odmieta. Mam pocit, že budeme plienkovať hadam do 5 rokov 😖

katkas1
13. jún 2012

ziaden logoped, aj mne zacala dcera hovorit az po 2 rokoch a teraz po 4 mesiacoch si pred nou nemozme s prepacenim ani prdnut lebo hned vsetko kazdemu vytara...este dobre ze nie vsetci jej rozumeju 😀