Je moje dieťa ľavák?

vera1605
20. apr 2015

Ahoj mamicky poradte dcerka ma 14m vedsinou pouziva lavu ruku kyva lavou, brm brm po puse roby lavou ukazuje tuk tuk lavou,
Indiana po puse roby lavou, ked papa chrumku piskotu dakedy ma v pravej dakedy v lavej ked jej dam pribor do ruky tak si prelozi vedsinou do lavej, mam ju ucit papat lavou rukou alebo stale jej prekladat do pravej mam vtom uz zmetok, vase deticky od kedy boli lavaci? Dakujem zarady

mawka
20. apr 2015

@vera1605 ona sa sama vyprofiluje, neuc ju na silu nic. malu som tak nechala, ale ona bola hadam 100% lavak odkedy nieco udrzala v ruke. dokonca ked sama uz jedla lyzickou a dala som jej ju do rpavej, ona si ju prelozila do lavej 😀 hlavne nic neznasilnuj, ono sa to casom same vsetko vykrystalizuje. nechaj to na nu 🙂 lebo je uplne jedno, ci bude lavacka ci pravacka. dnes je to uz jedno. 🙂

rebeka7501
20. apr 2015

a čo ak je/bude ľaváčka ? nechaj ju nech si sama berie predmety do tej ruky, ktorá jej bude vyhovovať.
Dcéra je ľaváčka a nejak sme to neriešili (bol rok 2002 a nie 1645), je šikovná, krásne maľuje a kreslí. Keď bolá malá kupovali sa jej dostupné pomôcky (perá, nožnice a pod) pre ľavákov.
V minulosti ľavákov nasilu preorientovávali na pravú ruku a aké to malo následky ? skús sa opýtať "prerobených" prvavákov.

m.i.r.i
20. apr 2015

este je malicka na to aby sa to urcilo...deti v tomto veku este mozu davat lyzicky ci ceruzky ci vsetko aj tak aj tak, niekedy este aj 3 rocne kreslia oboma rukami...Pravdepodobnost mozno je, ale neda sa to este urcit..
Nas ma 5 rokov a stale nevieme pravdupovediac..lebo tiez robil vzdy vsetko lavou..odjakziva..teda kope do lopty lavou, hadze lavou, ked mu das nieco chytit, vezme si lavou, toci sa do tej strany ako lavak ked ho das zatocit..ked jedaval od malicka, tak tiez si daval do lavej, ale neskor uz aj do pravej..kresli velmi malo, mam pocit, ze je to aj tym, ze sam nevie co mu je dobre, zvykol si davat do oboch ruk, teraz mam pocit, ze si zvykol na pravu...neviem ci v skolke mu ukazali..ale doma mu vzdy hovorim, ze nech si vezme ceruzku do takej ruky, v ktorej mu je lepsie a uz si to da do pravej..ale uchop ma zly....takze sami nevieme co s nim, ci nepojdeme aj za psychologom....su ale aj ludia taki s dvojitou lateralitou, taki co veida oboma rukami vsetko, pripadne taki co nieco robia ako pravaci a nieco ako lavaci..tak uvidime...len napriklad zacal chodit na tenis a tam tiez trener ani nevedel do ktorej ruky mu vlastne dat raketu...
Kazdopadne, u tvojej dcerky to mozes sledovat, ked jej zacnes hadzat loptu, ktorou ruckou sa nacahuje, ked sklada kocky, do ktorej si viac berie..atd.....ale este sa to moze aj zmenit..

liz_lemon
20. apr 2015

skôr by ťa malo trápiť, že neovládaš pravopis

evelynm
20. apr 2015

ako pisu dievcata predo mnou, lateralita sa postupne vykristalizuje. Neries to. Ani jej nic neprekladaj do pravej rucky, nemyl ju. Som lavacka - mam 46 rokov, cize za mojich detských cias boli nazory veru rozne, ale moji rodicia velmi mudro rozhodli, ze ze ziadne preucanie sa konat nebude.
Mimochodom, nepouzivam ziadne speci lavacke veci, svet je viac menej pravoruky a ja som sa prisposobila. Bez problemov.

zuzik_dracik
20. apr 2015

Podla toho, co pises bude zrejme lavacka, ale nemusis ju vobec nic ucit lavou alebo pravou. Deti si zvyknu casto ruky vymienat, ked sa im unavi jedna, papaju alebo kreslia druhou, nevidia v tom rozdiel a ani to v takom veku neni dolezite. Ked ma lyzicku v pravej, uc ju pravou a ked si ju prechyti do lavej, uc ju lavou. To iste plati aj o ceruzkach a inych veciach. Mimochodom, su aj ludia, ktori su obojrucni. Hlavne sa s tym VOBEC neznepokojuj a uz vobec nie v takom utlom veku. 🙂

vera1605
autor
20. apr 2015

@rebeka7501 zato som napisala tuto diskusiu aby som sa opytala mne to nevadi ze bude lavacka, moja mama je lavacka ale pise pravou lebo ju zato bili, to druhy domna hustia ze stale jej mam vsetko prekladat do pravej ucit ju na pravu, lebo uz ty ludia mi lezu na nervy tak zato som sa opytala. Lavaci su vraj mudrejsi

evelynm
20. apr 2015

@vera1605 , preucanie moze narobit vela, vela skody. Urcite neprekladaj. A ano, medzi lavakmi je vela múdrych ludi 🙂

zuzik_dracik
20. apr 2015

@ m.i.r.i: nemyslim ze by bolo treba ist zatial ku psychologovi, ja som ucitelka v MŠ a mali sme deti (hlavne chlapcov) s podobnymi tazkostami, jednoducho mu vzdy ked kresli chyt rucku a vloz mu do nej ceruzku spravnym sposobom. Ked si ruky vymeni, opat to iste. Po chvilke ho bude stacit upozornit aby si chytil pekne ceruzku a postupne sa to nauci. Vhodne je vytlacit mu omalovanky, ktore ho zaujmu, ak ma rad napr. ninja korytnacky, auta, alebo ine veci, u nas v skolke teraz ficia transformers. Mozes mu dat aj odmenu, ak obrazok pekne vyfarbi a nepocarbe ho cely jednou farbickou. Alebo su aj rozne ulohy, kde musi napr. obkreslovat ciarky a tak. To je najlepsie na trening grafomotoriky.

vera1605
autor
20. apr 2015

@liz_lemon to ma trapy ale uz stim nenarobym nic, ked bude dcera chodit do skoly tak sa doucim, viete mala som taku super ucitelku SJ ze cely 7,8,9 r. sme chodily len na prechadzky byvam v takej dedine total zapadakov ze od 1 triedy furt iny ucitel tak taky je vysledok z nasej triedy vie pisat iba jeden byflos

placem
20. apr 2015

Ja mám 2 ľavákov, nikdy som ich neoducala od toho, to sa nesmie, moja mama oducala mojho brata a doteraz sa s toho zajakava :

m.i.r.i
20. apr 2015

@zuzik_dracik dakujem..este neriesime, este ma dalsi rok skolky pred sebou, tak este netlacime na pilu..zatial sme sa len zamyslali.....sme z toho stale trosku zmateni, lebo manzel ma pocit, ze ci mu v skolke nedavali ceruzky do pravej a aj vidi ostatne deti tak preto tak robi..ale mne sa to vobec nezda...uplne sa mi zda, ze prirodzene vezme do pravej ruky ceruzku...ked mu skusim dat do lavej, tak ze nedobre...tak ak by chcel pisat lavou, tak asi to citi inak 😢 neviem...nakoniec aj na tom tenise ma raketu v pravej ruke normalne...a treneri ho chvalia, ze mu to velmi dobre ide, tak asi v pohode..ale vsetko ostatne robi lavou...ako som spominala uz, tak ked mu podavam hracku alebo cokolvek, naciahne sa automaticky lavou..futbal hra lavou, hokejku si drzi ako lavak.....problem mame s noznicami..ale drzi v pravej..ale striha zle..dam do lavej, tak ze to sa mu zle drzi.....
Kreslenie ho nebavi vobec...takze ano, nieco na ten styl sa snazim ako spominas, on je na dinosaurov, tak zatial vymaloval az 2 malovanky s dinosaurami..a ide pekne, malovat vie..nezachadza za ciaru....ale inak nema zaujem malovat - ked robime pracovne zosity rozne take s ulohami ci macka pusika a tak, tak vsetky robi, ale co treba vymalovat, to preskakuje....hlada rozdiely, porovnava, robi bludiska a kadeco, ale ked je nieco ze vymalovat, tak mamka dalej...kreslenie ako take tazko - ked ma nieco nakreslit tak kresba je zatial na urovni tak 3 rocneho ...este mame rok kym pojde na zapis do skoly, este sa vela moze zmenit, ale kreslenie nebude nasa silna stranka....ale pritom pise, cisla aj pismenka, obtahoval v casopisoch napriklad uz mozno ako 3 rocny..to ho bavilo..takze trenoval tu motoriku, ze ist po ciare, obtiahnut cislo, tiez pospaja cisla napriklad take tie male co obrazok z toho potom vznikne..to ho bavi, ale kreslit nie...
aj som mu chcela kupit take nejake pero co su teraz na spravny uchop - len sama som zmatena, ci pravacke ci lavacke - aj ked javi sa, ze pisat bude nakoniec normalne pravou..

trulka999
20. apr 2015

Ahoj, ja sa len podelím 🙂 syn 3 ročný robí veľa vecí ľavou rukou, ale nikdy som to veľmi neriešila, pretože keď príde na kreslenie, vyhrá práva ruka 🙂 a podľa mňa je to len o tom, aby vedeli v škole ktorou bude písať. to či je alebo neje pravou môže byť všetkým fuk. aj ktorou rukou si škabe pinďa :D

rebeka7501
20. apr 2015

@vera1605 nič je neprekladaj do pravej ruky a na reči druhých sa vys.e. Je to tvoje dieťa, nech sa každý stará sám o seba. Moja babka (nech je jej zem ľahká) bola tiež udivená, že malá všetko chytala do ľavej ruky. Tak som jej povedala, že nech píše aj nohou, je to úplne jedno. Bohužiaľ na niektorých miestach sa doteraz považujú ľaváci za niečo zlé (nebudem viac rozpisovať, lebo by sa zvrtla diskusia).
Koľko známych ľudí bolo ľavákov, a sú oveľa šikovnejší a zručnejší, lebo obrovské množstvo je prispôsobených na pravú ruku, takže ľaváci musia zvládať oveľa viac.

ivett1
20. apr 2015

@vera1605 no, naše dosť dlho používali obe ruky ...aj ľavú aj pravú ... okolo 3 rokov začali uprednostňovať jednu ...a to pravú...ale niektoré veci robia len ľavou🙂 ... a prečo je to dôležité? v 18 mesiacoch ...hm...

slamienka
20. apr 2015

Moja dcéra je ľaváčka. Má 7 rokov. Ale keď bola malinká, robila veci aj pravou aj ľavou rukou. Nikto v rodine nie je ľavák. Tak som si o tom čítala na nete, ževraj sa to dedí. Babka mi spomínala, že jej otec bol ľavák. Tak to mohla kľudne zdediť. Neriešila som to. Keď začala chodiť do škôlky, raz kreslila pravou a raz ľavou rukou. Aj so strihaním a jedením to tak bolo. Sama mi hovorila, že keď ju bolí pri kreslení jedna ručička, tak si ju vystrieda druhou.
Keď už bola v predškolskej triede, tak sa to vykryštalizovalo samé. Začala viacej používať ľavú ruku, najmä pri písaní. Myslím si, že keby bol doma niekto ľavák, tak by sme na to skôr prišli, že je ľaváčka. Deti sa vraj učia napodobňovaním, tak nechcela byť asi doma "iná".
Myslím si, že ak má byť tvoje dieťa ľavákom, tak bude. Nechaj tomu čas. Ja som vždy najskôr dcérke ponúkla jedlo, knižku.... do pravej ruky. Ona si ju buď preložila do ľavej, alebo nie. Nechaj to na ňu. A musím súhlasiť s predchádzajúcimi mamičkami, že ľaváci sú v mnohom šikovnejší ako praváci. Aj pri dcérke sa mi to potvrdilo. Takže nemaj strach, príde to samé. 🙂

timea7
21. apr 2015

@vera1605 či je dieťa ľavák, alebo pravák riešiš priskoro, niekedy je to jasné až okolo štvrtého roku. Ja mám ľaváka, bol od malička jasný ľavák, ale neriešila som to, prečo aj?

matolka
21. apr 2015

Uplne suhlasim s babami, ktore pisu, aby si nic neriesila. Moja dcerka teraz uz 21 rocna je tiez lavacka, je sikovna , prekrasne kresli, vystudovala umelecku skolu, a myslim, ze ani z inteligencie jej to nic neubralo 😵 , v ziadnom pripade by som na silu netlacila naopak( aj ked stari rodicia mali k tomu tendenciu) nenechaj si do toho hovorit, v skole to uz tiez nikto neriesi. A dnes sa smejeme na tom , ked nieco nahodou 😀 robi v kuchyni a otoci to na lavu stranu,. Pre nas pravakov nepochopitelne, pre nu samozrejme🙂

timea7
21. apr 2015

ešte som chcela dodať, že keď bol syn prvák, tak mal také písmo, akoby to bolo natlačené, dnes ma ani nenapadne, že je ľavákom, len keď niečo varí a má dosku otočenú opačne.

zuzik_dracik
1. aug 2015

@m.i.r.i V tom prípade nevidím absolútne žiadny problém 🙂 Na nesprávny úchop ho stačí upozorniť a keď sa nebráni grafomotorickým cvičeniam, iba tomu kresleniu, tak to vôbec nevadí. Nemusí každý chcieť kresliť. Ohľadom pera: kúp radšej obyčajné pero a nech ho drží v ktorej ruke zrovna chce. Keď uvidíš že pero drží správne alebo že sám seba opravil a prechytil ho ako si ho učila, tak ho pochváľ a za chvíľku sa to naučí. 🙂

maminecka2
1. aug 2015

Ahojte, aj my sme na tom podobne, starší bude mať 4 a zatiaľ netušíme či bude ľavák alebo pravák. Kreslí skôr pravou, ale teda výnimočne, nebaví ho to veľmi, sú to len také haky-baky. A papá raz tou, raz tou, kope do lopty tiež na striedačku. Keď sa ho spýtam ktorou sa mu lepšie papá ani nevie. Logopedička nám povedala že ešte máme čas, nech to neriešime, asi v predškolke ak sa nevyhraní tak pôjdeme na testy.

timea7
1. aug 2015

@vera1605 v žiadnom prípade neprekladaj!!!! Ak je ľaváčka, tak to nezmeníš, ale preúčaním na pravú ruku môžeš urobiť veľa zla, predstav si, že by niekto teba preúčal na ľavú, ako by si sa cítila. Inak nechápem, prečo v jej veku riešiš, či bude ľaváčka, alebo nie. Lateralita nemusí byť vyhranená ani v štyroch rokoch. A záleží na tom, či je dieťa ľavák alebo pravák? Ja mám syna ľaváka, v živote nemal s ničím problém.

gerrwie_girl
27. dec 2018

Preboha ziveho.... to dnes fakt este niekto riesi? :D Ja som lavacka a som na to pysna! A jedine co som kedy potrebovala ine, cize pre lavakov bola skrabka na zemiaky. Absolutne nic ine a nechapem tie obchody pre lavakov kde sa da zohnat vsetko od noznic po meter a otvarak na flasu. Ved to sa pouziva rovnako ako pre pravakov tak pre lavakov :D. Dokonca som bola krajcirka a noznice som pouzivala stale. Navyse lavaci su vacsinou o dost sikovnejsi, bez urazky :D. Dost ma uraza ked niekto vobec povie taku sprostost ze ci ma take dieta ucit na tu “spravnu” ruku. Moj syn ma jeden rok a vsetko zatial chyta do lavej ruky a ja velmi dufam ze to bude lavak a nezacne pouzivat pravu ruku 😉

gerrwie_girl
27. dec 2018

A este dodam ohladom pisma, aby si niekto nemyslel ze lavaci sa nevedia naucit pisat, ze moje zosity v triede na ZS kolovali ako vzorove a doteraz kazdy obdivuje ako pekne pisem. To sa nechvalim, len chcem aby taketo ustarostene mamicky ( 🤔) vedeli ze na lavakovi nie je nic co by sa malo riesit. Je to upone take iste dieta ako ostatne a ak sa k nim budete chovat ako k inym a budete to riesit, tak si ako ine pripadat aj budu. Nasi v zivote toto neriesili, moj otec je obojruky a tiez bol pysna na to ze som lavacka. A dnes ked sa ma niekto spyta fiha, ty si lavacka? Tak pysne odpoviem ANO

kathhii
27. dec 2018

Ahoj,
do 3 rokov sa dieťa profiluje, ešte nie je nič na 100 percent jasné. Určite dieťa nepreúčaj na pravú ruku. Predmety treba klásť do stredu a dieťa si vyberie samo, ktorou rukou ich bude držať.
Moj otec je preučený ľavák- je obojrućný, takže keď napr. maľuje, tak si prehadzuje štetec aby si druhá ruka oddýchla... :D

ostorha
27. dec 2018

@gerrwie_girl Ja som silna lavacka,manzel je lavak ale pouziva aj pravu ruku tiez som dufala ze dcera bude lavacka aj pediatricka zhodnotila ze ked su obaja manzelia lavaci urcite aj dieta bude ale nie je pravacka.Vies to take klise okolo lavakov pretrvava od stredoveku kedysi ich oznacovali za diablov a podobne sptostosti a ked pocujem to zname slovenske co mas obe ruky lave? v zmysle ze si nemehlo tak si v duchu poviem kiez by som ich mala obe lave lebo pravu ruku mam skoro nepouzitelnu.Ak skolstvo aj cely system je nastaveny na pravorukost pouzivaju lavu hemisferu a tam mas hlavne logiku a prakticnost ,to co mame my lavaci nie je pre pravoruku spolocnost tak hodnotne a zaujimave mame predstavivost,invencnost,silne umelecke sklony ved si staci precitat vsetci velikani hudobenho,socharskeho a maliarskeho umenia boli lavaci taktiez vynalezcovia,velka vacsina hercov su lavaci.Takze aj mna ked sa niekto opyta ci som lavacka tiez hrdo poviemANO. A pismo mam uhladne a krasne a zboznujem tu pripomienku na lavacku pisete krasne.....Hej pretrvava take podcenovanie niektori rodicia nasilne preucaju na pravu ruku,aby sa za svoje deti nemuseli v skole hanbit,poznam jedneho takeho ma okolo 50 rokov a take silne tiky az s nim celym hadze a do toho este aj vokalny neprijemny prejav no ale co na tom ked rodicia chceli pravaka a aj ho maju.....len za aku cenu nejako im to uslo.