Moje dieťatko je na mne nezdravo závislé

sherynkamalinka
30. mar 2013

Ahojte mamky, obraciam sa na vas s otazkou a potrebovala by som poradit s mojim problemom. Mam 18 m syna s ktorym travim cele dni hodiny tyzdne mesiace...:} ako kazda mamka na MD. Problem je vsak v tom, ze je na mne nezdravo zavisly. Nie som schopna cez den nic poriadne urobit, pretoze ak sa mu chvilu nevenujem zacne byt uplakany a zly. Vcera som cely den stravila pri sporaku, deti boli s manzelom v izbe, hrali sa. Akonahle som sa ozvala, resp niecim buchla, maly ma zaregistroval a spustil rev, tahal sa mi na ruky, splhal sa na nohy. Vcerajskom sme stravili revom akoby ho z koze drali. Ked je s manzelom sam, ak som v obchode je v pohode, akonahle pocuje klucik v zamku a uvidi ma vo dverach, zacne jacat a splhat sa mi na ruky. Ked sedim na gauci a pozram tv, pride ku mne, posadi sa na kolena, ked sa mu manzel ozve ze pod podeme sa hrat, citat si...chyti ma kolo krku a zacne neskutocne plakat. Hrozne ma to spravanie ubija. Snazim sa to ignorovat, ak varim tak si ho jednoducho nevsimam ale dusim v sebe nervozitu a potom vybuchnem. taktiez, co som u starsieho nezazila je, ze sa obtiera o holu kozu. Najma mna a brata. Zdvihne mi tricko a polozi mi hlavku na brucho. Alebo ked mam kratke nohavice, zacne ma hladkat po holej kozi a obtiera sa tvarou. Ako macka...Taktiez je tu velka ziarlivost. ked si vezmem na kolena starsieho, hned sa mladsi ku mne derie, fnuka a taha sa mi na ruky tiez. vysvetlujem mu, ze aj braceka potuli a potom jeho, alebo ich tulim oboch...ale je neskutocne ziarlivy aj na manzela. Ked mi da pusu, hned ho odo mna odtahuje a fnuka...je to na zblaznenie. som ako medzi mlynskymi kolesami. 😠

matozazzo
30. mar 2013

Ahoj, sme na tom podobne 🙂 😀 Mam 18m dcerku a presne, ako popisujes... Ja som to vyriesila tak, ze ak je manzel doma, je s detmi a ja sa doslova zavriem do izby 😀 Mala chodi do miniskolky na dopoludnie, aby som aspon nieco urobila... Ak sa pred nou prezliekam, chce sa ma dotykat, hlavne prs, pritom sa sama asi v roku odstavila od kojenia, raz som jej ukazala, skumala, opytala som sa, ci chce mliecko, povedala svoje oblubene NE a odvtedy jej to nedovolim, proste striktne zakazem.. Ked sa taha na ruky, vysvetlim, ze teraz nemozem, lebo napr,. varim, mohla by sa popalit, snazim sa vytiahnut napr. misku a varesku, hodim tam vicka, nech akoze miesa, vari... nie vzdy to funguje 😀 Je to take obdobie zvedavosti, mamkania sa atd, prejde to, len stanov hranice 😀

dais
30. mar 2013

@sherynkamalinka nic nezdrave na tom nevidim, obe moje deti v tom veku boli na mne zavisle a vekom to preslo. Deti su rozne a maju roznu mieru potrieb, niektore su viac kontaktne, ine menej. Ak to mame vadi, mala by si najst sposob odreagovania, sport, hobby, prechadzky... Kazdy den chvilu oddychu od dietata. Drzim palce.

terina25
30. mar 2013

u nás je to podobné.len s tým rozdielom,že moj syn bude mať v júli 3 roky.a v septembri ho čaká školka - ak ho vezmú.neviem si ani predstaviť,ako to bude zvládať-a ako to zvládnem aj ja,keď budem počuť ako plače.len problém je v tom,že on keď plače,tak sa potom začne dusiť 😖

moj syn sa na mňa ,,nešplhá,,ale on ma zase musí stále držať za ruku.keď ide spať-drží ma za ruku,keď sa v noci zobudí,hneď si pýta ruku a dokáže ma za ňu držať aj 2 hodiny.keď pozerá rozprávku,musím pri ňom sedieť a držať ho za ruku.na jednej strane som šťastná,že ma tak ľúbi a prejavuje mi city,ale zase na druhej strane som už z toho zúfalá.pretože sa vobec neviem cez noc vyspať.bolí ma ruka,chrbtica -a to mám už od detstva problémy s chrbticou.

sherynkamalinka
autor
30. mar 2013

@terina25 no ano ruka na to som zabudla...toto je aj u nas. a musi to byt lava nie prava lebo na pravej nemam prstene. najnovsie si ju pyta aj pri jedeni ale toto uz ignorujem. A tiez neviem ako to bude so skolkou. Starsi nebol na mne tak naviazany a reval dva roky pri ceste do skolky...myslim ze s tymto bude este horsie

cerez
30. mar 2013

@sherynkamalinka Poteším ťa, nie si v tom sama. Mám 8 ročnú dievku a 18 mesačného syna a mám to isté doma. Pri dcére som to nezažila a syn je ako lepidielko. Keď je muž doma, musím si rýchlo navariť aj na ďalší deň, lebo inak nemám šancu. Keď dcéra sa chce pritúliť, malý začne sa hádzať o zem a kope nohami a žiarli. Myslím, že je to normálne a jedného dňa z toho vyrastú.

hradnapani
30. mar 2013

@sherynkamalinka to s tou hlavkou na hole brucho robi aj moj syn, ale ani ma nenapadlo povazovat to za nieco nevhodne. Ja mu tie chvilky doprajem, trochu si tak oddychne a bezi dalej. Vidim na nom, ze je spokojny a upokoji sa. Bude mat dva roky, zacal to robit tak mesiac, dva dozadu,ale myslim, ze ho to casom prejde. Ja mam tieto chvilky velmi rada 😉 Skor by mi to asi vadilo, keby bol starsi, napriklad keby uz chodil do skoly, tak to uz asi nie... ale teraz je to este male dieta, co potrebuje mamu este citit.
A to, ze sa rozplace akonahle ma zbada, ked som odniekadial prisla, to sa tiez stava a tiez to nepovazujem za nejaku tragediu. Prave citam knizku o vztahovej vazbe a podla toho to vyzera na normalne spravanie. Dieta je na teba naviazane a v tomto veku je to v poriadku.

157misicka
30. mar 2013

co je na tom nezdrave? ja povazuem tvoju obavy za zvlastne a nie to ze tvoj syn ma potrebu citit svoju matku

nikoleta2210
30. mar 2013

@157misicka suhlasim ... a ze dvihne tricko a uklada hlavku na hole brusko ? ved to je nadherna predsa ! 🙄

reanda
30. mar 2013

@sherynkamalinka dieta nie je nezdravo zavisle, chova sa normalne, ale ty to zhorsujes tym, ako to prezivas, ako ta to ubija.. on to citi a tym viac na tebe lipne, lebo sa boji, ze by o teba mohol prist.. mala by si sa pokusit sa uvolnit, nebrat to tak tragicky a co najviac sa odreagovat, ked to ide.. napr. ked je s manzelom sam a v pohode, tak ty si vyraz aj niekam inam, ako iba ku sporaku ci do obchodu

janinah
30. mar 2013

nič nezdravé,neprimerané tu nevidím..užívaj si tie chvilky,ani sa nenezdáš a budú preč, "veľký chlapec" sa k tebe už neprimojká a ty by si to chcela 😉

bubula_007
30. mar 2013

@sherynkamalinka Môj syn má 15 mesiacov a toto isté máme doma ja my. Nemyslím si, že by bolo na tom niečo divné, že chce byť čo najbližšie pri mamičke. Tiež sa nemôžeme s manželom objať, alebo túliť, vtedy manžela tlačí preč, proste teraz je obdobie, keď je mamička len a len jeho. Musíme si to vychutnať, aj keď je to niekedy na nervy. Veď za chvíľu nám vyrastú... Vidíš, nie si v tom sama... prajem veľa trpezlivosti. 🙂

sherynkamalinka
autor
30. mar 2013

@157misicka tak ja ti z celeho srdca prajem nech take zazivas aj ty 😉

sherynkamalinka
autor
30. mar 2013

@bubula_007 ja mam dve deti, starsi taky nebol. sestra ma ten isty problem a z toho dovodu ho nemohla dat ani do skolky pretoze nebo schopny adaptacie...tak myslim ze obavy su na mieste

157misicka
30. mar 2013

@sherynkamalinka dakujem 🙂 zazivam a naplno si to uzivam pekny dnik

reanda
30. mar 2013

@sherynkamalinka kazde dieta ma inu povahu, nemozu byt vsetky rovnake.. niektore deti vobec nie su schopne chodit do skolky bez toho, aby ich to negativne nepoznacilo.. s tym treba pocitat, ked ideme mat deti

157misicka
30. mar 2013

@sherynkamalinka este si nieco dovolim, aj ked viem, ze asi ma nepochopis spravne, no neutekaj pred vlastnym dietatkom a myslim si , ze ak si s nim vybudujes blizky a tym myslim uplne blizky vztah plny citov, nosenia, tulenia, spolocnych hier,... tak to nema nic spolocne s tym ze dieta nebude chciet chodit napr. do skolky..toto caka a nas a myslim, ze ak je dieta psychicky na skolku zrele tak ju normalne zvladne, to je uz rec o inom

dulkagabulka
30. mar 2013

medzi akymi mlynskymi kamenmi sa citiš? čo je jednym mlynskym kamenom a čo druhym?
tvoje dietatko nie je na tebe nezdravo zavisle..da sa povedat, ze je zdravo zavisle 😉
každé dietatko ma obdobie,kedy je zavisle a fixuje sa na jednu osobu, ktorá sa o neho stará....a každé dietatko potrebuje zažit pocit istoty a bezpečia...a tvoje dietatko ho preživa pri tebe....nie je to nenormálne a nie je to chore a nezdrave..nezdrave by bolo, keby tu istotu hladal v spojeni s neživými vecami...
to,že hlada kontakt koža na kožu je uplne genialne..on ti ukazuje, čo mu treba...potrebuje si dosytit to,čo nezažil ako male dietatko..dopraj mu tento kontakt, kludne sa s nim okup, pritul si ho naheho na nahu pokožku...a dopraj ho aj sebe..toto ste mali obaja zažit tesne po pôrode a tiež mesiace po pôrode..kedže ste to nezažili, tvoj malý ti úplne jasne dáva najavo, čo potrebuje k zdravému vyvinu..
čo sa týka pomojkania staršieho, robiš dobre, ak ich mojkaš spolu..

mala som tri deti a všetky mali taketo obdobie...teraz su už dospeli a ako rada by som aspon na hodinku niečo take zažila znova 😀 😀 😀 😀
toto sa raz skončí, ver mi, aj ked sa ti to teraz nezdá, skončí to (možno to začalo nejakou situáciou, ked bol bez teba a teraz sa potrebuje uistovat,ze ho neopustiš)..
želam ti vela trpezlivosti a lasky 😉

sherynkamalinka
autor
30. mar 2013

@dulkagabulka len taka otazocka, ako vies co sme zazili a co nie ?

dulkagabulka
30. mar 2013

@sherynkamalinka neviem čo ste zažili... usudzujem tak z toho,keby si to s nim priamo po pôrode zažila, nikdy by si sa nečudovala tomu, že chce kontakt koža na kožu...bolo by to pre teba niečo absolutne prirodzené a normalne 😉
alebo sa mylim? bol hned po pôrode počas zlatej hodinky dve hodiny v kontakte koža na kožu s tebou a nasledne tiež počas dalšieho obdobia si praktikovala kontakt koža na kožu?

157misicka
30. mar 2013

@dulkagabulka moj syn po porode som mnou byt nemohol vobec, kvoli sekcii, no potom sme si uzivali blizky kontakt pri dojceni, a aj kedykolvek ma potrebu sa pritulit tak nevidim na tom nic zvlastne, no tejto mamicke to asi nevysvetlime ☹

dulkagabulka
30. mar 2013

@sherynkamalinka
z mojej osobnej skúsenosti ti môžem povedať, že ak sa moje deti spravali nejako pre mna velmi zvláštne, či nezdravo- vždy mi ukazovali, že niečo nie je v poriadku..či to už bolo v mojom vztahu k nim, či v vo vztahoch v rodine...deti su ako barometer..a často sa stalo, že ak sa zmenil môj postoj k tomu problemu, "problem" sa stratil..vždy to chcelo vela trpezlivosti, niekedy priam anjelskej trpezlivosti 😉

adulik23
30. mar 2013

@sherynkamalinka tvoje dieta je uplne v poriadku. 🙂
aj moj to robi, aj kamoskine deti, aj susedkyne ...
raz to prejde, zatial si to uzivaj. hlavne to tulenie. moji su obaja velky maznaci. 😵

argyro
30. mar 2013

@sherynkamalinka pridávam sa k @dulkagabulka @157misicka @nikoleta2210 a všetkým tým, ktoré ti píšu, že je to normálne a prirodzené, chce to trošku trpezlivosti, neboj sa, on sa raz odpúta ale daj mu čas, nepríde to vtedy, ked chceš ty, ale ked bude pripravený on..
A na tom telesnom kontakte ti čo presne vadí? 😨

anjelicek26
30. mar 2013

@sherynkamalinka - mne to prijde normalne, nas maly robi to iste. Nezdrave ci cudne to nie je. Proste je utulkany... ja si to naopak velmi uzivam, dni, kedy ma uz nebude potrebovat prijdu aj tak az prilis rychlo...

danjelca
30. mar 2013

suhlasím s @dulkagabulka a ostatnými je to normálne a môže to byt príznakom deficitu tulkania...zrejme toto dietatko vyžaduje viac skin to skin jaaj ja sa teším ked to bude moj synček robiť ale on bude skor utekať lebo je vytúlený až-až...tiež som po cs ale zlatú hodinku sme mali a po porode kontakt skin to skin aj 4 hod.

mirkakab
30. mar 2013

@sherynkamalinka ahoj, ked čítam tvoj príspevok uplne sa v nom vidím. tiež som toto prežila, iba v tom rozdiele že mám dve dcery. staršia bola od malička v pohode, zahrala sa, plakala iba ked bola hladná a mladšia bola a teda aj je ako tvoj syn. tiež podla mna až nenormálna žiarlivosť na všetkých naokolo a ked sa posadím v momente mi sedí na kolenách. Minulý rok mala nastúpiť do škôlky, tak som poprosila riaditelku, aby som ju tam mohla dávať na 4 hodiny denne (od mája do júna) aby mohla byť aj zo staršou dcerou (ona mala nastúpiť už do školy), lebo som mala tiež strach akko to zvládne a môžem ti povedať velmi dobre, vôbec neplakala a do školky sa stále teší. Teraz v máji bude mať 4 roky ale jej návyky pretrvávaju ked sme spolu. 🙂)))) Teraz mi to tolko neprekáža a neunavuje ma to, kedže je celý den v škôlke 🙂) neboj sa, všetko prejde, a ked bude mať 12 rokov už Ti na kolenách určite sedieť nebude 🙂

standu
30. mar 2013

😉 Osobne si myslim, ze maly citi, ze ti prekaza, boji sa, ze o to pride uplne a tym padom to robi viac..aspon u nas vela veci funguje ma tejto baze. moja dcera bola do 3 rokov doma len so mnou a manzelom, viac ako hodinku dve nebola bez nas nikdy a nebola takato, kazde dieta je ine. teraz cakame druhu a praveze to na nu prislo a to ma 5 😉 hladka ma, po tvari, bruchu, vyhrna mi tricko....neprekaza mi to, myslim, ze si uvedomuje, ze situacia sa zmeni a chce si uzit vysadne postavenie jedinacika kym to ide 😉 ja myslim, ze ho to prejde. ak ti vsak prekaza, skus si zariadit ako ti vyssie radili, aby si mala nejaky cas len pre seba, mne to pomaha.. ked sa vratim domov vypnuta po kavicke ci nakupe, cviceni hned mam to svoje dieta radsej lebo mi chybalo 😉 ak sa ti syncekovo spravanie nezda vporiadku, este stale sa mozes poradit s odbornikom, mozno ti v okoli znami poradia dobru detsku psychologicku...

igiana
31. mar 2013

@sherynkamalinka moja mala je presne taka ista. A tiez mi dviha tricko a pritiska si tvaricku na brucho 🙂. Ja sa z toho tesim, ze sa tak lubime a ze je taky "tulko". Rychlo z toho vyrastie. Nie kazde dieta je take, napr. kamaratkina je uplne bez mamy v pohode.