Ročné dieťatko nechodí. Môžme skúsiť používať chodítko?

mia885
29. sep 2014

Ahojte, potrebujem poradit, moje rocne dietatko este nechodi, vela lozi po 4, je strasne rychle, taktiez popri posteli, alebo dookola ohradky chodi ked sa moze drzat. Taka otazka, ak by som kupila choditko, nevadilo by to ze sa zacne pouzivat takto neskoro? Mozno by to pomohlo, dakujem pekne za nazory a pekny vecer 🙂

cerez
29. sep 2014

@mia885 Asi by som nepoužívala chodítko. Aj popri nábytku sa naučí. Nútiť ho do chodenia sa nedá. Ten správny čas príde. Od chodítka to nezáleží.

charaka
29. sep 2014

Choditka by mali zakazat! Nechapem ako mozu matky este aj v dnesnej dobe choditka pouzivat...
Rocne dietatko ma na chodenie veeela casu.

syrik
29. sep 2014

@mia885 Žiadna panika, pusti sa samo, moja začala V 15 mesiacoch. Choditko urobí viac škody, ako úžitku. Vyhodené peniaze, podľa mňa. 😉

nikasv29
29. sep 2014

Ani ja by som už nedávala do chodítka, Keď sa už chytá popri nábytku či v ohradke tak čoskoro sa pustí samé... 🙂 Naša malá začala chodiť 5 dní pred 17-timi mesiacmi a prvýkrát sa sama postavila v 15-tich mesiacoch a je tu nič jej nechýba... 🙂 Na všetko príde čas, či chodenie, rozprávanie...

belllinka
29. sep 2014

@mia885 Vela deti v 1 roku nechodi, da sa povedat, ze vacsina. Ma cas do 18 mesiacov. Ak uz stvornozkuje a chodi okolo nabytku, tak sa urcite kazdu chvilu rozbehne aj same. DIetatu najviac pomozes, ak mu nebudes pomahat a obmedzovat ho. Ak ho das do choditka, tak sa uz nebude mat o co snazit.

smejko26
29. sep 2014

Do 18 mesiacov sa nič nedeje, keď nechodí. Treba to nechať na dieťatko, keď sa bude cítiť na chodenie, tak začne chodiť. Zdá sa mi zbytočné aj vodenie za ruky. Kamoška tak chodila s dcérkou 6mesiacov a až ako 18mesačná sa odhodlala sama chodiť. Neboj, každé dieťatko je iné, určite sa raz naučí chodiť. Netreba nič urýchľovať

meluela
29. sep 2014

@mia885 je perfektne ze stvornozkuje, to je vyborne pre jeho vyvoj. Choditko ani chodulku nekupovat, urcite mu to nepomoze spravne chodit, akurat mu to poskodi chrbticu a hrozia mu urazy. Pises ze chodi okolo ohradky, urcite zacne chodit s pridrzanim okolo nabytku a ked si bude dost iste tak sa jedneho dna pusti krizom cez izbu same. Tiez ho nevodte za rucky, vela rodicov to robi ale nie je to dobre. Rocne dieta este vobec nemusi chodit, minimalne pol roka si este nemusite robit starosti. Ak by si mala nejake pochybnosti, radsej sa opytaj na radu lekarky.

siska53
29. sep 2014

@mia885 choditka doktori neodporucaju..vraj je sjor brzdou chodze a dietatko bude mat skor problem chodit samostatne. Nechaj ju tak.nech si lozi. Nasa zacala chodit az tyzden po 18.m
dr.nam.kazala nechat ju pekne 4nozkovat-vraj najlepsia terapia. Nechala som jej teda to jej tempo
A este sme chodili plavat (dobre na rozvoj hrubej motoriky).

Navyse moje "au-pairca" byvalo aj v choditku(nie casto),ale teda,ked som.odchadzala,mala skoro 17m.a este nechodila.
Nemam teda pocit,ze by to pomohlo.

brady1
29. sep 2014

@mia885 choditko by som určite nepouživala, lebo sa to neodporuča nie je to dobre na chrbticu lebo tim ho nutiš byt vodorovnej polohe nasilu aj ked už nevladze sa držat. Ono začne chodit ked pride ten spravny čas, moja staršia začala chodit ked mala 18mes., podla ortopedov ma čas do dvoch rokov. chodit sa nauči aj pri nabytku, ked si bude isty tak sa pusti.

marcelatje
29. sep 2014

@mia885 nie, chodítko by nepomohlo. Nechodí lebo nie je pripravené. Nemá dostatočne pevné svaly a potrebuje ešte pocvičiť, zosilnieť. Verím že to riešiš lebo každý sa čuduje že ešte nechodí, ale je normálne že deti majú čas začať s tým do 18 mesiacov. Ak dieťatko nemá žiadny iný problém daj mu čas a nenúť ho do pre neho momentálne neprirodzených polôh v chodítku.

mia885
autor
29. sep 2014

Len doktorka nam povedala najprv ze do 15 mesiacov by malo chodit, a duhy krat nam povedala, ze ak do mesiaca sa nepusti chodit, ze posle na vysetrenie, tak normalne sa bojim, v strese som , cize ked bude mat 13,5 mesiaca a nebude chodit ,mame prist. Inac dietatko dobre v noci spinka, pekne zaspi samo v postielke kazdy vecer v rovnaky cas, zacina rozpravat mama, baba , daj 🙂 a take kadeco, inac je usmiate a spokojne, rado sa smeje 🙂len doktorka detska ma vystrasila tym co povedala.

devicka
29. sep 2014

ahoj., chodítko netreba, neboj. všetko má svoj čas. a dieťa vie, kedy čo.... 🙂 moji chlapci začali v 13,5 mesiacov a malá dokonca v 15. a všetci bez chodítka. neurýchľuj nič 🙂

kaja79
29. sep 2014

choditko urcite nie - kuk ine diskusie preco nie. mas sikovne dieta, lozi po styroch, chodi s dopomocou, naco stresovat....raz sa pusti samo a potom to bude ina zabava🙂 Moj maly bol na tom podobne a ako 15 mesacny sa pustil sam. Dieta musi vyzriet fyzicky aj mentalne aby preklenulo jednotlive fazy. 😉

maaaria3
29. sep 2014

To je predsa úplne normálne!!! moje chodilo všelijak, len nie po dvoch... a potom sa zrazu len postavilo a išlo... nikdy sme napríklad nechodili za ruky, nepoznám to.... okolo mňa veľa detí začalo chodiť okolo 14 mesiaca... a veľmi istá chodza to už bola... tie, čo začali skor mali problém s koordináciou ešte dlho, boli neisté a padali.... neviem, čo je lepšie... všetko chce čas a nesiliť.... oni vedia najlepšie, čo im telíčka dovolia a prečo

angel1223
29. sep 2014

nas mal 17 mes.ked zacal sam chodit.....choditko sme mali a bola to dobra vec.....ked si potrebujes porobit a tak

lili_mia
29. sep 2014

@mia885 Nie chodítko!!!! A vyšetrenia sa neboj, možno zistia, že máš gumové dieťaťko - hypermobilita klbov. Klby sú proste slabšie ako je bežné a dieťa sa necíti stabilne, tak sa potrebuje pridržiavať. Cvičia sa cviky na posilnenie svalstva.

katinka71
29. sep 2014

@mia885 nestresuj urcite sa pusti chodit ked bude isty,mam 2 deti a zacali chodit ako14 a 15 m,choditko nie

sonagolisova
29. sep 2014

syn zacal chodit sam ked mal 15 mesiac takze mate este 3 mesiace cas....kde je napisane , ze vsetky deti musia chodit ked maju 1 rok.... ?

ocko78
29. sep 2014

Nenut ho..kazde dietatko ma svoj cas..svoje tempo kedy sa pusti behat..mne prve babo 14 mesacne a druhe si dalo nadcas 21 mesacne...iba raz naberie odvahu a uz ho nedobehnes

veriiii
29. sep 2014

@mia885 su deti co radi a vela lozia po 4-vacsina takychto deti preferuje tento sposob presuvania sa...a ak chodi popri nabytku-je super.
Moja zacala na prve narodeniny chodit sama, 3-4 kroky a potom sa pustila opat na kolienka,preferovala to, bez kolienok zacala v 14. mesiaci..Ja nie som moc za choditka..Netreba nic unahlovat..

fopka
29. sep 2014

moj bude mat o 10 dni rok a tri mesiace a stale sam nechodi, aj ked uz par krokov sam urobil, ked sa zabudol 😀... tiez chodi ako kliestik prisaty len okolo nabytku a lieta po styroch jak neriadena strela, ale ani mi nenapadlo riesit nieco, tak, ako sa sam posadil , sam zacal stvornozkovat, ako sa sam postavil, tak sa sam aj pusti a vykroci (myslim, ze to bude coskoro... o par dni) ..... choditko sme nikdy nepouzivali a urcite by som ho teraz nepouzila, ani ziadne cvicenie si myslim rocne dieta este nepotrebuje. ako tu bolo napisane, nesilit, vsetko chce svoj cas ...moj ma teraz osial chodit drziac sa za moju ruku...nabral stabilitu ked sa sam pohyboval popri nabytku, ale ma zrejme strach, tak chce stale istit rukou, prechodime teraz aj pol dna dokolecka po dome hore dole 😀

blondiee83
29. sep 2014

@mia885 prosim ta, na tu doktorku sa vykasli a hovoto. len ta zbytocne stresuje a aky to ma zmysel? tvoje dietatko nie je o nic, ale vobec o nic pozadu. na chodenie ma este dost casu. hlavne to prestan riesit a uvidis, ze sa ani nenazdas a bude behat.

liz_lemon
29. sep 2014

kam sa ponahlas? moj syn zacal chodit v 16. mesiacoch, a teraz krasne chodi ( ma 2 roky), kamoskina dcera zacala chodit skor, a stale je na zemi, co pada

lauricka
29. sep 2014

@mia885 choditko je absolutna hovadina 😉 . Uplne presne nerozumiem, co Ti nesedi na tom, ze rocne nechodi. Rocne dieta vobec nemusi chodit. Riesi sa to, az ked nezacne chodit do 18 mesiacov. Dietatko, ked je pripravene, teda dostatocne silne a pevne, zacne chodit s oporou, teda popri nabytku, stoliku, okolo stoliciek a tak. Zvacsa sa posuva do strany - vpravo, vlavo. Je to dolezite pre posilnovanie noziciek, clenkov, atd. Potom, ked nadobudne vacsiu istotu, zacne trebars robit samostatny krok, dva medzi oporami. Zacne samo stat v priestore bez opory a napokon chodit. Tymto vsetkym si ma prejst samo, vtedy sa najlepsie vyvija jeho telicko, aj chodza. Choditko toto vsetko narusa, dieta ma nespravnu polohu, nespravnu rovnovahu, nespravne kladie nozicky, chrbtica nie je spravne zatazena. Najlepsie jej pomozes tak, ze to nechas na nej samej. Ani za ruky vodit, uz vobec nie tak, ze dieta ma ruky dohora nad hlavou. Zase ma zlu rovnovahu,nespravne drzi telo, zle chodi. Je to zbytocne a akurat Ty prides o chrbat 😉 . Navyse, najtaz ho naucit na taku hlupost. Potom nebudete nic ine robit, len ho vlacit a este mu to ani prospievat nebude. Takze, nechat tak a cakat. Ono to pride, mate kopec casu.

lauricka
29. sep 2014

@mia885 Tvoja doktorka kde zije inak? To bude nejaka zabednena, asi postarsi rocnik, ci? Divna ozaj.

uhnakova
29. sep 2014

Nestresuj sa kvoli chodzi, ono to pride. Nas maly zacal chodit az 14 mesacny a jedno dievcatko, co sa pozname s mamickou z ihriska, dokonca az 18 mesacne. Vacsinou sa uvadza, ze do tych 18 mesiacov by malo dieta chodit, takze este mate kopu casu 🙂

mizupizu
29. sep 2014

Choditko neries, mne mala zacala chodit ked mala skoro 15 mesiacov. Ja som ju nevodila ani za ruky. Naucila sa stvornozkovat, takze kam chcela sa dostala, ked nieco potrebovala, tak sa popri gauci alebo stene po to dostala, ale ked chcela byt rychlejsia, tak sa vzdy dala na 4 a isla. Jeden den objavila na dvore kamene a chcela si ich zobrat na ine miesto, tak sa jednoducho postavila a vykrocila. Tak sa jej to zapacilo, ze sme potom cely tyzden prekladali na dvore kamienky a odvtedy je nezadrzatelna 😀

esterba
29. sep 2014

@mia885 Kašli na doktorku, máš šikovné dieťa. Ja som začala chodiť v dvoch rokoch, a to som už dávno recitovala básničky. Som normálna (do tej miery, ako to viem sama posúdiť 😉 ), pohybové ústrojenstvo v perfektnom stave, nedostatkom bodov v IQ testoch tiež netrpím 😀 Našťastie ani moja vtedajšia pediatrička ním netrpela, inak by máti stresovala ako ty a úplne zbytočne 😀

tweetinkapp
29. sep 2014

Náš malý bol takto na tom. Popri nábytku začal chodiť skoro, ale nie a nie sa ho pustiť. Najmä teda v obývačke chodil...mal takú svoju trasu okolo gauca a stolíka k druhému gauču a k telke, až sme na Vianoce (to mal rok aj mesiac) dali preč stolík, aby nezavadzal a čuduj sa svete ..zrazu si to vzal skratkou aj bez stolíka. 😀. Keby som to tušila, dám ten stolík preč dávno 😀 A chodítko odporúčam, ale iba také, čo sa tlačí.Náš ho dosť využíval, ale teda samostatne chodil až ked sme dali preč konferenčný stolík 😀.

sissy27
29. sep 2014

@mia885 no moja malá začala chodiť v 14.mesiacoch a ani ja ani doktorka sme nemali pocit, žeby to bolo neskoro... tak neviem, kam sa tá tvoja dr. ženie...ešte sa ti dieťa v živote nachodí že až, takže do roka a pol fakt nič nerieš...snáď okrem zmeny pediatra 😅
a na chodítko zabudni, to naozaj narobí viac škody ako úžitku...