S dvojročným synom zvažujem návštevu logopedičky

zuzana2230
11. mar 2022

Ahojte baby,môj synček ma 2,3r.Vobec nič nepovie len mama,baba a napodobňuje auta.Zvazujem návštevu logopedicky.Boli ste niektorá tak podobne.Po ako čase vidieť výsledky?Ako často sa tam chodí?Ako dlho to trvá?Treba aj výmenný lístok?Ďakujem za reakcie a pekný den

miroslava278
11. mar 2022

@zuzana2230 ahoj. Ja práve riešim niečo podobné. Lístok netreba. Normálne som zavolala klinickej logopedicke a ta nás objednala. Plus poslala nám dotazník a knihu s typmi co robiť s malým

mirkava
11. mar 2022

@zuzana2230 chodí už do škôlky? Ak začne chodiť "rozviaze" sa mu jazyk 😉

modrykomik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janinah
11. mar 2022

Chodí sa od 3 r.

zuzana2230
autor
11. mar 2022

@mirkava 7mesiacov chodí do jasiel,už tam som čakala,že sa pustí a nic

mirkava
11. mar 2022

@zuzana2230 aha tak v tom prípade treba skúsiť logopedicku. Môže to len pomôcť. Chodila som so synom, nevedel r. Pomohlo nám to

ankare
11. mar 2022

@zuzana2230 ano, určite vyhľadaj logopedicku a poraď sa. 🙂 Radšej dieťa podchytiť skôr a rozvíjať ho, ako sa dá. 🙂 Ak je tam aj daka porucha, na škôlku sa nedá úplne spoľahnúť, že sa mu tam roviaze jazyk, treba s rečou pracovať hlavne doma aj s pomocou logopedicky. 🙂 Držím palce!

ankare
11. mar 2022

@mirkava to vždy neplatí. 🙂 Dieťa môže mať nejakú poruchu reči, vtedy sa ten jazyk sám v škôlke nerozviaze. 🙂 Najlepšie je vyhľadať logopeda a poradiť sa s ním. Radšej zbytočne a skôr. 🙂

makova333
11. mar 2022

@mirkava alebo aj nie.
@zuzana2230 ak sa ti nieco nezda objednaj dieta k detskej psychologicke a logopedicke (obe dieta posudia "inym pohladom"). Vymenny listok nepotrebujes. Chodi sa podla potreby, diagnozy a casovych moznosti. A ako rychlo budu vidiet vysledky? No podla toho co dietatu je. Ak by sa mu zistila NKS,OVR... tak to budes riesit aj na zakladnej skole, ak bude dietatko v poriadku, tak to mas vybavene jednou navstevou.

anjelicek26
11. mar 2022

Logoped ti v drvivej vacsine pracovat s dvojrocnym dietatom odmietne. Nema sustredenie opakovat a robit logopedicke cvicenia. Pokial nerozviazali jazyk jasle ani ty doma, co ten logoped za tu hodinu-dve urobi v tyzdni? Mozes si na youtube pozriet tipy od logopedov, ako s detmi pracovat, ale nic viac... u nas bol problem sluch, aj ked reagoval uplne normalne, pocul zle - nie, nebol hluchy - ale zle pocul. Co sa tyka poruchy vyvinu reci, pred troma rokmi to nikto diagnostikovat nebude a ani vam poriadne nepomoze, lebo na pomoc treba spolupracujuce dieta chapuce vsetky pokyny... daj tomu este trosku casu a robte zatial doma maximum.

makova333
11. mar 2022

@anjelicek26 nemas pravdu, aj s malym dietatom sa da pracovat primerane jeho veku.

anjelicek26
11. mar 2022

@makova333 nas vtedy vsetci odmietli. Ano on bol hypermobilne torpedo (je dodnes). Diagnostikovany autizmus v troch rokoch, ktory podla mna ma len okrajovo, nespolupracoval a jacal furt hlavne kvoli tomu, ze nic nepocul...to je na dlho no, nemam dobre skusenosti s tymto... centrum vcasnej intervencie nam pomohlo najviac...

pribinak
11. mar 2022

@anjelicek26 nemusí odmietnuť. Môže mamine dat tipy a rady ako komunikovat s dieťaťom, ako sa s ním aktívne hrať. Ako ho učiť ukazovať na veci a ľudí.
Tu nejde o diagnostiku ako takú, na to je dieťa ešte male, ale môže urobiť maly test sluchu, môže s maminou urobiť anamnesticky rozhovor a tam podchytiť nejaké veci

3petka
11. mar 2022

@zuzana2230 podľa mna ti ho ani nevezme. Ja som mala problém so 4 ročným nakoľko uprednostňujú deti čo idu do školy… Možno sa s ňou len dohodnúť aby ho videla a neviedla ta ako s ním pracovať doma.

anjelicek26
11. mar 2022

@pribinak mne napriklad pediatricka tri krat merala synovi usi a vsetko ok podla nej, nechapem dodnes, ci ten pristroj neovladala alebo co...on bol strateny az ked bol sum okolo... ked vela ludi hovorilo jeden cez druheho alebo s dialky a nevedel odcitat s pier...cez normalne testy presiel, lebo ked pediatricka povedala, ukaz mi na obrazku to a to, pozeral jej na pery a vedel, co chce... jedno ucho mal zrastene tak, ze nepocul nic, druhe bolo 40%... tazke obdobie to bolo pre vsetkych. Ale ano mas pravdu aspon poradit sa moze ist.

marienkakf
11. mar 2022

@zuzana2230 rozhodne treba s nim pracovat, navstivte specialne poradensko-pedagogicke centrum, kde maleho vysetria, pripadne odporucia dalsie vysetrenia. Caka sa do veku 3 rokov, ak bude potrebna starostlivost, ale dovtedy by ste mali s dietatom pracovat doma a to by Vam mohli ukazat ako. Je rozdiel si pozriet youtube, precitat si, a je rozdiel, ked Vam to niekto predvedie ukaze, upozorni na chyby. Treba byt trochu prisny na seba, aj dieta a urcit si rezim, vediet ho spravne motivovat, ucit trpezlivosti, pouzivat komunikacne strategie..drzim palce!

pribinak
11. mar 2022

@anjelicek26 no smutne toto. Ale ísť na orl ich môže poslať aj pediatrička

nika12323
11. mar 2022

Ahoj ja som bola tiež s dcérkou 3 ročnou ale moc tam nechcela spolupracovať tak sme sa potom vykašlali na to a rozozpravala sa akosi sama 😀

lucindav
11. mar 2022

@zuzana2230 my chodíme 1x za mesiac, syn takmer 2,5 roka. Trosku sa hanbí pred nou rozprávať, ale s tým pomôže že dieťa nahras doma na video ako sa hráte, ako čítate knihu.. pomôže jej to posúdiť stav. Ale drvivá väčšina prace je na rodičovi. Logoped odporučí cvičenia a dá “návod” ako s dieťaťom pracovať. Keď ešte nerozpráva, tomu predchádzaju gestá a imitácie, úzko to súvisí s rozprávaním, logoped vie aj toto zhodnotiť a dať návod ako to rozvíjať. Nie je to pravidlo že do 3 rokov nevezmu

keiko33
11. mar 2022

Mám 4 deti a ani jedno z nich nezačalo rozprávať pred tretím rokom. Všetci až po 3r., Dovtedy len pár slov a syn dokonca po 3roku postupne. Riadne až okolo 4roku. Najmladšia mala 3 roky v decembri, chodí do škôlky a ešte len teraz začína rozprávať. Mám neter ktorá je mladšia a rozprávať začala od 1,5 roka. Ja by som to do troch rokoch veľmi nesilila. Najhoršie je porovnávanie. Každé dieťa je iné. Treba sa s ním veľa rozprávať a skúšať nech opakuje.

zuzkaa1991
11. mar 2022

@zuzana2230 moja do 3r. Len hmmkals.mozno mama baba dede tata hovorila inac hmkala ukazovala a to od 2,5r do škôlky je pravda po par mesiacoch zacala viac. Komunikovat po 3r. Som jej zacala.davat kvalitne.omega 3 doplnky.a po.mesiaci dvoch zacala uplne rozpravat.os.3,5.skadala vety atd.....aj ked nerozpráva cisto ma.slovicka ktoré nerozumiem ale poviem jej ze nerozumiem povie inac alebo opise to a ma 4r. Momentálne.....lekarka ma.nikde neposielala doteraz.aj ked som sa pytala znamej logopédicky tam do.3r/ 4r nema zmysel kedze dieta aj tak nevie spolupracovat

lilke
11. mar 2022

@janinah to bolo kedysi. Teraz sa pracuje s deťmi od raného veku, cca. od 6 mesiacov, no na rany vek sú špeciálne zamerané niektoré logopedicky, nevie to robiť hocikto.

annamarcela
11. mar 2022

@zuzana2230 napodobne :D moj ma 2,5 a nic...rozumie ale nevyprava...neriesim..je moje 3..

janinah
11. mar 2022

@lilke čistý biznis....aká tam práca so 6 mes.a čo tým chce premotivovana matka dosiahnuť? S plienka mi chodia pomaly do 4 r.ale rozprávať aby vedeli od roka a najlepšie rovno anglický...ok už sa ničomu nečudujem.zdravy sedliacky rozum sa v apatieke nekupi

lilke
11. mar 2022

@janinah napr. nepocujuce deti, deti s nervovým a svalovým ochorením, dawnov syndróm 😉 samozrejme, toto sú najvypuklejšie diagnózy. A je ich veľa, kde je vhodné, aby dieťa bolo podchytené skôr.
Detský mozog je najplastickejsi do 1 roka, do 3 rokov super, ešte sa dá veľa urobiť do 6. Potom je už všetko náročnejšie a efekt slabý.
A logopedia nie je iba o čistote reči, prip. slovnej zásobe. Je to aj o porozumení, využití gramatickych javov,... A v neposlednom rade tréning oromotorickych svalov. Plno deti napr. v 1.rade musí posilniť jazyk či líca, naučiť sa dýchať.

hivanik
11. mar 2022

Áno išla by som ....teda v tomto veku syna som to aj riešila....Čakacia doba bola 4 mes ...Je pravda, že syn na začiatku nespolupracoval , ale pani nám poradila s kade začať q doma sme cvičili a nemal problém ...Na ďalším sedení som vravela ako mu to ide a takto sme precvičovanie doma ...Po pol roku začal spolupracovať a začali prvé pokroky ....Odporučila nám uzivat Picovit IQ...Logo vie zhodnotiť ci stačí logopédia alebo je potrebne iné vyšetrenia ako neurologicke, ušné....

nela82
11. mar 2022

@janinah nechodi sa az od 3 rokov.

rachel36a
11. mar 2022

@janinah
@anjelicek26 chodi sa aj skor na logo ako v 3 rokoch...ja sama so synom chodim uz od dvoch rokov

maminkadeticiek
11. mar 2022

V takomto veku ta nikto k logopedicke neposle.Ak mu nechces dat cas a potrebujes riesit,tak je to skor na neurologicku v takomto veku.

tatianamaria
11. mar 2022

Moje deti začali rozprávať až v troch rokoch. V 2,3 rokoch nevedeli povedať ani mama, vôbec nic. Teraz môj trojročný už pomaly začal hovoriť. Ja by som to vôbec neriešila. Každé dieťa má svoje vlastné tempo.