Trojročný syn odmieta matku

rencika8
16. feb 2017

Baby prosím poraďte lebo ja som už zúfalá. Mam syna bude mať 3 roky a od januára chodí do školky ktorú zavládol úplne super plakal asi 2 dní aj to len chvíľku a celkom sa tam aj teší. Ide o to ze asi 2 tyzdne trvá taký stav že odmieta mňa ako svoju mamu, ja ho nemôžem obliecť, umyť zuby, prísť po neho do školky proste nič stále len tato ak sa ho pokúšam obliecť ja tak spustí strašný plač a vrieska že on chce tata. Skúšala som sa sním o tom veľa krát aj rozprávať a aj my sľúbil že sa niečo také už nestane ale spravil to znova. velmi má to trapy veľa krát kvôli tomu aj plačem ale jemu je to úplne jedno
Prosím poraďte čo mám robiť? Pripadne mám navštíviť psychológa alebo čakať že sa to zmení? Ďakujem za všetky odpovede

silaviat
16. feb 2017

nechat ho.. dieta ma obdobia kedy preferuje len jedneho z rodicov..ale to zas prejde..hlavne o do nicoho nenut, neplac pred nim a ani nevyieraj sladkostami a podobne.. ako matka viem,ze ta to trapi, ale treba vydrzat..dnes je oblubeny tatta zajtra mama a potom babka ... to su deti

pragmaticka
16. feb 2017

u nas presne opacna situacia..co by som dala zato, keby si mozem chvilku oddychnut a ona chce vsetko aby robil tato!! 😂 podla mna u vas ale iba prechodne obdobie..takze by som to na tvojom mieste velmi neriesila, skor nesilene sa mu venovala, skusala ho zaujat, zabavit , hrat sa s nim - ale nic nutene...inak moja toto tiez zvykla obcasne robit pri starkej..vsetko len starka ked bola u nas..ale uz ju to preslo 🙂

janickacrazy
16. feb 2017

@rencika8 A čo robí, ked tato nie je doma? Uprimne si to neviem predstaviť napr. u nás, lebo moj muž je celé dni v práci, takže ráno idem s deťmi do školky vždy ja. U nás je to skor naopak, čiže všetko robím ja, lebo som na RD a muž robí 12tky každý den. Ja by som asi tata poslala na týžden niekam k rodičom a bolo by hned poriešené. Ale určite ho to prejde časom.

dominika6
16. feb 2017

@rencika8 je to normálne,deti majú obdobia kedy si vyberajú jedného rodiča..prejde to..matku berú ako niečo praktické,obleč,ma,umy ma,daj mi jesť a tatov berú cez city,zážitky,majú k nim iné puto..
rob to čo robíš doteraz a nechaj nech si otec vychutná syna a ty si oddýchneš..

0silvia0
16. feb 2017

@rencika8 možno je to jeho spôsob odseparovávania sa od matky po nástupe do škôlky. Kým nechodil do škôlky, bol s tebou doma nonstop, teraz má životnú zmenu a možno práve týmto spôsobom sa s touto zmenou vyrovnáva. Je jedno, či sa adaptoval dobre alebo zle, ale niečo vo svojej hlave spracováva. Nechaj to tak a nerieš, nebude ťa odmietať ďalších 10 rokov, to sa neboj.

lubina
16. feb 2017

mozno aj ako reakcia na skolku.....ale je to urcite len prechodny stav, ziadny strach to prejde....🙂

jana_eyre
16. feb 2017

No a po skolke s nim nie je tato menej ako ty? Tiez si myslim, ze to je normalne, najma ak je muz s dietatom menej ako zena, dieta si ho chce vychutnat a tak ho uorednostnuje.. Nevie komunikovat empaticky aby ta to nezranovalo, je to proste uprimne dieta, ktore komunikuje tak ako to citi, to ale neznamena, ze ta nema rado.. Len to nevie inak..

mamulibabuli
16. feb 2017

nevsimaj si ho, dojde k situacii ze pride sam...najdi si nahradu,konicek, zalubu ak sa nudis aby si vsimol ze mas ine,,starosti,,.

katarinkaulany
16. feb 2017

Ja som zažila presne to isté. Po nástupe do škôlky ma začal odmietať. Nechcel ma vôbec. Až po dlhšom čase, keď som si nevedela rady, položila som mu otázku, či ma už neľúbi. On sa na mňa s hnevom v očiach pozrel a povedal:" A pečo si ma dala do kolky?"(A prečo si ma dala do škôlky?). Časom sa to upravilo... Veľa trpezlivosti 🙂

0silvia0
16. feb 2017

@katarinkaulany chúďa malé, cítil to ako krivdu... Veď aj nám matkám srdce trhá keď máme dať dieťa do škôlky, ja som mala z toho obrovský stres. Tak ako to musí brať chúďa dieťa? Nám sa javí že sa adaptovalo, že sa hrá v škôlke, má tam kamarátov, ale čo sa odohráva v jeho pocitovej rovine nevieme, lebo nám to nevie presne definovať.

katarinkaulany
16. feb 2017

@0silvia0 teraz má syn 9 rokov. Teraz sa už na tom iba smejeme, ale vtedy to bolo niečo hrozné. Myslela som si, že som tá najhoršia matka na svete... Škoda, že im do tej malej hlávky nevidíme. Možno by sme vedeli inak reagovať...

0silvia0
16. feb 2017

@katarinkaulany možno to všetci tak cítia, že mama ich odložila, len každý sa s tým inak vyrovnáva, poprípade prejde nejaký čas a zabudnú na ten pocit a fungujú normálne. Ja sa pamätám na svoje škôlkarske časy, že tiež som sa tam necítila veľmi komfortne a radšej by som bola doma...

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tomikejt
16. feb 2017

Neboj, to je prechodne. Aj u nas to bolo tiez, krpec chcel vsetkych len nie mna. Dokonca mi povedal ze sa prestahuje k babke. Tak mu hovorim mlady pan tak si zbal kufor a chod. Ale uz je to ok, daj tomu len cas. Venuj sa mu, hraj sa s nim.

simca06022011
16. feb 2017

ja mam 6 rocnu a mam toto iste :D u nas deficit ocka, a ked je ocko na blizku vsetko moze. On je ale este maly, cize podla mna to bude len nejake kratkodobe vycinanie :D
Inak som si spomenula: Mne mala chodila do skolky od 1,5roka a v skoro 3,5 mi zacala robit take cirkusy pri ceste do skolky, ze som bola na liekoch... doma rev, nemam ju obliect, obut, nebude jest, ani nic... celu cestu do skolky cez dve ulice vrieskala ze so mnou nejde, musela som ju vliect.. no ja som bola na nervy, zaludok hotovy uz o 6tej rano z toho, co zase bude dnes.. preslo ju to :D

gondyo
16. feb 2017

povedz mu,že ho ľúbiš a chceš byt pri ňom,starať sa o jeho potreby vždy tu budeš prenho...

kuriatkomm
16. feb 2017

Ježiš, neplač ! Neblázni. Ja mám 2,5r dcérku, tiež mala obdobie,že keď prišiel tato domov z práce,tak len on a ja som ju ani obliecť nemohla,ani nič,no neriešila som to. Teraz to už nerobí,no keď príde tatodomov večer,tak kričí naňho už z okna, hneď sa naňho vrhne a chce sa s ním hrať, proste ho ľúbi. Teraz mám žiarliť? 😀
Aj k babke často chodieva,na víkendy a neplače zamnou, niekedy sa sama k nej pýta, no a? No keď sme spoku,užívame si každú chvíľku. Nebuď sebec, ona nie je len tvoja,je aj tatova, čo si myslíš,že do konca života bude chcieť aby jej tatinko topánky obúval?

terezka1947
16. feb 2017

@rencika8 u nas su obaja chlapci zatazeni na ocka...teda,starsi,no a mladsi opakuje po starsom,jeden na druheho ziarlia,manzel ich musi mat na rukach oboch,hrat sa s obidvoma....tiez si niekedy kladime otazku,ci ja som vobec potrebna😀
neboj....to ma len take obdobie...ale ma ta rovnako rad
aaaa zase,chlapci maju mat v ockovi svoj vzor,partaka-ja si tak vzdy hovorim😉

snehuuulienka
16. feb 2017

@rencika8 obdobie vzdoru,inak to neviem nazvat....viem,ze Ti to ako mamke velmi ublizuje,a dieta to vycitilo,ze si slaba,ze Ta to trapi.....kedze ma pri sebe tatka tak si vybera jeho,ak by nebol momentalne pri vas,musel by Ta pocuvat a teda chciet aj,aby si ho Ty obliekala....na psychologa to urcite nie je...😉toto obdobie velmi rychlo prejde,nehnevaj sa ani Ty na maleho,je v takom obdobi a postaveni,ze ma momentalne na vyber medzi vami dvoma....🙂dolezite je,ale aby po case vam neskakal po hlave,musite sa vy obaja dohodnut medzi sebou ako rodicia na istych pravidlach,ktore musite ale obaja dodrziavat....inak to dieta vyciti,a stale si bude vyberat a je to potom zacarovany kruh a maly panko si bude rozkazovat co a ako....toto si ustriehnite,a bude fajn😉

rencika8
autor
16. feb 2017

@silaviat
@pragmaticka
@janickacrazy
@lubina
@katarinkaulany
@gondyo
@terezka1947
@0silvia0
@kuriatkomm
Ďakujem baby veľmi ste ma potešili aj keď ráno bola zas hrozna situácia krd som sa ho snažila obliecť do školky tak vysádzal že ja nemôžem že len s tatom dokoncane sa ho nejakým spôsobom podarilo vyzliecť z pyžamá s on si to potom akoby uvedomil a obliekol sa zas doňho lebo aj to vraj môže len tato bolo mi to veľmi ľúto a držala som sa až keď odišli tak som sa vyrevala :( veľa krát sme sa už o tom rozprávali, veľa krát som mu povedala ze ho ľúbim najviac na svete a zdá sa mi ze je to čím ďalej tým horšie. A ked náhodou není táto doma tak som mu dobrá aj ja
Napadlo ma ci to nemôže byť aj tak ze on keď ráno odchádza tak ja som doma a väčšinou keď príde tak som stále doma alebo niekedy pridem až neskoro večer keď on už spi, tak.neviem nerobí to totiž od začiatku ako chodí do školky ale nepovie mi prečo to robí, čo je zlé on ale vie ze chodím do práce a že preto je on v škôlke.
Je mi strašne aj keď vám toto.pisem tak mi tečú slzy....

rencika8
autor
16. feb 2017

Inak v škôlke že je úplne dobručky a posluchne na slovo

terezka1947
16. feb 2017

@rencika8 skus,ked si doma...a mas cas...urobte si "mamickosynovsku"jazdu....len vy dvaja....uvidis,pomoze to....on ta ma rad,to sa bat nemusi,ale take vylety,mimo domu...spolocne pecenie,napr.,velmi to pomaha

0silvia0
16. feb 2017

@rencika8 možno sa na teba vnútorne hnevá, že ty si doma a on musí z domu preč do škôlky. Skús aspoň ráno sa vychystať a ísť akože do práce, aby videl, že doma nikto nie je a že ani mama nebude doma, všetci idú za povinnosťami. Možno aj malý detail pomôže, ale skúsiť to môžeš, môže totiž na tom niečo byť...

alaguema
16. feb 2017

@rencika8 zrejme to s tou škôlkou nejak súvisí, ako písala @0silvia0, takto sa s tou zmenou asi vyrovnáva. Napriek tomu, že navonok sa neprejavil nástup ako problematický, on môže v sebe niečo riešiť. Nenapísala si, ako to vlastne riešite. Ako reagujete v tej danej situácii. Ustupujete mu, alebo sa to snažíte nejak korigovať? On musí pochopiť, že to, že stropí cirkus neznamená, že dosiahne svoje. Ako to tu opisuješ, pripadá mi ako taký malý diktátor, ktorý si všetko vydupe revom. Jednoducho také správanie netolerovať. Ak to nejde dohováraním, tak treba nájsť spôsob, cez ktorý pochopí, že jeho správanie má následky. 3 ročné dieťa by to už malo vedieť. Urobil si cirkus - nepôjdeme na zmrzku, lebo nás to rozladilo a už nemáme chuť. Treba mu vysvetliť, že nemusí s tebou tráviť čas, nemusí sa s tebou hrať, ak nechce, ale musí rešpektovať nejaké pravidlá správania sa. Môže sa hnevať a úplne kľudne to môže dať najavo, hovoriť o tom, ale v rámci nejakých hraníc. My dospelí, tiež nemôžme v hneve niekoho rozsekať. Sú spôsoby, ako s emóciami pracovať a on to ešte nevie. Mimochodom, ako sa v tom celom chová manžel?

vladka1828
16. feb 2017

@rencika8 ahoj, môj syn - o chvíľu 3-ročný, má tiež také obdobie.....keď som s nimi iba ja, tak mu môžem pomôcť sa obliecť, vyzliecť, proste všetko okolo neho robím ja........ale akonáhle je doma aj manžel, tak všetko musí robiť ocko- čistí mu zúbky, oblieka ho, v aute ho musí pripútať on.........ale neberiem to tak, že by mal menej rád, jednoducho má také obdobie.....a zas, predsa len je to chlapec, tak si myslím, že je aj lepšie, že nie je len na mňa naviazaný, ale viaže sa aj na ocka - tým od neho preberá aj to "chlapské" správanie, ktoré ho ja ťažko naučím........a neber to tak, že keď nie je ocko doma, si mu dobrá aj ty, ver, že vás ľúbi oboch najviac na svte 😉

rencika8
autor
16. feb 2017

@alaguema keď niečo také spraví tak mu povieme že je to zle a napríklad sme mu vzali obľúbenú hračku alebo mu nedovolíme pozerať obľúbení rozprávku aj si chvíľu poplace ale potom je zas dobre. A nazvala si to celkom presne že je ako malý diktátor, on si povie kto si sním ide umyť zuby alebo spat a podobne a keď není po jeho tak začne vrieskat, občas to necháme tak a po nejakom čase sa ukludni ale niekedy pre pokoj hlavne susedom ustupuime keď napríklad ja si sním idem umyť tie zuby a on povie ze chce s tatom a my už vieme ako by to pokračovalo tak ide teda radšej on. Ako to teda skôr riesit? Nechať ho radšej vyrevat a vyzurit sa alebo to mam nechať tak a nech sním radšej robí všetko táto? Čo sa jeho týka tak mu často dohovara že sa nesmie takto správať, niekedy mu dáme aj po zadku a na mna sa hnevá keď kvôli tomu plačem. Ale čo sa týka školky tak tam že je úplne poslušný aj keď ide na prázdniny k babke tak úplne bez problémov

rencika8
autor
16. feb 2017

@vladka1828
A skúšali ste niekedy že by si to spravila ty aj napriek tomu že malý chce aby to spravil manžel aká bola alebo by bola jeho reakcia? Lebo my veľa krát a vždy to bolo rovnaké strašný histericky plač

alaguema
16. feb 2017

@rencika8 ja osobne by som neustúpila. Aj keď chápem, že kvôli susedom je vám to nepríjemné. Ale on vás vlastne vydiera a uplatňuje moc, ktorú nad vami má. Čo rozhodne dobré nie je. Ako som napísala - odmietať môže spoločnosť, hry, ale to, ako si podelíte starostlivosť oňho, je na vás a on vám nemôže diktovať. A už vôbec nie vrieskaním. Manžel by mal odmietnuť nahradiť ťa pri nejakej činnosti a rázne mu povedať, že to s ním urobí mamina, pretože ste sa tak dohodli a on to musí rešpektovať. Inak vám prerastie cez hlavu a budeš mať doma nezvládnuteľné dieťa.

cawes
16. feb 2017

@rencika8 aj moj to robil kym sa pristel nenahneval zobral maleho anpovedal mu ked tu mama nie si tak som ti dobry teraz si idem umyt zuby s tebou ja. Samozrejme ze reval umyli sme zuby dali do postele a bolo. U nas bol opacny pripad vsetko ja.

mirkaandrej
16. feb 2017

Deti majú rozne obdobia. Môj 4 ročny syn hovori mužovi keď ide do prace že nech ide radšej mama a Ty ostaň somnou doma. Za nim plače no keď ja odchadzam nič . Ale pritom tvrdi že najviac ľubi len maminku 😍
netreba sa preto na dieťa hnevať ani ho hneď brať ku psychologovi.
Ono sa to časom zmeni. O par mesiacov može byť tak že bude tak na Tebe zavistly že budešchcieť aby aspoň na chvilu išiel za niekym inym.