Druhé dieťa - dodajte mi odvahu

tinqua
6. aug 2015

Ahojte žienky, už si tu frčím nejakú dobu, možno som niekomu aj poradila alebo aspoň pobavila 🙂 Všetko si zvyknem riešiť sama, nezakladám tému pri každom probléme a pod., ale toto je niečo do čoho ma musíte dokopať...viem, že chcem druhé dieťa, viem že ak chcem aby bol medzi deťmi presne dvojročný rozdiel musím sa do toho pustiť, ale problém je ten, že sa toho bojím ako čert kríža...ja som vo svojej podstate človek čo bars veľa vecí nerieši a áno som aj pohodlná, bojím sa, že pri dvoch deťoch prídem o samú seba, sakra sebectvo, ale ja si ozaj rada dám deco vína večer s mužom a som rada, že už moje ročné dieťa vtedy spí a môžem byť aj manželka a sexi ženská (aspoň sa tak občas cítim)...takže k veci, mám zoznam proti: 1. dve deti tak ľahko na deň alebo víkend k starým rodičom neupracem, 2. znova sa zväčším o tri čísla a boh mi je svedkom, že dole to ide strašne ťažko, 3. po prvom cisárskom ma doteraz bolí jazva, ako to bude keď mi do toho seknú druhý krát?, 4. začínam po troške podnikať, zvládnem to aj s dvoma deťmi? 5. dcérka je náročná, do 10. mesiacov nespala dlhšie ako hodinu, čo ak bude také aj druhé, to sa zbláznim. ....no takže moje proti sa delí na sebecké a existenčné problémy ....a teraz keby ste mi vy napísali, prečo je úžasné mať deti takto po sebe, šťuchnúť ma dopredu, môjmu mužovi je to vlastne jedno, keď mu poviem poď na vec s radosťou šprcku zahodí meter od seba....ja vám budem strašne vďačná, keby mám kopu kamarátok nedám ani toto sem, ale mám všeho všudy zo päť z toho dve chcú ostať pri jednom a tri deti vôbec nemajú....ďakujem 🙂

stepanka274
6. aug 2015

Cudujem sa, ze este nikto nepise. Ja mam 3 synov do troch rokov, prvy cisarsky a druhy bol prirodzeny aj treti, stihnes to jednym vrzom, vacsi rozdiel uz nebudu taky surody, takto budu mat dost podobne hracky, zaujmy, este teraz si v tej materskej cerstvo tak to vuyzi.ked ti podrastu tak to ti bude sveta zit, mne sa to obdobie malych deti zdalo vecne, nekonecne, ale teraz by som to aj chcela spat, tak sa neboj, ked si taka pohodova tak to das 🙂

miku1
6. aug 2015

@tinqua Ja by som ťa aj nakopla, ale bývaš ďaleko 🙂 Ja mám 2 baby rozdiel medzi nimi 2 roky a 2 týždne. Super, šetríme na oslavách menín a narodenín, majú po jednej spoločnej, nakoľko aj meniny aj narodeniny majú presne s rozdielom 14 dní. 🙂 Prvý rok - čistý zabijak, druhý rok - tesne pred nástupom na psychiatriu som nastúpila do práce, takže pohodička pohoda .....🙂 Ja určite odporúčam aspoň tie 2 detičky, teraz keď majú 4 a 2 roky vedia sa pekne pohrať aj pohašteriť, prespia celú noc, takže konečne sa vyspím aj ja 🙂 A teraz vážne.....chcete druhé dieťa, tak smelo do toho, ani sa nenazdáš a deti budú veľké a budeš mať čas na vínko s manželom, a aj na všetko ostatné 🙂

tinqua
autor
6. aug 2015

@stepanka274 ďakujem za odpoveď, ja toto potrebujem počuť....sú to veci, o ktorých viem, ale ešte si to poriadne dostať do hlavy 🙂

tinqua
autor
6. aug 2015

@miku1 😀 díky moc...veď zato rozmýšľam, že keď chcem zas májové mali by sme sa do toho zachvílu pustiť...ešte aj júnové by bolo fajn, nech nemusím kupovať iné veci 🙂 no ten rok zabijak, je presne TO, ale šak prežila si....prežijem hádam aj ja....

miku1
6. aug 2015

@tinqua Prežila som a prežiješ aj ty 🙂 Už len myšlienka na to, že obe sú májové a mladšej sedia všetky veci po staršej mi dodávajú chuť a energiu a s vďačnosťou sa dívam do peňaženky 🙂

bonaqa2013
6. aug 2015

ach žena moja, keby som ja takto rozmýšľala tak neviem, neviem. my máme 4. syn 20r, a dcéry sa narodili jan. 2006, jún 2008, febr. 2010. Rozdiel si vyrátaj. všetky deti som rodila prirodzene, nechala som to na lekárov. po všetkých pôrodoch mám váhu o 1 kg viac ako doteraz 52 kg - a keby aj viac nechám to tak. 3 dieťaťu sa ústa nezavreli celé noci - nosili sme ju aj 3 hod. v noci, do 1 roka. posledná dcéra má zdr. problémy, som 10 rokov doma, nepracujem - kvôli dcére, no a čo život beriem tak ako ide. myslím, že veľa rozmýšľaš nad tým či dieťa mať alebo nie. A to ešte nevieš či sa to vydarí na prvý šup. My máme všetky deti neplánovane....jasné, peňazáí by sme zniesli aj viac, ale musíme to prijať tak ako je....

tinqua
autor
6. aug 2015

@bonaqa2013 možno pretože mám čas rozmýšľať, špekulujem až moc....ale samozrejme máš pravdu, ďakujem za reakciu...

tamdia
6. aug 2015

Ty potrebuješ dokopať, ja ťa odhovárať nebudem, len sa s tebou podelím o náš príbeh. Máme 8 mesačného syna a o pár dní 10 ročnú dcéru. Boli sme na tom presne ako ty. Sme tiež pohodlnejší a veru sme si užívali, keď už dcérka bola trošku väčšia a zase sme mali viac času na seba samých aj navzájom. A postupne sme si aj tak zvykli na ten život v trojici 🙂
Tému druhé dieťa sme riešili tak intenzívnejšie až posledné roky, no chýbalo odhodlanie, až keď mi už biologické hodiny začali veľmi tikať (ja 37-MM 40) sme si raz povedali, že ak nie teraz tak už asi nikdy-a podarilo sa hneď na prvý krát 🙂-ale to už musím priznať, že aj dcérka nás k tomu dokopala, lebo nám hovorievala, že keď nebude mať súrodenca tak chce malého psa 🙂 no a to bolo rozhodnuté 🙂
Ale musím ti povedať, že aj keď možno neskôr ten veľký vekový rozdiel už výhoda nebude, zatiaľ si to neviem vynachváliť. Dcérka je už zodpovedná, dá na neho pozor, pomôže. Úplne ho zbožňuje! My sme z neho tiež paffff, je to úplná nádhera po toľkých rokov mať zase malé bábo, so všetkým čo to obnáša 🙂
Ja som typ ženy, ktorá si nevie predstaviť a nikdy ani nevedela, že by som mala dve malé deti naraz. Nezvládla by som to psychicky. Je to proste o povahe, je kopec žien čo majú tesne za sebou odrodené nie dve ale viac detí a zvládajú to a ešte aj domácnosť, varenie a upratovanie. No ja nie, a radšej si to priznám, ako by sa zo mňa mala stať vystresovaná, unavená troska 🙂
Treba sa zamyslieť, či ste ako manželia povahovo vhodní na starosti, zhon a stres okolo dvoch malých detí, či sa viete navzájom podporovať, pomáhať si a tolerovať až tak, že sa podržíte vo všetkom. Či viete dať bokom seba a obetovať sa pre deti. Či vám nebudú na čas chýbať pohodové večere pri vínku a tak. Hlavne pre ženu je to dosť náročné, keď sa jej denný režim točí výlučne len okolo bábätka...lebo keby vám to malo zhoršiť váš vzťah, alebo rodinnú pohodu, ktorú podľa tvojich slov zrejme potrebujete, tak treba ešte radšej počkať! Myslím si, že najvhodnejší vekový rozdiel je tých 5 rokov, je to taký kompromis.
Ale ešte raz zdôrazňujem, sprav si v sebe analýzu, veď len ty sama vieš najlepšie posúdiť čo je najlepšie pre vás všetkých aby potom to druhé dieťa prinieslo viacej radostí ako starostí 🙂
Jaj a k tomu podnikaniu toľko, že obaja sme SZČO, a veru vlastné podnikanie (myslím teraz činnosť, že bez ďalších zamestnancov, ktorí podržia firmu) hlavne keď začínaš, ti určite nepôjde tak ako by si si želala, jedine že budeš mať opatrovateľku-to je iné. Ja sa k práci dostanem len sporadicky, všetko musí ťahať manžel sám a nie je to žiadna výhra!
Tak asi toľko, aj tak som sa už dosť rozpísala 🙂
Verím, že aj táto diskusia bude pre teba prínosom a pomôže ti v rozhodovaní.
Ja som sem napísala len svoj subjektívny názor, takže prosím všetky, ktoré so mnou v niečom nesúhlasíte, aby ste to prijali s rešpektom a nezačali tu útočiť a poúčať. K ničomu by to neviedlo 🙂 Ďakujem.

kadri
6. aug 2015

@tinqua nerozumiem, preco chces, aby bol medzi detmi 2-rocny rozdiel? 😒 ved mas len argumenty proti... ak sa na to necitis teraz, pocuvaj svoje vnutro a pride to asi inokedy. z vlastnej skusenosti, ak by sa to dalo ozaj presne naprojektovat, tak si dam medzi detmi vecsi rozostup, aspon 2,5r. bolo to narocne, ked boli decka male a teraz v puberte rovnake pohlavie a maly vekovy rozdiel je ozaj brutalna rivalita a musime to dajako prezit 😀

martinka13
6. aug 2015

Akoby si mi z duše hovorila. Aj ja som váhala. Nakoniec som otehotnela keď syn šiel do škôlky. Zdalo sa mi to.ideálne. Žiaľ tehu skončilo v 23.TT. A potom len nastali časy odkladania, strachu že čo ak znova.... Vďaka Bohu tu teraz pri nás spinka 7 mesačná bábika. Syn má 6,5. Keď to teraz môžem posúdiť ideálny vekový rozdiel. Všetko má za aj proti. Syn sestričku zbožňuje, žiadna žiarlivosť ani nič. Keď nemáš chuť tak to nerieš. Možno neskôr Ti to príde vhodnejšie. Ono sa to aj tak nedá naplánovať..

tinqua
autor
6. aug 2015

@tamdia si sa rozpisala, ale perfektne 🙂 môžem zodpovedne prehlásiť, že s manželom sme schopní vychovávať dve maličké deti, len je to presne o tom, že naozaj prídem o svoj kúsok pohody ....zas tá pohodlnosť je u mňa dvojsečná vec, najradšej by som mala odrodené hneď a potom už pokoj, ale zas presne ako ty píšeš do určitej miery ma to desí, možno je ozaj lepšie keď je väčší rozdiel aspoň jedno dieťa nebudí druhé vreskom 🙂 ako aby ma nechápal niekto zle...ja veľmi chcem mať dve deti...akurát to načasovanie hm....s podnikaním upresním, chcem z maminej zabehnutej firmy urobiť pobočku v meste kde žijem...takže až tak od piky to nie je, skôr je to o tom , že teraz hrabem vedomosti a praktické skúsenosti...ešte sme sa s manželom dohadovali, že budeme robiť dieťa až budeme mať vymyslené meno, lebo pri dcerke sme to ledva stihli a keby je to náhodou chlapec tak meno ani nemá 😀 a dnes sme sa akurát zhodli...no uvidíme 🙂 a ďakujem za dobrú radu 🙂

tinqua
autor
6. aug 2015

@martinka13
@kadri
baby veď ja som z toho jeleň, zato chcem počuť niečo úžasné, príbehy zo života a podobne...chuť by bola, túžba tiež....len rozum mi furt hádže polená pod nohy...možno by som to mala nechať na voľnobeh a kedy sa zadarí, vtedy sa zadarí...a tie dva roky preto, že som vyrastala v surodeneckom vztahu s tymto rozdielom a s bratom mám super vzťah odjakživa...aj keď je pravda, že bohvie ako by bolo keby je to sestra 😀

aadulik2110
6. aug 2015

@tinqua 1. nie je ľahké upratať obe deti.... ale s tým starším sa dá aj čo to vybaviť a čo sa týka manželského života - náročné skĺbiť spánok oboch detí, ale ide to - dôležitý je aj režim - keď obe deti o 20:00 už ležia v postieľkach a niekedy dokonca i spia....
2. pri prvom som pribrala 13kg a dole to išlo fajn - do 2 mesiacov som bola na pôvodnej váhe, potom som však pribrala a počas druhého tehu 17kg - malý mal 10mes., keď som sa vrátila na predtehotenskú váhu a odvtedy som ešte čo to schudla (ešte mi chýba 0,5 kg a budem na váhe pred 1. tehotenstvom)
3. oboch som rodila prirodzene a to mali 4050g a 4200g - po prvom pôrode ma bolela jazva a nemohla som si celé šestonedelie sadnúť a pri zmene počasia ma boleli stehy ešte dobrého pol roka, tak po druhom pôrode som sedela na druhý deň a bez problémov)
4. ja mám pocit, že pri 2 si to viem lepšie zariadiť ako keď som mala jedného
5. prvý bol náročné dieťa.... a vlastne doteraz je.... mladší nebol žiadny spáč - keď sme prišli z pôrodnice, tak mi spal 3x denne 15min. doteraz mi spí len 1 hodinu denne.... ale inak je pokojné a spokojné dieťa - vie sa zabaviť sám a to odmalička - i keď tak málo spával, tak si vystačil sám - hral sa s ručičkami, neskôr s hračkami a ja som riešila staršieho....
Aby som to zhrnula, finančne to pre nás nebolo a stále nie je najlepšie riešenie mať takto po sebe dve deti (22,5 mesiaca je rozdiel), ale už na staršom bolo vidno, že potrebuje niekoho k sebe, troška "uzemniť" a deliť sa nielen o veci, ale aj o rodičov (prvé vnúča na oboch stranách a patrične to už využíval). Mladší mal rok a starší teraz 3 - pekne sa spolu prehrajú, nakoľko sú takmer v rovnakom čase narodení, tak oblečko i to sezónne mi sedí i na mladšíeho (takže aj tu sa dá ušetriť), hračky tiež dedí a i keď by to bolo opačné pohlavie, tak už toľko vecí nekúpiš ako pri prvom.... Staršieho som odplienkovala štýlom, že plienočky sú pre malé bábo.... (aj tu sa dá ušetriť). Každý má svoje pre a proti - to si musíš samá zvážiť, ale v mojom prípade to bolo najlepšie rozhodnutie a byť tebou, tak sa nakopnem - i keď začiatok bude náročný - zladiť všetko a prispôsobiť sa novej situácii... zvládnete to, neboj

zuzka_puska
6. aug 2015

@tinqua Ahojky, ako tak citam, tych proti mas naozaj viac nez dost 🙂 Ja si myslim, ze ak sa na druhe dieta este necitis, tak radsej pockaj. Ta teoria, ze ak je medzi detmi velky vekovy rozdiel, potom si nerozumeju, sa mi nezda..... Mam mnoho znamich, ktori maju o 1-2 roky starsieho surodenca, a takmer sa nerozpravaju. Som toho nazoru, ze ak maju mat dobry vztah,budu ho mat, a ak maju mat zly vztah, tiez ho budu mat,bez ohladu na vekovy rozdiel. Jedneho dna urcite pride ten spravny cas, kedy budes dietatko velmi chciet a pre budes mat viac ako proti. Ale je to na tebe 🙂

asshanti
6. aug 2015

ahoj, ja mam medzi chalanmi rozdiel 2 roky a 8 mesiacov, oboch sme velmi chceli a planovali, tak aby som bola na materskej plynule 🙂 prvy syncek od narodenia uplakany, strasne narocny, isla som do porodnice a on este stale neprespal noc a to mal teda takmer 3 roky! a vyhanal manzela zo spalne, nechcel s nim spat ani cez den, hoci inak boli super kamosi... proste na spanie bola len mamka 🙂 ale zvladli to super 🙂 bala som sa velmi ako to bude, paradoxne som bola pripravena na horsie, ale bolo to lahsie, malemu neublizoval, mohla som ich nechat aj osamote, zato teraz sa trepu o dusu furt 😀 😝
nikdy by som nemenila, najkrajsi cas straveny doma na materskej, ubehlo to ako voda, 14.9. uz nastupujem opat do prace, po vyse 5-ich rokoch doma, ani sa mi verit nechce... 🙂 a zvladli sme to super, my ani decka nedavame na vikend k starym rodicom, nemame taku potrebu, prveho som mala v 27-ich rokoch, takze dovtedy som si svetkeho uzila habadej 🙂

veronika1402
6. aug 2015

Presne ako ja,tiež som pohodlna,a som rada,že mala ma už tri a už je z nej naša partacka,bola perfektne dieťa,od 1 mesiaca mi presoala celú noc,ale ten mesiac bol zabijak a preto som si povedala,že teraz nie,a možno ma to raz chytí,možno nie🙂

tinqua
autor
6. aug 2015

@aadulik2110 vidíš toto je skvelý argument, práve ta rozmazlenosť jedináčikov...u nás je dcerka tiež prve vnúčatko na oboch stranách a vlastne prvé malé dieťa za dlhú dobu aj v širšej rodine...takže sa vyžíva v pozornosti 🙂 možno by sa znormalizovala skôr...mňa tak najviac pichlo dopredu, keď mi kamarátka povedala, že čaká druhé a tiež bude mať dvojročný rozdiel....tak som si uvedomila, že vlastne keby sa nám šmykne asi by som neplakala...ono je tam stále pochybnosť, lebo na jednej strane dvaja paviani, lenže potom zas ...jedno dieťa vypiplané a šup späť do plienok....

asshanti
6. aug 2015

@aadulik2110 pises mi z duse, presne aj ja tvrdim, ze pri prvom syncekovi som bola nemoznejsia ako teraz, pri dvoch malych detoch som toho ovela viacej stihla a zvladla ako pri jednom 🙂

tinqua
autor
6. aug 2015

@veronika1402 vidíš a moja nespala 10 mesiacov...vedela byť hore každých 20 minút 😀 ...ale vraj, som tak počula, že vždy je horšie jedno a to druhé to potom vynahrádza...som zvedavá 🙂

rutie
6. aug 2015

Tak ja ti dam argument, ktory sa bude pacit tvojmu pohodlnemu ja: ak nechces robit dietatu o 3-4 roky animatora, ale sa radsej venovat svojim veciam, tak to dieta rychlo sup - sup maj. My mame za 5 rokov styri deti, bol to zahul a stale je, ale moje deti si abolutne same vystacia. Su prazdniny, ja robim z domu a deti sa vedla v izbe hraju clovece a ine stolove hry, alebo vonku miesaju elixiry so vsetkeho, co najdu v zahrade. Popripade sa pohadaju, ale to neriesim, nech sa ucia do zivota riesit konflikty. O najmensiu stvorocnu sa nemusim starat tiez - zoberuju ju bicyklovat, kreslia si snou, uz ju aj citat skoro naucila nasa prvacka - pona vsetky pismena, kratke slova aj pospaja... Na dovolenke sme si z muzam lahli na deku a len jednym okom kukli, co pekne postavili z piesku, aj do vln spolu skakali a nas nepotrebovali. Jasne, ze sa rada obcas zahram s nimi, ale to co bavi aj mna, nemusim uz kolace na piesku piect 🙂
Jedna dcerka ma najlepsiu kamosku jedinacka a jej zufali rodicia si normalne nasu dceru poziciavaju, ked si chcu oodychnut, aby ich mala mala s kym hrat a necumela len do tabletu. Dokonca aj na drahu letecku dovolenku ju zobrali - aby si oddychli a nemuseli sa splhat na tobogany 🙂.
Ale s tymi argumentami proti mas uplnu pravdu, nebudem ti tahat medove motuzy. Ale za par rokov vsetky prestanu byt aktualne a dieta tu bude vzdy. Jednoducho, vzdy je lepsie mat viac lizkych ludi ako menej 🙂.

tinqua
autor
6. aug 2015

@asshanti možno zato, že už človek nevstupuje na neznamu pôdu 🙂 baby už sa mi miska váh preklápa 🙂

tinqua
autor
6. aug 2015

@rutie tak musím povedať, že klobúk dole....si si to zariadila ako pani 🙂 veľká rodina to musí byť niečo úžasné...ďakujem 🙂

asshanti
6. aug 2015

@tinqua presne, ako "prvomaminka" som vsetko az prilis riesila, je mu zima, neni mu horuco, hladny je, place, vyrazku ma, otras 😀 aj pri druhom som uzkostliva a starostliva mama, ale uz to neprehanam a vela veci viem, som nad vecou, vlastne od porodnice vysmiata, spokojna 🙂 pri prvom som si co to aj odrevala 😝

viera77
6. aug 2015

@rutie krasne, vystizne a pravdivo napisane....niet viac co dodat, len suhlasit, aj ked by islo len o dve deti 😉

tinqua
autor
6. aug 2015

@asshanti je pravda, že po tom čo nás malá niekoľko mesiacov terorizovala svojim ponocovaním, som si povedala, že som niektoré veci mohla urobiť skôr alebo úplne inak...holt na malej sa učím, na druhé už pôjdem poloprofesionálne 😀

aadulik2110
6. aug 2015

@tinqua no ja som to vyžadovanie pozornosti badala u staršieho v 1. roku a aj to ma utvrdilo v tom mať ďalšie dieťa tak krátko po sebe.... ja som plánovala mať 2 deti takto - a s tým boli vyrozumený aj v práci, aby ma tak skoro nečakali. Je to pravda - starší už spal celú noc, keď som varila hral sa, alebo mi pomáhal.... a zrazu si zvyknúť opäť v noci vstávať a pod. Ja som si všimla u mňa jednu vec, že je dôležité prijať danú situáciu taká aká je a nefňukať nad tým aké by som to chcela mať - lebo práve vtedy som z toho ner vózna a vystresovaná a potom mi to všetko vadí.... napr. starší sa jedno obdobie budil aj 10-16x za noc - bola som z toho na nervy, nič nepomáhalo, žiadne rady mamky, svokry, iných žien či pediatra - nakoniec som sa s tým vyrovnala, prestala som to riešiť a samé sa to postupne upravila - teraz to beriem tak, že všetko je dočasné a každé obdobie pominie.... (nie vždy som takto "vyrovnaná", ale snažím sa o to 🙂 )

tinqua
autor
6. aug 2015

@aadulik2110 no je fakt, ze uz ked je jedno hore tak uz moze byt kludne hore aj to druhe 🙂 ano mas pravdu hnev a zufalstvo nepomaha, zbytocne sa clovek sam hecuje...aj ked obcas ventil musi byt 🙂

aadulik2110
6. aug 2015

@tinqua u nás bola výhoda, že malého (staršieho) sme odsťahovali z našej spálne do "vlastnej izby" asi tak v polovici tehotenstva a krátko pred narodením sme poskladali v spálni ďalšiu postielku a teda starší sa nikdy na plač mladšieho nezobudil.... samozrejme v opačnom prípade to bolo skôr pravidlo

aadulik2110
6. aug 2015

@rutie super ste si to zariadili a máš môj obdiv

tinqua
autor
6. aug 2015

@aadulik2110 my máme malú v samostatnej izbe od 8 mesiacov, takže toto by tiež možno problém nebol...skôr by som aj mladšie chcela odlifrovať do samostatnej izby akurát v byte už ďalšia miestnosť nie je...tak ako by sa to potom zvládalo neviem...ale to ani v teoretickej rodine nevyhútam...realita môže byť úplne iná