1. septembrové dieťa..počkať so školou?

maminkavalika
18. júl 2018

Dobrý deň maminy, poprosila by som o váš názor v prípade...Môj ,,malý" sa narodil 1. septembra.....tento rok, bude mať 5 rokov, a zvažujeme či ho hneď v 6 dať už do školy....Viem, že najlepšie to dokáže zhodnotiť rodič, lebo len ten vie, aké je jeho dieťa a či už na to ,,má", či to zvládne, predsa len je to zmena, väčšia zodpovednosť pre to dieťa, samostatnosť tiež....Len tento rok, začiatkom júna sme sa definitívne prisťahovali do Bratislavy, tým pádom som prepásla všetky zápisy do materských škôl, máme tu všetci aj trvalý pobyt, len neviem, je MŠ povinná prijať dieťa aj keď prihlášky budem posielať až teraz v tomto období? Prípadne, je lepšie si najprv MŠ obvolať alebo posielať bezhlavo všade prihlášky (potvrdenie od pediatra tiež niečo stojí, v našej mestskej časti máme 12 škôlok). Tiež ma zaujíma, či aj MŠ môže rozhodnúť, či dieťa môže byť v ,,poslednom ročníku" pred prijatím do základnej školy. Väčšinou všade sa uvádza že rozhodujúci je vek dieťaťa k 31.8 v daný kalendárny rok, my sme deň po.....Malý chodil vyše pol roka do súkromnej škôlky. V prípade že všade dostanem negatívnu odpoveď, ako mám postupovať ak sa bavíme v rovine, že dieťatko budúci kalendárny rok nastúpi do základnej školy. Popravde, teší sa do novej škôlky lebo vie, že potom pôjde už do školy, kde sa naučí čítať,písať.......Osobne si myslím, že ,,na to má". Ďakujem za akékoľvek rady.

luliu
18. júl 2018

@maminkavalika Mš nie je povinná prijať dieťa v tomto období, ak bude mať volne miesto prijme, ak nie neprijme. Tvoj syn by mal ísť do školy až o 2 roky, keď ho budeš chcieť dat skôr, potrebuješ vyjadrenie psychológa

ukulela
18. júl 2018

@maminkavalika zajdi najprv na mestsky urad vo vasej mestskej casti - zapisy by mali ist cez nich a mali by mat prehlad o skolkach a volnych miestach. nech ta odporucia, ako dalej. co sa tyka skoly, uvidis o pol roka, alebo vo februari ... ak by sa ti zdal nepripraveny, tak na zapis nepojdes a hotovo. ale za mna zbytocne odklady radsej nie ... potom decko sedi v skole do 20 rokov do maturity, na VS este dlhsie ... ak bude maly priebojny a v kolektive sa nestrati, tak by som ho v pohode dala. ja som augustova a nikdy som nemaal v skole problem ...

sammy
18. júl 2018

@maminkavalika Keby aj zrovna išiel hneď o rok do školy, predškolská trieda nie je povinná, nemusia ti ho vziať a pravdepodobne ani nevezmú, keďže majú x prihlášok detí podaných v termíne, čo nemohli prijať.

maminkavalika
autor
18. júl 2018

@ukulela ale nezohráva zrovna to úlohu v rozhodnutí o prijatí či nie, či dieťa nastúpi do ZŠ budúci školský rok? Môžem sa ,,len tak" v strede šk.roku rozhodnúť či pôjdeme na zápis do ZŠ?? Nieje rozdiel v triedach či má dieťa rok, a či dva pred ZŠ?
A ďakujem za tip, na oficiálnej stranke mestskej časti bolo uvedené že do 15. júna MŠ posielajú rozhodnutia rodičom, čiže na MÚ by už teda mali mať info o voľných miestach.....

ukulela
18. júl 2018

@maminkavalika tak predsa su pripady, ked sa rodicia stahuju aj v skolskom roku a deti prestzupuju v skolkach/skolach ... my sme mali kolegynu, kde tiez dieta nastupilo mimo sk, zapisu, lebo ju brali ku nam do prace k tomu a tomu terminu .... zapis je len v jednom termine, ale za info nic nedas - ak maju volne miesto, dieta urcite radi prijmu, ved su to pre nich peniaze (akurat ze v BA su skolky preplnene .... ale pockaj, exkolega robi na jednej mestskej casti a pisal, ze prijali vsetkych, co poziadali, tak mozno aj zazraky sa deju 🙂

pininka
18. júl 2018

Nas je 15.9 a isiel do skoly skor po odporucani riaditelky skolky a po jednoznacnom odporucani psychologickou. Nemal ziaden problem za ten rok, bude teraz druhak. Treba to brat komplexne, ci je pripraveny z kazdej strany, su deti ktore ani po odklade niesu pripravene. Vsetko je o tom ako sa mu doma venujete,nieje to len o skolke.

novana
18. júl 2018

@sammy, povinná síce nie je, ale pri prijímaní by mali predškoláka uprednostniť pred deťmi mladšími, a aj sa tak deje, aby budúci prváčikovia boli zaškolení.

sammy
18. júl 2018

@novana To áno, ale keďže nemá podanú prihlášku v riadnom termíne a dieťa má podľa veku ísť do školy až o dva roky, nikto jej nezaručí, že ho teraz zrazu vezmú. Triedy sú tak preplnené predškolákmi, že v škôlkach sú už bežne takmer dve plné triedy detí, čo spadajú vekom k predškolákom.

pastelka99
18. júl 2018

@maminkavalika čiže teraz bude predškolak a predškolska trieda je teda mala by byť povinná. Do školy budúci školský rok vám ho zobrať nemusia, skúste to riešiť so psychológom...a riaditelom vybranej základnej školy. Nemyslím, že keď nenastúpi do školy ako 6 ročný, že mu to ublíži, skôr o nič nepríde.

kika831
19. júl 2018

@maminkavalika v skolke sa v prefskolskom rocniku robia tzv despitacie- psycholog urci, ci je dieta zreke na skolu. A ak ano, a skola kam ho chces dat ho zoberie, tak ide do skoly aj septembrove dieta. Moj syn je 7.9 narodeny a zs ho zobrala. Nebol s datumom narodenia problem

beky1813
19. júl 2018

Prihlasky ti uz budu na 2 veci teraz, kedze je uz po podani prihlasok. A nemusia ti ho prijat, maju prednost, ale ked je plny stav deti zapisanych v riadnom termine, tak neprijmu

miriama11
19. júl 2018

My ste to tiez teraz riesili, ale mala povedala ze chce byt v skolke este.je 15.9narodena.ale myslim ze by to velmi dobre zvladla aj v skole.ale o nic nepride.mame doma este male 1r. tak popravde mi to padne vhod ze sa este nebudeme musiet ucit

miriama11
19. júl 2018

A inak ucitelka povedala ze pripravka nie je povinna.dalej potrebujes vyjadrenie od psychologa o predcasnom zaskoleni.a do skolky beru aj pocas roka, ale skor ako by som posielala ziadosti by som obvolala vsetky skolky.alebo tam zajdi osobne.

nini1010
19. júl 2018

@maminkavalika No pockaj.Ty musis ist s dietatom na zapis do ZS ZO ZAKONA.To ci nastupi alebo nenastupinto je druha vec ale na zapia musis ist.pozor na rady co tu rozdavate kym nematw overene.

luliu
19. júl 2018

@nini1010 nemáš pravdu, na zápis musia ísť deti narodené do 31.8, vrátane. Jej dieťa je narodené 1.9 takže na zápis budúci rok ísť nemusí. Takže zle rady rozdávas ty 😉

majka99999
19. júl 2018

@maminkavalika chod na mestsky urad, tam ti poradia co a ako, das dodatocnu prihlasku a uvidis. Zacala by som pozerat aj sukromne na okoli, ak ste Petrzalka tak je mensia samca ako Dubravka. Oficialne predskolak nie je, take vyhlasenia, ze dam ho skor do skoly su len teoria pre nich.

zuju2
19. júl 2018

Treba ísť do CPPPaP a požiadať o test zrelosti. Len neviem, či vám ho teraz cez dovolenku spravia. Bolo treba ísť skôr, keď majú dni vyčlenené na tieto testy, aspoň u nás je to tak. Mojej dcéry spolužiak je tiež 1.9. narodený a chodí s ňou do triedy,

laura0
19. júl 2018

moja dcerka je julova a ma oklad ,ja by som dieta skor do skoly nedavala,v skole je to teraz vsetko tazsie ako to bolo niekedy,nemas sa kam ponahlat,moj nazor...

lucik194
19. júl 2018

podla mna najjednoduchsie je smer miestny urad a potom obehaj skolky v okoli, hod rec s riaditelkou. zo zakona kedze je narodeny 1.9 nie je predskolak, to ze ty ho chces dat je ina vec... takze nato sa odvolavat nemozes.
Inak predskolska priprava zo zakona nie je povinna, takze ti ho zobrat vobec nemusia....

treba brat do uvahy aj alternativu - sukromna skolka - ale isla by som do takej kde bude mat aspo 5 deti co su predskolaci, lebo to inak nema ziaden vyznam.....

a inak k skolnemu - aj ked ho chces dat do skoly v statnej skolke budes musiet platit aj skolne a vsetky ostatne vydavky, lebo zo zakona posledny rocnik deti pred nastupom do skoly skolne neplatia ale dieta nie je oficialne podla zakona predskolak.... takze ho musite platit.
Ja som tak mala dceru, tiez je septembrova isla skor do skoly, ale podla zakona nesplnala do 31.8 den narodenia, takze sme skolne v skolke statnej platili...
na test zrelosti by som etraz nesla, naco? este je to rok do nastupu skoly, testy sa robia na jar....

miriama11
19. júl 2018

@lucik194 potom treba poziadat o vratenie skolneho.svagrina je hospodarka v skolke a ze tak sa to robi.

nini1010
19. júl 2018

@luliu sekla som sa.sorry

namornicka
19. júl 2018

@maminkavalika preco si nepodala prihlasku v termine? Este si nevedela kde sa budete stahovat? My sme sa tiez takto pred rokmi stahovali a ja som poslala prihlasku do MS este sme len prerabali byt.

deti95060810
19. júl 2018

maminka si môže myslieť že nato má, ale dôležitejší názor je od učiteľky -vedia deti porovnať, majú prax, pracujú s deťmi a pod. niekedy v polovici januára robia v MŠ pracovníci špec. poradenstva také testíky kde deti vypracúvajú rôzne úlohy... na základe týchto testov vedia rodičom povedať či dieťa je vhodné dať do ZŠ, alebo by mal rodič popremýšľať o odklade. Oni len odporúčia, ale konečné rozhodnutie musí spraviť rodič....
My sme neposlúchli ich rady a dosť sme to potom oĺutovali....Dcéra je letné dieťa od niektorých spolužiakov je mladšia celý rok, ale bolo to vidieť. Bola a je síce vysoká, ale dosť hravá niekedy ju nezaujímala škola, ale všetko iné....
kolegyňa má dcéru narodenú v polovici sept. ,dcéru dala do Zš skôr -ale aj psych. jej to odporúčali, že nebude problém...

mpg
19. júl 2018

@maminkavalika Ja mám narodeniny 1.9. a kedže som bola na svoj vek vysoká a aj do školy som sa tešila a dosť veľa som poznala /od o 4 roky staršej sestry/ išla som do školy ako 6 ročná, neskôr som zistila, že tam bol aj chlapec 15.9. A čo bolo zaujímavé, že my dvaja sme patrili k najlepších žiakov.

kasiopeja01
19. júl 2018

Moj je 20.9 ale ak by bol hned aj 1.9 urcite by som ho do skoly nedala a brala by som to ako velku vyhodu. Nic tym nestrati, len ziska. Do skolky ho zobrat musia ak bude mat odklad.

maminkavalika
autor
19. júl 2018

@miriama11 ahoj, ako myslis priprvka? rok pred nastupom do ZŠ?

maminkavalika
autor
19. júl 2018

@lucik194 dakujem za info...to skolne je najmensi problem 🙂 kazdopadne sa poberiem na MÚ

liv1
19. júl 2018

Moja je augustová a odložili sme. To najlepšie čo sme mohli urobiť.🙏 Rozhodne odporúčam aspoň rok škôlku pred školou, ale nie súkromnú, resp zistiť podľa akých osnov idu. Oni sa v predškolskej triede už dosť učia a deti sú pripravenejšie. Držím palce sa dobre rozhodnúť.

midka
19. júl 2018

mam kamosku novembrovu mama ucitelka, cez sk. psychologicku ju dala do skoly ako 5 rocnu,, kocka zvladla cenu ZS so samymi jednotkami/ mama neucila na rovnakej ZS/,,, gympel zvladla v pohode,,,,, VS jazyky,,, prijali ju hned,,, ak je mala sikovna,,,, vysledky nie su o 2 mesiacoch v datume narodenia, v tvojom pripade este menej,,,, spoluziacka 31/8 a tiez jednotkarka a to sme mali v triede aj deti septembrove, teda o rok starsie a zdaleka sa nechytali,,,,, ja mam dcerku augustovu a uz teraz vidim, ze je sikovnejsia, ako takmer deti skoro aj o rok starsie.,... je to individualne....,,, nie vzdy je odklad to najlepsie riesenie... 🙂

miriama11
20. júl 2018

@maminkavalika myslis ci je povinna? No pytala som sa ucitelky lebo to vyzeralo ze nepojde predcasne do pripravky a mala som v plane dat ju skor do skolky, ale riaditelka ju prelozila takze bude mat pripravku 2x.ni a vtedy mi ucitelka vravela ze nie je povinna.