4,5 ročné dieťa prvýkrát v škôlke

marhulka88
7. sep 2012

Chcem sa opytat nas 4,5 rocny syn nastupil prvykrat do skolky a vsimla som si ze je oproti inym detom pozadu napr. v samoobsluznych cinnostiach-obliekanie, zapinanie zipsu, utieranie sa po wc, ale aj spravne drzanie ceruzky ci kreslenie, modelovanie, strihanie
Ako prve som si vsimla v skolke ze deti pekne drzia ceruzu co moj syn ktoreho kreslenie vobec nebavi ako aj strihanie modelovanie a pod. nedrzi ceruzku spravne a tiez ze nedokaze vytvarat take obrazky ako ine deti...doma kreslime obcas lebo cinnosti pri ktorych treba sediet a sustredit sa ho nezaujimaju, ked mu zacnem ceruzku v ruke opravovat tak ho to odradi uz uplne, co robit? doma kreslime na velke plochy velke obrazce skor tematicke formou ja rozpravam napr. o nejakom zazitku a spolu kreslime je to v pohode alebo ako ho natrenovat na samostatnu kresbu? k modelovanie nerobil este vobec s plastelinou sa len hra..vyziva ju ako spajaciu hmotu na auta a pod.
dnes ma ucitelka upozornila na to ze je nesamostatny aj v oliekani a kedze je uz v predskolskej triede (do skoly ide o dva roky) mal by to uz ovladat...syn mal dnes traumu z toho ze pojde do skolky a bude si musiet obliect sveter...obliekanie je u nas odjakziva velky problem, syn pri nom krici hadze sa, ked sa mu nedari, jednym slovom je nesustredeny a vsetko chce urobit rychlo a pravidelne skonci placom z toho ze to nedokaze...ja si k nemu vzdy sadnem a snazim sa mu ukazat ako to ma robit ale stale dookola je to o tom istom...co robit? ako ho to naucit?
chcem sa tiez opytat co by uz 4,5 rocne dieta malo ovladat....bojim sa ze sme nieco zanedbali a teraz si to odnesie v skolke syn, z kazdej strany pocuvam len ze bol dlho s mamkou doma a ze do skolky mal chodit uz davno...no hold...nemusel tak nechodil...je to chyba?
dakujem za odpovede

monika74
7. sep 2012

@marhulka88 nič si z okolia nerob v školke to doženie.mne išiel tiež najmladší až teraz do školky a kreslenie ho vobec nebaví a oblečie sa tiež pomalšie.no keby mohol byť v garáži tam ovláda všetko 😀 každé dieťa je iné.A okrem toho ja som synov dávala do školky všetkých až na predškolskú a určite v ničom neostali pozadu deti ho budú v školke inšpirovať a motivovať 😀 😀

marecek1
7. sep 2012

@marhulka88 v prvom rade sa prestaň trápiť pre to, čo tvoj synček vie/nevie v porovnaní s inými detičkami: každé dieťa je šikovné v niečom inom, niektoré krásne kreslí, kým iné zvládne ledva základné tvary, niektoré rozpráva krásne od troch rokov, iné má problémy s výslovnosťou ešte aj v škole... v škôlke sa bude tvoj synček v kolektíve viac zapájať do činností ako kreslenie, vystrihovanie, lepenie, takže sa v tom môže zlepšiť... keď uvidí ostatné detičky.

a prečo je vlastne v predškolskej triede, keď ide do školy až o dva roky? nemal by byť v strednej? u predškolákov sú už zvýšené nároky na detičky, predsa len je to trieda, kde sa už viac učiteľky sústreďujú s detičkami na prípravu na školu, na zápis, v tej strednej je vyučovanie brané ešte viac hravou formou, a určite sa v strednej triede nájde viac detí, ktoré ešte potrebujú pomôcť obliecť svetrík...

a k tomu obliekaniu ešte: určite ti odporučujem obliekať veci, ktoré nevyžadujú zložité zapínanie, to isté topánky, a skús s ním doma potrénovať obliekanie takou hravou formou: že si dáte súťaž, kto bude mať skôr oblečené tričko, sveter, poprípade mu odpočítaš raz-dva-tri štart, a za koľko to zvládne, pochváľ ho, že mu to šlo, že bol rýchly ako čo ja viem Blesk McQueen.

ivett1
7. sep 2012

@marhulka88 ahoj, súhlasím s názorom mamičiek predo mnou...a tiež ma zaujíma, prečo je už v predškolskej triede?...tam by mali ísť detičky až po dovŕšení 5 rokov...ak nastúpia o rok do ZŠ...
a čo sa týka toho kreslenia, ani môjho synčeka to nebaví, keď už, tak vymaľuje obrázok, ale kresliť sa mu nechce😉...skúste, možno ho bude baviť tiež vymaľovávanie obrázkov...a tak si bude trénovať aj "úchop"....
s obliekaním sme mali tiež problémy, ale treba len trpezlivosť a kľud...a motiváciu...náš Števi sa oblečie rýchlosťou blesku, keď mu poviem, že ideme na preliezky alebo ráno, že mu deti vezmú hračky, keď príde neskoro do škôlky🙂...potom ma normálne "naháňa", aby som už išla...čiže skús, ho motivovať, čo má rád...môže byť na začiatok aj nejaký malý "úplatok"...že mu kúpiš obľúbenú hračku...(ale mu ju aj naozaj kúp)...u nás pri obliekaní zaberalo aj toto😉...
a ešte som tu na fóre našla jednu dobrú diskusiu "čo by mali vedieť 4 ročné deti"...skús sa inšpirovať, ale neber to ako záväzok, lebo deti sú naozaj rôzne a majú individuálne časové intervaly (1 mesiac u jedného a to isté trvá druhému 2 mesiace) na zvládnutie činností, ktoré by "mali vedieť" ...
https://www.modrykonik.sk/forum/mame-doma-skolkara-3-5-rokov/co-vsetko-ma-vediet-4-rocne-dieta-2/
ak budeš mať viac času a záujem, tak si skús dať aj ty do vyhľadávania na fóre, čo by mali vedieť 4(5) ročné deti...je tu ešte pár diskusií😉🙂

lujza123
7. sep 2012

@marhulka88 podla mna to dozenie velmi rychlo neboj. Davaj mu veci ktore si lahko oblecie, nic zlozite. A hlavne ho doma neobliekaj ty. Skolka ma vela nevyhod ale aj vyhod, jednou s tych je ze dieta v kolektive rado robi veci ktore sa mu doma moc nechcu...napriklad aj to kreslenie. Ked vidi ze ostatne deti kreslia aj ono chce.
Ja som si tu samostatnost zacala uvedomovat tiez az teraz...mala ma 3 roky, zacala chodit do skolky a pred par tyzdnami som si s hrozou uvedomila ze sa nevie obliect, utriet, nenapadne ju po wc umyt ruky a podobne. Tak sme zacali trenovat..teda ehmm kusnem sa do jazyka a cakam kym sa oblecie sama aj ked to trva nekonecne dlho. Poviem ti ze po par tyzdnoch je ovela samostatnejsia

marhulka88
autor
7. sep 2012

@monika74 no si ma ukludnila trosku lebo je mi z toho tak trochen do placu..hlavne z toho ked som videla dnes ako isiel syn do skolky a cele rano riesil ci pridem po neho pred tym ako pojdu vonku v skolke si uz nechcel vyzliect sveter lebo mal traumu z toho ze ked pojdu vonku tak si ho bude musiet obliekat...pravdepodobne na neho vcera ucitelka trosku kricala alebo neviem co lebo on mi to nepovie...tvrdohlav...tak sa obavam aby sa mu skolka neprestala pacit...
no a kreslenie....zatial som ja osobne nevidela ze by deti robili nieco ine ako kreslili..kazde bozie rano...no nic budeme trenovat trenovat...
nase dieta samozrejme sa v prvom rade hra...auticka su jeho oblubene od dvoch rokov pozna vsetky znacky aut a rad cita, zaujima sa aj o pismena cislice ale do toho ho nenutim len tak hravou formou, skratka...vidim to tak ze su veci ktore vie navyse oproti inym detom a veci ktore musi dohanat a zalezi na ucitelkach v skolke ci zvolia spravny pristup a dieta povzbudia alebo zdepcu...zatial mam pocit ze to smeruje k tomu druhemu ;) chce to cas ;)

katy1979
7. sep 2012

@marhulka88 moj maly chodi so skolky od troch rokov a tiez nechce kreslit ani modelovat z plateliny vsak nevie ani len ceruzku drzat. Samoobsluzne cinnosti su tiez problem. Ak ma traumu zo svetra skus mikiny ktoru si len pretiahne cez hlavu a nemusi sa pasovat so zipsom. Mna doma vzdy odbije ze on si zips zapnut nevie a dokaze okolo toho urobit cirkus. Ale zjavne pani ucitelky zauradovali a ma pred nimi vacsi respekt lebo ten zips si zapnut vie. Aj ked doma stale tvrdí opak ale to sa tyka aj obuvania ponoziek ci pancuch.
A zabudni na to ze si bude s ostatnymi kreslit rano ked ho to nebavi. Jednoducho sa bude hrat inak ked ho to nebavi.
Obcas sa staci porozpravat s pani ucitelkou a povedat jej co ta trapi ci ako sa maly depta kvoli svetru. Oni to asi myslia v dobrom ze na neho tlacia vo veci obliekania len tvoj syn to vnima inak. Ale vsetko je len o komunikacii

marhulka88
autor
7. sep 2012

@ivett1 no to s tym ako mi povedala ze su v predskolskej triede tak to zarazilo aj mna...viem ze tam triedy su zmiesane v zmysle 3 a 4 rocne deti potom 4 a 5 rocne deti takze predpokladam ze to myslela nejak tak...ale este sa na to kazdopadne budem pytat ...len zacinam mat ten pocit kedze syn je fyzicky ako prvak ze ho automaticky povazuju za predskolaka bez toho aby vobec vedeli kolko ma v skutocnosti rokov 🙂 zaujimave...

marhulka88
autor
7. sep 2012

@katy1979 ano mas pravdu vsetko je to o komunikacii...ja som zatial v tejto skolke postrehla nulovu komunikaciu zo strany uciteliek skratka co sa nepytam to neviem...som pripravena asi ako kazdy rodic so skolkou spolupracovat v kazdom smere len tam musi byt snaha na oboch stranach a celkom urcite motivacia pozitivna nie...negativna ako to uz u nasich ,skusenych, pedagogiciek je zauzivana zalezitost....
z oblecenia mu stale davam take kusky ktore su lahko obliekatelne ale on je taky tarbalabk trosku nemotorne rucicky nervozita do toho a vysledok je plac a neobleceny martin 😝 😀

katy1979
7. sep 2012

@marhulka88 tak to je asi vsade kym sa neopytas nevies. tak ale pokecat o tom co ta trapi vyskusat mozes. ja mam rovnako tarbave dieta doma len doma vie ze moze skusat a plakat a ustupime. To je bohuzial chyba nas rodicov. Ale tych cirkusov je doma cim dalej tym menej. V skolke si cirkus dovolit nemoze. A na druhej strane si myslim ze v 4 rokoch by este mohli pomoct pozapinat a zasnurovat topanky. Ale zavisi na aku zasadovu ucitelku natrafis.

janka1011
7. sep 2012

@marhulka88 môj syn išiel do škôlky čerstvo 3 ročný a hneď na začiatku ma učiteľka upozorňovala, že sa nevie prezliecť sám, že čaká pomoc,...no proste zbožňujem mladé učiteľky, čo nemajú deti a myslia si, že všetko ide tak, ako ich učili na vysokej škole. Keď majú vlastné deti, potom prídu na to, že to tak nie je.Nič si z toho nerob, len toľko Ti poviem, ja som sa nad tým len pousmiala, dieťa sa všetko naučí postupne, jedno skôr, druhé neskôr, ale SA NAUČÍ!

marhulka88
autor
7. sep 2012

jooj zienky dakujem vam za povzbudenia...dobre mi padli 🙂

sofinka333
7. sep 2012

@marhulka88 nemysli si ze si jedina na svete 🙂 ver ze takych deti su tisice a ked uvidi ze v skolke jeho rovesnici vsetko zvladaju tak sa bude snazit aj on... o pol roka zabudnes na to ze si mala takyto problem 🙂 Ale odskacu si to pani ucitelky 🙂 nie tvoj syn.... naucia ho to, ale spolupracuj a trvaj na tom aj ty, aby vsetko robil sam, aj ked ti bude trucovat. Neda mi trosku moju blbu poznamku, prepac ... ale mamicky? co robite s tymi detmi na tych materskych??? ... 😉
@janka1011 Ja si tu uz pripadam fakt ako nejaky provokater ale ked mne to proste neda zareagovat, fakt musim :( .... ze mlade ucitelky su na vine? A ako to je mozne ze ta mlada ucitelka dokazala tvoje dieta naucit samostatnosti pri dalsich 20 detoch? V satni hned vidim, ktora mamka nema trpezlivost a radsej svojho drobca pooblieka aby nestratila svoj drahocenny cas (niekedy to trva aj 20minut!!!) a potom vyvaluje oci na ucitelku ze no a co ze sa nevie este sam obliect??? Myslim ze je prirodzene, aby 3 rocne dieta sa vedelo same obliekat a jest... aspon tolko.
Jednou zo zakladnych podmienok prijatia deitata su sebaobsluzne navyky dietata (obliekanie, obuvanie, jedenie,...) a urcite ste kazda mamicka podpisovali ze vase dieta toto vsetko splna. Ved ked mate doma jedno dietatko , je to take tazke naucit ho zakladne veci, ked ste pre nho cele 3 roky denno denne len na nho jedineho? Ale zas ucitelky by sa prilis nudili, to je pravda 🙂 a zas neber to od ucitelky ako kritiku ale ako ziadost o pomoc aby ste na tom pracovali aj doma ( ved oni tam maju 20 deti). Nie je to trosku aj lahostajnost rodicov a mnoho krat ste si aj same povedali ,,v skolke ho naucia" ????

sofinka333
7. sep 2012

@marhulka88 a zas tvoj drobec sa bude za predskolakmi tahat 🙂 budu mu urcite pomahat a o to rychlejsie dobehne kamaratov

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sofinka333
7. sep 2012

@helencek ale ja viem ze vsetky deti su individualne... ale nemam rada ked sa stazuju preto na ucitelku ze co ona od rodica chce.... a je mozne aj to ze ako sa hovori obuvnik chodi bosy.... co asi plati na pani psychologicku.... a zas je pravd aaj to ze ucitelka ku ktorej prelozia dieta z inej skolky tak sa bude snazit byt lepsia ako ta ucitelka z prvej skolky... no ale je jednoduchie najst 2 rozumne pani ucitelky ako natrafit na 24 rovnako sikovnych deti 🙂)))))))

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
burina111
7. sep 2012

náš syn nastúpil do predškolskej triedy tiež až teraz, ako 5 ročný. za prvý týždeň urobil obrovské pokroky, do škôlky sa teší, veľa odkukáva od iných detí, začal sa inak správať, inak sa hrať..prosto kolektív robí svoje. tiež som sa strašne bála, lebo doma vždy očakával pomoc, spoliehal sa, hlavne jedenie to bola katastrofa.....ale napodiv, všetko mu ide, zrejme vidí iné deti, tak sa aj on snaží a ponáhľa 😀 😀 😀 neboj sa nič, deti sú veľmi všímavé a šikovné, ak by aj mal medzery, dobehne to raz dva. nemyslím si, že si mu uškodila, že bol s tebou 4,5roka doma. držíme palce 🙂

majusa4444
7. sep 2012

neboj prezila som to iste :D moj syn nastupil do skolky ako stvorrocny minuly rok medzi deti co navsetevovali skolku od troch rokov..ale chvala bohu nebol jediny novy este dve dievcence ..a tiez mi pani ucitelka vravela ze je nesamostatny v obliekani ( ako aj tie dve baby) ze, ceruzu nevedel dobre drzat lebo ked som mu to ja ukazovala ma vzdy odbil vetou ze maminka nechaj ma kazdy si drzi ceruzky inak..v skolke behom tyzdna zacal pouzivat spravne a obliekat sa tiez naucil po par mesiacoch normalne a sam a davala som pozor ake veci davam aby mu to slo lahko... o pol roku uz by nikto nepovedal ze nastupil o rok neskor ako ostatny.. a v kresleni bol velmi dobry to ho bavilo to sa ucitelky cudovali ze ako nadherne kresli na to ze do skolky nechodil.. kazde dieta je ine..niktore su samostatnejsie lebo ich to bavi a chcu byt a ine ako moj sa to naucil az v skolke.. a jeho bracek ma dva a bude na tom lepsie..lebo uz teraz sa po nom opici a sam sa uz zacina obliekat obuvat a tak.. a aj ceruzu uz drzi spravne a sam papa.. tak asi toko.. vobec sa nad tym nepozastavuj a sama budes zasnut ako mu to ide.. a reci uciteliek si k srdcu neber... on mal nastastie super ucitelku tak ta aj ked mi tak povedala ako tvoja tebe tak potom na konci vzdy dodala ze nech si z toho ale nic nerobim ze sak je novy a on sa zacleni :DD

marhulka88
autor
7. sep 2012

@sofinka333 ja ocakavam od uciteliek pomoc vo forme komunikacie lebo bez nej to nepojde..ochota komunikovat musi byt na oboch stranach...a dalsia pomoc ktoru ocakavam je pozitivna motivacia, usmev, pocit bezpecia ktory pedagogicky daju mojmu dietatu ...pretoze bez nej moje dieta nadobudne pocit ze je neschopne a nadobuda negativny postoj k skolke..kazdopadne prepac dovolim si povedat ze moje dieta neschopne nie je pretoze ako uz aj ine mamky pisali ovlada mnoho inych veci ktore si dovolim povedat ine deti neovladaju...napr. est vie sam od dvoch rokov nuz..jedenie ho bavi ...ale...z problemov ktore tu opisujem nikoho neobvinujem ani sa z toho nevyvliekam...na md som sa skutocne venovala svojmu dietatu do maxima
sofinka sama pochadzam z ucitelskeho prostredia takze viem ake je to narocne povolanie ale poznam aj zakulisie nasich pedagogickych zborov a dovolim si povedat ze v skolstve vladne hlboky prehlboky komunizmus...teraz nenarazam na to ze ucitelka nepomohla synovi obliect sveter narazam na to ze ho nespravne motivovala...

janka1011
8. sep 2012

@sofinka333 tak mne tiež nedá, aby som nereagovala na tvoj príspevok a rada by som niektoré veci vysvetlila bližšie.
1. ja som nepovedala, že je mladá učiteľka na chybe.Jej chyba je len v tom, že je mladá a neskúsená, ale samozrejme nikto učený z neba nespadol. Len nech sa netvári, že je to koniec sveta, keď dieťa ktoré ma 3 roky a 1 týždeň sa ešte nevie samostatne obliecť.JE TO NORMÁLNE.
Darmo ma bude poučovať učiteľka, ktorá prvý rok nastúpila do škôlky a vlastné deti ešte nemá. O veľa veciach nemá šajnu. Máme učiteľku, ktorá má 40 rokov a x rokov praxe po škôlkach a tá má úplne iný prístup, keď niektorému dieťaťu niečo nejde, len povie, nebojte sa, to príde samé...a vie o čom hovorí.
2. tá mladá učiteľka moje dieťa samostatnosti vôbec nenaučila, malý sa naučil všetko sám,deti nenapredujú rovnakým tempom, darmo ich budeme porovnávať, ale pokiaľ je dieťa zdravé a normálne sa vyvíja, zvládne všetko - to je jedno či o týždeň skôr alebo neskôr ako jeho rovesníci.
3. ani pri jednom dieťati som nepodpisovala, že sa vie samostatne obliecť, obuť a neviem čo ešte...to od nás nikto nechcel. Každý normálny riaditeľ ráta s tým, že 2,5 alebo 3 ročné dieťa si nemusí vedieť zašnurovať šnúrky alebo pokrájať rezeň.

sofinka333
9. sep 2012

@janka1011 no ved jasne ze snurovat snurky a rezan rezen to este nemoze vediet, ale aspon vyzliecta obliect tricko ci nohavice a obut papucky.... ja som to pisala vseobecne, ... a naucil sa vsetko sam? waw zazracne dieta 😉

sofinka333
9. sep 2012

@janka1011 ale na druhej strrane musim povedat, ze mozno ak mu tazsie islo obliekanie mozno vynikal v inych veciach... vacsinou to tak byva, ze hoc je dieta lenive na samoobsluzne cinnosti ale v inych veciach predbehol vsetkych 🙂 teda nemusela ta ucitelka zjazdit tvoje dieta len za to obliekanie ale mohla ho aj pochvalit za nieco ine, to je pravda. a prave tym ze je mlada tak mohla mat viac trpezlivosti a pochopenia. je jasne ze deticky sa to casom vsetko naucia, len urcite by bolo pre ucitelku jednoduchsie, ak by sa mohla venovat inym veciam ako ucit to co by uz mali vediet.... naprklad musi mozno ten mesiac venovat ucenim obliekat a obuvast, a tak uz sa mohli ucit skladat si veci , prevraciat na druhu stranbu, .... tak preto asi tie ucitelky su z toho sklamane ak im z 20 deti treba polocivu ucit obliekat- ucit- to znamena ze by ich nemali za minutu rychlo prezliect, ale sadnut si k nim a venovat im aj 10 minut aby to skusali same.

katia7
11. sep 2012

no mna tiez sperovala ucitelka v skolke ze moj 5 rocny syn neje priborom som kukala ako puk 😀 inak doma mu to zazracne ide, ale k veci, ja sa snazim takymto problemom ako je obliekanie svetrika vyhnut, pulovrik mu ide lepsie a ja si myslim ze tie pani ucitelky su tam snad na to aby ho doucili to co nevie, tiez sme boli do 5 rokov doma a niektore veci mi skratka nepripadali dolezite, ja mam ale niekedy trochu pocit ze je to aj o tom kolko mam rokov ze sa tie ucitelky niektore so mnou aj tak bavia 😕 ja sa na tie pripomienky zatial usmejem a doma v klude sa snazim hravou formou doucit