6 ročné dievča sa občas pociká

kirinka33
9. jún 2014

Ahojte, baby, moja kocka bude mat za chvilu 6 a este stale sa jej stane, ze sa pocika v spanku. Obcas aj v skolke cez obedny spanok (to uz ale velmi malo), ale hlavne rano sa obcas mokra zobudi. Snazim sa jej nedavat pit vecer, chodime sa riadne vycikat pred spanim, ale aj tak sa to stane. nejako to velmi neriesime s nou doma, aby nebola v strese, ale ja sa trapim aj za nu tusim:( bojim sa, ci sa to nezhorsi nastupom do skoly (hoci tam nebude spavat uz, ale skor nocne pocikavanie ci sa nezhorsi), teraz zase dovolenku riesime. To je tiez v nasom pripade horsie. Mate prosim podobnu skusenost? Ja totiz okolo nemam stastie na taku maminu, co by toto riesila, tak hladam podporu u vas🙂 Dakujem!

monicm
9. jún 2014

osobnú skúsenosť nemám,ale ja by som to už riešila s pediatrom,viem,že do 5 rokov je to časté a vlastne normálne,potom tam už ale môže byť nejaký zdravotný problém.ale je úžasné na tom to,že dcérku tým nestresuješ.toto vidím málokedy a skladám klobúk 🙂 🙂 🙂 🙂

toto by ťa mohlo zaujímať http://zena.pravda.sk/rodina/clanok/282473-nocn...

molka
9. jún 2014

@kirinka33 záleží od toho, ako často sa pociká. Ak len výnimočne, tak by som to zatiaľ neriešila. Moja takmer 6-ročná dcéra sa ešte tiež občas v noci pociká, výnimočne aj v škôlke. Zatiaľ to neriešime, lebo vidím, že sa to postupne lepší.

kirinka33
autor
9. jún 2014

@monicm Dakujem za pochvalu aj za clanocek🙂 No stresovat ju nema ziadny vyznam, fakt... Len horsie by to bolo. Ja som uz u lekarky bola, to zase urcite by som to nenechala len tak. Ako pises, bala som sa, ci to nie je nieco vazne. Vysetrenia boli v poriadku, takze to som si vydychla. povedala nam, co musime robit, aby to bolo lepsie. Ale uplne to neprechadza stale este. aj ked robime vsetko to, co nam kazala:(
@ molka Pocikava sa tak raz - dvakrat za tyzden. Ale to tiez nie vzdy plati. Niekedy je aj cely tyzden pokoj. Tusim najdlhsie sme mali 2 tyzdne klud. Ale bol uz aj taky tyzden, ze kazdu noc:( nevieme prist na to, preco je to niekedy tak, niekedy tak. Ja by som sa bala neist s tym k lekarovi, ved moze mat zapal alebo cokolvek ine. Ja som taky bojko:( pre istotu sme sli. Detska doktorka nam vravela, ze kedze uz mala 5, treba sa nechat dat vysetrit. A co vasm pomaha, aby sa to zlepsovalo?

molka
9. jún 2014

@kirinka33 u nás sa to spustilo stresom zo škôlky a trvalo to vlastne celý šk. rok. Cez prázdniny sa to zlepšilo a v septembri zase zhoršilo. Takže u nás to bolo jednoznačné, že to súvisí so stresom a na to lieky nebudem dávať. Teraz je predškoláčka a tento rok nastalo výrazné zlepšenie, už sa pociká naozaj len výnimočne.

kirinka33
autor
9. jún 2014

@molka Aha, jasne. Tak to ano. Moja mala vlastne este nikdy nemala uplne suche obdobie, cize to je asi ine. Tiez sa bojim toho, ze ked teraz nastupi do skoly, ze sa to moze zhorsit. Dufam, ze nie:(

luslus
9. jún 2014

@kirinka33 ahoj, tak ja mam osobnu skusenost - ked som bola mala, a to som mala urcite viac rokov ako tvoja dcera tak sa mi v noci snivalo, ze sedim na wc a vzdy som sa pocikala do postele...ale stavalo sa to tak mozno raz za mesiac, ale drzalo ma to dost dlho, potom to samo preslo

tigri
9. jún 2014

@kirinka33 U mladsej dcerky sa to tiez spustilo nastupom do skolky a trva to doteraz, ma 5 rokov. Dovtedy bola cca rok a pol sucha, odplienkovala sa sama ako 2rocna. Momentalne to riesim tak, ze ju beriem naobed domov. Navstivili sme psychologa aj urologa, ale nic sa nezistilo. Zvazujem nefrologiu, ale do liekov sa mi velmi nechce ist. Pozri si aj toto, takych deti je vela dokonca aj v skole.
http://www.pomocovanie.sk/

lalus
9. jún 2014

@tigri na tvojom mieste by som na nefrologiu už šla, liekov sa báť nemusíš, určite ti ich nedajú po prvej návšteve, vyšetria moč (ranný, resp. 24 hodinový). porozprávajú sa s vami, poradia, spravia sono mechúra a obličiek.....
budú malú niekoľko mesiacov sledovať, budete zapisovať do denníčka či a kedy sa pocikala a niekoľko dní rozpíšete na drobné, t.j. presne koľko a kedy vypila a koľko a kedy vycikala.

kirinka33
autor
9. jún 2014

@luslus No, mne nevie povedat, ci sa jej nieco snivalo. Ale asi nie, kedze mi o tom nehovori. Co znamena dlho?
@ tigri No ja som v praci, cize na obed ju nemozem brat:( ale ona nema v skolke problem, skor v noci. My chodime na nefrologiu a zatial to vobec nie je o liekoch. Spominala mi to, ale treba vsetko postupne skusit. Cize najprv rezim upravit a tak. Ale ja by som sa liekov nebala, ved su asi na to, aby pomohli. Tak uvidime. To ale necham na lekara. Ano, pozerala som ten web, ale ja som ho nasla ako suchapostielka.sk, ale to je asi to iste pozeram🙂 presne som tam citala, ze to moze trvat dlho. Mam z toho hrozu:( este tie deticky v skolke to maju ako tak odpustene taketo nehody, ale v skole... Bojim sa toho:(

luslus
9. jún 2014

@kirinka33 urcite som mala viac ako 10 rokov. ale vzdy sa mi to stalo len doma. casto som chodievala na par dni na rozne sutaze a pod. a tam sa mi to nikdy nestalo

jabadaba
9. jún 2014

@kirinka33 ak je to len vynimocne, podla mna sa nic nedeje. Aj my sme taketo nehody este mali v tomto veku, ba aj o rok neskor. Jednoducho syn tak tvrdo spal, ze sa na potrebu nezobudil alebo sa mu prisnilo, ze uz na wc je. Ak je inak dietatko kludne a nemas podozrenie, ze by spracuvalo nejaky stres, trebars v MS, tak by som sa neznepokojovala. Stava sa, proste nehoda, postel sa prevlecie a operie. Nic tragicke. 😉

danielahamar
9. jún 2014

stáva sa, u nás to bolo psychického u staršieho, keď sa niečoho veľmi bál, alebo sa mu snívalo a tak tuho spal.... prejde to a hlavne nedávať piť cca dve hodky pred spánkom liter vody

kirinka33
autor
9. jún 2014

@luslus Lekarka mi hovorila, ze sa to menej casto stava mimo domu. Zvlastne, ale vraj je to tak.
@jabadaba tazko povedat, ci nepreziva stres. Ja sa jej to snazim absolutne nepripominat, neriesit to, aby nebola v strese. Ale mozno taky vnutorny preziva, len to nie je vidno. Ja neviem... Bavit sa o tom je podla mna zbytocne. Tiez vypytovat sa jej, ci ju to trapi. Ale ked sa nahodou pocikala v skolke, tak mi povedala, ze sa spotila. Neviem, ci to nesvedci o tom, ze sa hanbi za to...:(
@danielahamar ja sa snazim presne tie dve hodiny pred spankom jej nedavat pit. Ale teraz v tom teple, co nas caka, tak neviem, ci to budem moct. Myslis, ze ano? Minuly rok sme mali problem cez leto, stale ma prosila pit pred spanim, ze je hladna. Ale to boli tie 40 teploty vtedy.

jabadaba
9. jún 2014

@kirinka33 a mas nejake, hoci aj minimalne podozrenie, ze v skolke sa nieco zmenilo a dcerka to spracuva? Ak by aj nieco nedajboze bolo, ano, vypytovat sa nejako naliehavo asi nie je dobre, snad najdes sposob ako zistit ci nahodu nieco nepreziva a to pocikavanie je dosledkom. Uvidis. Dufam, ze nic take a je to len tvrdy spanok, ako u nas. 😉

danielahamar
9. jún 2014

@kirinka33 v tomto teple sa to nebude dať, že nedať piť, tak ju dávaj cikať o cca 22hod. a potom si daj budík cca o 2hod. a uvidíš

1234lubka
9. jún 2014

@kirinka33 moj bratranec mal rovnaky problem...ale to jeho mama zanedbala trsoku jednu kontrolu z oblickami...potom uz ked zasla za doktorko tak zistili ze mal jednu oblicku ako 6 mesacne dieta...ale nic vazne normalne to dorastlo....nic by sa nezmenilo keby sla aj na t kontrol ked mal rok len by vedela co ich caka...

mufik7
9. jún 2014

moja sestra mala taký problém keď bola malá (asi 4-5 ročná). Naši s ňou boli aj u psychologičky a tá jej spravila taký kalendárik, kde si každé ráno značila slniečko alebo obláčik, podľa toho či sa do rána pocikala alebo nie. Potom raz za týždeň sa to kontrolovalo a keď mala v týždni viac slniečok ako obláčikov dostala nejakú odmenu (sladkosť a pod.). Nejako sa jej to asi podvedome vsugerovalo alebo čo, že musí do rána vydržať asi ju aj tá odmena motivovala, lebo asi po mesiaci bolo po probléme. Svokra zasa najstaršiu vnučku budila vždy uprostred noci aby sa išla vycikať a to fungovalo tiež.

sucha_postielka
9. jún 2014

@kirinka33 Zvladat nocne pomocovanie vasej dcerky je urcite narocne pre celu rodinu. Avsak na to, aby ste ho pomalicky zacali mat pod kontrolou, je velmi dolezite, aby ste dodrziavali vsetky tie pravidla, o ktorych ste hovorili. Teda davat pozor na prijem tekutin pred spanim, odmedzit ho na minimum aspon 2 hodiny pred spanim, vecer ju poriadne dat vycikat, aby bol mocovy mechur prazdny. To, ze jej to nevycitate a nestresujete ju, je super. Tym, ze neciti tlak z vasej strany, nema stres a vsetko bude prezivat lepsie. Ak mate obavu, ze sa to nastupom do skoly zhorsi, prave toto obdobie skuste zvladnut s pomocou lekara. Na pravidelnej kontrole to s nim skonzultujte, urcite vam poradi, ako to co najlepsie zvladnut. A nezabudajte na motivaciu. Niektore deti si radi vyplnaju dennicek, kde si oznacuju slnieckami suche noci, ine napriklad maju ako odmenu za suchu noc dlhsi pobyt poobede na ihrisku. Obcas im vsak staci iba mile slovo, pohladenie 🙂 Ak by ste mali akekolvek otazky, pytajte sa, radi odpovieme. Drzime vam palce!

sonicika
9. jún 2014

@kirinka33 ak ta upokoji ja som mala 11 rokov prestahovali sme sa a zacala som spavat v izbe sama
a rok a pol som sa par krat do tyzdna pocikala
nedokazala som to vydrzat ale byvalo to cez den behala som po vonku a nebol zachod pobliz a kym som k nemu dobehla sup...
a preslo to...
obdobia 🙂

dahra
9. jún 2014

@kirinka33 - sesterka toto mala ako dieťa každý spánok až do školského veku. Zo školky kazdý deň šla s plachtou a pyzamom. Všetko na nej pomaly vyskúšali - aj suchare jedla so solou 😅, nakoniec to preslo, ale nepamatam ako (80te roky 😉 ), no a tiez známeho, čo sa takto pocikával v noci a dosť často ešte ako 10ročný (v škole samé jednotky, zodpoveďák, ale asi mal vnútorný stres). Jemu to prešlo na prvom výlete s rodičmi k moru, vrátili sa domov a nikdy sa mu to znova nestalo. Proste asi to chce čas.

kirinka33
autor
10. jún 2014

@jabadaba Skusim to nejako vypatrat. Ja som sa pytala aj uciteliek, ale nepovedali mi nic specialne. Ze im tak tajne pride povedat, ze sa pocikala. A ci sa jej potom deti smeju... Deti su krute. Ale ona velmi rada chodi do skolky, cize predpokladam, ak by bol nejaky problem, asi by robila problem s chodenim do skolky. A kedy to preslo tvojmu synovi?

kirinka33
autor
10. jún 2014

@danielahamar My sme mali jedno obdobie, ked som ju chodievala budit aj 2 - 3 krat za noc. ale nemalo to ziadny efekt. Ja som to nezvladala, nic som sa nevyspala, nervozna, unavena... A ona sa aj tak zobudila mokra rano. Raz sucha, raz mokra. Rovnako, ako keby som ju ani nedavala cikat. Lekarka mi tiez potom povedala, ze radsej v noci nebudit. Ze im netreba prerusovat spanok. Hoci si myslime, ze pritom spia, v podstate sa trosku preberu a moze im to narusit spankovy rytmus do buducna. Tak sme sa na to vykaslali a skusame bojovat bez toho. Cize s tym pitim teraz to bude zle. Aj vcera vecer sa proste musela napit vecer, hrozne bola spotena, rozhorucena. Rano bola mokra zase:(

kirinka33
autor
10. jún 2014

@mufik7 to je uzasne, ze do mesiaca bol pokoj. Toa si bolo len nejake chvilkove. My mame tiez taky kalendarik so slnieckami. Povodne tam boli aj mraciky, ked sa zobudi mokra, ale to sme zrusili. Ju to hnevalo, ked tam mala mracik. Toto funguje trosku, teraz v lete mame slubenu zmrzlinu, ktoru miluje🙂

kirinka33
autor
10. jún 2014

@sucha_postielka Dakujem za podporu, to stale pomoze🙂 Ak sa mozem opytat, co s tym vecernym pitim teraz v tychto teplach? Kolko by som jej mohla dat? Dakujem.

kirinka33
autor
10. jún 2014

@dahra To je zaujimave, ze prave mimo domu mu to preslo. Ale hlavne je, ze sa toho zbavili🙂 Ideme na dovolenku, cize mozno aj nam to prejde🙂 Ale nie, kazde dieta je ine, takze asi aj ten cas hra rolu. Odmalicka sa pocikaval?

martija
10. jún 2014

@kirinka33 tak ja riesim tento problem s chlapcom, tento mesiac bude mat 6. Lepsi sa nam to ale pomaly, ja mu davam na noc plienku, tak dva-tri krat do tyzdna sa pocika. V skolke detto, mal z toho taky stres,ze teraz tam proste nezaspi.... Do skolky koli spaniu chodi velmi nerad ☹. Ja som bola aj na nefrologii ako to vela kociek napisalo, vsetko bolo ok. Tu ide o spankovy hormon, nam ho dali umely, nedavala som! Naco! Je to chemia a nepodporuje to vyvoj toho vlastneho hormonu,takze pockame pekne, kym sa ten hormon " dovyvyja". Ine nam ani neostava ak je zdravy a ja nechcem,aby bral hormon umely...
S tym pitim vidim tiez u nas problem, on proste musi vecer pred spanim pit! Az place,takze ak ho nechcem hodinu pocuvat v posteli ako place, dam mu napit...Takze prajem nam pevne nervy 😨) A este ma napadlo, tiez sa nam cez prazniny nepocikaval, takze asi tiez citlivy na stres. Od septembra mame odklad do skoly, ale mal by ist do nulteho, uvidime, ci zmena prospeje....

mufik7
10. jún 2014

@kirinka33 nebolo to krátkodobé, trvalo to dlhšie, preto aj tá návšteva psychologičky. Ono práve treba tam tie obláčiky kresliť, aj moja sestra sa na to veľmi hnevala. A najhoršie bolo keď si ten obláčik musela nakresliť sama, to hrozne vyvádzala, ale zabralo to, len netreba sa nechať obmäkčiť. Keď jej nakreslíš len slniečka, bude mať pocit, že je všetko OK, ak tam budú obláčiky, bude sa snažiť aby tam neboli.

kirinka33
autor
10. jún 2014

@martija Fuuuha, tak to mate tazke... Nam sa to az tak casto nestava. Mne doktorka hovorila o tom, ze je to sposobene tym, ze jej chyba hormon, ktory spominas. Ze mozog jednoducho nevie, ze je mocovy mechur plny. Preco sa tak branis liekom, ked to takto maleho trapi? Moja dcera vobec nema problem so skolkou, cize podla toho uvazujem, ze jej to az taky problem nerobi. Ale budem sa pytat na lieky, urcite. Jedna maminka mi tu pisala dobre skusenosti, tak sa aspon opytam. Lebo to, ze to prejde samo, mozeme cakat hrozne dlho. A neviem, ci je lepsie, aby boli v takom neustalom strese tak dlho. No neviem, fakt... Plienku mne zasadne odmieta, to ani nahodou, ved uz je predsa velka kocka a plienky nosi Kajka🙂 (to je nasa neterka malicka🙂 My mame nepremokavu plactu a perieme, dookola.

kirinka33
autor
10. jún 2014

@mufik7 Aha, takze az takto aj ked place? Ja sa toho trosku bojim, ci jej viac neublizim. Mne to radila nefrologicka, za psychologom sme boli iba za skolskym pred zapisom do skoly. A on povedal, ze je takych deti vela. Ze len velmi citlivo treba k tomu pristupovat. Tak neviem, ci by som ja takyto natlak zvladla.

mufik7
10. jún 2014

@kirinka33 netrúfam si hodnotiť ako by to zvládlo tvoje dieťa, predsa ty ju poznáš najlepšie po psychickej stránke, ale čo sa týkalo mojej sestry tak tá plakala, kričala, keď mama kreslila obláčik tak do nej búchala, vythávala jej ceruzku z ruky, keď si ho mala sama nakresliť tak mala záchvat zúrivosti a pod. Ale moja sestra bola ako malá veľmi výbušná a celkovo dosť uplakaná a ukričaná. Možno by som v tvojom prípade išla na to opatrnejšie a to napr. tak, že by som jej vysvetlila, že ten obláčik tam musí byť, ale nakreslíme len taký malilinkatý ale musí tam proste byť a dohodnúť sa s ňou, že keď bude mať za sebou veľa slniečok (napr.týždeň v kuse) tak vymažeme všetky predošlé obláčiky.