Ako ste riešili plienku na obedný spánok v štátnej škôlke?

strelicia
20. júl 2016

Ahojte,
moje krstniatko ma nastupit ako 3,5 rocne v septembri do statnej skolky ale je tu jeden problem: na spanie nosi plienku a nie a nie sa jej zbavit. Problem je ten, ze tak tvrdo spi, ze sa nezobudi na to, ze potrebuje cikat. Viem ze plienku v statnej asi nebudu davat a gumena plachta je fajn ale budu ju ochotni prezlliekat kazdy den? Tiez sa mi nepaci ze by mal drobcek spat 2 hodiny ci kolko sa v skolkach spava v mokrom. Najma v zime.
Urcite su tu mamicky ktore toto riesili a ja by som chcela vediet ako to dopadlo, ci ste museli zo skolky dietatko vziat kym sa to nenauci, alebo davali mu plienku na tu hodinku spanku alebo sa to v tej skolke nejako deti naucili ci?
Sestra teraz idu v lete na dovolenku a tam ho idu skusit este oducat cez obedny spanok od plienky, kedze teraz chodi do sukromnej skolky. Na noc ho oducaju uz 3 mesiace, ale nedari sa a pocika sa viackrat za noc a skoro uplne kazdu noc. Doktorka povedala ze je este nezrely, lebo on tak tvrdo spi, ze sa absolutne nezobudi ze chce cikat, a ked sa ho snazia budit a dat cikat, tak kope, trepe sa a krici nie nie nechcem cikat. Samozrejme do 10 min sa v posteli pocika. Cez den uz rok bez plienky.
Poradte co robit. Dakujeme.

saurian
20. júl 2016

casto sa deti napr oducia od plienky na popoludny spanok, ale este dlho potrebuju na nocny...
co sa tyka skolok statnych - je to individualne - v niektorych zoberu len dopoludnia, v niektorych su ochotni dat na spanok plienku bez problemov. napr u nas zoberu aj s plienkou, predpokladaju ze do par tyzdnov sa jej dieta zbavi. aj u sestry v dedine hovorila ze chodili aj s plienkou.

strelicia
autor
20. júl 2016

@buffinko sak to ze on za to nemoze, nerobi to schvalne. on sa proste nedokaze zobudit, mozes s nim lomcovat, nahlas na neho rozpravat, proste on spi a jedine zacne protestovat ze ho budis, zacne sa metat, kopat a panicky kricat ze nechcem nechcem nie nie, zacne tam skakat pri zachode ze nechcem nechcem, ako keby ho tyrali. proste tam robi cirkus aj 10 minut a nevycika sa a potom ho teda daju lahnut a do 10 min ako sa ukludni, uz aj cika.

buffinko
20. júl 2016

@strelicia veď ja viem, prešli sme si tým... lekárka odporučila, počkať, nesiliť. a jedného dňa to prešlo a hotovo...

buffinko
20. júl 2016

@terezka1947 vieš rozprávanie nepomôže, lebo to nie je niečo, čo dieťa vie ovládať. pri vedomí sa nepociká, stráca kontrolu, keď zaspí. odporúča sa práve vôbec to nerozoberať, proste stalo sa..dieťa v 3ch rokoch vie, že sa to nemá a nerobí to naschvál, nemá žiadnu moc ovplyvniť pocikanie keď spí. zbytočné rozpitvávanie ho len utvrdzuje v presvedčení, že nie je "normálny" resp. je "neschopný"

sense
20. júl 2016

@strelicia aj nasa je taka tri roky uz mala cez den nema plienky od dvoch rokov, ale ked spi ani bevie kedy sa pocika zobudi sa az ked je uz je cela mokra a je jej zima....cez obed spava malokedy ale aj jed si ide odpocinut ide na zachod vycika sa a jed zaspi na hod nahodou je. Pocikana....skusila by som sa dohodnut s ucitelkou zeby si maly dal plienku sam tu nohavickovu , este je aj mozne ze di septembra ju nebude potrebovat

terezka1947
20. júl 2016

@buffinko asi som sa zle vyjadrila....myslela som to tak,ze kazdy rodic pozna svoje dieta najlepsie...niekomu pomaha kolektiv a pocit hanby....namotivuje ho
niekomu to uskodi...uberie zo sebavedomia
niektore dieta z niektorych veci musi jednoducho vyrast...resp.musi dozriet a je to jedno,co to je
moj syn ma v noci este sem tam plienku,ma 4r...a tiez sme skusali kadeco....pocika sa do nej tak 1x za mesiac a valstne ani nie...akurat mu ju nedam...resp.aj ked ju ma...stane sa fakt 1x ...mooozno 2x mesacne,ze sa pocika...a tiez to nejde nijako...uz to neriesime...a v posl.dobe sa sam pyta aj noci...a rano,ked sa zobudi,uteka rychlo pisat....a je stastny,ze sa nepopisal
jednoducho,kazde dieta je ine a ma svoj rytmus...a svoje dozrievanie
mne sa velmi nepaci,ked sa deti=rovesnici porovnavaju,lebo jedno je sikovnejsie v jednej veci,druhe v druhej...niektore je akoby 2r.popredu v niektorych cinnostiach,ine aj ked sa rodic rozkraja...nepohne s nim....a odrazu,v jeden den=baaaac...samo prekvapi,nie len rodica,ale same seba 😀

buffinko
20. júl 2016

@terezka1947 presne... ja mám aj staršie dieťa, dcéra bola v 2rokoch počas týždňa kompletne odplienkovaná, či deň alebo noc. syn od 2ch rokov cez deň v pohode, počas spánku do 4ch rokov mokro. a čo? vyrástol z toho...

timea7
20. júl 2016

@buffinko by ma zaujímalo, ako sa dieťa môže snažiť, keď na to, ešte nie je zrelé a ako sa môžu snažiť rodičia, keď to nemôžu ovplyvniť, je pani riaditeľka kompletná?

timea7
20. júl 2016

@strelicia som učiteľkou v škôlke, minulý školský rok sa mala práve najmenších chrústikov. Pri nástupe do škôlky nemal nikto požiadavku, aby sme mu dali plienku na spanie, sem tam sa stalo niektorým deťom, že sa pocikali, vo veku dva-tri roky to nepovažujem za nič neobvyklé. Deti majú pod plachtami jednorazové podložky,ktoré si priniesli, ak sa niekto pociká viac krát, prinesie ďalšie a je to vybavené. Plachty, obliečky domov nedávame, máme pračku, upratovačka to do nej šupne a hotovo. je úplne zbytočné stresovať dieťa aj seba, urýchliť sa to nijako nedá, dieťa musí dozrieť. Čo môže urobiť mamička dieťaťa - dohliadnuť na to, aby sa pred popoludňajším spánkom vycikal, žiadne také, že nevie, či sa len váľa, alebo ide už spať, o tomto musí mať prehľad. Tekutiny by som neobmedzovala, najmä teraz v lete nie, ale zase vypiť tri dcl čaju tiež nie je nutné. V škôlke dieťa možno nebude spať až takým tvrdým spánkom, predsa len sa stane, že sa nejakému drobcovi niečo zlé sníva, začne plakať, zobudí ostatných, niekto ide cikať, nie je tam taký kľud, ako doma. Netreba sa toho popredu báť, učiteľky treba upozorniť. Nám po čase pribudlo dieťatko, ktoré doma na spánok plienku malo, aj priniesli, ale my sme mu ju nedali a pocikalo sa iba dva krát, vždy pred tým, ako ho skolila nejaká viróza. Inak nie je ničím výnimočným, že sa pociká aj dieťa staršie.

strelicia
autor
20. júl 2016

@timea7 dakujem, ano suhlasim, treba na to dohliadnut. verim ze sa to podari, lebo uz nas to vsetkych trapi.

siska53
20. júl 2016

@strelicia kamoskin maly nastupil ako 3,5r. Plienky samozrejme neakceptovali,takze ked mal nehody,tak ho prezliekali a prali. Resp.tusim ona to prala. Nepocikal sa kazdy poobedny spanok,ale velmi casto. Mal 4,5roka,ked to preslo.
Nehody akceptuju,to sa nemusite obavat. Aj nasej sa stalo nechtiac a dokonca aj naschval (naschvalh tohto typu ale robila v sukromnej,km chodila3mesiace). V statnej to boli nehody,ale pocas hry,prosto sa pozabudla.

maslenka47
20. júl 2016

@strelicia pardon, nechapem ludi ako ty - co pchaju nos do cudzej.. plienky. Pocitam, ze tvoja sestra je svojpravna a toto je problem medzi RODICMI a SKOLKOU, nie tvoj.

Je na rodicoch a skolke ako sa na pouzivani alebo nepouzivani plienky na poobedny spanok dohodnu. V kazdom pripade som presvedcena o tom, ze aj keby sa mu "pritrafilo", tak ho nenechaju 2hodiny spat v mokrom.

Mozno by pomohlo doobeda nedavat zbytocne vela tekutin a pred spanim povinne vycikat. 1.5-2 hodiny by uz hadam skolkar mohol vydrzat bez potreby mocenia. A ked nie, tak nie, nebude ani prvy ani posledny.

Budte radi, ze dieta vobec do skolky zobrali. Vela deti to stastie nema ani ked uz su bez plienok aj v noci 🙄

timea7
20. júl 2016

@strelicia žiadne trápenie, je to úplne normálne, najmä nech malý od nikoho nepočuje, že je to hanba, že ostatné deti už plienku na spánok nemajú a podobné nezmysly. Nehovorte pred ním o tom vôbec, my to v škôlke vôbec nerozoberáme. Pocikal sa niekto, no tak sa pocikal, je to to isté, ako keby sa oblial, stane sa, neriešime, neupozorňujeme na to, pyžamko sa zoberie domov oprať, zajtra prinesiete čisté, to je celé. Ale môže sa stať aj to, že malý prestane potrebovať plienku aj na noc, niekedy to príde zo dňa na deň, keby aj nie, riešila by som to s lekárom až pred piatimi narodeninami, samozrejme s tým, že tesne pred spánkom nevypije vyše fľaše čaju a ide sa vždy vycikať. Držím palce.

mirkaaa80
20. júl 2016

@strelicia môj syn nosil plienku na obedny spánok do 3 rokov. Akonáhle nastupil do skolky, spal v nej bez plienky. Je úplne jasné že ucitelky nebudú prebalovat take veľké dieťa. A malý sa práve takto odnaucil. Prvy tyzden sa pocikal 2x, ďalší 3x, potom 1x a koniec, už sa nepocikaval. Takze moc to neriešte. Neviete koľkokrát sa pocika - nepocika. Ucitelky sú na to zvyknuté.

martinajana
21. júl 2016

mne z rodiny mali súsenosť od lekárky, že ak sa vie dieťa pýtať už cez deň nemá sa dávať plienka ani na spanie, súvisí to so zrelosťou vnímania podnetu v mozgu, že aha treba mi cikať, mozog dá signál, že je potrebné cikať a dieťa sa zobudí, mnohokrát viem, že aj moja sa zobudila a potom sa vycikala do plienky keďže vedela že ju má,
ja som to vyskúšala a prestala jej ju dávať na moje prekvapenie to fungovalo (mala 1,8 roka) samozrejme že sme mali pár krát nehodu (aj minule a to má 5 rokov) sa pocikala cez obed si nepospala pila veľa vody a nestihla zbehnúť z postele a bola zlatá povedala to na psíka .....
poradila som to aj kamoške a u nich to tiež fungovalo - potom bola nešťastná, že čo s toľkými plienkami ....
určite to maminky vyskúšajte teraz cez leto, prestante dávať plienky (teraz sa dobre suší prádlo)

jankaautobusova
18. sep 2019

@borihh ja pracujem v mš ako učiteľka. Je normálne, že sa deti počurajú počas spania (veď predsa je to pre nich zmena). Stane sa, že aj počas hry keď sa do nej vžijú. Zo začiatku sa to nerieši ale ak by sa situácia opakovala každý deň, môže mať dieťa dočasne prerušenú dochádzku.